Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45,_Pleiadele,_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Noi 2018 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi ''am picat '' intr-o faza ca cea din bancul despre Mihai Viteazul : am aflat ca Albireo nu este binara ci este o stea dubla optic, distanta dintre componente fiind de 30 a.l.
Iar voi ,colegii mei de forum care stiati ,m-ati lasat in ignoranta... Sad

Mircea

PS : asta nu-nseamna ca nu voi admira in continuare frumusetea lui Albireo...
Dimpotriva , acum sunt sigur ca intreg mileniul III il voi vedea ''exact'' ca acum.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2019 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara cerul a fost senin , curat ,intunecat ,mi-am frecat palmele de bucurie ...ce observatii strasnice voi face : M101,M97 si M109 ,bine vizibile ,luminoase ...

Pasarea Mihai Viteazu ! Confused

Nu s-a intamplat asa ,desi cerul a aratat asa de grozav iar ''clearoutside'' a promis o frumoasa seara cu cer senin. Crying or Very sad

Am inceput cu ''Toleascopul'' de 200mm prin verificarea vizibilitatii dublelor stranse pe 7 Tauri pentru care StelleDoppie da o separatie de 0.76'' pentru AB si 26'' pentru AC.
La perechea AB ,la 205x , se vedeau cele doua discuri Airy in contact si ,uneori,tendinta de a forma o fanta neagra de separatie.
Seeingul a fost agitat ,instabil cu variatii rapsodice ale stabilitatii dar ,pana la urma, permitea imagini utilizabile.

Deci ''picai,ca se filmeaza ''...

Am indreptat telescopul spre zona lui Zeta Persei , o adevarata vale Eldorado a stelelor duble stranse sau slab luminoase (sau ambele).
Am inceput cu Zeta Per ,cu o separatie de 13'' dar care este orice altceva ,numai o dubla usor de rezolvat nu , din cauza unei diferente Delta mag de 6.3mv dintre componente.
Totusi la 154x /Seben zoom@ 8mm ,companionul ,desi slab, s-a vazut stabil.

Am continuat la Omicron Persei de 1.1mv din imediata vecinatate si cu Delta mag de 2.8mv dar fara rezultat.
Am insistat vreo jumate de ora ... niente,nada,semi !

Otara ofuscat , m-am indreptat spre 40 Per ,alt exemplu de dubla larga cu o separatie de 20'' dar care ,la randul ei, este mai greu de rezolvat din cauza Delta mag de 5mv.
Si aici , 154x a rezolvat stabil cele doua stele.
(Ce sa zic... dubla aceasta cu stafia aia de companion de 10mv arata totusi destul de ciudat.Wink )

Pe cand cautam urmatoarea tinta ,iata ca nori grosi si foarte rapizi , au acoperit cerul.
In tineretea mea de dublist (care este relativ apropiata ...pe cealalta abia o mai tin minte ca a existat ) as fi zis ...''vezi, am pierdut prea multa vreme la Omicron Per ,fara de rost''.
Intre timp insa ,experienta m-a invatat o lectie pretioasa : la stelele duble , pe langa toate celelalte (precum optica buna si colimata , oculare bune , vedere antrenata ) , mai trebuie sa ai si rabdare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Mar 2019 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara vazand ca cerul este senin, dar si ca seeing-ul era bun, dupa ce am facut poze la Luna, am reluat observatiile la stele duble, caci de mult nu am mai observat duble, de cand a venit iarna si pana acum. Am folosit telescopul de 114mm f/7,9 si ocularul de 9mm plossl cu lentila Barlow 2,6 x.

Stelele duble si triple observate aseara au fost urmatoarele:

12 Geminorum/ HV 55 , situata aproximativ intre stelele μ Gem si η Gem.
Magnitudini: A=7,3 ,B=8,8 ,C=9,7 separatie: A-B=60", A-C=63".
Din cei doi companioni ai stelei 12 Gem, am putut observa numai companionul B de 8,8 mag. la 1' distanta de steaua principala.

O Σ Σ 72 din Lynxul , situata in apropiere de steaua 2 Lyn, la nord-est de steaua δ Aur.
Magnitudini; A=7,6 B=7,6 ,separatie: A-B= 134".
Se observa bine ambele componente ,similare ca stralucire. Intre componente am mai observat inca o stea slaba de mag. 10,5-11, mai aproape de componenta dinspre est. Cea de-a treia stea observata intre cele doua componente ale lui O Σ Σ 72 nu este mentionata in catalog.

20 Geminorum/ Σ 924 ,situata intre stelele Alhena/ γ Geminorum si ν Geminorum.
Magnitudini: A= 6,3 B=6,9, separatie: A-B= 20". Componenta B este bine vizibila.

Σ 918 din Auriga, situata la est de steaua δ Aurigae, cu 5 grade si la nord de steaua Ψ 1 Aur cu 3 grade.
Magnitudini: A=7,3 B=8,2 C=10,2 ,separatie: A-B=5" A-C=137".
Componenta B se vede relativ greu , foarte aproape de componenta A, iar componenta C se vede mai bine ,desi este mai slaba decat componenta B.

O Σ 147 din Auriga, situata la 2 grade sud de steaua Ψ 3 Aur si la numai jumatate de grad de steaua variabila UU Aur.
Magnitudini: A= 6,8 B=8,7 C=9,9, separatie: A-B=44" A-C=46".
Este o stea tripla frumoasa, la care se vad toate trei componentele bine, formand un triunghi mai ascutit cu varful in componenta principala A.

Σ 929 din Auriga, situata aproape de steaua O Σ 147, la mai putin de jumatate de grad de aceasta.
Magnitudini: A= 7,4 B=8,4 ,separatie: A-B=6".
Componenta B relativ vizibila si aproape de componenta A.

Σ 941 din Auriga, situata intre stelele Ψ 2 Aur si Ψ 3 Aur, mai aproape de prima.
Magnitudini: A=7,3 B=8,2 C= 10,2, separatie: A-B=1,9" A-C=83".
Am separat numai componenta C care desi este slab luminoasa, este relativ departe de A, spre deosebire de componenta B care fiind foarte aproape de A ,nu am putut sa o rezolv.

Σ 958 din Lynxul, situata la sud de steaua 15 Lyn cu aproape 3 grade.
Magnitudini : A=6,3 B=6,3 ,separatie: A-B=5".
Frumoasa dubla, cu componentele de aceeasi magnitudine si apropiate intre ele, ce s-au putut rezolva fara probleme in telescopul de 114mm, la 260x.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Mar 2019 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am mai observat stele duble si triple cu telescopul de 114mm f/7,9 la 100x si 300x, cu ocularul de 9 mm plossl si lentila Barlow 3x. Am prins conditii mai bune decat in seara de 16 martie.

Stelele observate sunt:

O Σ Σ 80 din Gemini , situata la 1,5 grade nord-est de steaua dubla 38 Gem.
Magnitudini: A=7,3 B=7,4 C=8,4 ,separatie: A-B=124" A-C=80".
Toate trei componentele se vad bine in telescop si formeaza un triunghi. La 80" nord-vest componenta B am mai observat inca o stea slaba,de magnitudinea 10.

Σ 1007 din Gemini, situata cam la 2 grade est de steaua 38 Gem, nu prea departe de steaua precedenta.
Magnitudini: A=7,4 B=7,7 ,separatie A-B=68".
Ambele componente bine vizibile si aproape indentce ca stralucire.

h 3288 din Gemini, situata la mai putin de jumatate de grad spre est fata de steaua Σ 1007.
Magnitudini: A=7,3 B=8,7 ,separatie A-B=38".
Steaua h 3288 se vedea aproape in acelasi camp cu steaua Σ 1007 la 100x cu ocularul 9mm plossl, componenta B se vedea relativ bine, insa era mai slab luminoasa fata de A.

Σ 1083 din Gemini, situata intre stelele 56 Gem si 61 Gem, mai aproape de cea de-a doua. Magnitudini: A=7,3 B=8,1 ,separatie A-B=7".
Componenta B se vedea bine si era apropiata de A.

Σ 1090 din Gemini, situata la 2 grade sud fata desteaua 61 Gem si la 2,5 grade nord-est de steaua λ Gem.
Magnitudini; A=7,3 B=8,2 C=9,9 ,separatie A-B=61" A-C=20".
Toate trei componentele se vedeau, inclusiv C de mag. 9,9, care se vedea aproximativ in directia componentei B, dar era mai aproape de steaua principala decat B.

Σ 1094 din Gemini, situata la aprape 3 grade sud-sud-est de steaua λ Gem si la 2 grade vest de stelele 68-69 Gem.
Magnitudini: A=7,4 B=8,4 ,separatie A-B=2,5".
Componenta B relativ greu vizibila si foarte apropiata de A.

Σ 1088 din Gemini, situata la 1,5 grade sud de steaua Σ 1094.
Magnitudini: A=7,4 B=9,4 ,separatie A-B=11".
Componenta B relativ greu vizibila.

Σ 1108 din Gemini, situata intre stelele λ Gem si κ Gem, la jumatatea distantei dintre stele.
Magnitudini: A=6,6 B=8,2 ,separatie A-B=12".
Componenta B relativ vizibila si apropiata de A.

κ Gem/ O Σ 179, situata la 3,5 grade sud de steaua Pollux.
Magnitudini: A=3,7 B=8,2 ,separatie A-B=7".
Componenta B este greu vizibila datorita diferentei de magnitudine mari fata de steaua A si este relativ apropiata de steaua principala A.

Σ 1140 din Gemeni, situata la aproximativ 0,5 grade est de steaua 81 Gem.
Magnitudini: A=7 B=8,7, separatie A-B=6".
Componenta B este relativ vizibila, si relativ apropiata de steaua A.

Σ 1182 din Canis Minor, situata la 6 grade est de steaua Procyon si la aproape 4 grade nord de steaua 14 CMi.
Magnitudini: A=7,3 B=8,8 , separatie A-B=4".
Componenta B este relativ greu vizibila si apropiata de steaua A.

Σ 1009 din Lynx, situata la 6 grade sud-est de steaua 15 Lyn si la 4 grade nord-vest de stelele 21-22 Lyn.
Magnitudini: A=6,9 B=7 ,separatie A-B=4".
Componente aproape indentice si apropiate intre ele ,ambele fiind bine vizibile. Frumoasa dubla.

Σ 1193 din Ursa Major, situata la aprox. 6 grade nord-vest de triunghiul format din stelele ρ UMa , σ 1 UMa si σ 2 UMa.
Magnitudini: A=6,2 B=9,7 ,separatie A-B=43".
Componenta B relativ greu vizibila dar departata de steaua A.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2019 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Iulian,
Frumoase observatii. Eu am stat saptamana trecuta acasa joi seara, vineri, sambata...nimic...numai nori grosi. In schimb duminica seara cand ma pregateam sa plec...cerul era plin de stele...hahaha...Asta e. Inca o data felicitari pentru observatii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mar 2019 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Joi 21 Martie am facut observatii cu dobsonianul Toleascop de 200mm avand ca tinta predilecta stelele duble si multiple.
Atasez un tabel in care am sintetizat observatiile din acea seara.
Cel mai mult mi-au placut stelele STT235 din Ursa Mare cu separatie de 0,95'' si STF 1639 din Mel 111 cu separatie de 1,85'', doua duble ''de colectie''.
N-as vrea sa spun ca Propus nu este si el ''de colectie'', dimpotriva, se afla in panoplia lui Binar Predator din vremea in care excelentul telescop Hinds al lui Erwin era la mine.
La completarea tabelului , parte a jurnalului de observatii,am remarcat ca povestea lui Zeta Geminorum se complica.
Eu am vazut pe 20 Martie ,cu luneta ''zoth'' ,un companion foarte slab al acestei stele dar ea este sextupla.
Trebuie sa reiau observatia si sa fac desen pentru a fi sigur care dintre companioni se vede in luneta mea.
Prin dobsonianul de 200mm am vazut doi companioni,deci steaua era tripla.

Cautand steaua 68 Ori am dat peste dubla 71 Ori de 8'', la care insa nu am mai revenit pentru observatii detaliate ,nu am mai trecut-o in raport desi a fost rezolvata frumos de ocularul Seben zoom.

Inafara de dublele din tabelul anexat , am mai observat roiul NGC 2175 asociat cu Nebuloasa ''Monkey Head''in care am vazut cateva stele si ceata luminoasa , obiectul era relativ mic ,situat la Sud de un triunghi isoscel cu apexul indreptat spre Vest.Se vede in zona si un lantisor rectiliniu de stele.

La Eskimo Nebula /NGC 2392 am vazut steaua centrala la 137x /Plossl 9mm ,fara alte detalii.

Mircea



Stele duble 21.03.19.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  219.69 kb
 Vizualizat:  de 5554 ori

Stele duble 21.03.19.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Iul 2019 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A trecut cam mult timp de cand nu am mai acordat atentie stelelor duble, asadar ,aseara mi-am facut timp si pentru observarea stelelor duble. Smile

Am folosit telescopul de 114mm diametru si un binocular de microscop IOR echipat cu doua oculare WF10X si lentila barlow 3x. Stelele observate, 9 la numar, au fost:

Σ 1904 din Virgo, mA= 7,2 mB= 7,4 sep= 10", componente aproape simetrice bine vizibile.

Σ din Bootes, mA= 7,4 mB= 7,5 sep= 4", componente aproape simetrice, apropiate intre ele.

Σ 1988 din Serpens Caput, mA= 7,5 mB= 7,8 sep= 1,9", componente foarte apropiate intre ele.

Σ 1987 din Serpens Caput, mA= 7,3 mB= 8,7 sep= 11", componenta B relativ greu vizibila.

Σ 2104 din Hercules, mA= 7,5 mB= 8,8 sep= 6", componenta B relativ greu vizibila.

Σ 2302 din Draco, mA= 6,9 mB= 9,9 mC= 9,3 sep A-B= 6" A-C= 23" , componenta B greu vizibila si apropiata de A , componenta C mai departata de A si relativ greu vizibila.

Σ 2339 din Hercules, mA= 7,5 mB= 8,7 sep= 2",componenta B foarte apropiata de A si relativ greu vizibila.

O Σ 358 din Hercules, mA= 6,9 mB= 7,1 sep= 1,8,componente foarte apropiate intre ele si aprooape simetrice.

Σ 2401 din Hercules, mA= 7,3 mB= 9,3 sep= 4", componenta B greu vizibila si apropiata de A.

Foarte bun binocularul, dar din cauza lentilei barlow 3x grosismentul e cam mare si imaginea cam intunecoasa pentru stele duble cu magnitudini de la 7 in sus.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2019 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E cam mult pentru apertura de 114mm, într-adevăr. Felicitări pentru observații!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Iul 2019 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari Tavi. Smile

Mi-a trimis @saiph o lentila barlow 2x de calitate, ieri a sosit lentila si aseara am montat-o pe binocularul IOR impreuna cu ocularele WF10X , pe telescopul de 114mm si am observat stele duble, mai intai la cele mai stralucitoare, ca Rasalgethi ( α Her), Mizar ( ζ UMa) si ε Lyrae, se vedea fain, grosismentul fiind acum mai mic si imaginea mai luminoasa decat inainte , n-am masurat inca grosismentul cu lentila barlow 2x montata pe binocular ,dar zilele aste o sa-l masor.

Apoi am trecut la cautat stele duble noi, la care am folosit binocularul ,dar la unele mai dificile, cu companioni mai slab vizibili am folosit si ocularul de 9mm in varianta mono, caci am vazut ca binocularul ,desi ofera o imagine mai lumonoasa decat inainte, totusi este mai intunecos decat ocularul de 9mm la 100x pe telescopul de 114mm si ca urmare la doua dintre stelele observate ,prin binocular nu am putut observa companionii lor, doar prin ocularul de 9mm, foarte greu.
Stelele duble descoperite si observate aseara sunt:

Σ 2433 din Draco, mA= 7,1, mB= 10,2, sep= 8". Componenta B foarte greu vizibila, nu s-a vazut in binocular, ci doar in ocularul de 9mm, in modul monocular.

Σ 2411 din Hercules , mA= 6,6 , mB= 9,6 , sep= 13" . Componenta B relativ greu vizibila.

Σ 2479 din Cygnus , mA= 7,4 , mB= 9,4 , sep= 7" . Componenta B relativ greu vizibila.

Σ 2471 din Aquila , mA= 7,5 , mB= 10,3 , sep= 8" . Componenta B foarte greu vizibila, nu s-a vazut in binocular, ci doar in ocularul de 9mm, in modul monocular.

Σ 2572 din Draco , mA= 6,3 , mB= 10 , sep= 25" . Componenta B greu vizibila.

Σ 2587 din Aquila , mA= 6,7 , mB= 9,4 , sep= 4" . Componenta B greu vizibila.

Σ 2605 din Cygnus ( ψ Cyg ), mA= 5 , mB= 7,5 , sep= 3" . Componenta B relativ vizibila.

Sh 314 din Cygnus (in roiul deschis NGC 6871) , mA= 6,8 , mB= 9,5, mC= 7,3 sep= A-B=11", A-C=35" . Componenta B relativ greu vizibila si componenta C bine vizibila dar mai departata de A.

Σ 2635 din Aquila , mA= 6,6 , mB= 10,1 , sep= 7" . Componenta B relativ bine vizibila.

Σ 2658 din Cygnus , mA= 7,2 , mB= 9,4 , sep= 5" . Componenta B relativ greu vizibila.

Σ 2653 din Vulpecula , mA= 6,7 , mB= 9,2 , sep= 2,9" . Componenta B greu vizibila.

Σ 2671 din Cygnus , mA= 6 , mB= 7,5 , sep= 4 . Componenta B bine vizibila.E poate cea mai frumoasa stea dubla vazuta in sesiunea de aseara.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2019 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului: stele duble
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Incep cu data de 31.03.19

38 Gemenii-dubla lejera
26 Gemenii-fara success
20 Gemenii-dubla lejera
Vasat Gem.-dubla frumoasa comparabila cu Rigel.
Grosisment folosit 214x.
OcularTS 7mm 82gr.
Telescop 330mm.


21.07.19

Am inceput cu zeta Hercule.Aceasta dubla stransa am rezolvat-o anul trecut
si am reusit si de data aceasta.
Seeingul a fost bun pe LA Ora 23.
Apoi am trecut la78UM.Acesta dubla imi pare mai dificila decat zeta Hercule deoarece componentele sunt mai slabe in luminozitate.
Tin sa cred ca am reusit sa o separ dar nu vreau sa ma grabesc in declaratie.
Am folosit oculararul BCO 10mm cu Barlow de2x.Am sa revin asupra ei cu prima ocazie
Am petrecut minute bune in mai multie reprize LA ocular ca sa reusesc sa le separ!
E foarte placuta senzatia de nerabdare pand cand vezi separatia stelelor duble.
Rezolvate au fost si delta ,alfa dinHer.nu acelasi lucru pot sa spun despre beta Her.Aceasta dubla am mai incercat-o si- n alte dati dar Fara reusita.Cred ca e prea dificila pentru telescoapele noastre!
O frumusete deosebita a fost mu(Alkalurops) din Bootes, o dubla lejera dar cu Una din components dubla LA randul ei, precum epsilon din Lira.
Vara asta vad ca este cam ploioasa ,dar cerul senin cand apare este plin de minunatii.Tebuie sa profitam de treba asta! nu?

Pe curand!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iul 2019 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60

Felicitari ,foarte frumoasa si dificila lista ta de observatii.
Zeta Her am reusit sa o spionez de cateva ori cu dobsonianul de 200mm dar 78UMa ,nu si nu ! Evil or Very Mad

Aseara am schimbat cautatorul pe newtonianul de 76mm F/9,apoi am vrut sa vad daca ma ajuta cu ceva.
Alfa Her/Rasalgheti a fost dificil de rezolvat in micul newtonian la 88x/Seben zoom 8mm pana ce nu s-a subtiat pacla.
Pana la urma am reusit , companionul lui Alfa Her s-a vazut dar mic si slab luminos.
In schimb Epsilon Lyr arata superb in acelasi telescop ,la acelasi grosisment.

Mai tarziu am trecut la howitzerul de 200mm.
Mi-am consumat toata seara asediind doua stele pe care nu am reusit sa le rezolv.
Iata stelele ,poate tu reusesti : 41 Oph si STF 2273.Succes !

Am fost in schimb compensat de rezolvarea (din nou) a stelelor,deloc usoare nici ele , 73 Oph si STF 2244.

Atentie : aveti grija , e bai cu StelleDoppie ,eu l-am eliminat dintre siturile preferate.
Azi a schimbat sub ochii mei PA lui 73 Oph de la 100 grade la 26 grade iar Google m-a avertizat sa nu-l mai accesez deoarece este un site nesigur.
L-am accesat dupa ce m-am asigurat din setari ca va fi inert ca o leguma.
Pacat ,mie mi-a placut.
PA =100 grade era oricum gresit ,companionul este undeva dincolo de Vest deci ceva mai mare de 270 grade.


Sunt de acord cu tine.
Necazurile sunt aici ,in lumea si din cauza oamenilor.
Stelele sunt acolo si ne asteapta !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 24 Iul 2019 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kornephoros aka beta Hercules este și ea o dublă inaccesibilă. Sissy Haas și Taki nu o mentionează în cataloagele lor. Totuși această dublă cu perioada de 410 zile avea separarea pentru 27 iulie 2019 de 0,03”, cel puțin așa indică Stelle Dopie pentru componenta Aa Pentru componenta AB există o separare de 245” componenta B având magnitudinea 10 și PA275 *
Cât de sigure sunt aceste date nu pot să ma hazardez să spun, ciudat este că două cataloage pentru amatorii pretențioși -așa cum suntem noi-(urmează vii aplauze!!!) nu menționează componenta lejeră, care ar putea fi separată relaxat și cu un binoclu mai măricel.
Lângă Kornephoros sunt două duble strînse Struve 2049 cam la 5* spre nord și Struve 2052 la 1* spre sud, toate trei aproape pe același meridian ceresc
Vicu poate ne spui mai multe despre 78 UM pe care am vânat-o câteva sezoane fără folos.
Coane Mircea 73 Oph are la Sissy PA de 293* (deci spre vest) și separarea de 0,6”! Este o țintă grea , chiar și pentru un instrument mai măricel. Felicitări pentru separarea acestei duble.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Iul 2019 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Coane Mihai !
Chiar si azi-noapte ,in timpul omologarii unui ''nou'' Barlow Meade 2x (#124) ,am revizitat si rezolvat -nasol,cu fluctuatii incontinue si prin pacla subtire ,deci cu greu dar am revazut ,cu spatiu negru intre discurile Airy,dubla 73 Oph.
Am folosit ocularul Tolles 9mm ,confectionat de Roger Ceragioli si noul Barlow 2x pentru 274x.

La STF 2244 se vedea doar ''stafia'' companionului ,se ''simtea'' ca este acolo ''ceva'' ,in cadranul II,dar nu l-am vazut clar ,detasat.Deci acesta =nu.

Pentru ''reglarea tirului'' am revizitat Izar,Pi Aql si Lambda Oph.

Conditiile au fost proaste ,stelele parca pluteau intr-un sos luminos, o peltea ,noa...un zaft acolo !
Dar daca este macar asa ,eu prefer sa fac observatii.
Pe la miezul noptii ,oricum a cazut ghilotina de nori.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Oct 2019 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am doua sugestii de stele duble stranse,una mai splendida ca cealalta.
Zona in care se gasesc este vecinatatea stelei Errai/ Gamma Cephei.
Dublele sunt,dupa StelleDoppie :

STF 13 /HR 55 cu separatia de 0.96'' ,rezolvata pe 15 Oct. a.c. in dobsonianul de 200mm la 246x

STF 2 /HR 20 cu separatia de 0.93'',rezolvata pe 17 Oct. a.c. in dobsonianul de 200mm la 246x.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Oct 2019 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca Muresul ar fi ca Nilul iar eu as fi Faraon ,v-as invita sa petrecem o suta de zile pentru a sarbatori succesul de aseara.
As darui oaspetilor mei aur,smirna si tamaie si ar curge in valuri miedul.
Iar la observatorul meu regal (de langa piramida ,desigur) as pune sa se ciopleasca intr-o placa de bazalt data de 19 Octombrie 2019 ora 21:00.

Dar nu sunt Faraon.
Asa ca mai bine va povestesc ce s-a intamplat.
Aseara,cerul a fost de un fumuriu lucios pe care abia se vedeau Vega si Deneb cu ochiul liber.
Eram foarte obosit deoarece,slugile faraonului lipsind din motivul de mai sus , a trebuit sa tund eu iedera de pe gardul de la strada...''cu manutele astea doua''.
Privind cerul si vazand ce naspa arata ,mi-a cam parut rau ca am pus ambele dobsoniene la fezandat.
Chiar ma si gandisem ce bine voi sforai oleaca dar ,deodata ,iata ma impunge la inimioara intrebarea :oare dobul cel mic de 125mm este in stare sa rezolve STF 13 si STF 2?
Da-o-ncolo de odihna binemeritata si ...''pi cai ca se filmeaza''.
Marea provocare a fost sa gasesc stelele principale ale lui Cepheus si sa ajung apoi la STF 13 de langa Gamma Cep.
La 230x se vedeau la STF 13 cele doua discuri Airy trepidand in toate directiile posibile.Cu toate acestea ,discurile Airy erau acolo...
Am aplicat atunci ocularul de 5mm si lentila Barlow 2x si am marit grosismentul la 346x.
Si atunci ...OMG... iata acolo,in campul vizual , dubla STF 13 cu separatie de 0.96'' ,rezolvata si separata cu spatiu negru, fluctuant si foarte ingust dar vizibil.
Dupa ce timp de 25 de ani am calatorit impreuna pe undele luminii ,iata micul meu dobsonian de 125mm F/6.9 -poreclit mai nou drept ''Ratusca cea urata'',atingand limita rezolutiei sale care tocmai aceasta este :0.96''.

Lucrurile nu s-au oprit aici.
STF 2 este foarte aproape de Errai.
Dupa ce un sfert de ceas m-am delectat cu imaginea lui STF 13 (de o frumusete fara seaman pentru mine ) ,am mutat telescopul pe STF 2.
Aici ,la 230x ,uneori se vedea aspectul de cifra 8 dar rar si nesigur.
Marind grosismentul la 346x ,am vazut mai clar aspectul de cifra 8 dat de discurile Airy tangente sau usor suprapuse.Turbulenta atmosferica m-a impiedicat sa-mi dau seama de acest ultim detaliu.
Aceasta stea are ,dupa StelleDoppie o separatie de 0.93'' iar dupa Stellarium ,de 0.86''.
La o ruleta ruseasca ,as paria mai degraba pe valoarea din StelleDoppie.
Vorbind la modul figurat ,dobsonianul de 125mm era deja usor trecut de granita Fizicii clasice si statea partial supendat deasupra prapastiei cuantice.Caveat astrologus !

Cinste si vesnica pomenire prietenului meu Gavril Beches!
Mainile sale aurite au metamorfozat, prin maiestrie de optician autodidact, o bucata de vitrina intr-o nestemata optica.

Disclaimer :

astronom = astronom in etimologie greaca

astrologus = astronom in etimologie latina

Mircea



DSCN4229.JPG
 Descriere:
Gavril Beches la masa de slefuit
 Marime fisier:  139.63 kb
 Vizualizat:  de 4364 ori

DSCN4229.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 37 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact