Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie telescop oglinda cat mai mare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
radhoo
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2011
Mesaje: 17



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Apr 2019 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie telescop oglinda cat mai mare
Raspunde cu citat (quote)

Va salut colegi forumisti, revin dupa multi ani pe acest forum, bucuros sa vad comunitatea la fel de activa. Cu timp in urma, eram mai bine informat si vroiam sa imi cumpar un telescop, dar nu a fost sa fie . Dar uite ca momentul vine acum.

Cu bugetul care il am, vreau sa cumpar cea mai mare oglinda care o pot lua. M-am uitat la acesta:
https://www.astroshop.eu/telescopes/gso-do...r_3_select

Doresc sa il folosesc vizual, stau la casa, intr-o zona mai retrasa si l-as tine pe terasa, inteleg ca e greu. Mi-ar placea la un moment dat sa pot face si astrofoto. Inteleg ca pentru asta as avea nevoie de un sistem goto. Pentur asta m-am uitat la :
https://www.astroshop.ro/telescoape/celest...#tab_bar_3

Diferenta mare de tehnologie, diametru oglinda, si multe altele. Nu am experienta necesara sa aleg corect. Va rog sa ma ajutati cu pareri pro si contra. Imi dau seama cat e de generala intrebarea, dar contez pe experienta voastra. Multumesc!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2019 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai revenit Smile

Pentru astrofoto nu iti trebuie neaparat goto ci urmarire (tracking) cu o montura EQ motorizata. Insa pentru astrofoto discutia este ceva mai complicata.

Pentru vizual ia cea mai mare oglinda care intra in bugetul tau Smile, cu conditia sa poti manevra telescopul (sa nu fie prea greu/mare). Gasesti dobson de la Skywatcher, Orion, Meade, GSO. Unele au si motorizare/goto, ar fi utila. Pentru GSO-ul din link nu cumva iti trebuie scara ca sa ajungi la ocular?
Sus
radhoo
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2011
Mesaje: 17



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Apr 2019 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Valy . Nu m-as supara sa complicam discutia cu detalii despre astrofoto. Cred ca prima intrebare ar fi daca pot sa montez un sensor CCD sau o camera DSLR pe GSO-ul din link.

Ma gandesc ca cu CCD-ul poate scap de scara si vad pe un ecran, cu DSLR-ul ma gandesc ca pot imbina cadre pt cadre statice mai bune. Acestea sunt generalitati, m-ar ajuta cateva detalii mai concrete.

Ca DSLR am un D800E care e cam greu si un D90 mai vechi care cred ca l-as putea folosi fara probleme. Inteleg ca imi trebuie un inel T si un adaptor T2 pus in locul ocularului la telescop. Ce alte accesorii imi trebuie?

Cat de mult are sens goana dupa un diametru de 16", ce imi aduce in plus fata de o oglinda mai mica? Sau sa intreb altfel, cine are un 12.5" pentru ce isi doresc sa faca musai upgrade la ceva mai mare?

Multumesc pentru rabdare la aceste intrebari.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2019 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca focuserul are filet T2 iti mai trebuie un adaptor T2-Nikon mount si poti conecta aparatul la telescop si poti face poze. Un ccd se conecteaza in functie de cum are conectorul, T2, C-Mount, 1.25", etc.
Sus
radhoo
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2011
Mesaje: 17



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Apr 2019 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inseamna astrofoto pe un telescop cu montura fara motorizare? ce lungime pot avea expunerile pt planete? dar pentru galaxii?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2019 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La planete/Luna ai timpi scurti gen 1/10-1/200s, in functie de obiect si/sau iso, poti utiliza un telescop fara motorizare, probema este ca iese obiectul din camp foarte rapid si trebuie sa misti telescopul, iar daca misti risti sa il pierzi din campul vizual plus ca tremura imaginea, nu prea e o solutie sa nu ai motorizare.
La DSO nici atat, mai ales cu focale de 1800mm ca acel telescop din primul link.
Nu incerca sa prinzi doi iepuri dintr-o data, si nici sa tragi in ei cu teava cu cornete Smile

Daca ai deja dslr incearca de curiozitate de pe trepied cu un obiectiv cu focala mai mare si expunere de 1 sec, vezi ce iese, sau incepe cu 18mm, daca e ok, cresti la 50, 100, 300mm. Profita zilele astea cat timp este Orion pe cer, e destul de luminoasa incat sa se vada ceva la 1-2 sec si iso 6400 de pe trepied.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 02 Apr 2019 15:23, modificat de 1 data in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 02 Apr 2019 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

radhoo a scris:
Ce inseamna astrofoto pe un telescop cu montura fara motorizare? ce lungime pot avea expunerile pt planete? dar pentru galaxii?


galaxii fara tracking nu prea ai sanse sa prinzi.
chiar si cele mai stralucitoare necesita minim cateva zeci de secunde ca sa incepi sa vezi nucleul. ceea ce la focale mai lungi de cateva zeci de mm, asa cum vrei sa aiba telescopul (ca sa intelegi ceva din el, cum se zice), inseamna o chestie gri abia vizibila care sa intinde ca gelatina pe cadru Smile

desi... sunt cativa care, cu telescoape decente (8", 10", 12") pe monturi Dobson, au reusit sa pacaleasca cumva scenariul asta si s-au descurcat, ba mai mult, cu telefonul mobil, tragand cadre afocale de cateva secunde, au reusit sa pozeze galaxii din grupul local. tehnica implica o unealta f.f. low-tech - un picior si un plan inclinat, sau ceva similar, dar multa multa perseverenta si multe cadre inutilizabile (iti dai seama care e rata de succes la o astfel de tehnica..)

la planete e mai simplu daca tragi video, ca rata de refresh a cadrelor joaca rol de shutter, daca vrei, atata doar ca nu mai imprima vibratii, e electronica.
fara motorizare e posibil sa prinzi destul de multe cadre utilizabile pt o imagine decenta (daca si seeingul permite), dar na, e mult mai convenabil cu tracking, nu mai stai sa repozitionezi planeta de fiecare data acolo unde trebuie; daca incerci sa o mentii manual la punct fix vei avea mai putine cadre bune din cauza vibratiilor imprimate de mana, chiar si la cea mai fina atingere - marind atat de mult incat planeta sa se vada mare, se amplifica si oscilatilie mici date de miscarea mainii, respiratie, bataile inimii, care ajung sa concureze cu diametrul plenetei in cadru.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 02 Apr 2019 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut . Daca banii nu sint o problema , ar putea fi la vinzarea SH daca realitatea nu se ridica la nivelul asteptari , mai ales ca e primul instrument . Daca terasa ..locatia de observare e ok , atunci poti si merita sa iei acel 16" , daca nu esti sigur incepe cu ceva mai mic . Sint care au pus pe EQ 6 pentru vizual chiar 12" si au facut si ceva poze . Tu vrei apertura maxima, vizual si astro foto si ai mers pe 2 instrumente .. eu as lua un Dobson max 10" - 12" si o montura solida gen Skywatcher Montura EQ6-R Pro SynScan GoTo
https://www.astroshop.ro/ecuatoriala-cu-go...to/p,53080
Deci ai rezolvat vizual si astrofoto , vezi ce poate si mai decizi ulterior daca merita un upgrade la 16" .
Ideea este sa impaci capra cu varza si sa nu risti sa ramii cu instrumentul la vinzare pina revine Iliescu la presedentie . Bafta
Sus
radhoo
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2011
Mesaje: 17



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Apr 2019 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt sfaturile foarte utile!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Apr 2019 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

radhoo

Avem pe forum mai multi amatori care au telescoape de 400mm si chiar si de 450mm , eu cred ca ti-ar fi de folos sa discuti cu ei pentru a afla detalii despre cum este viata in aceeasi cusca cu o asemenea ''bestie''.
Eu te asigur ca e interesanta dar nu-i usoara.

Ieri l-am ajutat pe Armand ,prezent si el pe forum , sa manevreze un dobsonian de 12''.
Daca eram singur, dupa manevrare as fi inceput sa vorbesc foarte pitigaiat... Rolling Eyes
Gandeste-te de pe acum ,si inca foarte bine, despre cum il vei manipula, depozita, deplasa.
Telescoapele Newton sunt cele mai artagoase telescoape : izbesc , lovesc, zgarie la fiecare deplasare cate ceva.
''Adevarul adevarat'' este ca ele ar trebui sa fie instalate cu grija si sa stea fain-frumos intr-un observator.

Iti urez succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2019 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai revenit!

Dacă vrei astrofoto cu un dobsonian atunci o platformă ecuatorială este calea de urmat. Atenție că un newtonian scurt așa cum sunt de obicei cele de apertură mare, pentru a furniza o imagine plană pe senzorul foto, fie că este cameră CCD fie DSLR au nevoie de un corector de comă. De asemenea, pentru observații vizuale cu un astfel de telescop nu scapi fără o trusă de oculare complexe, bine corectate. Care costă, trebuie să prevezi un buget generos pentru câteva oculare. Poți lua și second hand, chiar dacă banii nu sunt o problemă. Optica nu prea se strică iar sculele bune ce costă mult devin astfel mai accesibile. Doar că la noi nu prea găsești, studiază și piața externă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 03 Apr 2019 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vizual un dob de 16” te va ține ocupat muuulta vreme (sa nu zic pâna la adânci bătrâneți), vei putea vedea nebuloase in culori, experienta pe care nu mulți amatori au încercat-o. Planetele vor fi un regal, însă pentru astrofoto dificultațile pot fi aproape insurmontabile pentru un incepător. Un dob cu go to sau pus pe o platforma equatorială te va ajuta in achizitiile planetare și poți obține rezultate notabile, dar pentru DSO intervin complicații suplimetare (rotația câmpului spre exemplu in regim alt azimutal ar fi una dintre cele mai uzuale)
Donc, daca ești convins că pasiunea este durabilă, cumpără-ți instrumentul cel mai mare pentru vizual și chiar daca montura este alt-azimutala (dobson) vei gasi cu timpul metode de a putea face un tracking decent cu o platforma ecuatorială si vei putea face a și astro-foto.
Daca nu ești convins de pasiunea asta devoratoare de nopți, timp, resurse, cumpără-ți un instrument mai mic chiar și la mâna a doua și-ți poți evalua disponibilitățile

_________________
mihai
Sus
radhoo
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2011
Mesaje: 17



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Apr 2019 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai, descrierea ta suna ca o poezie. Si nu stiu de ce parca se impleteste perfect cu ideea de cosmos si observatii sub cerul cu stele. Voi merge pe Dobsonul de 16", desi inainte eram tentat sa aleg "calea simpla" cu acel celestron computerizat.
Ma puteti ajuta si cu accesoriile?
https://www.astroshop.ro/telescoape/gso-te...#tab_bar_3

Ce ar trebui sa iau in considerare?

Va multumesc tuturor, inca o data, pentru ajutorul prompt!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Apr 2019 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experienta de a observa asistat de un cautator RACI (cu imagine ''dreapta'') abia urmeaza sa se intample la mine.
Dar am vazut ca ''lumea buna'' asa ceva recomanda.
Eu personal iti recomand sa ai in paralel cu acesta si un cautator 1x asa ca , daca banii nu sunt o problema , as lua un Telrad.
Dupa ce te-ai decis asupra ocularului de baza care sa iti dea o pupila de iesire de 6mm -sa zicem , care la asa telescop ar insemna un ocular de 27mm - nu te incurca cu ocularele ''caldute'' care nu sunt bune de nimic.
Deci de la 27mm ,treci direct la unul de 15mm pentru 120x sau chiar 12mm pentru 150x.
(Eu sar fara regrete de la 41x la 120x sau 154x la apertura de 200mm).
Cu acestea doua esti ''bazat'' ,deja poti face observatii,mai ales DSO.
Ocularele scurte le-as achizitiona incepand direct de la 9mm pentru 200x ,din mm in mm adica 9mm/200x + 8mm/225x + 7mm/257x.
Cireasa de pe tort ar fi un zoom TeleVue 3-6mm cu care ai putea ajunge -din an in Paste ,de la300x la 600x.
Eu cred ca vei folosi cel mai frecvent ocularele de 27mm , 12mm , 9mm si 7mm.
Restul le vei folosi mai rar dar nu inseamna ca nu sunt necesare.
Plus un filtru UHC,unul OIII si la ditamai bestia de 400mm merge foarte bine ,cred eu , un filtru H beta.Pe acestea le-as lua pe toate de la Astronomik.
Apoi ,in timp, niste filtre color pentru planete + un vizor binocular + un filtru polarizant...

Acesta ar fi proiectul meu...

Pentru astrofoto te vor sfatui baietii aia care-si petrec noptile cu spatele la stele si cu ochii pe aparate...
Very Happy

Acum ma duc sa lustruiesc excelentul si dragul meu telescop de 200mm ... Razz

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Emerald_CH
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2019
Mesaje: 14



Localitate: Emerald Isle

MesajTrimis: 15 Apr 2019 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@radhoo

Felicitari.

Nu ai precizat ce buget ai.

Banuiesc ca astazi ai circa €2,000 !?
Sa ajungi acolo unde vrei , eu spun ca va trebui inca vreo €3,000 usor !
Telescopul este ca o masina...daca nu pui benzina,nu se misca nicaieri.

Iti vor trebui o gramada de acesorii...care costa.
La acel telescop.nu merg acesorii de cateva zeci de euro,care iti vor face viata mai grea...vei juca in arena cu greii industrii de astro… acesorii de sute de euro !
Iara faptul c anu ai "GoTO" si "tracking" iti va reduca substantial Aventura pe cerul noptii...

Eu spun sa o iei mai incet,tine banii in buzunar si mergi la un show sau la o intalnire si uita-te prin diferite aparate si acesorii.
Apoi,poate vei realiza ca ceea ce visezi tusau vezi prin massmedia nu se poate realiza cu cateva sute sau mii de euro... Poate ca vei fi multumit si cu un 12" go to. SAu,vei vedea avantajele unui apparat ce se poate pune in masina...sau unul care poate urmari cerul cateva minute bune sa poti trage o poza…

Si inca un lucru important … mai ales ca esti incepator...cum stai cu rabdarea si cu rezistenta la schimbarea vremii in doar cateva minute !!??

Bafta si multa intelepciune !

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=OY016pUHGMo
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact