Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_230654_113x_copernic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

astrotrac - varianta mioritica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde de motoare, la astea mici, nema 17 nu din cele scumpe, cu ax de 5mm e bară lisă, rectificată, fără umeri. Am presat câteva. Am avut unul îndoit, avea axul lung în spate, l-am adus maxim în față cu presa apoi am retezat partea îndoită. Se poate acum folosi, sigur, mai are o mică bătaie dar la curea, cum am zis, e nesemnificativă, doar la fricțiune ar dăuna.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Mar 2019 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu mai tin minte exact toate detaliile proiecutlui, dar sunt sigur ca motorul se poate monta astfel incat axul lui s anu depaseasca grosimea sectorului circular.
intre placa de fixare a motorului, si mcorpul motorului pune niste saibe, astfel corpul motorului va sta mai scos in afara (in jos daca pot spune asa), iar axul motorului nu va mai iesi atat de mult in partea opusa.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata, nu mai conteaza! Am polizat axul la grinder, avand grija sa nu apas tare ca sa nu se decaleasca axul si am racit si cu apa cand mi s-a parut ca se incalzeste mai tare.
Acum este deja tarziu pentru orice sugestie - am ales aceasta varianta fiindca mi s-a parut cea mai rapida si nu mai am timp si rabdare sa continui cu operatiuni de mare finete. Timpul meu devine iarasi insuficient (acum am avut timp de 2...3 saptamani o oaza de liniste la mine la munca si mi-am permis toate nebuniile astea, cu ASTROTRAC-ul si cu camera calda de la observator).
O sa incep testele de calibrare cat de curand!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2019 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident, cum toată lumea s-a ocupat de îmbunătățiri și upgrade-uri, conform legii lui Murphy urmează nopți lungi cu nori și ploaie... :Đ

Spor și succes la finalizarea proiectului!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mar 2019 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am inceput sa fac testele de tracking prin schimbarea parametrilor de viteza din program. Am reusit din prima sa obtin o acuratete de 8%. Am schimbat iarasi parametrii, dar nu am mai avut timp sa ii verific aseara - am sa o fac in seara asta. Ar trebui sa fie sub 1% de data asta.
Mai delicat a fost cu viteza lunara, dar cred ca am calculat bine. Am sa fac (cand am timp) un scurt rezumat cu modul in care am calculat viteza lunara, ca sa gasim eventualele greseli de logica, daca acestea exista.
Oricum, o URIASA greseala de logica - o mare prosteala si prostie - a fost cu montarea finderului unde a fost montat. Nimeni nu a observat greseala si mi-am datr seama de ea tarziu. Finderul este fix fata de bara aceea si se misca doar dupa ascensie. Pe declinatie este FIX. Asa ca am folosit un finder micut pe care il aveam, de la ORION, pe care l-am montat solidar pe luneta. O sa fac o poza diseara.
Sper ca urmatoarele poze sa fie cu stele, de data asta. Stele punctiforme...

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Mar 2019 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valori "standard":

Sidereal tracking rate: 15.041 arcseconds per second
Lunar tracking rate: 14.685 arcseconds per second
Solar tracking rate: 15.0 arcseconds per second
King tracking rate: 15.0369 arcseconds per second

https://ascom-standards.org/Help/Platform/...eRates.htm

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mar 2019 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mi-a dat bine nici din a doua. Eroarea e mai mica dar e in sens invers (acum a mers mai incet).
A fost ok ca mi-ai dat link-ul acela, nobody. Eram tentat sa cred ca viteza lunara este mai mare decat cea siderala. Vazand ca in link este chiar pe dos, am stat un pic sa ma gandesc si asa este - viteza lunara este mai mica, d-aia ramane in urma in 24 de ore, avand o miscare anti-orara, de la W la E.
Am sa ajustez iarasi datele si poate am timp sa mai fac macar 2 teste a cate 2 ore si 20 minute (35 grade) ca sa aduc parametrii din program cat mai aproape de valorile exacte. Sa vad daca pot face ceva foarte exact bazandu-ma pe datele obtinute din cateva poze facute la stele.

Repozitionarea finderului arata asa, ca in poza. Merge destul de bine si cu finderul cel mare, daca mut cu totul luneta catre punctul in care este fixata piesa "L", unde i-am facut eu piesa aceea de adaptare din aluminiu.

L.E. - BINGO !
Cu setarile facute ultima data, am obtinut o precizie de tracking foarte buna, zic eu. Cele 35 de grade trebuiau sa fie parcurse in 2 ore 19 minute si 37,2 secunde. Cu "ochiometrul" am apreciat ca timpul ce a trecut ca sa se parcurga distanta intre cele 2 repere facute pe sectorul mare a fost de 2 ore si 19 minute (fara cele 37 de secunde).
Calcule mai minutioase ca sa ajustez viteza siderala (respectiv cea lunara) am sa fac pe imaginile facute cu camera. Urmeaza testele la stele, care incep chiar acum.



20190316_101611_resized.jpg
 Descriere:
Finder solidar cu luneta
 Marime fisier:  1.48 MB
 Vizualizat:  de 5168 ori

20190316_101611_resized.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2019 04:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am inaugurat in mod intamplator, in mod simultan, 2 chestii pe care le-am facut in paralel.
Asadar, am scos la stele montura cea noua DIY, din pragul noi mele camere calde (in care am instalat deja mobilierul).
Astrotracul merge peste asteptari ! Am facut o punere in pol absolut sumara si fara sa insist deloc. Fiindca nu am avut un cablu prea lung cu care sa ma duc in peisaj sa pozez stelele, am pozat din pragul observatorului, catre SW, printre ramurile unui pom.
Am luat o stea mai stralucitoare in finder (care s-a dovedit a fi Procyon - Alpha Canis Minoris) si am facut apoi expuneri de 30 respectiv 60 sec cu ASI 174 mono. Ca soft de achizitie am folosit FireCapture.
Nu am facut foarte multe imagini fiindca mai eram ocupat cu ceva la telescopul mare (asteroidul Huya si ocultatia sa). Pozele le-am bagat in MaximDL ca sa verific FWHM-ul si mai ales rotunjimea stelelor.
Rezultatele sunt mai jos in imagini.
Am pus toate imaginile fiindca au fost si unele care nu s-au incadrat in ce vreau eu si am vrut sa se vada si alea, nu numai cele bune.
Pot sa trag si niste prime concluzii insa:
- am nevoie de o masca Bahtinov cu fire pentru luneta asta mica (nu am pentru 66 ci pentru cea de 80)
- ar fi bune niste motoare - deocamdata cu un simplu buton - cu care sa misc fin montura catre tinta, fara sa se zguduie stelele pe ecran
- un sistem de iluminare al lunetei polare este strict necesar ca sa mearga alinierea polara ca si uns.

Deocamdata cam atat.
Sunt foarte incantat de rezultat si pot spune ca povestea va continua...

L.E. - spike-urile sunt de la crengile pomului prin care am observat campul de stele.



1.jpg
 Descriere:
1-a poza x 30s
 Marime fisier:  279.07 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
A 2-a poza x 30s
 Marime fisier:  289.56 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
A 3-a x 30s
 Marime fisier:  283.7 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
A 4-a x 30s
 Marime fisier:  274.41 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
A 5-a x 30s
 Marime fisier:  268.49 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

5.jpg



6.jpg
 Descriere:
1-a x 60s
 Marime fisier:  246.79 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

6.jpg



7.jpg
 Descriere:
A 2-a x 60s
 Marime fisier:  247.41 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

7.jpg



8.jpg
 Descriere:
A 3-a x 60s
 Marime fisier:  260.6 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

8.jpg



9.jpg
 Descriere:
A 4-a x 60s
 Marime fisier:  243.57 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

9.jpg



astrometria 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.94 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

astrometria 2.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2019 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super, felicitări! Desigur, trebuie încercat și la expuneri lungi, se va vedea mai clar driftul și capabilitățile monturii.

Pentru ambele axe vrei motorizarea? La L-urile alea cu angrenaj? Poate poți adapta un kit motoare+controler existent?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Mar 2019 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked nici n-am visat ca va ajunge sa arate asa monturica asta, daramite sa si mearga asa de bine ! Felicitari ptr perseverenta si realizare!

Vibratiile de la motor nu prea cred ca ai cum sa le scoti, eventual ceva bucse elastice intre motor si placa pe care se fixeaza, dar atunci o sa iti scada apasarea axului pe sectorul circular si e posibil sa patineze.
Eventual sa mergi cu micropasi mai multi (motor cu 400 pasi in loc de cel cu 200pasi)... sau poate un motor DC ?
Ar fi varianta de stepper cu reductor, dar prin reductor vei introduce backlash destul de mare, asa cum e acum ai avantajul ca backlash-ul e teoretic 0 sau oricum neglijabil.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2019 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vibratiile de care spui de la pasii motorului nici nu se vad vreodata, nu este o problema reala. Singura problema pe care o vreau rezolvata acum este cea cu motoarele pentru reglaj fin pe directie (da Tavi, vreau pentru ambele motoare si e vorba de acele "L"-uri). Partea de demultiplicare cu curele o fac eu, daca ma ajuti tu cu controlul motoraselor si alegerea lor, ar fi extraordinar!
Cu iluminatul lunetei polare am rezolvat, sambata voi intra in posesia unei piese de acest fel, reglabila ca iluminare. Masca Bahtinov am sa i-o fac (sper) zilele astea.
In rest, sunt foarte incantat si fericit de rezultat ! Chiar era ceva ce doream sa am si mesteritul la ea mi-a facut o reala placere. Evident ca meritul principal revine lui Starchild, care a facut greul.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Apr 2019 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un mic update la acest topic.
Dupa 2 iesiri la stele cu montura, au iesit in evidenta cateva probleme ce trebuiau rezolvate:
1. Alinierea polara era dificila fiindca pe cerul intunecat nu se distingeau bine reperele de pe luneta polara. Era necesara iluminarea ei. Asa incat am cumparat un element de iluminare polara pentru lunetele de EQ5/6 si problema s-a rezolvat elegant.
2. Am facut o masca Bahtinov cu fire pentru lunetica de pe montura. Nu aveam asa ceva la aceasta luneta si pentru ca nu am focuser motorizat la ea (si nici nu intentionez sa pun, ca sa pastrez lucrurile la un nivel cat mai basic) am decis ca trebuie sa fac una. Am facut-o si problema focusului este rezolvata.
3. O probleme neasteptata am intalnit-o cand am iesit cu luneta pe camp si am alimentat-o de la bateria masinii. Dupa cateva secunde, montura se bloca. Tavi mi-a sugerat sa pun un stabilizator de tensiune de 12 V care aduce tensiunea la 12 V (sau in jur de) indiferent de tensiunea de intrare. Am cumparat circuitul respectiv de la Optimus Digital si i-am facut o cutiuta dintr-o doza de legatura si problema s-a rezolvat in mod miraculos.
4. Am montat un pantof pentru cautator pe luneta si am pus un laser verde ca si prim-finder - pentru localizarea primara a zonei unde urmeaza sa fac observatiile. Problema care trebuie rezolvata este ca laserul pierde rapid putere pe masura ce se raceste si la 5 grade deja nu mai lumineaza deloc. Trebuie facuta o mica instalatie de incalzire cum am facut la telescopul mare, cu o baterie portabila. Am de gand sa cumpar cu prima ocazie o baterie care sa faca fata la toti consumatorii afiliati monturii acesteia si am gasit una care chiar imi place, desi e cam scumpa - https://www.astroshop.ro/acumulatori/orion...er/p,61642 .
Acum astept vremea buna ca sa reiau testele. Sunt sigur ca vor mai trebui rezolvate probleme suplimentare pe care deja le intuiesc, dar suntem pe calea cea buna



iluminare luneta polara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.46 kb
 Vizualizat:  de 4976 ori

iluminare luneta polara.jpg



20190407_172101_resized [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  235.36 kb
 Vizualizat:  de 4976 ori

20190407_172101_resized [1600x1200].jpg



20190407_172148_resized [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.77 kb
 Vizualizat:  de 4976 ori

20190407_172148_resized [1600x1200].jpg



20190407_172256_resized [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  252.33 kb
 Vizualizat:  de 4976 ori

20190407_172256_resized [1600x1200].jpg



20190407_172408_resized [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  306.26 kb
 Vizualizat:  de 4976 ori

20190407_172408_resized [1600x1200].jpg



20190407_172431_resized [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.53 kb
 Vizualizat:  de 4976 ori

20190407_172431_resized [1600x1200].jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2019 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai menționat echilibrarea. Din cauza faptului că distribuția maselor nu este simetrică, echilibrarea monturii în diferite poziții de funcționare are de suferit. O idee ar fi ca diferența ce apare dinamic s-o compensezi cu un arc spiral lung, de tracțiune, în genul corzilor elastice.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Apr 2019 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ai inteles tu corect, Tavi... Nu exista o astfel de problema. Daca o echilibrezi corect pe ambele axe, merge perfect in toate pozitiile posibile - am probat asta.
Problemele pe care le intuiesc sunt referitoare la pozitiile in care montura totusi nu poate sa puncteze, datorita interferentei cu luneta polara (de exemplu) sau a faptului ca se loveste butonul de la focuser de montura, in anumite pozitii, ceea ce impune o indepartare a lunetei de punctul de echilibru, ceea ce impune adaugarea unor contra-greutati suplimentare...
Dar nici vorba de ce zici tu.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mai 2019 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi noapte l-am avut la mine pe Tavi (aka Erwin) si fiind Luna plina, am zis sa facem niste teste cu montura cea mica. Am hotarat ca vom face expunerile cu astrotrac-ul din interiorul observatorului, de unde aveam o vedere destul de buna la polara.
Alinierea polara este de baza la montura asta si fiindca am facut-o foarte bine, am avut niste expuneri exceptionale.
Ce am reusit sa procesez pana acum au fost expunerile facute in MaximDL la care am avut facute si dark-uri si flat-uri si bias-uri. Au fost ultimele expuneri ale noptii si nu au fost decat 5x90s, neghidate - desigur. Am avut multe alte expuneri facute in Sharpcap, dar am o problema in a le prelucra fiindca nu se pupa imaginile de calibrare luate in Maxim cu pozele facute in Sharpcap si va trebui sa fac niste dark-uri si flat-uri chiar cu Sharpcap ca sa pot utiliza si acele cadre.
Asadar am calibrat si apoi stacat in Maxim pozelefacute tot cuMaxim si am facut cateva prelucrari bazice in Pixinsight. Camera folosita a fost ZWO ASI 174MM, fara racire.
Am avut o rotunjime a stelelor de 0.08 in medie, ceea ce este exceptional si nu am facut expuneri mai lungi fiindca Luna inneca fundalul cerului cu lumina parazita si imaginile se suprasaturau rapid.
Deci mai jos sunt 5x90s la M81 si M82.
Promit sa revin cu niste expuneri mai decente ca si timp si cu valori mai mari ale numarului de expuneri, ca sa iasa ceva cu adevarat interesant.



M81_82_5x90s_ABE_MLT_PS.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  592.72 kb
 Vizualizat:  de 4725 ori

M81_82_5x90s_ABE_MLT_PS.jpg



aliniere polara.jpg
 Descriere:
O poza facuta de Tavi pe cand faceam alinierea polara a monturii mici.
 Marime fisier:  129.32 kb
 Vizualizat:  de 4725 ori

aliniere polara.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact