Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M42_04-11-23.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 87, 88, 89 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mar 2019 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marti 26 Martie am incercat sa vad nebuloasa planetara IC 3568 , aflata in constelatia Camelopardalis (astia ''batranii'' din vechime erau uneori aiuriti rau de tot , auzi , ce animal au inventat , sa ''moare holivudele de ciuda cu filmurile lor de groaza cu tot '').
Nu am reusit , cerul a fost prea nebulos.

Cautand dupa aceasta planetara am mai adaugat pe raboj doua duble ,una reala adica STF 1694 si alta optica,adica SHJ 136.
IC 3568 se gaseste la mijlocul distantei dintre aceste duble pe care in raport le-am adaugat pe lista de Duminica.

Mai departe am observat obiecte mai luminoase si usor de gasit precum M101, M51 cu NGC 5194 , M94 si M63.

Nu am mai observat de multa vreme galaxia ''Cocoon'' NGC 4490 si vecina sa cu care interactioneaza NGC 4485 ( un mod elegant de a spune ca ''o haleshte'' Shocked ).
Galaxia Cocoon se vedea foarte bine ,din prima incercare in ocularul LV 30mm la 41x dar NGC 4485 se vedea doar cu privire periferica.

M106 mi s-a parut uriasa ca dimensiune si luminoasa.

NGC 4449 -cred ca singura noutate a serii - se vedea doar cu ceva mai mica decat M106 dar tot luminoasa si ea.
Aflu azi ca aceasta galaxie face parte din clasa celor neregulate tip Norii lui Magellan si face parte din Grupul de galaxii M94.
(Deci am respectat protocolul,am vizitat intai pe sefa si apoi o galaxie ...''de rand'' sau ''obisnuita'' cum zic intelighentii de la ProsTV.)

M108 nu am vazut-o niciodata atat de bine de acasa precum aseara, mare , foarte alungita si ,cu privire periferica, presarata cu stele.Aceasta a fost cea mai frumoasa imagine a serii.
Era deja in jur de ora 1 , cerul incepuse sa se curete dar pe mine deja ma lasau balamalele de oboseala.

M97 s-a vazut cu zoomul Seben la 51x.

Sa nu uit : chiar la inceputul observatiei am revazut roiul ''Intergalactic Wanderer'' NGC 2419 ,care s-a vazut mai bine ca Duminica.
Are ,in telescopul meu, un diametru mai degraba de doua minute de arc decat de un minut.

Am incheiat ,observand in vantul subtire si taios de rece care incepuse sa bata , nebuloasa planetara ''Cat's Eye'' NGC 6543 din Draco.

Mircea



Stele duble 26.03.19.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  191.24 kb
 Vizualizat:  de 4373 ori

Stele duble 26.03.19.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Mar 2019 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 27 Martie , am facut observatii DSO cu Toleascop 200mm.

De aceasta data am lasat Atlasul de stele duble al lui Taki pe raft.
Am avut la indemana atlasul lui Tirion si instructiunile parintelui Consolmagno pentru supravietuire in jungla galactica din Virgo.

La inceput am exersat reflexele de orientare - care au cam ruginit - pe ruta stelara ( Vindemiatrix - STF 1689 - 41Vir-34 Vir ),ruta pe care trebuie sa o parcurg de multe ori intr-o seara de observatii pentru ca este calea prin care se intra din nou in Regatul Nebuloaselor atunci cand ''ai pierdut firul''.

Observatii :

* De la STF 1689 la NGC 4762 - NGC 4754 , galaxii gasite cu LV 30mm si observate cu Seben zoom la 123x

*De la 34 Vir la Rho Vir la galaxiile M49 - NGC 4526 ,bine vizibila si care suporta marirea de 154x - NGC 4535 ,gasita greu si observata la 123x - NGC 4469 ,gasita greu si observata la 123x.
Ultimele doua sau trei galaxii sunt noi pentru mine , de verificat.

*De la steaua portal 34 Vir : M60,foarte luminoasa mare - M59 ,mai mica dar bine observabila -NGC 4638 , vazuta la 123x -M58 - M89 -M90,vazuta la 123x.

*Am remarcat o conjunctura favorabila : peste acoperisul vecinului , puteam sa observ roiul sferic Messier 68 din Hydra ,ceea ce am si facut.Am vazut roiul ca un obiect cetos , usor mai luminos in centru , granulat,cu marginile festonate - sugerand existenta unor jeturi sau stele luminoase ,avand un diametru de 1/6 din campul vizual la 154x.Facand calculele ,aflu ca am vazut 4 minute de arc din diametrul de 11' vizibil in conditii bune si in telescoape mari.
Multumesc tie ''mai draga'' extinctie atmosferica si tie , poluare luminoase !

*Am revenit in Virgo , zbang si zbeng prin Vindemiatrix -STF etc pana la M89 , M90 este o laterala a rutei si nu duce spre Lantul Markarian,pe acolo ramane pa alta data.
Am observat asadar M89-M87 si am ajuns in Lantul Markarian unde am vazut : NGC4461 -NGC 4473-NGC 4477-NGC 4438-NGC 4435-M86 -M87.

Am avut parte si de o faza comica : am parasit telescopul la un moment dat ,cautand pe atlas sa identific ce galaxii vedeam.
Telescopul ramasese pe M84-M86.
Cand am revenit la ocular ,dupa vreo trei-patru minute , exact in centrul campului vizual se vedea o superba galaxie in forma de fus , incadrata intr-un asterism triunghiular de stele.
Incercand sa refac drumul spre M84-M86 , langa galaxia din triunghi, am mai dat peste doua galaxii mai mici.
Habar nu am ce obiecte au fost acestea , evident ca n-am mai nimerit inapoi in Lantul Markarian si a trebuit sa revin la portalul 34 Vir si iar ding-dang-dong ...

Constelatia Fecioarei este superba , fara seaman !

Mircea



Virgo Galaxy Cluster.v1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  208.79 kb
 Vizualizat:  de 4334 ori

Virgo Galaxy Cluster.v1.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mar 2019 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de galaxiile observate la 27 Martie , am aflat urmatoarele informatii vrednice de retinut.

In Stellarium NGC 4526 apare cu numele de ''Lost Galaxy'' , nume care este eronat.
''Lost Galaxy'' este supranumele galaxiei NGC 4535 si care i-a fost atribuit de catre amatorul Leland Copeland in 1955 intr-o serie de articole pentru Sky&Telescope.
Robert Burnham reconfirma acest lucru in monumentala sa ''Celestial Handbook''.
NGC 4535 are indicata o magnitudine vizuala 10,8mv , o stralucire de suprafata de 12,6mv/sec.patrata si dimensiunile de 3' x 2,2' , dupa Atlasul Dreistein.


Supranumele de ''McLeish Object'' este si el gresit atribuit in Stellarium galaxiei NGC 4535.
''McLeish Interacting Object'' este NGC 4536 ,aflat cu 6 grade mai spre Sud de NGC 4535.

Cea de a treia galaxie observata langa M49 la 27 Martie a fost NGC4469 ,aceasta neavand supranume.
Este o galaxie spirala vazuta pe cant ,are magnitudinea globala 12mv si dimensiunile de 2,5' x 1' dupa Stellarium.
Conform Atlas Dreistein ,NGC 4469 este o galaxie 11,5mv ,cu o stralucire de suprafata de 13mv/sec. patrata iar dimensiunile sunt 3,5' x 1,3'.
Dupa cat de greu se vede acest obiect in apertura de 200mm,inclin ''sa votez'' cu Dreistein.

Peste cateva zile , se vor implini 235 de ani de la descoperirea in 1784 de catre harnicul William Herschel a galaxiei NGC 4526, la 13 Aprilie si a galaxiei NGC 4469, la 15 Aprilie.

Mircea



Messier 49 si zona.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  362.08 kb
 Vizualizat:  de 4275 ori

Messier 49 si zona.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mar 2019 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai sa-l sarbatorim pe William Herschel macar prin vederea acestor galaxii Smile
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 29 Mar 2019 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Nu am mai putut intra pe forum de cateva zile din cauza unei probleme la internet, dar azi a revenit din nou internetul.
Faine observatii domnu Mircea Pteancu, felicitari! Very Happy
Intr-adevar , frumoasa mai este zona constelatiei Virgo si constelatiile vecine, este bogata in galaxii.
Am observat si eu cam toate galaxiile observate de dumneavoastra pe 27 martie, cu exceptia a doua dintre ele: NGC 4535 si NGC 4469, pe acestea am vazut ca nu le am trecute pe lista de galaxii observate, deci in urmatoarele seri cu cer senin (poate chiar in seara asta) o sa le caut.

Am observat si eu in seara de duminica 24 martie, galaxii in constelatiile Leo, Leo Minor, Lynx si Virgo, cu telescopul reflector de 114mm f/7,9.
Acestea sunt:

NGC 2859 din Lynx, la mai putin de un grad spre est fata de steaua α Lyn. Este greu vizibila, mai mult la 100x, fiind mica.
NGC 3294 din Leo Minor, situata la 1,75 grade nord-est de steaua β LMi. Este foarte greu vizibila , tot asa, mai mult la 100x ,dar parca putin mai mare decat galaxia precedenta.
NGC 3414 din Leo Minor, la vreo 3 grade nord fata de steaua 54 Leo, langa steaua 44 LMi.Este greu vizbila, la 100x ,fiind foarte mica.
NGC 3504 din Leo Minor, la 3,6 grade nord-est de steaua 54 Leo si la 2,8 grade est de steaua 44 LMi. Este de asemenea greu vizibila si foarte mica.
NGC 3190 si NGC 3193 din Leo, la jumatea distantei dintre stelele Adhafera / ζ Leo si Algieba / γ Leo. Sunt greu vizibile insa mai mult vizibile la 45x decat la 100x. Galaxia NGC 3193 se vede langa o stea de mag. 9-10.
NGC 3640 din Leo, la mai mult de un grad spre vest fata de grupul de stele 80, 82,83 si τ Leo.Este greu vizibila la 100x mai mult, fiind mica.
NGC 3521 din Leo, situata la 37,5 arc-minute spre est fata de steaua 62 Leo, langa o stea de mag. 7-8. Este relativ bine vizibila, spre deosebire de celelalte galaxii observate in seara aceea, fiind cel mai bine observata la 100x si este mica, cu centrul luminos.
NGC 3377 din Leo, la 22 arc-minute sud-est fata de steaua 52 Leo. Este relativ greu vizibila si mica.
NGC 3412 din Leo , 1,25 grade sud-est fata de steaua 52 Leo. Este relativ greu vizibila si mica ,ca si precedenta.
NGC 3489 din Leo, la 3,4 grade est de steaua 52 Leo si la 3,8 grade vest de steaua 73 Leo. Este bine vizibila atat la 45x cat mai ales la 100x, fiind mica si cu centru luminos.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 31 Mar 2019 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Aseara a fost cer senin decent, curat si cu seeing bun, asa ca m-am pus pe observatii vizuale cu telescopul reflector de 114mm f/7,9 , folosind ocularele de 40mm (mai mult pentru cautarea obiectelor dar si pentru observarea acelor obiecte mai slab luminoase) si de 20mm si 9 mm (pentru observarea mai profunda a obiectelor) si am vizat in special galaxiile din constelatiile Ursa Major, Canes Venatici si Coma Berenices.
Am reusit sa observ 24 de obiecte de cer profund ,din care nu mai putin de 20 de galaxii si 4 roiuri globulare.
Dintre galaxii, cele mai multe le-am observat in constelatiile Coma Berenices, urmata de Canes Venatici si cele mai putine in Ursa Major. Dintre cele 20 de galaxii, 2 sunt nou descoperite aseara iar restul de 18 galaxii sunt reobservate. Multe dintre acestea nu le-am mai observat de doi ani,de cand le-am descoperit cu telescopul. Mi-a fost dor sa le mai observ din nou si am stat pana dupa miezul noptii sa le observ.
In seara asta, daca o sa mai fie senin, o sa iau toate galaxiile din Virgo si Ursa Major la reobservat si poate mai descopar altele noi, cine stie. Smile

Galaxiile observate aseara au fost urmatoarele:

NGC 3877 din Ursa Major, situata la 16 arc-minute sud de steaua χ UMa. Se vede foarte greu, numai la 100x.

NGC 4346 din Canes Venatici ,situata la 49 arc-minute sud-est de galaxia M 106 si la 19 arc-minute sud-est de steaua HIP 60305. Este relativ greu vizibila, mai mult la 100x.

NGC 4251 din Coma Berenices, situata la 19 arc-minute vest de steaua 9 Com.Este relativ bine vizibila la 45x dar si la 100x, fiind relativ mica ,dar fara centru prea luminos.

NGC 4278 din Coma Berenices, la 40 arc-minute nord-est de steaua HIP 59923. Este bine vizibila, atat la 45x cat si la 100x, fiind mica, cu centru relativ luminos.

NGC 4274 din Coma Berenices, situata la 20 arc-minute nord fata de galaxia NGC 4278. Este mai greu vizibila decat galaxia precedenta, dar deloc dificila, fiind vizibila mai greu la 45x, dar mai bine la 100x si este mai mare in diametru decat NGC 4278 si fara centru luminos.

NGC 4414 din Coma Berenices, situata la 23 arc-minute nord-est fata de steaua HIP 60555. Este relativ bine vizibila la 45x si 22x si bine vizibila la 100x,fiind mica.

NGC 4631 din Coma Berenices, situata la 48 arc-minute sud-vest de steaua HIP 62199 si la aproape 2 grade sud-est fata de stelele HIP 61309 si HIP 61320. Este relativ greu vizibilala 45x si greu vizibila la 22x si 100x,fiind alungita si difuza.

NGC 4494 din Coma Berenices, situata la 34 arc-minute est fata de steaua 17 Com, langa steaua HIP 61119. Este bine vizibila la 100x, relativ bine vizibila la 45x si relativ greu vizibila la 22x,fiind mica ,cu centrul luminos.

NGC 4565 din Coma Berenices, situata la 1 grad si 38 arc-minute est de steaua 17 Com si la 34 arc minute nord de steaua HIP 61500.Este relativ bine vizibila la 45x si 100x si relativ greu vizibla la 22x,mai mult zona centrala, fiind alungita si subtire.

NGC 4448 din Coma Berenices, situata la 27 arc-minute nord-est de steaua γ Com. Este greu vizibila la 100x si foarte greu vizibila la 45x, fiind mica.

NGC 4725 din Coma Berenices, situata la 23 arc-minute sud-vest de steaua HIP 62778 si la 45 arc-minute nord-est de steaua variabila LW Com. Este relativ greu vizibila la 45x si relativ bine vizibila la 100x fiind mica si avand centru luminos.

NGC 5005 din Canes Venatici, situata intre stelele HIP 64212 si HIP 64530, la 3 grade si 12 arc-minute sud-est de steaua Cor Caroli ( α CVn ). Se vede bine atat la 45x cat si la 100x. fiind mica ,cu centru luminos si putin eliptica.

NGC 4490 din Canes Venatici, situata la 42 arc-minute nord-vest de steaua Chara ( β CVn ). Este bine vizibila la 45x si relativ bine la 22x si 100x, este relativ mica si putin eliptica.

NGC 4449 din Canes Venatici, situata la 1 grad si 44 arc-minute nord-est de steaua 4 CVn si la aproape 3 grade nord-vest de steaua Chara. Este relativ bine vizibila la 22x si bine vizibila la 45x si 100x. Este relativ mica, putin eliptica si difuza.

NGC 4111 din Canes Venatici, situata la granita cu constelatia Ursa Major,la 53 arc-minute est de stelele DP UMa si HIP 58708 si la 3 grade vest de steaua 4 CVn. Este relativ bine vizibla la 22x ,bine vizibila la 45 si foarte bine vizibila la 100x, fiind foarte mica si luminoasa.

NGC 4143 din Canes Venatici, situata la 2 grade si 35 arc-minute vest de steaua 4 CVn si la 1 grad si 27 arc-minute sud-est de stelele DP UMa si HIP 58708. Este relativ greu vizibila la 100x si greu vizibila la 45x, fiind mica dar slab luminoasa.

In afara de aceste galaxii ,am mai observat si galaxii mai luminoase ,ca M 94, M 106 si M 63 din Canes Venatici (dar am omis galaxia M 51) si M 104 din Virgo, precum si roiuri globulare ca M 13 din Hercules, M 5 din Serpens Caput, care se rezolvau pe margine in stele (2-3 stele la M 5 si mai multe stele la M 13), NGC 5053 din Coma Berenices si M 3 din Canes venatici, care nu se rezolvau in stele pe margine.

Am avut si "esecuri" ,de ex. la cautarea roiului globular M 68, care nu s-a lasat deloc vazut, la niciun grosisment, vedeam cele 4 stele slab luminoase intre care se incadreaza roiul M 68 ,dar acesta "nu era acasa", apoi si la cautarea galaxiilor 3813 si NGC 3938 din Ursa Major si NGC 4314 din Coma Berenices nu am avut succes, erau prea slabe luminoase pentru telescopul meu.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Mar 2019 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exceptionale observatii Iulian ,activitatea ta dovedeste cat de important este astronomul , in primul rand si abia apoi instrumentatia.
Astronomia este o stiinta de observatie.
Fara observatie nu exista Astronomie.
Discutiile tehnice despre echipamente dobandesc un rost doar atunci cand sunt insotite de rezultate observationale.
(Despre altfel de discutii nu comentez).
Fara a fi insotite de observatii practice, asa zisele discutii despre echipamente sunt ''vanare de vant''.
Sunt absolut sigur ca atunci cand te vei dota cu un instrument mai mare , vei vedea cu el mult mai mult si mult mai bine decat cei care aleg sa faca rar observatii (sau chiar deloc).

Ma bucur de asemenea ca nu esti singurul , avem colege si colegi care fac observatii practice in mod sistematic.
Daca adunam suprafata totala a telescoapelor detinute de astronomii amatori romani cred ca obtinem cel putin echivalentul unui telescop de 8 metri diametru. Shocked
Sper ca in viitor activitatea observationala sa se intensifice.

Aseara a avut loc un star party la balta Maltaret.
La aceste observatii au participat Armand Popa, Remus Boldis si subsemnatu'...
Conditiile au fost departe de a fi ideale.
Totusi am observat in total 62 de obiecte ceresti , cel putin atatea au fost consemnate.
In timpul crepusculului am observat cateva duble lejere si luminoase , au mai fost observate cateva obiecte cu binoclurile , M44 se vedea cu ochiul liber.
Restul obiectelor au fost observate cu telescoapele : 6 roiuri stelare , 6 nebuloase si 44 de galaxii.
Marte nu a prezentat detalii.

Voi reveni cu un raport detaliat , Mircea



30.03.19.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.26 kb
 Vizualizat:  de 4173 ori

30.03.19.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Apr 2019 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar cel mai mult conteaza experienta in observatii, mai ales vizuale, nu conteaza cu ce instrument faci observatiile. Smile
Eu sunt foarte multumit de telescopul de 114mm, cu el am observat multe obiecte ceresti.
Am un total de 457 de obiecte DSO observate pana acum, dintre care 189 galaxii, 162 roiuri deschise, 46 roiuri globulare, 41 nebuloase planetare si 19 nebuloase difuze intinse sau mici.
Daca mai adaug si cele 523 de stele duble ,plus 42 stele-carbon, 7 planete, 8 comete si 3 asteroizi observati, ajung la un total absolut de 1040 obiecte ceresti observate cu telescopul reflector de 114mm, din care mai putin de o treime au fost observate si cu luneta Bresser de 60mm f/13. Smile

Aseara am avut parte de cer senin mai bun decat alaltaseara si m-am pus pe reobservat galaxii in constelatia Ursa Major in special si am reusit sa observ numai putin de 28 de galaxii , din care 23 galaxii numai in Ursa Major, 3 galaxii in Draco si 2 galaxii in Canes Venatici, plus o nebuloasa planetara in Ursa Major.

Galaxiile observate sunt:

NGC 2768 din Ursa Major.Este relativ greu vizibila la 45x si 100x, fiind mica.

NGC 2950 din Ursa Major.Este relativ greu vizibila la22x, relativ bine la 45x si 100x, fiind mica, cu centru relativ luminos.

NGC 3079 din Ursa Major.Este foarte greu vizibila, numai la 45x si 100x.

NGC 2841 din Ursa Major.Este bine vizibila la 22x, 45x si 100x, fiind relativ mica , cu centru luminos inconjurat de o zona periferica difuza.

NGC 2681 din Ursa Major.Este relativ vizibila la 22x si bine vizibila la 45x si 100x, fiind foarte mica, cu centru luminos.

M 81 si M 82 din Ursa Major.Sunt foarte bine vizibile la toate grosismentele. M81 se vede mai mare, de forma eliptica su cu centru luminos, iar M 82 se vede alungita dar fara centru luminos, fiind mai difuza.

NGC 3077 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x si 100x si relativ greu vizibila si la 22x, fiind relativ mica, fara centru luminos si de forma rotunda.

NGC 2976 din Ursa Major.Este greu vizibila la 45x si 100x.


NGC 2787 din Ursa Major.Este relativ greu vizibila la 45x si relativ vizibila la 100x, fiind mica.

NGC 2985 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x si bine vizibila la 100x, fiind mica si luminoasa.

NGC 3147 din Draco.Este relativ bine vizibila la 45x si 100x, fiind mica si relativ slab luminoasa.

NGC 3310 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 22x si bine vizibila la 45x si 100x, fiind foarte mica si luminoasa.

NGC 3610 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x si bine vizibila la 100x, fiind foarte mica si cu centru luminos.

NGC 3982 din Ursa Major.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind mica si slab luminoasa.

NGC 3898 din Ursa Major.Este relativ greu vizibila la 22x,relativ vizibila la 45x si bine vizibila la 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

NGC 3998 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x si bine vizibila la 100x, fiind foarte mica ,cu centru luminos cu aspect aproape stelar.

NGC 3945 din Ursa Major.Este relativ vizibila la 45x si relativ bine vizibila la 100x, fiind mica si relativ slab luminoasa.

NGC 4036 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x si 100x, fiind mica si relativ slab luminoasa.

NGC 4041 din Ursa Major.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind mica si slab luminoasa.

M 51 si NGC 5195 din Canes Venatici.Sunt bine vizibile la 45x si 100x, relativ bine si la 22x, fiind insa relativ slab luminoase.

NGC 4605 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 22x si 45x si relativ vizibila la 100x, fiind relativ mica, eliptica si cu centru relativ luminos.

NGC 5322 din Ursa Major.Este relativ vizibila la 22x,bine vizibila la 45x si 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

NGC 5907 din Draco.Este foarte greu vizibila numai la 45x , fiind alungita si subtire.

M 102 din Draco.Este relativ bine vizibila la 22x, bine vizibila la 45x si 100x, fiind relativ mica si relativ slab luminoasa. Langa galaxie se mai vede o stea de mag. 11.

M 101 din Ursa Major.Este greu vizibila la la 22x si 45x, fiind foarte slab luminoasa. La 45x se vede mai bine nucleul galaxiei.

M 108 din Ursa Major.Este relativ greu vizibila la 22x si greu vizibla la 45x, fiind slab luminoasa si alungita ,presarata parca cu doua-trei stele foarte slabe.

Si nebuloasa planetara M 97 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x cu filtru UHC,bine vizibila la 22x cu filtru UHC , insa fara acesta se vede mai dificil ,mai ales la grosismente mai mari.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
von Bedi
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Oct 2018
Mesaje: 38



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2019 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si scuze de offtopic! Sad

In primul rand va felicit pentru implicarea si performantele in astronomia observationala. Pentru mine e extrem de impresionant cand vad listele voastre ale obiectelor observate in cadrul unei singure sesiuni, insa citind destul de des "experienta primeaza" nu pot sa nu ma intreb cum de e atat de covarsitoare importanta ei.
Eu am un refractor 140/800 cu care nu reusesc sa gasesc DSO mult mai usoare decat cele mentionate in postarile din acest topic (observatii facute cu telescoape cu apertura mai mica decat a lunetei mele). Fac star hopping pana la obiectul tinta, incerc vederea directa si cea periferica si obiectul pur si simplu nu este acolo. Ba mai mult, unii spun ca fac observatiile din curtea casei lor, iar eu merg la 20 de km de casa pt a avea un cer ok (Comana, langa Bucuresti). Very Happy

Voi fi perseverent si de iesit voi iesi in continuare la stele fie care imi gasesc tintele, fie ca nu, insa as vrea sa va intreb: Aveti cumva sfaturi prin care as putea sa imi imbunatatesc aptitudinile de observator?

Felicitari inca o data si o zi frumoasa! Very Happy
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Apr 2019 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observati, observati si din nou observati.

Nu-s eu cel mai experimentat observator - de abia anul asta am facut upgrade-ul de la binoclu - deci n-o sa fiu eu omul potrivit sa-ti explice tot felul de subtilitati legate de oculare, dar asigura-te ca ai managementul luminii facut cum trebuie. Adaptare la intuneric de cel putin juma' de ora, grija cu lumina (tine-o pe rosu, dar chiar si asa tine-o foarte slaba - frontala rosie de cativa lumeni pe care o utilizez de obicei poate adesea sa fie cativa lumeni prea mult), grija cu ecranul mobilului/alte electronice, grija cu lumina care iti bate in parcursul optic si nu vine de la tinta (parasolarele is utile, glugile enorme la fel). Dincolo de asta, mai e vorba si de o educare a ochiului - doar pt ca nu vezi un obiect din prima, nu e motiv sa nu stai 15 minute cu ochii in el pana incepe sa apara. Aici nu prea ai trucuri in afara de vederea indirecta - pur si simplu uneori trebuie stat la ocular pana ti se formeaza cum trebuie imaginea. Cand merge bine chestia asta, zici ca ti-e ochiul CCD si acumuleaza fotoni, dar nu e nici o smecherie aici, e doar perseverenta. Ajuta la asta sa faci si observatii cu instrumente mai mici - o luneta de 140 e treaba frumoasa, dar daca mai si porti un binoclu bun cu tine in fiecare noapte in care ti-e lene sa scoti instrumentul principal, o sa te ajute mult la format CCD-ul interior.

---

Eu teoretic planuiam un maraton Messier sambata pe 30, dar practic n-am avut suficienta incredere in capacitatile observationale ca sa stiu ca ma descurc prin Virgo suficient de rapid ca sa-mi ramana si timp de macar 2h de somn, asa ca am decis sa las doar o proba prin Virgo, Coma Berenices, Canes Venatici, sa ma uit putin mai bine prin Auriga inainte sa dispara...s-o iau relaxat. Instrumentele: Corbu' cu ocularul ES de 24mm, sa fie observatii lejere.

Barnova, in mijlocul padurii. Vreme buna. Cam umeda, si cerul usor incarcat imi afecta perceptia obiectelor mai slab luminoase, dar totusi decent. Cat se intuneca, m-am jucat cu din astea distractive si pe cer slab - nebulozitatea din M42 se vede si pe cer albastru-petrol, roiurile NGC care o incadreaza tin la tavaleala (una dintre stelele mai luminoase din NGC 1980 e o dubla draguta, iar NGC 1981 are forma aia interesanta de runa Fehu). In Pleiade am numarat cam 80 de stele - se vedea si Marte rosu si stralucitor in apropiere. Acum ca se mai intunecase, am revenit la M42 pe cer intunecat - 130mm pe cer din asta e suficient incat sa-i vezi valurile de lumina palind treptat in intuneric, dar nu suficient ca sa vezi cine stie ce detaliu in norii de praf, ceea ce da o impresie extrem de eterica. M43 era o ceata subtila in jurul stelei centrale. Ramanand in Orion o vreme, m-am mai jucat cu CR 70 - siraguri de stele albastrui atarnand de tintele din chimirul lui Orion - cam de dansuri orientale chimirul asta, ma tem Laughing M78 s-a vazut ca o ceata rotunda, usor descentrata. Alaturi, NGC 2071 putea fi detectat cu vedere indirecta in jurul celor 2 stele care il lumineaza. Ajuta mult la nebuloase apertura Very Happy.

M41 arata interesant de tot - ~50 stele sclipitoare formand o structura cu 4 brate usor curbate, inconjurata de o bucla mai larga de stele, totul cam de diametrul Lunii. NGC 2169 e aproape dreptunghiular, un grup strans de stele pentru care as avea nevoie de mai multa magnificare ca sa iasa show. NGC 2264 in schimb m-a dezamagit - chiar daca aveam cer mai intunecat aici decat in gara, era si mai cetzos, ceea ce manca din nebulozitate in draci. Cea din jurul stelelor de baza a pomului de Craciun se vedea inca direct, dar pt Cone Nebula a trebuit sa trag serios de vederea indirecta. Interesant roi oricum, cu stelele alea plasate doar pe contur.

Incet-incet alunec in Gemini. CR 89 e o panglica de stele unduind catre M35, care e fermecator ca intotdeauna, cu centrul ala mai intunecat, misterios. Langa el, NGC 2158 are aceeasi textura si dimensiune ca una dintre portiunile mai luminoase ale M35, iar ceva mai incolo se vede si IC 2157, cu vedere indirecta - stelele pot fi la limita separate, dar aspectul general e cetos. Cam ca M35 prin binoclu Wink. NGC 2129 e foarte mic, o stea dubla cu ceva pe de-asupra si, incet-incet, am ajuns si in Taur la M1. Aici, notitele mele spun "vag si neregulat, suprafata foarte matasoasa. Forma de cartof. Cartof matasos" si nu, nu stiu nici eu ce era cu mine Laughing Pe urma mi-am mai notat o descriere la un roi fara sa notez si roiul - probabil NGC 1746 sau NGC 1647, dar "probabil" nu se pune. Am ocolit Hyadele de data asta, indreptandu-ma spre CR 65 - un roi foarte mare si dezlanat, nu foarte spectaculos.

Auriga sa fie Very Happy M37 are o forma de V, aproape ca o pasare in aer - daca pasarea e foarte, foarte grasa si cu aripi boante, ca totul e extrem de rotunjit. Varful V-ului e mai dens. Multe stele mici, de-abia separabile. Inconjurat de un dreptunghi mai putin dens de stele, cam cat Luna. M36 e ceva mai mic, dar cu o structura foarte interesanta - un centru rotund si dens, cu stele inca separabile, inconjurat de 3 "sateliti" mai mici - tot rotunzi, tot densi - arata ca o cruce cu un brat rupt. M38 e cam 2/3 din diametrul lunii, compus din ~150 de stele de-abia separabile - un disc pe care se profileaza un simbol al pacii din stele mai stralucitoare. Foarte hipiot. Nu prea vad de ce i-au zis roiul stea de mare, ca stele de mare cu 4 picioare in mod nativ n-am prea vazut Smile Alaturi de el, NGC 1907 e un ghemotoc de sase ori mai mic, cu o densitate de stele similara. Continuu inspre asterismul Minnow - prins in centrul campului vizual, imi desparte NGC 1893 - un roi marisor si slab - de IC 405, Flaming Star Nebula, care se vede surprinzator de bine (cu vedere indirecta) in jurul celor doua stele principale. Spectaculoasa nebuloasa.

Mai trec prin NGC 1857 si CR 62 - doua roiuri foarte nespectaculoase plasate pe fundaluri stelare mai spectaculoase decat ele, inainte sa fac switch-ul la galaxii, ca tot ziceam ca de asta imi e frica. Nu intru direct in Virgo totusi, aia o sa fie punctul culminant, si pe moment traverseaza alte chestii meridianul Wink. Din M101 nu am vazut decat centrul - foarte prost se vedea, atmosfera aia imi strica totul. Ce diferenta intre asta si o noapte de iarna pe Ceahlau, cand vedeam inceput de bratze cu binoclul tinut in mana. 2 concluzii trag de aici: 1) e uimitor ce face aerul limpede de munte si 2) Corbu' se deplaseaza pe Ceahlau de cum m-oi simti gata sa infrunt temperaturile nocturne mai mult de o ora deodata.

De aici alunec in Canes Venatici spre M51 - Whirlpool Galaxy. Cele doua centre galactice sunt foarte vizibile, discul care le inconjoara mai putin, dar tot se vede ca-i acolo, chiar daca nu vad brate. M63 (Sunflower) functioneaza la fel - centrul se vede bine-bine, cam de aceeasi stralucire cu steaua suprapusa peste zona inferioara a discului. Cam 10' in lungime. NGC 5005 e surprinzator de distinct pt o galaxie atat de mica (doar 5', dar 5' bine delimitati). NGC 5033 e mult mai slaba, vizibila doar indirect, si ceva mai mare - cam 7-8. M94 are un centru foarte pufos, vizibil indirect - bratze nimic.

Imi da o prietena un ghiont de ce se vede deasupra capului, asa ca normal ca trebuie sa facem popas de Melotte 111. Roiul asta e imens si trebuie sa stau odata vreo juma' de ora in el, din stea in stea, dar poate din oras, odata, ca asta tine oricum la tavaleala, spre deosebire de galaxii. NGC 4494 de exemplu e cateva arcminute de pufosenie in vedere indirecta, ce sanse sa aiba in fata iluminatului stradal. Needle Galaxy (NGC 4565) se vede ca o panglica de ceata direct; indirect, pot distinge centrul de disc, si vad latimea plina de 2', dar doar vreo 10' de lungime - varfurile se topesc evident in fundal. NGC 4725 e un oval distinct, moderat de prelungit, fara detalii vizibile, de cam 5-7'. M64 e un oval destul de stralucitor - l-am perceput usor distorsionat, dar nu am perceput pata de praf din centru ca ceva separat, doar a modificat probabil impresia generala. Inainte de a parasi Coma Berenices mai trec si prin M53 - un globular luminos, de dimensiune medie, cu stele aproape rezolvabile.

Trosnit degetele, indreptat spre Virgo. Prima oprire sunt M59 si M60 - doua petice de ceatza vizibile indirect, in acelasi camp. Mda, n-o sa fie usor daca si celelalte le seamana, vad de ce naufragiaza o multime de maratoane in zona asta Laughing . M90 e mult mai usor de vazut totusi - o zgarietura romboidala, la limita vederii directe. M89 e aproape stelara, iar M58 se vede lejer direct, ba chiar se poate percepe ceva structura in discul aproape rotund. Eliptica fiind, M87 nu are detalii vizibile, dar gigantica fiind, e serios mai luminoasa ca celelalte - aproape fosforescenta. Seamana oarecum ca aspect cu un globular vazut in binoclu - ma intreb care e granita intre un roi globular foarte mare si o galaxie satelit foarte mica. Nu ca M87 ar putea fi considerata foarte mica in vreun sistem de referinta, evident Laughing. M88 e slaba si imi da o impresie de oblicitate - poate fi perceputa ceva structura.

Si de aici intram in lantul lui Markarian. Daca Messierele au fost in mare parte dragute si prietenoase, astea-s cam la limita. NGC 4477 e un ghemotoc aproape stelar, foarte sters. NGC 4473 e o zgarietura in cer, iar NGC 4438 aproape o fantoma (nici o sansa la ochiul mai mic al Eyes galaxies). M86 e cea mai vizibila, mare si rotunda, iar M84 e asemanatoare - o ceata rotunda si difuza. E greu sa le fixezi.... de vazut le mai vezi, dar stai ceva la obiectiv ca sa te asiguri ca le-ai identificat cum trebuie. Dupa ce mi le fixez pe astea 5 in minte, mut obiectivul ca sa vad tot siragul intr-un singur camp - e putin cam ca la iluzia aia optica cu bulinele care dispar, dar e fascinant sa vezi un mini-roi de galaxii dintr-o singura privire. Clar, Corbu' merge pe munte in mai, ca vreau sa vad mai bine imaginea asta Very Happy.

Cam incepe sa fiarba cerul - Vega rasare in mod curcubeu, asa ca dupa principiul acadelei mai trec prin globularele din Hercule ca mi-s dragi amandoua, dubla dubla (acelasi motiv) si, ca sa-mi fie si mai drag Corbu', hai spre Ring Nebula, pe care am vazut-o cu Bufnitza doar prin analiza statistica Laughing . Trec prin roiul Ste1 in drum, si ajung la nebuloasa, care se vede lejer cu vedere directa, ca o stea mai pufoasa. 28 de Messiere intr-o singura seara, fara sa incerc in mod special - hai nu maraton, dar macar o cursa de 10000m tot am facut, plus restul frumusetilor listate Very Happy

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Apr 2019 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

von Bedi

Multumim pentru aprecieri si pentru incurajare.

Intrebarea ta nu este off-topic ci dimpotriva , este foarte on-topic deoarece acesta este topicul DSO.
Banuiesc ca ai o luneta Vixen NA 140SS,trebuie sa fie un instrument strasnic.

''A vedea este o arta care trebuie invatata'' este afirmatia lui Herschel , eu sunt unul dintre cei multi si marunti care au urmat acest sfat si care il pot confirma.
Cum anume se face acest lucru ?
Intr-un singur fel,la ocular , facand observatii.
Inteleg din mesajul tau ca faci observatii in mod sustinut,lucru pentru care te felicit.
Pe de alta parte , inteleg ca se intampla sa ajungi in zona corecta si acolo nu vezi obiectul.

Am sa incerc sa inteleg de ce se intampla acest lucru si ce trebuie facut pentru a-l evita.

*Discutam deci situatia in care faci ''star hopping'' pana la obiect ,incerci vederea directa si cea periferica dar obiectul ''nu este acolo''.
(Excludem posibilitatea ca nu ai ajuns la zona dorita.)

-Primul motiv care imi vine in minte este acela ca folosesti un grosisment nepotrivit.
Grosismentele mici sunt nepotrivite la DSO , ele trebuie folosite doar pentru a gasi zona in care se gaseste obiectul cautat.
Observatia trebuie facuta cu grosismente care sa-ti dea o pupila de iesire intre 1,5 mm si 1mm.
Deci dupa ce faci cautarea cu un ocular de care sa dea 25x -30x , eu as folosi pe telescopul tau un ocular de 8mm pentru 100x,acum sau chiar de 6mm pentru 133x, dupa ce se aduna experienta discutata.

-Al doilea motiv pentru care ''obiectul'' nu este acolo : nu stii la ce sa te astepti.

Daca obiectul este o nebuloasa ,este nevoie de filtru UHC sau OIII - excludem M27,M57 sau M42.
Nebuloasa ''Rosette'' , ''Helix'' , ''Pacman'' ,''Veil'' , ''America de Nord'',''Merope'' etc se vad numai cu filtre prin aperturile noastre.

La nebuloase nu se aplica recomandarea de a folosi puteri mari din cauza dimensiunilor mari ale obiectelor.
La ''America de Nord'' vom folosi marire minima ca sa avem camp maxim dar la ''Merope'' va trebui sa folosim totusi o marire medie ,intre 50x si 100x pentru ca este o nebuloasa mai mica.
La nebuloase ,chiar daca vom folosi telescopul cel mai scump si cel mai ultramodern ocular : fara filtru nu le vom vedea.

Nebuloasele planetare sunt foarte dificile : se poate sa te uiti la ea dar sa nu iti dai seama ca-i planetara inainte de a folosi puteri mari 150x ,200x sau mai mare.
Si aici filtrul UHC va ajuta ata la recunoasterea obiectului cat si la observarea lui.
La planetare trebuie sa mergi la ''adresa exacta'' unde te poti pune sa pompezi marirea cat poti de sus.
Daca nu esti la ''adresa corecta'' , deci centrat pe planetara , nu sunt sanse sa o vezi la 200x sau 250x,desi ea este cu doar cateva minute de arc ''mai incolo''.

-Cauti o galaxie sau un roi si nu-l vezi desi ai ajuns la coordonatele potrivite : obiectul este prea slab luminos.

Daca obiectul iti este accesibil, il vei vedea ,folosind o marire cel putin medie - intre 50x si 100x - folosind ''integrarea'' : iti pui un tricou sau prosop sau pulovarul in cap si nu te dezlipesti cu ochiul de ocular zece-cincisprezece minute,privind incontinuu campul vizual corect.
Deci si aici trebuie sa mergi la ''adresa exacta'' ,altfel stai si te uiti la fondul cerului fara rezultat.
De folos la roiuri si galaxii este ''vederea lui TRex'' , vederea cinematica :dupa ce ai ochiul adaptat la intuneric,folosesti vederea directa...nimic...folosesti vederea periferica...parca ar fi ceva ,dar nu poti fixa imaginea...misti usor telescopul,il faci sa tremure (...da-i ''una''...Surprised ) ...vei vedea o fantoma cetoasa tremurand in imagine,parca desprinsa de fundal ... aceasta-i ''vederea lui TRex'' !

-Se mai poate intampla ca ''adresa '' sa fie exacta , obiectul a fost in camp dar tu nu l-ai vazut pentru ca ''nu-i de nasul'' telescopului tau : obiectul este prea slab luminos.
Aceasta inseamna ca l-ai ales gresit.Magnitudinile vizuale sunt niste sirene care de obicei ii ademenesc pe matelotii cerului prin mlastini unde acestia se ratacesc...
Trebuie sa tii cont si de stralucirea de suprafata a obiectelor.
Sfatul meu este sa nu iti faci singur lista de observatii ,foloseste un ghid de observatii potrivit pentru telescopul tau.

Ai observat intregul catalog Messier ?
Acest catalog care este considerat ''elementar'' pentru un amator DSO ,contine totusi obiecte care te vor pune la incercare : M74 , M98 ,M68.
Poate chiar la grea incercare daca exista poluare luminoasa in Comana , nu cunosc conditiile tale de observatii !

Daca iti face placere ,te invit sa discutam aici punctual ,de la caz la caz,observarea (sau nu ) a diferitelor obiecte.
Eu cred ca asa ar fi cel mai bine.

Rezumatul observatiilor mele de aseara,Duminica 31 Martie.
Trex era otara obosit ( si ghiftuit dupa observatiile de Sambata ) asa ca am vizitat doar vechi prieteni,folosind Toleascopul de 200mm ,doua oculare Plossl si fara atlas :

-M97 s-a vazut cu mare greutate si numai la 39 x/Plossl 32 mm.
-M108 a fost invizibila.
-M 101 a fost aproape invizibila , suspectez prezenta unor nori subtiri in acea parte a constelatiei UMa.Pana la urma am vazut-o luandu-ma dupa asterismele de stele slabe invecinate cu galaxia si folosind vederea lui TRex.Dupa vreun sfert de ora de ''integrare'' ,am vazut-o cu privire directa la 39x.
-Spre bucuria mea , M109 era la locul ei ,dar numai folosind privirea periferica.
-Roiul sferic ''Intergalactic Wanderer'' NGC 2419 s-a vazut atat la 39x cat si la 137x/Revelation Plossl 9mm.Slab luminos ,desigur !
-NGC 2683 nu a fost vizibila pentru mine , am uitat pozitia corecta in asterismul stelar invecinat...Embarassed
-M51-NGC5194 a fost gasita usor, se vedea binisor la 39x ,si mai bine la 137x.
-La fel ''Sunflower Gx''/ M63 , ''Cocoon Gx'' unde la 137x parca se zarea si NGC 4485 , M94 cred ca s-ar vedea in cautator de 50mm...daca as avea
-Am revenit in UMa unde am vazut bine NGC 2841 la 137x ,langa Theta UMa.
Am gasit golfuletul de stele in fata caruia este NGC 3180, langa Mu UMa dar galaxia ''nu a fost acasa''.
-Am incheiat rezolvand frumoasa stea dubla Gamma Leonis si dubla inegala 54 Leonis.

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 01 Apr 2019 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa iesirea de sambata cu Mircea Pteancu pot spune ca e nevoie de multa experinta pt. a vedea anumite obiecte. Eu am putut vedea mai putine obiecte ca Mircea, la unele ma uitam in ocular ca ...-n teava si nu reuseam sa le vad. Asa ca ramane sa-mi antrenez vederea T-Rex, periferica, etc.
_________________
0770403936
Sus
von Bedi
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Oct 2018
Mesaje: 38



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2019 10:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru indrumare!
Intradevar, in "ritualul" meu de observatii e cale de imbunatatire asupra sugestiilor punctate. Smile

Voi reveni cu concluzii dupa urmatoarea iesire la stele tinand cont de cele citite aici.

P.S. Asa este, am un Vixen NA140SSF. Singurul filtru pe care il detin momentan e Astronomik UHC 2". Ambele mi se par extraordinare desi nu prea am referinte. Smile

Cer senin tuturor! Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Apr 2019 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

von Bedi

Te rog sa descrii observatiile tale si ,daca apar probleme , incercam si noi sa observam obiectul respectiv si discutam detaliile.
Rapoartele pot sa fie oricat de detaliate sau de sumare doresti ...no stress!

Ai o dotare instrumentala excelenta,de la tara vei vedea foarte multe obiecte ceresti.
Nici eu nu am experienta decat cu un filtru UHC Optolong si cu un filtru Moon&Skyglow dar din cele citite imi dau seama ca UHC este mai ''democrat'' decat OIII.
Iti urez spor la observatii.

Iti urez cer senin si spor la observatii,Mircea

PS : daca vrei sa intrebi ceva ce nu vrei sa apara aici , poti sa-mi trimiti mesaj pm

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Apr 2019 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a fost iar senin si o atmosfera curata in profunzime, datorita vantului care a batut mai tare ieri si astfel cerul era relativ intunecat si spre sud, unde am poluarea cea mai mare.
Am iesit repede cu telescopul de 114mm si ocularele de 40mm, 20mm si 9mm, la observatii de galaxii si am inceput la ora 21:30. Am reusit sa observ 32 de galaxii pana la ora 1 noaptea, doborand recordul anterior de 28 galaxii. Smile
Datorita cerului curat si atmosferei limpede, am reusit sa observ in sfarsit si roiul globular M 68 din Hydra, foarte greu vizibil, mai mult la 22x si 45x.

Galaxiile observate au fost urmatoarele:

NGC 3941 din Ursa Major.Este relativ vizibila la 22x, relativ bine vizibila la 45x si 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

NGC 4151 din Canes Venatici.Este relativ vizibila la 45x, relativ bine vizibila la 100x , fiind foarte mica si relativ luminoasa.

NGC 4203 din Coma Berenices.Este relativ greu vizibila la 45x si 100x, fiind mica si slab luminoasa.

NGC 3665 din Ursa Major.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind relativ mica si slab luminoasa ,de forma eliptica.

NGC 3675 din Ursa Major.Este greu vizibila la 22x, relativ greu vizibila la 45x si 100x,fiind mica si slab luminoasa.

NGC 4088 din Ursa Major.Este foarte greu vizibila la 45x.

NGC 5982 din Draco.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind mica si slab luminoasa.

NGC 5631 din Ursa Major.Este foarte greu vizibila la 45x si 100x, fiind mica.

M 109 din Ursa Major.Este foarte greu vizibila, la 22x si 45x.

NGC 4026 din Ursa Major.Este relativ bine vizibila la 45x,bine vizibila la 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

NGC 6503 din Draco.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind relativ mare, slab luminoasa si de forma eliptica-alungita.

M 60 din Virgo.Este foarte bine vizibila la 45x si 100x, relativ bine vizibila la 22x, fiind relativ mica, luminoasa si de forma rotunda.

M 59 din Virgo.Este bine vizibila 45x,relativ bine vizibila la 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

M 58 din Virgo.Este relativ vizibila la 45x si 100x,relativ greu vizibila la 22x, fiind relativ mare si relativ slab luminoasa.

M 89 din Virgo.Este relativ bine vizibila la 22x si 45x,bine vizibila la 100x, fiind relativ mica si relativ luminoasa.

M 90 din Virgo.Este greu vizibila la 45x, relativ greu vizibila la 100x, fiind relativ mare si slab luminoasa.

M 87 din Virgo.Este bine vizibila la 22x, foarte bine vizibila la 45 si 100x, fiind relativ mare si luminoasa.

NGC 4478 din Virgo.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind foarte mica si slab luminoasa.

M 84 din Virgo.Este relativ bine vizibila la 22x, bine vizibila la 45x si 100x, fiind relativ mica si luminoasa.

M 86 din Virgo.Este realtiv bine vizibila la 22x,45x si 100x, fiind relativ mica si relativ luminoasa.

NGC 4435 din Virgo.Este relativ vizibila la 22x, relativ bine vizibila la 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

NGC 4438 din Virgo.Este relativ greu vizibila la 45x, greu vizibila la 100x, fiind mica si relativ slab luminoasa.

NGC 4473 din Virgo.Este bine vizibila la 45x si 100x, fiind mica si luminoasa.

NGC 4477 din Virgo.Este relativ bine vizibila la 45x si 100x, fiind mica si relativ luminoasa.

NGC 4459 din Virgo.Este relativ vizibila la 45x, relativ bine vizibila la 100x, fiind mica si relativ slab luminoasa.

M 88 din Virgo.Este relativ vizibila la 22x,45x si 100x, fiind relativ mare, slab luminoasa si de forma eliptica.

M 99 din Virgo.Este greu vizibila la 22x si 45x, foarte greu vizibila la 100x, fiind mare si foarte slab luminoasa.

M 98 din Virgo.Este foarte greu vizibila la 22x si 45x.

M 100 din Virgo.Este greu vizibila la 22x si 45x, fiind relativ mica si slab luminoasa.

M 85 din Virgo.Este bine vizibila la 22x ,45x si 100x, fiind relativ mica si luminoasa, cu centru luminos si avand o stea slaba la mica distanta, spre sud.

M 49 din Virgo.Este bine vizibila la 22x, 45x si 100x, fiind relativ mica si luminoasa, cu centru luminos, de forma rotunda.

M 83 din Hydra.Este greu vizibila la 45x si 100x, fiind vizibil mai mult centrul slab luminos.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 87, 88, 89 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 88 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact