Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_vaporum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarele, azi, in H-alpha


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 51, 52, 53 ... 81, 82, 83  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2019 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O varianta color pentru zonele active AR12735 si AR12736, observate zilele trecute.


25 Color2 450 K Tx Mars_131505_220319_24 AP _lapl2_ap10136.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  435.69 kb
 Vizualizat:  de 5746 ori

25  Color2 450 K Tx  Mars_131505_220319_24 AP _lapl2_ap10136.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2019 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

NOAA 12737, negativ in culori false (h-alfa), capturat ieri printr-o ceatza densa si turbulente imposibile.


PS3 col3 JPG 450 crp Mars_112943_050419 ---_24-AP_lapl2_ap11092.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  407.47 kb
 Vizualizat:  de 5671 ori

PS3 col3 JPG 450  crp   Mars_112943_050419 ---_24-AP_lapl2_ap11092.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2019 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noua regiune activa AR2738, care contine si cea mai mare pata din ultimul an, si-a facut deja intrarea pe disc de cateva zile.
Norii de deasupra Bucurestiului nu mi-au permis nicio captura si se pare ca nu-mi vor permite cel putin 7 zile de acum incolo, dupa cum arata prognoza.

Am apelat insa la bunul meu prieten, Eric Coles din SUA, care mi-a trimis o inregistrare la o focala destul de mare (peste 4000 mm) si conditii cu mari turbulente si ceva ceatza.
Am procesat-o si postez mai jos rezultatul.



PS4-chan select JPG fc2_save_2019-04-09-104752-0000_24-AP_lapl2_ap2824.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  192.07 kb
 Vizualizat:  de 5619 ori

PS4-chan select JPG   fc2_save_2019-04-09-104752-0000_24-AP_lapl2_ap2824.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2019 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceeasi colaborare cu Eric Coles si aceeasi regiune activa AR2738, la o captura diferita.
Eric a folosit un refractor hand-made, 150 mm, f/33 si o camera PointGrey Grasshopper3.



PS5 JPG 10-04-2019 Eric fc2_save_2019-04-08-161240-0000 A_24-AP_lapl2_ap2739.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  200.31 kb
 Vizualizat:  de 5591 ori

PS5 JPG 10-04-2019  Eric fc2_save_2019-04-08-161240-0000 A_24-AP_lapl2_ap2739.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2019 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ploile si norii in general, tind sa se extinda in toata tara din pacate. Sad
Inca o ratare a acestui mare eveniment in activitatea solara vizibila de pe Pamant, care este acum, regiunea activa AR2738.
Norocul este ca pot colabora cu astrofotografi din toata lumea.
Mai mult, din proprie initiativa unii dintre ei vin la mine ca la "medic". Smile
Iata un exemplu hazliu, care mi s-a intamplat chiar azi:

" Dear Gabriel,
Trust you are well.
I have seen some of your great works using the ARIES D-ERF.
I would like to seek your help to process the attached image of AR2738 (1000
stacked frames using AS!2) using your superior post processing
technique. This was captured using ARIES D-ERF on a C8 with PST etalon
and x2 barlow and Balser 1920 camera.

Thanks and take care.

Prof. Dr. Alfred Tan
The Astronomical Society of Singapore (TASOS)".

Asadar, astrofotografii preocupati de activitatea solara sunt extrem de emotionati si vor sa pastreze o frumoasa amintire astro-foto despre aceasta regiune, acum cand activitatea solara este extrem de scazuta.
Daca dupa procesare rezultatul va fi acceptabil am sa-l pot posta si aici.
Oricum, am promisiuni ca voi mai primi secvente inregistrate cu aceasta regiune ... pana nu dispare pe cealalta parte a astrului. Smile

_________________
Gabriel
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Apr 2019 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Mesajul poate fi privit si pe latura hazlie,e drept.
Pe de alta parte , dovedeste recunoasterea unei competente ,ba as zice chiar a unui talent pentru care am numai cuvinte de felicitare !

Dotarea tehnica este importanta dar nu este totul.
Foarte multi din lumea aceasta au ciocan si dalta.
(Chiar si eu am.Smile )
Dar numai unul a avut talentul sa le folosesca asa precum Michelangelo.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2019 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Mircea, pentru frumoasele cuvinte. Smile
Pozitia de "medic" imi aduce bucurie si multumire sufleteasca.
In acelasi timp ajut dar si invat iar in plus, consolidez prietenii cu oameni deosebiti.
Sunt in continuare in competitie cu mine insumi si sunt foarte intransigent.
Imi sunt cel mai redutabil competitor: Gabriel de azi trebuie sa-l intreaca pe Gabriel de ieri.
Fara discutie! Razz

Cer senin!

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2019 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi, in sfarsit, am putut captura ceva mai bine si in H-alfa.
Aceeasi zona activa care pare sa stationeze dar a carei pata pare c-ar tinde sa se "divida" (mai vizibil fenomenul in WL). Sper sa pot procesa catre o varianta "inteligibila" si captura facutain lumina alba (turbulente+ ceatza suficiente azi). Smile



PS2 crp - sel Tx Jpg Border Jup_112226_160419_24 - AP _lapl2_ap10299.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  659.67 kb
 Vizualizat:  de 5466 ori

PS2 crp - sel Tx Jpg Border  Jup_112226_160419_24 - AP _lapl2_ap10299.jpg



_________________
Gabriel
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 17 Apr 2019 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As avea si eu niste intrebari daca se poate: Se pot captura cu filtrul Quark atat protuberante cat si pete solare (detalii cromosfera) in scopul combinarii lor in aceasi imagine ? Este posibila captarea lor cu focalizari diferite ? Cred ca ar arata spectaculos acea imagine combinata cu procesarea completa (vizibilitate detaliata) a ambelor tipuri de elemente.
Stiu ca filtrele Quark sunt specializate separat pe protuberante si cromosfera dar din cate am vazut exista aici imagini cu ambele tipuri de elemente (poate acele imagini nu sunt realizate cu acelasi filtru ?). Sau daca filtrul e specializat pe cromosfera ar fi posibil macar intr-o mica masura sa capteze si protuberante sau alte elemente inrudite ? Multumesc.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2019 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu oricare dintre tipuri se pot captura ambele zone.
Conteaza in plus, calitatea capturii in zonele pentru care filtrul nu este dedicat din constructie.
Un filtru pentru protuberante, latimea benzii ~ o.7-1.0 A, va capta mai putine detalii pe Cromosfera fata de unul dedicat, cu latimea benzii de 0.5 A.
La fel, reciproc. Eu am facut capturi si pentru protuberante desi am filtru pentru Cromosfera.
Imaginile ies mai rugoase si ... mai important: se vede ca filtrul nu are suficienta sensibilitate sa lase si coponentele foarte fine din protuberante, slabe ca emisie, sa ajunga la senzor.

Un filtru specializat pe Cromosfera poate capta concomitent atat discul cat si protuberanta, pentru o setare corecta a camerei si un seeing bun.
La prelucrare aranjam cum vrem cele 2 zone.
Capturile se pot face separat, cu filtre diferite, dedicate, dar la compozitie trebuie sa respectam pozitia protuberantei cat si scala reala (corespunzatoare fata de disc) la care o atasam discului.

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 17 Apr 2019 23:28, modificat de 1 data in total
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 17 Apr 2019 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam ca in eventualitatea unui efort financiar in acest sens (efort semnificativ de altfel) e bine sa stiu la ce ma pot astepta. Deci in general e bine sa optam din punct de vedere al costurilor si al imaginii finale la nivelul nostru de amatori pentru un filtru de cromosfera care poate sa asigure si o captura rezonabila de protuberante, evident nu la fel de bine ca un filtru dedicat dar oricum mult mai ieftin decat achizitia a doua filtre. Desi protuberantele sau fenomenele din corona solara in general pot fi cel putin la fel de interesante, acest fapt depinde desigur de scopul observatiei in sine. Multumesc pentru lamuriri.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Apr 2019 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O imagine de azi printr-o gaura de nori cu o noua jucarie pentru filmat. Primele concluzii: jucaria e foarte sensibila, nu mai trebuie facut jonglerii cu discul si marginea pentru a obtine o imagine completa. Pixelii sunt totusi cam prea mici, incat nu iti poti da seama de focus. Si prea multi pixeli, Astrostackert si Registax au probleme in manipularea imaginilor. La rezolutie completa se vede fiecare fir de pe marginea discului.


soare_v4mij.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  311.33 kb
 Vizualizat:  de 5369 ori

soare_v4mij.jpg



_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2019 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo !

Sa inteleg ca-i ASI183?
Folositi un program de captura care sa faca zoom in timp real asa ca sa vedeti detaliile mai bine, la focusare.

Imaginea discului solar pare ca este este rotita CCW cu ~ 90 grade dar se vede urma lui AR2738, sus in Nordul imaginii (tocmai ce-a iesit aproape complet azi din jumatatea vizibila) si mai jos, zona AR2739 care abia (se spune) e in crestere dar evident, foarte mica. Ce bine era daca trageati macar cu 1-2 zile in urma, sa fi fost prins AR2738. Smile

La ce focala s-a tras ?
Ma gandesc cum ar arata imaginea cu un barlow macar de 1.5 sau 2. Nu stiu daca la pixeli asa de mici, 2.4 um, se va putea face treaba buna cu barlow. Merita calculat si incercat. Eu trag si la o rezolutie unghiulara de 0.3198 arcsec/pix. Fortati pana la capat ca mai merge...cred. Smile

Succes!

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 05:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la aparitia unui eveniment notabil pe fata vizibila a astrului(cine stie cand Smile ), revin cu o reprocesare a unei capturi vechi, dragi mie.
Este vorba de zona activa AR12644 din 3 Aprilie 2017, ajunsa aproape de limbul solar.
Imaginea este rotita cu 90 grade CCW.



OK1 - chnls Terr CCW Tx JPG PS1 fc2_save_2017-04-03-142030-1879_pipp_still 2_Q100_still3 _24-AP _lapl2_ap5677.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  636.03 kb
 Vizualizat:  de 5042 ori

OK1 - chnls Terr CCW Tx JPG  PS1 fc2_save_2017-04-03-142030-1879_pipp_still 2_Q100_still3 _24-AP _lapl2_ap5677.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2019 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Regiunea activa AR12738 capturata ieri in conditii extrem de slabe de seeing.


PS2 FLP H Terr Tx JPG Jup_131441_040519_-40 AP -_lapl2_ap2539- DISK+Limb.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  994.16 kb
 Vizualizat:  de 4765 ori

PS2 FLP H Terr Tx JPG Jup_131441_040519_-40 AP -_lapl2_ap2539- DISK+Limb.jpg



_________________
Gabriel
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 51, 52, 53 ... 81, 82, 83  Urmatoare

Download topic
Pagina 52 din 83
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact