Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h53m19s56.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

CELESTRON 9.25


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 13 Mar 2019 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului: CELESTRON 9.25
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua iubitori ai astronomiei. Acum cu,cateva saptamani in urma lasam ceva mesaje cu pareri despre mai multe tipuri de telescoape pe care vroiam sa mi le cumpar.. Cred ca prima data vroiam un dobson de 10, pe care l-am comandat si ajungandu-mi foarte tarziu am renuntat la el. Pe urma am comandat un mak 180 despre care am auzit doar vorbe de lauda in planete. Ce ma facea sa ma dau in spate si cu makul era ca in cer profund, nu era prea bun din cate am auzit si am vazut din comentari. Bine inteles ca am stopat livrarea si mi-am comandat un CELESTRON 9.25 pe care il am de aproape o luna. Este primul meu telescop si prima data cand ma uit prin unul. Vreau sa va spun ca am ramas uimit vazand Luna cu asa claritate si bine inteles nebuloase galaxi etc. Acum o saptamana am avut sansa sa ies cu o asociatie de astronomi si sa fac comparatie intre a-l meu si alte telescoape. Erau cu zecile de toate marimile. Cel mai curios eram cum se vede printr-un donson de 12, find renumit in cer profund. Avea la fel ca mine in vizor nebuloasa Orion!!! Vreau sa va spun ca sincer atat eu cat si colegul respectiv nu am vazut nici o diferenta intre a-l meu si a-l lui, se vedea spectaculara in amandoua telescoape. Sau daca era vreo diferenta , era micuta si eu nu mi-am dat seama. In schimb planetele nu le-am vazut cum imi imaginam eu. De exemplu Jupiter si Saturn, imi imaginam ca o sa le vad mari,frumoase si cu detali, dar am ramas putin sa zicem dezamagit vazandule cam micute si fara preamulte detali. Ce e drept nu am oculare bune . Am unu bazic care mi-a venit de 25 si mi-am mai cumparat eu doua, unu de 8 si unu de 15..... dar ieftine( 40, 50 E). Asa o sa vad mereu Very Happy Very Happy ? sau am mare nevoie de oculare bune si inclusiv un barlow. Daca stiti ceva bun va rog sa ma ajutati. o zi buna.! Smile Surprised


IMG_E1889.JPG
 Descriere:
facuta cu telefonu
 Marime fisier:  922.06 kb
 Vizualizat:  de 7585 ori

IMG_E1889.JPG


Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 13 Mar 2019 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O poza si cu luna...am mai multe dar am aleso pe asta!! Very Happy. ( e facuta cu telefonul)


IMG_1940.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 7583 ori

IMG_1940.JPG



IMG_2027.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  52.76 kb
 Vizualizat:  de 7563 ori

IMG_2027.JPG




Ultima modificare efectuata Mera Petru la 13 Mar 2019 12:38, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l stapanesti cu placere! Smile

Scoate-l cat de des poti la observatii, cu timpul o sa iti placa si planetele, au tendinta sa se apropie din cand in cand de noi si se vor vedea mai mari si mai detaliate. Detaliile mai depind si de atmosfera, daca este turbulenta nu prea ai ce-i face. Daca iesi impreuna cu colegi mai experimentati poate iti dau indicatii privind ocularele potrivite, eventual le testezi inainte de a le cumpara, trage-i de limba, vezi ce folosesc pe telescoape similare.
Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 13 Mar 2019 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand il am, in afara de noptile cu nori, a fost scos tot timpul si am ramas chiar pana la 7 dimineata nedormit Very Happy Very Happy , cred ca am vre-o 2 nopti asa. Locuiesc langa Madrid intr-un sat si din fericire stau la casa... asa ca il scot aproape n fiecare noapte. Din pacate poluarea luminica e cam mare un 50..si stele cam putine, dar si asa sunt foarte multumit. Bine inteles ca nu are nimic de-a face cu iesirea cu grupul. Era un loc la 100 km de Madrid fara poluare luminica si cerul un spectacol
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Încearcă sa pozezi o stea când este "out of focus" sa se vadă obturația și inelele de difracție.
Dacă obturația nu e fix în centru înseamnă ca trebuie colimat.
Dacă inelele de difracție sunt distorsionate înseamna ca nu e aclimatizat iar curenții de aer din interior îți vor afecta imaginea. Multi utilizatori le învelesc cât de bine pot în izolator termic sa minimizeze efectele curenților interni.

Si eu ma chinui cu C11-le meu sa scot din el maxim, dar nu prea îmi iese. Sper sa intre userii de SCT-uri mai experimentați sa ne scoată la liman Smile

Succes
Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 13 Mar 2019 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La asta te referi??


IMG_1003.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  782.63 kb
 Vizualizat:  de 7520 ori

IMG_1003.JPG


Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 13 Mar 2019 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C 11 trebuie sa fie LA BESTIA Very Happy . SI eu ala am vrut . Ma costa prea mult cu montura cu tot si un 9.25 pentru inceput e un super telescop. Ai ceva poze cu a-l tau?
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tine pare bine imaginea defocalizata.

Eul il am pe un EQ6, ii mai trebuie o contragreutate.

Poze cu el nu am ca mereu s-a băgat careva în fata Smile



bad_d.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.93 kb
 Vizualizat:  de 7499 ori

bad_d.jpg


Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 13 Mar 2019 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai ca is mai greu de cap Very Happy Very Happy . Adica defocalizata inseamna ca o am rau?? nu se vede imaginea complecta pentru ca e facuta rau cu telefonul.. daca vrei iti dau nr meu si putem vorbi pe whatsaap mai bine...si trimite poze etc Very Happy Very Happy
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2019 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt ei eu noob...
Cercurile tale sunt clar definite, frumoasa. Ale mele sunt în ceata si dansează

Sa intre experții aici sa ne lămurească Smile
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Mar 2019 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mera Petru sa stapanesti sanatos noul instrument. Va trebui sa-l cunosti bine sa-i cunosti calitatile cat si problemele pe care le vei intampina cu el. Pentru un amator neexperimentat este deja un instrument mare si relativ complex. Nu vreau sa deschid discutia despre ce instrumente sunt considerate mari si care mici la nivelul amatorilor. Valorile au evoluat de-a lungul timpului.
Ai o carte tehnica precum si o schema cu mersul razelor de lumina provenite de la o tinta (stea) pana la ocular. Citeste tot ce scrie in cartea tehnica privind telescopul achizitionat.
Primii pasi
Sa zicem ca ai pus montura in pol (nu ne-ai scris ce fel de montura este si daca este go to). telescopul echilibrat pe montura in pozitia usor inclinata (partea anterioara putin mai jos decat cea posterioara, cu capacele date de o parte se lasa la aclimatizat (timpul depinde de diferenta de temperatura dintre locul in care instrumentul este adapostit si temperatura ambientala unde se va desfasura sesiunea de observatii)
Daca aceasta diferenta de temperatura nu este mare, poti trece la verificarea aclimatizarii, a colimarii si a conditilor de transparenta si de turbulenta pe care le ai in momentul observatiei

_________________
mihai
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Mar 2019 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate ma uit la poza de pe Luna, probabil ca aia cu Jupiter arata prost doar pt ca s-a miscat telefonul Smile Foarte foarte mari oricum nu o sa vezi planetele - marirea maxima recomandata pt telescoape de amatori e 350x, din cate stiu, si tu deja cu obiectivul de 8 ai ajuns la 300x.

Ai incercat sa te uiti la planete si prin telescoapele colegilor de la star party? Cum s-a comparat cu ce vezi prin al tau?

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Mar 2019 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Verifica prima data paralelismul dintre axa otica a telescopului cu axa optica a cautatorului. Alege in amurg o tinta terestra indepartata si bine luminata, sau daca ai pus telescopul tarziu in statie vizeaza Luna. Vei regla din suruburile de fixare ale lunetei cautatoare (sunt doua suruburi dispuse la un unghi de 120 de grade, pana cand vei obtine in cautator imaginea data de un ocular cu focala lunga. Rafineaza apoi paralelismul pe o stea stralucitoare.
Verifica aclimatizarea telescopului prin fixarea pe o stea stralucitoare. Defocalizeaza imaginea. Daca ai inele de difractie relativ stabile si bine desenate, peste care nu trec ''ape'' ai telescopul aclimatizat
Verifica colimarea. Imaginile defocalizate intrafocale si extrafocale iti dau informatii si asupra colimarii (inelele sunt riguros concentrice) precum si asupra calitatii sistemului optic ( daca imaginile intrafocale si extrafocale sunt asemanatoare ansamblul optic este OK.
Daca instrumentul nu prezinta in imaginile intrafocale si extrafocale a unei stele inele de difractie, ci doar o placinta ( acest lucru se intampla de multe ori) conditiile de turbulenta sunt precare.
Acum imaginea pe care ai postat-o releva un instrument usor decolimat (mai mult ca sigur de la transport) si niste conditii atmosferice mediocre spre acceptabile.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Mar 2019 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum despre imagini. Ele sunt defocalizate . Cu C9 in conditii bune de transparenta si turbulenta un instrument colimat si de o calitate buna din punct de vedere optic trebuie sa poata mari la dublul diametrului oglinzii, deci 235X2=470 X sau chiar mai mult.
Avand focala lunga nu ai nevoie de oculare foarte scumpe, Oculrele TV Plossl sunt excelente.cam pentru toara gama de obiecte ceresti. Pentru planete cele mai indicate sunt ocularele ortoscopice , dar deocamdata ia-le usor si pe rand,
Cu C9 ajungi usor la mariri de 180-250X si daca esti atent la focalizare si la ce ti-am mai scris pe aici vei avea imagini de (foarte) buna calitate.
Iti doresc cer senin -ocazie cu care invata si constrlatiile (daca nu ai facut-o pana acum).
Sunt inca multe de spus, citeste si forumul -avem cu totii multe de invatat.
Daca poti iesi cu mai multi prieteni dintr-o asociatie astronomica vei avea de invatat.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mar 2019 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Petru

Sa folosesti sanatos telescopul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 14 Mar 2019 16:04, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact