Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pl2_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu SkyWatcher DOB 8''


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 10 Oct 2018 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Data : 9 octombrie 2018
Ora : 23:00 (start) -> 00:35 (stop, 10 octombrie 2018)
Temperatura : 12,2 grade Celsius (23:00) -> 10,9 grade Celsius (00:35)


Obiecte observate :

Zeta Persei - O stea dublă din constelația Perseus (desigur). Am rezolvat-o bine cu ocularul de 13mm, fără dificultăți. Separația este de 12,9 secunde de arc, steaua principală având magnitudinea 2.9 iar companionul 9.5.

Epsilon Persei - Încă o stea dublă din Perseus. Rezolvată decent cu ocularul de 13mm, dar mult mai bine cu cel de 6mm. Separația este de 8,8 secunde de arc, ceva mai puțin decât Zeta, dar nu atât de dificilă pe cât pare. Steaua principală are magnitudinea 2.9 iar companionul 8.1.

Almaak - O pereche superbă în constelația Andromeda. Steaua principală este gălbuie iar companionul este albăstriu (ador diferențele mari de culoare la stelele duble). Rezolvată cu ocularul de 13mm, separația fiind de 9,8 secunde de arc. Almaak are magnitudinea 2.3 iar companionul 5.1.

NGC 869 și NGC 884 (sau Roiul Dublu din Perseus) - Mereu o plăcere. O puzderie de stele la ocular, nici nu știi la care să te uiți mai atent. Cu siguranță printre obiectele mele preferate de observat.

M33 - O galaxie destul de populară, aflată în constelația Triangulum. A trecut ceva timp de când nu am mai pus ochii pe ea. Fiind atât de extinsă, apare destul de difuză la ocular și nu am putut observa alte detalii înafară de forma ei cețoasă. Am folosit ocularul de 25mm.

NGC 404 - O galaxie timidă care se ascunde în lumina lui Mirach. Având în vedere cât de aiurea era cerul, m-am mirat că am putut să o văd atât de ușor. Cu ocularul de 25mm, galaxia foarte difuză cu magnitudinea 10.1 a prins puțin curaj și mi s-a arătat.

M31 - O știm cu toții Smile Superba galaxie din Andromeda a urcat la zenit și m-am răsucit destul de mult ca să o prind în căutător. Cu ocularul de 25mm, brațele galaxiei ieșeau din câmp dacă foloseam vederea periferică. Împreună cu M32 și M110 formează un trio care te farmecă (și îmi aduce mereu aminte de nopțile de vară).

Aș fi vrut să stau mai mult, dar nu prea mi-a plăcut cerul. Se simțea umezeala în aer. Nu am fost atent și mi-a picurat niște apă de pe casă pe atlasul Cambridge, din fericire nu se observă prea tare. Țin să precizez că mă bucur mult mai mult de observații când mă bazez pe atlas decât pe telefon sau Stellarium. Mi se face silă chiar să mai iau telefonul afară, pentru că îmi strică instant vederea de noapte, chiar dacă îi fac ecranul roșu. Atlasul, un carnețel și un led roșu e tot ce am nevoie pentru ore de distracție. Very Happy Din moment ce la ocular apar mai multe stele decât pe atlasul Cambridge, voi lua și Uranometria de acum, să pot face starhopping mai bine.

Cer senin!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Oct 2018 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Frumoasa colectie de obiecte , felicitari !
Sunt curios si astept cu mare interes sa aflu cum iti va placea Uranometria folosita pe ''campul de lupta'' , nu am incercat niciodata acel atlas.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 25 Feb 2019 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Data : 24 februarie 2019
Ora : 19:40 -> 20:40
Temperatura : -6 grade Celsius
Umiditate : 90%

Nu am plănuit să ies dar totuși am aruncat o privire cât am reușit. Cerul era senin, nu era vânt și nici ceață, condiții chiar bune pentru timpul ăsta având în vedere ce aiurea a mai fost iarna asta. Îmi pare rău că am probleme cu circulația și nu pot sta mult afară că îngheț tot. Cu 4 perechi de șosete și ghete, tot aveam picioarele înghețate. Am încercat să stimulez circulația și cu vin, dar nu a mers Laughing

Ce am văzut :

M42 (ocular 25mm) - Multă nebulozitate, mai ales cu vederea periferică. M-am concentrat un pic mai mult și am văzut că nebulozitatea înconjoară chiar frumos steaua HD 37061

Flame Nebula (ocular 25mm) - Știam că trebuie filtru pentru asta. Mare mi-a fost mirarea când am reușit să o văd, foarte palidă dar totuși mulțumitor de vizibilă cu ocularul de 25mm. Am tot mișcat ușor imaginea continuu ca să iasă în evidență, o tehnică foarte utilă la deepsky. Am încercat de curiozitate și nebuloasa Horsehead dar nebuloasa era ceva gen : ok, îți forțezi norocul Very Happy

M1 (ocular 25mm) - Am și uitat că e localizată deasupra lui Orion, așa mult timp a trecut de când nu am mai văzut-o. Fără detalii, doar multă nebulozitate

M41 (ocular 25mm) - Roi stelar deschis cu multe stele strălucitoare, încadrat foarte bine la ocular. Se află printre obiectele mele preferate

M37 (ocular 25mm) - Alt roi stelar superb cu foarte multe stele îngrămădite

M36 (ocular 25mm) - Un roi stelar mai puțin impresionant, dar interesant oricum

M38 (ocular 25mm) - Pare un M37 cu mai puține stele, extins și el pe o suprafață mare

NGC 1907 (ocular 25mm) - Roi stelar micuț care oarecum sare în evidență

Eskimo Nebula (ocular 25mm, 6 mm) - Nu reușeam să o găsesc. La un moment dat am văzut că la o "stea" apărea nebulozitate odată ce îmi intra în vederea periferică. O nebuloasă micuță, vizibilă decent cu ocularul de 6mm

Cam asta a fost. Era atât de frig încât, având telescopul îndreptat aproape spre zenit și uitându-mă prin căutător, se aburea lentila căutătorului de la aburii care ieșeau din ochiul drept. Am tot șters lentila cu un șervețel dar era enervant. Având în vedere că nu reușesc să mă încălzesc, cred că nu mai ies până nu sunt măcar 5 grade noaptea.

Cer senin! Very Happy
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faci și tu încălzitoare ca omul. Iei și o baterie de 7ah sau poti chiar și LiIon și aia e. Pentru restul, o țuică Smile
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Mar 2019 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel, vezi ca poti sa gasesti la Decathlon niste incalzitoare chimice care fac treaba foarte buna bagate in manusi si bocanci.

Pentru telescop, ce-a zis topacid Smile

Dar da, e macel cu frigul - pacat ca nu ne putem incalzi la Flame Nebula (felicitari, apropo!)

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 05 Apr 2019 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@topacid - nu mă prea pricep la făcut încălzitoare. Practic mint, îmi e lene să încerc. Ironia e că fratele meu se ocupă cu electronica Laughing Pe parcurs poate reușesc.

@Stille - prefer să aștept să se încălzească afară. Pot să mă încălzesc cumva la mâini și picioare, dar apoi o să mi se răcească altă parte din corp, mereu se întămplă așa.

Între timp, am mai ieșit la observații în câteva seri. Nu am văzut mare lucru, dar am stat mult cu ochii pe sateliți și mai ales pe ISS. Nu prea știu ce se întâmplă cu cerul, nu mai e la fel de transparent, dau vina pe condiții oricum.

Acum două zile am realizat că adaptorul M42 de la un obiectiv vintage cumpărat acum 3 ani se potrivește la telescop. Confused Atașez o poză din seara asta cu Polaris, ce am reușit și eu cu o expunere de 20 secunde la ISO 3200 cu Canon 1100D. Poza cu cerul e din zilele trecute, voiam să am una cu acel copac înflorit și stele pe fundal.

Până data viitoare, cer senin!



IMG_90~1s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  855.4 kb
 Vizualizat:  de 7436 ori

IMG_90~1s.jpg



IMG_9152s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  923.12 kb
 Vizualizat:  de 7436 ori

IMG_9152s.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 13 Mai 2019 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe la ora 23 m-am decis să mă mai holbez la Lună, dacă tot e în faza asta frumoasă și interesantă. Telescopul mă aștepta răbdător (nu că ar avea altceva de făcut) și am pregătit tot afară. Pe partea unde era Luna, cerul era acoperit cu un strat fin de nori care nu erau atât de răi pe cât am crezut dar aș fi preferat să nu îi văd.

Luna - Am început cu măriri mici, am sărit la medii și am observat că e bunicel cerul. La 400x era o turbulență ușoară cu faze foarte scurte de claritate. Am băgat ochiul în lentila mică a ocularului de 6mm și am simțit că plutesc ușor deasupra Lunii. Polul Sud e o mare de cratere, care de care mai interesante și simți că nu te poți concentra pe unul singur. La marginea discului lunar, la polul sud, am observat mici munți (sau dealuri, nu prea știu), apoi mi-am dat seama că mai niciodată nu am fost atent la marginea discului lunar să mă uit după ridicături. Pe la ora 23:50, câțiva nori mai serioși au văzut că mă uit la Lună și s-au pus rapid în fața ei (vă mulțumesc) așa că am trecut la...

Jupiter - Nu era în plan, dar l-am văzut la est cum urca timid și am zis : îmi e dor de el, hai să îl văd cu toate că știu cum e imaginea așa aproape de orizont. La 200x, Jupiter fierbea ușor iar cei patru sateliți erau aliniați ca la poarta liceului în pauză când vin comenzile de mâncare. M-am concentrat mai mult pe planetă și mă fermecau cele două benzi mari ecuatoriale, una din ele fiind mai maronie și puțin mai groasă decât cealaltă.

Nu am mai stat că nu prea avea rost, nu sunt multe de văzut cu Luna pe cer și cu nori fini. Am dus tot în casă, am rămas apoi un pic la ușă să arunc o ultimă privire la Cygnus și Lyra.

Mai jos am atașat o poză cu Luna și un mic colaj de poze făcute cu telefonul la zonele care mi-au plăcut cel mai mult.

Cer senin!



IMG_0205.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  774.13 kb
 Vizualizat:  de 7174 ori

IMG_0205.jpg



BeFunky-collage (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  971.83 kb
 Vizualizat:  de 7174 ori

BeFunky-collage (1).jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 22 Mai 2019 06:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Câteva observații foarte scurte în dimineața asta, de la ora 04:30 pâna la răsăritul Soarelui.

Luna - Multă turbulență. Mi-a plăcut mult cum se vede Mare Crisium, dar nu am insistat mult cu mărirea pentru că ocularul de 25mm era cam limita clarității.

Saturn - Turbulență cât cuprinde și aici. Rămâne planeta mea preferată.

Jupiter - Frumos dar nu prea. Laughing

Probabil vântul a avut ceva de-a face cu turbulența, voi mai încerca în nopțile viitoare să prind ceva (asta dacă nu bate vântul, desigur). Saturn, Luna și Jupiter au făcut un trio superb iar Jupiter era impresionant de luminos pe cer.

Cam atât. Cer senin tuturor!



IMG_0396s.jpg
 Descriere:
Lady Luna
 Marime fisier:  453.23 kb
 Vizualizat:  de 7048 ori

IMG_0396s.jpg



IMG_0397.jpg
 Descriere:
Saturn și Jupiter
 Marime fisier:  93.5 kb
 Vizualizat:  de 7048 ori

IMG_0397.jpg



IMG_0432.jpg
 Descriere:
Jupiter se pregateste sa apuna
 Marime fisier:  964.5 kb
 Vizualizat:  de 7048 ori

IMG_0432.jpg



IMG_0421.jpg
 Descriere:
Venus
 Marime fisier:  847.95 kb
 Vizualizat:  de 7048 ori

IMG_0421.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 22 Ian 2021 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am iesit un pic sa vad Luna. Ma asteptam sa fie pe cer o perdea subtire de nori (multumesc Windy) dar totusi ar trebui sa se vada ceva. Seeing-ul a fost neasteptat de bun, dupa cum se vede si in poza. Nu stiu cand mai prind senin iarna asta, e asa greu cu astronomia in acest sezon. Va urez cer senin!


IMG_0671.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.31 MB
 Vizualizat:  de 5258 ori

IMG_0671.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 01 Feb 2021 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E iarna, e frig si mai e si innorat. Nu prea am mai iesit la observatii de prin septembrie. Vara trecuta a fost una super, cu multe persoane la mine la telescop si bucuria mea a fost una imensa, mai ales ca totul a mers bine si lumea a fost fericita. Am mai descoperit, tot pe atunci, ca pot sa filmez cu telefonul la ocular si sa fac stack din filmari la planete. Nu e o solutie ideala, e dificil si calitatea nu e cine stie ce dar as vrea sa va arat ce am reusit sa fotografiez la planete. Pozele sunt din 2020. Va urez tuturor cer senin si numai bine!


IMG_0179_pipp_lapl5_ap1_conv.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  251.07 kb
 Vizualizat:  de 5131 ori

IMG_0179_pipp_lapl5_ap1_conv.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Feb 2021 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

frumoasa colectie Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 21 Feb 2021 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tudor!

Buna seara!
Fiind duminica si cerul destul de senin, am scos telescopul la joaca. Nu mi-am facut nici plan de observatie dar am zis sa vad ce se poate vedea.

Luna - Foarte frumoasa și deosebit de clara cu ocularul de 25mm. La 400x, imaginea e inca destul de clara si se pot observa detalii chiar super. In special, craterele arata bine si simt ca as vrea sa zbor deasupra lor intr-o racheta.

Marte - E foarte mic acum fata de vara trecuta. La 400x observ cu greu o nuanta mai inchisa la culoare la suprafata si cam atat. Sper ca Perseverance o duce bine acolo, e totusi cam frig.

M42 - Din cauza Lunii, o mare parte din nebulozitate nu se vede. Cu vederea periferica e un pic mai bine dar o sa astept o noapte fara Luna pe cer. Totusi, e fascinant sa privesti o maternitate de stele din propria ta curte.

Betelgeuse - O stea destul de misterioasa si cu o culoare calda. Prin telescop e relaxant sa o privesti dar nu as vrea sa fiu langa Betelgeuse pentru ca stim cu totii cat de imprevizibila poate fi. Am privit-o cu ocularul de 25mm cateva minute bune si mi-am imaginat daca o sa o vad ca supernova pe parcursul vietii mele scurte in comparatie cu cea a unei stele.

Alcor si Mizar - Cu totii cred ca le cunoastem. Aici se afla una dintre stelele duble preferate ale mele si e o placere sa revin mereu si mereu sa privesc si sa imi imaginez cum ar fi sa traiesc pe o planeta aflata intr-un sistem binar.

Cam atat pentru aceasta seara. Cerul e acum acoperit de o perdea fina de nori cetosi care parca stiau ca ies cu telescopul si au vrut sa imi faca o surpriza neplacuta.



IMG_12462.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.14 MB
 Vizualizat:  de 4756 ori

IMG_12462.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 22 Mar 2022 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit cu telescopul in aceasta noapte, cu mari sperante. Nu stiu ce are cerul de o perioada... pe langa orizonturile cu poluare luminoasa, se pare ca atmosfera e poluata cu praf si de toate, din moment ce culoarea cerului e albastrie. In fine Very Happy

Am inceput observatiile la ora 20, am terminat la ora 21.
Ocularele sunt urmatoarele :
- Explore Scientific 24mm cu camp de 68 grade
- Explore Scientific 14mm cu camp de 82 grade
- Ocular Meade 5.5mm cu camp de 82 grade

Ce am vazut :

Steaua Sirius (24mm, 14mm)
Tripletul din Leo (format din M65, M66, NGC 3628) (24mm si 14mm)
Alcor si Mizar (24mm)
Steaua dubla Mizar (14mm)
Messier 51 (24mm, 14mm)
Messier 63 (24mm)
Messier 101 (24mm)
NGC 1893 (24mm)
NGC 1907 (24mm)
Messier 38 (24mm)
NGC 1931 (24mm)
Messier 36 (24mm)
Messier 37 (24mm)

Cam atat. Sunt putine obiecte vazute dar a trecut ceva timp de cand nu m-am mai atins de deeepsky, mi-au placut. Daca cerul o sa se imbunatateasca, o sa incerc din nou. Am planuit sa ma trezesc dimineata zilele astea pentru Luna, Venus si Saturn. Very Happy

Hai vara hai!
Cer senin tuturor si spor la observatii!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2022 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Nu sunt putine obiectele, dimpotriva !
Daca am vorbi numai despre observarea galaxiei M101 si ar fi despre un succes.E un obiect dificil.
Felicitari pentru observatiile reusite.
Vad ca te dotezi din ce in ce mai bine, excelent !
Cerul e naspa si la noi, parca e spoit cu gri.

Cer senin, te asteptam cu noi observatii, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
eduardflorin
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Oct 2023
Mesaje: 4



Localitate: SIBIU

MesajTrimis: 17 Oct 2023 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gaman Gabriel a scris:
Multumesc tudor!

Buna seara!
Fiind duminica si cerul destul de senin, am scos telescopul la joaca. Nu mi-am facut nici plan de observatie dar am zis sa vad ce se poate vedea.

Luna - Foarte frumoasa și deosebit de clara cu ocularul de 25mm. La 400x, imaginea e inca destul de clara si se pot observa detalii chiar super. In special, craterele arata bine si simt ca as vrea sa zbor deasupra lor intr-o racheta.

Marte - E foarte mic acum fata de vara trecuta. La 400x observ cu greu o nuanta mai inchisa la culoare la suprafata si cam atat. Sper ca Perseverance o duce bine acolo, e totusi cam frig.

M42 - Din cauza Lunii, o mare parte din nebulozitate nu se vede. Cu vederea periferica e un pic mai bine dar o sa astept o noapte fara Luna pe cer. Totusi, e fascinant sa privesti o maternitate de stele din propria ta curte.

Betelgeuse - O stea destul de misterioasa si cu o culoare calda. Prin telescop e relaxant sa o privesti dar nu as vrea sa fiu langa Betelgeuse pentru ca stim cu totii cat de imprevizibila poate fi. Am privit-o cu ocularul de 25mm cateva minute bune si mi-am imaginat daca o sa o vad ca supernova pe parcursul vietii mele scurte in comparatie cu cea a unei stele.

Alcor si Mizar - Cu totii cred ca le cunoastem. Aici se afla una dintre stelele duble preferate ale mele si e o placere sa revin mereu si mereu sa privesc si sa imi imaginez cum ar fi sa traiesc pe o planeta aflata intr-un sistem binar.

Cam atat pentru aceasta seara. Cerul e acum acoperit de o perdea fina de nori cetosi care parca stiau ca ies cu telescopul si au vrut sa imi faca o surpriza neplacuta.


Superbe pozele! sunt pline de detalii si culoare, nu stiam ca un dub de 8" poate fi asa de puternic!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Download topic
Pagina 13 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact