Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura EQ GOTO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Sep 2018 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Stiu ca e o filmare cu telefonul, insa incearca sa o faci macar landscape data viitoare"

Corect,mea culpa:)....il voi reface

Edit...filmare refacuta
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Dec 2018 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Partea de declinatie gata;roata melcata 200 mm diametru/20 mm grosime,197 dinti,poliamida PA6(parametri mecanici si rezistenta superioare aluminiului,folosita in industrie pentru lagare,roti dintate,cremaliere,etc);cuplaj cu axa Dec tip ambreiaj cu frecare;cuplajul melc-roata cu un sistem bazat pe suruburi de presiune variabila cu arc,ce preiau socurile datorate imperfectiunilor de prelucrare/cuplare.
Partea de RA revine de la strungar saptamina viitoare,cu o axa RA din otel de scule de 25 mm diametru,scurtata la minim.Apoi asamblarea si afara,la teste in curte,cu refractorul de 6" F/10
Un filmulet cu teste :

https://www.youtube.com/watch?v=EOeOS3jE1kU&feature=youtu.be

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 10 Dec 2018 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihaig imi pare rau de aceea ruptura a filetului , am studiat si temperatura metalului il face casant , si actionam in alt mod (nu ca asta vara ) , daca stiam de ax ca va fi reutilizat ( bine ca nu ) . Cind intri pe mina strungarului , ala poate rezolva de la mici probleme la complet nou . Strungaria este o meserie si are secretele ei , daca alezam acel inel turnat din fata primului rulment si puneam o siguranta , probabil se putea suda axul si bagat prin fata . Deabea astept informatii de la cei trecuti prin situatii limita , unde este greu sa decizi si care au hotarit ca trebuie nou din start , + alte dimensiuni . (Unde este rupt filetul se poate da alta gaura filetata si prinsa coroana cu surub +saiba de 8-10 mm ). Inca odata scuze . Clipul You Tube nu este public ? Zice ca nu poate fin accesat , am patit si eu .
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2018 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2SKY,nu iti fa probleme...oricum trebuia schimbat axul RA,ca nu rezista,fiind din doua imbinari,la momente de torsiune mari.Am editat si filmul,era pe privat Embarassed
_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Dec 2018 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura e gata,functionala,buna de scos la stele.Oribil de silentioasa,tracking resolution estimata la 0.272 sec/arc,load-ul habar n-am...citeva zeci de kg probabil..inainte de a schimba bara de RA-ul,am pus pe ea vreo 25 kg,pe care nu le-a simtit.Sa vedem acum.
Mai ramine finalizarea unor cabluri,verificarea mecanicii,contragreutatile si invatatul cu ea.Apoi senzori optici sau Hall pentru PEC.Dupa sarbatori facem si un smart hand controller,bazat pe OnStep software implementat pe microcontrollerul ESP32,cu un display de 1.3 inch
E una din cele mai urite monturi pe care le-am vazut,dar pare a fi foarte capabila.Vedem afara ce poate.Va avea un loc fix in gradina,deoarece e foarte grea.

https://www.youtube.com/watch?v=m6ibsqPfqpI&feature=youtu.be

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 12 Dec 2018 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari . Mie imi pare opera de arta serios vorbind , are elemente nemtesti , cehoslovace , rominesti , numai chinezesti nu are . Si dupa ce a fost flayer (utilaj industrie textila ) platind datoriile tarii , a iesit la pensie si a devenit mai nobila si totusi nu se lasa . Arata bine si fara vopsire , dar i-ar scoate in relief elementele .
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Dec 2018 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"citeva zeci de kg probabil"


Am uitat sa precizez ca au fost care si-au pierdut miinile in astfel de angrenaje , deci trebuie totul acoperit . Ceva usor si care sa absoarba si zgomotul ar fi ideal .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2018 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am ajutat un amic să ia niște piese de pe soselectronic.com așa că m-am ales cu 3 bucăți ESP32 ultimul model la preț bun. Chiar mă gândeam la ce aplicații să-l folosesc, e o idee foarte bună cu controler smart pentru montură. Montura mea e veche, Vixen GP, handcontrolerul e simplu, cu butoane, i-aș face un upgrade și la mecanică, motoare, electronică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Ian 2019 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smart hand controllerul pentru OnStep e functional.Arduino pe ESP32,port compatibil ST4.Display 1.3 inch.Mai ramine de gasit o cutiuta draguta

https://youtu.be/DsCBXwG2pCY

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Apr 2019 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noul trepied pentru montura;m-am suit in picioare si am tzopait pe el(90 kg)...nici o miscare.
Pina la constructia unui pilon,pare o solutie rezonabila...studiem prinderile



20190411_091849.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  203.76 kb
 Vizualizat:  de 5009 ori

20190411_091849.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Apr 2019 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trepiedul si montura s-au intilnit cu ajutorul unor suruburi de 12....nu misca nimic,vibratiile par a se atenua in 1-2 secunde,orizontalitatea se regleaza cu cheia de 19,doar ca totul a devenit si mai greu...ca idee de scara,dew shield-ul refractorului este la cca 3m de sol.


Trepied1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  277.95 kb
 Vizualizat:  de 4878 ori

Trepied1.jpg



Trepied2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  280.34 kb
 Vizualizat:  de 4878 ori

Trepied2.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Apr 2019 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru realizare . Arata rau de tot (in sensul bun ). Bara de contragreutati nu are nevoie ? . La trepied poate imi pare mie , nu sint picioarele cam prea putin deschise ? . E clar ca are nevoie de pilon , acum e posibil sa aiba si ceva torsiune la vint si greutatea maxima pare in centru sistemului .
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Apr 2019 06:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc:)....bara cu contragreutati nu este,ca am pus luneta doar sa vad cum incape pe terasa...si nu prea incape bine...
O sa verific problema unghiurilor de deschidere la trepied....oricum, vreau sa schimb sistemul de fixare al picioarelor in sarcina cu unul asemanator cu cel de la SW.Va ramine o perioada lunga pe trepied,din cauza inaltimii la care trebuie sa stea luneta pt o pozitie buna la ocular.
Ca solutie pentru un pilon cu inaltime reglabila,adaptabil tipului de instrument folosit ar putea fi un cric hidraulic pentru cutii de viteza,cu sarcina max de 500 kg si cursa de 90 cm.

Urmeaza:

1.Integrarea senzorului digital BME280 in controller pentru marirea preciziei cu care se calculeaza compensarea refractiei.Acum aceasta se calculeaza cu valorile default 10C si 1010mB(temperatura si presiune).

2.Inlocuirea partii de RA cu un ansamblu clasic roata dintata/melc/rulmenti cu lagar;Roata e deja in lucru,12" diametru/359 dinti;asa voi testa apropierea de rezolutia teoretica maxima OnStep de 0.059 arc-sec.

3.Encodere digitale 10,000 CPR (nativ),de exemplu US Digital S2-10000.De ce asa rezolutie mare?Pentru ca duce controllerull STM32 si...pentru ca se poate:)

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2019 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mică observație: cele 3 șuruburi M12 de la flanșă sunt prea lungi. De acolo apar vibrațiile.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 28 Apr 2019 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru asa refractor ai nevoie cel putin de deschidere E-S-W .. , si spatiu 4x4x4 m . Si trebuie cit mai rar dezasamblat . Fiind un instrument complementar si F big , eu as folosi instrumentul mai mult cu camera , pentru a cistiga la astrofoto . Cred ca dobsonul de 12" va forta vinderea concurentei si mai scapi de puzderia de telescoape , ..desigur calitative . Dar e importanta comparatia pe cer optim , pentru maxim de rezultate .

Nu stiu daca nu e complicatie si mai erau f utile si niste "ambreiaje " . Nu am vazut decit la monturile de firma . Daca mai schimbi si sist RA ca precizie , chiar ca e investitie , si altii au prevazut maxim in oras 0,8 arcsec . Esti maestru al artelor Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact