Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk1_a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructie camera calda la observator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Feb 2019 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am urmarit si acum vreo doi ani contructia observatorului tau...Succes in continuare!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Feb 2019 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am hotarat sa nu ma mai opresc pana nu termin camera calda, sa ma bucur de ea cata vreme este inca frig afara in timpul noaptii.
Astazi am continuat sa lucrez, dupa o pauza data de vreme si ocupatie si ma uit cu drag cum incepe sa se contureze micul meu salas de astro-haiduci. Aveam nevoie de ceva brate in plus, fiindca trebuiau desfacute niste grinzi si puse inapoi pe o alta pozitie, asa ca am folosit bratele unor ajutoare.
Grinzile pe care culisa odata acoperisul catre fata observatorului au devenit in acest fel grinzi care sa sustina acoperisul si sa-i dea panta catre sera. Am desfacut camera de meteori, toate firele pozate inainte pe structura de sustinere a acoperisului glisant, am facut structura de lemn care va sustine placile de izopan (merg pe izopan pana la urma, din mai multe motive foarte bine intemeiate, cu care nu va plictisesc aici) si am facut si structura de lemn care va sustine usa. Va trebui sa ma hotarasc unde sa pun fereastra, fiindca va fi si o fereastra si dupa ce ii fac cadrul si acesteia, pot sa incep sa pun placile de izopan, aflate momentan intr-un magazin (nu stiu care).
Cam atat pe ziua de azi...



structura pereti 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  707.69 kb
 Vizualizat:  de 6968 ori

structura pereti 1.jpg



structura pereti 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  685.77 kb
 Vizualizat:  de 6968 ori

structura pereti 2.jpg



structura pereti 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  824.66 kb
 Vizualizat:  de 6968 ori

structura pereti 3.jpg



structura pereti 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  893.43 kb
 Vizualizat:  de 6968 ori

structura pereti 4.jpg



structura pereti 5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  861.21 kb
 Vizualizat:  de 6968 ori

structura pereti 5.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 20 Feb 2019 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Urmarim cu interes postarile. Mai ai 2-3 saptamini de timp rece numai! Se anunta vreme frumoasa incepind cu 15 Martie. Very Happy

Spor la treaba!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Feb 2019 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de urare.
Maine am sa cumpar placile de izopan, am hotarat de unde le iau deja. Si am dat si comanda de usa si de fereastra, maine se executa si vor fi gata de montaj. Sambata avem treaba!...
O sa revin cu amanunte la momentul potrivit.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Feb 2019 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am cumparat panourile tip izopan - si de perete si de acoperis. Am avut nevoie de 7 bucati x 1.90 m lungime de panou de perete (latimea este de 1 metru la toate panourile) si 3 bucati de 3 metri pentru profil de acoperis.
Deoarece nu am estimat corect preturile, am venit acasa doar cu cele 3 panouri de acoperis, dar fiindca vreau sa am o streasina ca lumea la camera calda, am sa mai iau un panou pentru acoperis. Fiindca nu au fost exagerat de lungi, le-am putut aduce acasa lejer intr-o duba inchisa.
Totul ma va costa (inlcusiv panoul buclucas) cam 1930 lei. Destul de mult daca ma intrebati, dar asta e - daca e bal, bal sa fie. La asta se aduna 50 de lei niste sururburi cu cap torbant pentru prinderea panourilor de structura de lemn.
Am ajuns aseara foarte tarziu acasa, fiindca am lucrat cu Erwin la un alt proiect, foarte interesant (o sa fie probabil subiectul unui alt topic) si am fost hotarat sa incep de dimineata sa lucrez la montatul panourilor pe structura deja facuta. Doar ca niste probleme personale cu rezolvare urgenta de dimineata si apoi somnul de frumusete de dupa amiaza mi-au bulversat planurile.
Asa ca am inceput sa mesteresc (singur de asta data) incepand cu ora 3 dupa amiaza. Deci mare lucru nu am facut. Am montat doar 2 panouri, dintre care la unul a trebuit sa fac un decupaj la un colt si o latura inclinata jos, din cauze de Dorel care a turnat stramb placa de beton, desigur. Nu e grav dar e frustrant, cand ai pretentii si sti ca se putea si fara probleme d-astea. Usa si fereastra - luni vor fi gata. Nu stiu cat de mare sa fac fereastra...
Partea de sus la toate panourile de perete va fi taiata conform caderii de nivel, acum sunt lasate asa deocamdata, nu se stie niciodata!...
Cateva poze, ca sa documentam cazul.



5._Panouri 1 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  188.59 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5._Panouri 1 [1600x1200].jpg



5_Panouri 4 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  237.1 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 4 [1600x1200].jpg



5_Panouri 5 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  365.85 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 5 [1600x1200].jpg



5_Panouri 6 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  304.18 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 6 [1600x1200].jpg



5_Panouri 7 [1600x1200].jpg
 Descriere:
Primul panou montat!
 Marime fisier:  283.43 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 7 [1600x1200].jpg



5_Panouri 8 [1600x1200].jpg
 Descriere:
Ultimul panou l-am montat pe intuneric. Maine se va vedea mai bine.
 Marime fisier:  125.88 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 8 [1600x1200].jpg



5_Panouri 9 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  157.36 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 9 [1600x1200].jpg



5_Panouri 10 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  133.75 kb
 Vizualizat:  de 6813 ori

5_Panouri 10 [1600x1200].jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Mar 2019 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camera calda este inchisa complet de sambata trecuta, avand montati toti peretii, usa si acoperisul. A fost un tur de forta sa fac toate astea in 2 zile.
Miercurea trecuta am pus restul peretilor pe pozitie (mai putin unul, care necesita un decupaj delicat si era greu sa il probez singur) si am montat usa de pvc. Joi mi-am luat un ajutor si impreuna cu el am lucrat de la 10 dimineata pana la 10 seara aproape neitrerupt ca sa termin de pus placile de acoperis in primul rand, pe care era imposibil sa le montez singur.
As fi vrut sa mai fac cate ceva zilele astea, dar mi-a fost imposibil datorita obligatiilor curente. Am luat insa scandurile si patratii pentru dusumea si maine voi incepe sa montez pardoseala. Sper sa termin intr-o zi, pentru ca in week-end sa fac instalatia electrica si sa mut toate acareturile in noua camera. Fereastra o voi monta ultima.
Ca si costuri - despre panouri v-am spus deja.
Aditional:
Usa si fereastra de pvc - 600 lei ambele
Lemnul pentru pardoseala - 340 lei
Suruburi, consumabile, coltari - 100 lei
Plata pentru baiatul care m-a ajutat - 150 lei
Mai trebuie inchis golul de deasupra usii si de facut niste inchideri laterale la acoperis, ca sa aiba o terminatie frumoasa.
Cateva poze cu evolutia lucrarilor - mai jos.



5.5_usa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.39 MB
 Vizualizat:  de 6703 ori

5.5_usa.jpg



6_Pereti si acoperisul 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.02 MB
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 1.jpg



6_Pereti si acoperisul 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 3.jpg



6_Pereti si acoperisul 6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.18 MB
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 6.jpg



6_Pereti si acoperisul 10.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.22 MB
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 10.jpg



6_Pereti si acoperisul 11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.17 MB
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 11.jpg



6_Pereti si acoperisul 13.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  906.06 kb
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 13.jpg



6_Pereti si acoperisul 14.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  713.82 kb
 Vizualizat:  de 6703 ori

6_Pereti si acoperisul 14.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2019 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu scuze pentru off-topic.
Inca de la inceputul proiectului am admirat curajul, abnegatia dar mai ales pasiunea ce sta in spatele unui proiect atat de complex (cum se dovedeste si acum cu noul "upgrade" postat). Rezultatul este pe masura!
Absolut Superb!
Felicitari si iti tinem pumnii nu numai sa duci la bun sfarsit noul upgrade dar si pe eventualele cele ce urmeaza ... noi suntem cu ochii, binoclurile si telescoapele pe tine si te urmarim cu foarte mare placere Smile
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mar 2019 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase. Un lucru insa vreau sa spun, vis-a-vis de acest forum si lucrurile pe care le-am facut in acesti ani. Faptul ca am postat aici ce am facut, m-a determinat sa fiu foarte perseverent in ceea ce faceam, fiindca stiam ca cineva se uita si asteapta ca eu sa termin ce am inceput. Asta ma facea (si ma face in continuare) sa fiu foarte atent la ce fac - sa nu fac tampenii cu care sa ii smintesc pe altii sau cu care sa ma fac de ras. In plus, a existat mereu un feed-back pe care eu l-am considerat pozitiv, fiindca de multe ori am primit idei valoroase, care au completat ceea ce aveam eu la un moment dat in minte. Deci una peste alta, forumul acesta a fost si este o mare sursa de inspiratie si motivatie pentru mine - si sper ca este valabil pentru cei mai multi de aici.

Revenind la oitele noastre, pot sa spun ca inca o etapa a mai fost inchisa si la acest proiect. Am reusit ieri si azi sa bat toata dusumeaua din camera calda, dupa modelul deja patentat si folosit la observator - adica un cadru din rigle de 40x40 mm pe conturul incaperii , cateva rigle de aceeasi marime puse dupa o directie si apoi scandurile de dusumea (nut si feder) batute pe aceste rigle dupa o directie perpendiculara. Bineinteles ca spatiul dintre cimentul de la baza si podeaua de lemn l-am umplut cu polistiren expandat pentru a obtine o izolatie termica buna fata de sol.

Ce a mai ramsa de facut este sa dau cu lac dusumeaua (1), sa fac instalatia electrica (2), sa remontez la loc camera de meteori MOROI (3) si sa mut biroul si biblioteca astronomica in noua incapere (4). Patul actual ramane in observator dar fiind rabatabil, am sa il strang in sus iarna si am sa il desfac doar vara, cand am sa dorm sub cerul instelat, atunci cand telescopul face poze. In camera noua am sa aduc o canapea de piele din casa, scoasa la reforma dupa mai multi ani, dar care este lux in casuta mea astronomica si am sa aduc o a doua sobita pe lemne, un pic mai mare dar care are si geam si arata ca un mic semineu. O sa fie extrem de placut in noua mea casuta astronomica, presimt!...

O singura problema mai vad acum si nu prea stiu cum sa o abordez corect!
Daca mut si calculatorul impreuna cu biroul in camera calda, cablurile de legatura dintre montura / camera / roata de filtre / SELETEK / etc. devin insuficiente ca si lungime si fiind USB mare parte, exista riscul sa piarda semnal.
Ideea mea ar fi ca sa las calculatorul totusi in observator, intr-o cutie speciala (pe care o am de la regretatul Sabin Fota) protejat de elementele naturii si sa duc doar cablurile de la tastatura si mouse pana la birou in camera calda. Va trebui insa sa vad daca ele merg asa cu prelungitoare USB, pana la birou. Si mai trebuie sa aduc si un difuzor la birou, pentru feed-back audio de la computer, tot cu un cablu mai lung. Daca cineva are vreo sugestie mai buna decat ce am gandit eu, este binevenit sa o faca.



7_pardoseala 0.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  740.38 kb
 Vizualizat:  de 6589 ori

7_pardoseala 0.jpg



7_pardoseala 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  812.28 kb
 Vizualizat:  de 6589 ori

7_pardoseala 1.jpg



7_pardoseala 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  688.1 kb
 Vizualizat:  de 6589 ori

7_pardoseala 4.jpg



8_finisaje 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  714.37 kb
 Vizualizat:  de 6589 ori

8_finisaje 2.jpg



8_finisaje 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  879.8 kb
 Vizualizat:  de 6589 ori

8_finisaje 4.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La asa o constructie, as merge pe ideea sa lasi calculatorul in camera rece (asa cum zici tu in cutia de protectie) si sa il legi intr-o mica retea locala cu un alt calculator in camera calda. Va fi nevoie doar de un cablu de retea si eventual un switch (sau pur si simplu un cablu intre ele). Astfel vei lua pe remote calculatorul din camera rece si vei avea toate informatile atat video cat si audio ..la caldurica....Problema este ca iti mai tebuie o unitate centrala (tastatura, mouse si ecran lcd le iei de la calculatorul actual ...care in aceste conditii nu ar mai avea nevoie de ele ... ). Practic vei putea lucra totul din camera calda ... exceptie momente in care trebuie sa schimbi oculare sau alte piese , daca este cazul.
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 12 Mar 2019 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In afara de un TV/monitor, mause si tastatura nu cred ca este nevoie in camera calda.

Spor la treaba!


Ultima modificare efectuata de catre mihai leahul la 12 Mar 2019 12:29, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai flexibila mi se pare conectarea remote, poti sta chiar in casa, nu trebuie sa te deplasezi pana la camera calda/rece, folosesti cablu ethernet sau wifi. Insa iti mai trebuie un calculator pe langa cel de la telescop sau un thin client rdp care este mai ieftin.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comanda remote o folosesc si acum, nu era nevoie sa imi fac camera calda daca vroiam doar atat.
Nu vreau sa mai implic alt calculator in ecuatie.
Nu cunosc daca exista cabluri sau prelungitoare de cabluri pentru monitoare care sa aiba cativa metri (probabil vreo 4...5m). Asta imi pare cea mai ciudata chestie. Pentru tastatura si mouse probabil ma descurc cu ceva fir USB lung.

L.E. - Camera MOROI a fost reinstalata pe pozitie ieri, mai am nevoie sa o realiniez cu precizie dupa punctele cardinale ca sa fie recalibrata. Am dat de asemenea parchetul cu lac (pin) dar mi se pare prea deschisa culoarea. Cred ca am sa o corcesc cui ceva mai intunecat cand o sa dau mana a doua (maine).



9_MOROI 2.jpg
 Descriere:
MOROI 4 back on-line
 Marime fisier:  1.2 MB
 Vizualizat:  de 6450 ori

9_MOROI 2.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Mar 2019 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cabluri si/sau prelungitoare video sunt, dar lungimea depinde de ce fel de legatura folosesti (VGA, DVI, HDMI, DisplayPort etc.) si la ce viteza/rezolutie/fps.
_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un cablu vga de vreo 5m, merge ok pe full hd. Vad ca exista si de 30m: https://m.emag.ro/cablu-vga-tata-la-vga-ta...ction=view
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2019 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există cabluri lungi pe VGA dar necesită un repetor special, alea de 5m nu au nevoie. Poate poți așeza calculatorul unde este acum canapeaua, și să-l pui lipit de perete iar monitorul, tastatura și mouse-ul în camera caldă lângă același perete. USB are nevoie de alimentare separată la lungime mai mare, poți folosi un hub cu priză de alimentare de 5V.

Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact