Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
holmes6A.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 501 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii de stele in timpul zilei cu telescopul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2019 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Foarte interesante experimentele tale.
Excelenta adaugarea cercurilor gradate.

Ce folosesti ca sa calculezi coordonatele azimutale ale obiectelor ?

Iti sugerez sa incerci sa observi Castor , eu cred ca vei reusi sa-l rezolvi.

Luna trecuta am incercat sa vad o conjunctie planetara pe cerul de zi dar fara cercuri gradate sau GO TO ,cautarea obiectelor pe cerul de zi e vreme pierduta in zadar.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Mar 2019 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru felicitari. Very Happy

Andi. Am incercat si cu filtru verde #58 si albastru 80A sa observ stelele ziua, dar cum am mai scris intr-un mesaj anterior, aceste filtre nu prea ajuta la marirea contrastului dintre stea si fundalul cerului, care ziua este cel mai important lucru in observarea stelelor. Filtrul albastru 80A chiar micsoreaza putin contrastul din ce-am observat.
Ideea e sa fie folosit un filtru de culoare opusa culorii cerului, in cazul de fata portocaliu sau rosu, in felul acesta filtrele rosii sau portocalii taie portiunea verde-albastra a spectrului vizibil, cea in care cerul apare cel mai luminos , astfel intunecand fundalul cerului in raport cu stralucirea stelei si marind contrastul . Filtrele verzi sau albastre lasa sa treaca portiunea verde sau albastra din spectru , in care cerul este cel mai luminos , astfel micsoreaza contrastul si steaua se vede mai dificil ziua prin telescop. Filtrul UHC mi s-a parut cel mai nepotrivit pentru observarea stelelor ziua, lasa sa treaca tocmai portiunea verde-albastra din spectru (si putin portiunea rosie) si micsoreaza si mai mult contrastul la stelele observate ziua. M-am uitat si astazi la steaua Capella cu filtrul UHC, steaua abia se distingea. Pana si fara nici un filtru steaua se vedea mult mai bine decat prin filtrul UHC.

Dl. Mircea Pteancu. Pentru aflarea coordonatelor alt-azimutale folosesc telefonul (smartphone) pe care am instalat aplicatia Stellarium Mobile, la fata locului , numai dau click cu degetul pe ecranul telefonului, pe steaua care vreau sa o observ si i-mi arata coordonatele alt-azimutale in stanga ecranului ,printre multe alte informatii, dupa aceea orientez telescopul dupa coordonatele afisate pe telefon (aproximativ), apoi mai "baleiez" putin telescopul, putin stanga-drepta, sus-jos, pana ce apare steaua in campul ocularului, e mult mai rapid si comod asa decat sa stau sa calculez coordonatele alt-azimutale, fie si cu un soft special. Smile Cautatorul telescopului nu e prea de folos la cautarea stelelor ziua, poate a planetelor precum Venus, Mercur, Jupiter. Abia se vedea in cautator steaua Capella , care in telescop se vede bine ziua.
Am observat deja steaua Castor ziua, pe 4 martie, la ora 17 si ceva (nu mai tin minte exact) si pe 5 martie la ora 18 , in preajma apusului Soarelui. Se vedea fain, mai ales pe 4 martie cand seeingul a fost bun, am rezolvat lejer componentele stelei Castor la 100x prin telescopul de 114mm, se vedeau ambele.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Mar 2019 06:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, apreciez rapoartele tale de observatii si le consider foarte utile in abordarea observatiilor diurne. Personal recomand totusi aceste observatii (desigur, cu exceptia celor solare) in conditiile in care le-am facut si eu atunci cand Soarele nu este prezent pe cer (inainte de rasarit sau imediat dupa apus) din doua motive evidente: siguranta observatiilor in absenta unui filtru solar (accidentele nu sunt excluse), al doilea motiv fiind o stralucire redusa a cerului ceea ce faciliteaza treaba filtrelor.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Mar 2019 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur, sunt de acord cu cu recomandarea ta de a face observații când Soarele nu este prezent pe cer, chiar o să încerc să observ stelele imediat după apusul soarelui, folosind toate filtrele, inclusiv cel de polarizare și UHC , să văd care sunt rezultatele.
Dar eu am vrut să văd dacă se pot observa stele in plină zi și bineînțeles că am luat măsuri de siguranță, in primul rând am amplasat telescopul într-un loc ferit de bătaia directă a soarelui,la umbra magaziei , apoi toate stelele pe care le-am observat observat sunt la distanță unghiulară mare față de Soare și cerul nu este atât de luminos încât să pună în pericol observațiile . Doar pe o rază de 15-20 grade in jurul Soarelui cerul este într-adevăr foarte luminos si este periculos să observi ceva in zona aceasta (din păcate planeta Mercur se află în cea mai mare parte din timp în zona periculoasă din jurul Soarelui), nici eu nu mă încumet să observ in zona din jurul Soarelui. În rest, mai ales de la 40-50 grade față de Soare, nu este niciun pericol să observi stele , planete, Luna (sau avioane) pe timpul zilei . Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2019 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un articol relativ recent din ST despre observarea stelei Sirius pe timp de zi:

https://www.skyandtelescope.com/observing/...1062930637

Sper sa va fie de folos.
Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 10 Mar 2019 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Felicitări pentru rezultate și perseverență. Smile
Cred că mai bune ar fi filtrele verzi și albastre; filtrele roșii și galbene sunt de evitat.


@iulian90,
sugestia mea era filtru de polarizare liniară + filtru verde sau albastru
Ai încercat combinația asta?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Mar 2019 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am incercat sa observ prin combinatia de filtru de polarizare si filtru verde sau albastru, nici vremea asta nu a mai permis observatii de stele ziua, fiind mai mult innorat, nici timp nu prea am avut de observatii cat a fost mai senin, poate la prima ocazie de timp liber si cer senin o sa incerc si combinatiile acestea de filtre.
Daca vremea permite, o sa observ stelele si imediat dupa apusul sau inainte rasaritul soarelui, cu diverse filtre si combinatii, sa vad care dintre ele este mai buna.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Mar 2019 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In dimineata asta a fost cer senin limpede, asa ca la ora 8 m-am pus pe cautat stele pe cerul de zi, dar si planete ca Venus ,Saturn si Jupiter.
Am folosit telescopul reflector de 114mm F/7,9, ocularul de 20mm si filtrele orange #21, albastru #80A ,Castell UHC si filtrul de polarizare (decupat din ochelari 3D cu polarizare liniara) .
Obiectele gasite au fost Venus, Jupiter si steaua Vega. Planeta Saturn nu s-a vazut deloc, cu niciun filtru.

Am facut si poze cu telefonul prin telescop, in mod afocal, la planeta Jupiter si la steaua Vega din Lyra, folosind pe rand fiecare filtru ,apoi si combinatii dintre filtrul de polarizare si celelalte filtre.

Dupa aceea am facut si cateva poze cu telefonul indreptat spre cer (si putin orizont ), tinand in fata camerei sale , la disatanta, fiecare filtru, in asa fel incat sa se vada si in jurul lui cerul si peisajul din jur, pentru a se putea vedea diferenta de contrast al cerului , dar si a coloraturii lui prin fiecare filtru.

Cel mai bun filtru mi s-a parut cel de polarizare, care desi are efect numai pe o fasie de cer cu latimea de 40-50 de grade, aflata la 90 grade elongatie fata de soare, mareste contrastul mai bine decat filtrul orange #21, cel mai bine s-a vazut la planeta Jupiter, care dealtfel fara niciun filtru abia se distingea pe fundalul cerului, prin filtrul de polarizare se vedea mault mai bine, ca si cum ar fi observata in lumina cerepusculara , o ora inaintea rasaritului Soarelui, nu la ora 8, cand soarele era deasupra orizontului, cand am facut poza la planeta .
Apoi si combinatia dintre filtrul orange #21 si filtrul de polarizare mi s-a parut foarte bun in marirea contratului cerului in comparatie cu stralucirea stelei Vega. In rest ,celelalte doua filtre ,albatru si UHC, nu mi se par prea bune. Daca prin filtru albastru, steaua Vega se vedea relativ bine, prin filtrul UHC steaua abia se distingea pe fundalul cerului.



vega-fara filtru.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm ,fara niciun filtru.
 Marime fisier:  92.28 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega-fara filtru.jpg



vega-filtru-polarizare.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin filtrul de polarizare.
 Marime fisier:  125.46 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega-filtru-polarizare.jpg



vega filtru orange 21.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin filtrul Orange #21.
 Marime fisier:  140.22 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega filtru orange 21.jpg



vega-filtru albastru 80a.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin filtrul Albastru 80A.
 Marime fisier:  84.53 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega-filtru albastru 80a.jpg



vega filtru uhc.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin filtrul Castell UHC.
 Marime fisier:  73.12 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega filtru uhc.jpg



jupiter fara fltru.jpg
 Descriere:
Planeta Jupiter fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm, fara nicun filtru.
 Marime fisier:  98.9 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

jupiter fara fltru.jpg



jupiter filtru de polarizare.jpg
 Descriere:
Planeta Jupiter fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin filtrul de polarizare.
 Marime fisier:  97.18 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

jupiter filtru de polarizare.jpg



vega comb filtre orange-polarizare.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin combinatia de filtru Orange #21 si filtru de polarizare.
 Marime fisier:  218 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega comb filtre orange-polarizare.jpg



vega comb filtre albastru-polarizare.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin combinatia de filtru Albastru 80A si filtru de polarizare.
 Marime fisier:  149.24 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega comb filtre albastru-polarizare.jpg



vega comb filtre uhc-polarizare.jpg
 Descriere:
Steaua Vega fotografiata cu telefonul prin telescopul de 114mm si ocularul de 20mm , prin combinatia de filtru Castell UHC si filtru de polarizare.
 Marime fisier:  119.46 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

vega comb filtre uhc-polarizare.jpg



filtru de polarizare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  179.02 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

filtru de polarizare.jpg



filtru orange21.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.3 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

filtru orange21.jpg



filtru albastru 80a.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  181.92 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

filtru albastru 80a.jpg



filtru uhc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.6 kb
 Vizualizat:  de 8958 ori

filtru uhc.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 11 Mar 2019 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum vezi filtrul UHC iti arata 14 stele fie ele si nefocalizate Smile ... da, e foarte utila comparatia cu remarca de a acorda atentie la cantitatea de lumina laterala parazita care cade pe filtru si care activeaza proprietatile reflexive ale coating-ului atat de pe filtre cat si de pe lentilele ocularului. Comparatia cu filtrele tinute in mana e cam expusa la perturbatii din acest punct de vedere dar e valabila si la un telescop expus direct la lumina zilei. Constructiv aceste filtre (cu exceptia celor solare) nu au fost gandite pentru aceste conditii. In general ca fapt divers mai exista un mod de a intuneca fundalul si anume sa fie crescut grosismentul observarii (oculare cu focala de la aprox. 12mm in jos cat iti permite seeing-ul). Avand in vedere cati dintre noi practica astronomia in mediul urban sau de gherila (vorba d-lui Pteancu) cred ca e bine sa profitam de fiecare moment de cer senin. Inca o data felicitari si astept cat mai multe observatii de acest gen !
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Mar 2019 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari. Smile Stiu ca comparatiile cu filtrele tinute in mana nu sunt tocmai potrivite , ca se vad reflexii pe filtre, eu mai mult am vrut sa apara si cerul liber in jurul filtrelor, pentru o mai buna comparatie.
Intr-adevar, filtrele colorate, ca si cele UHC ,nu sunt concepute pentru observatii pe timp de zi, filtrele colorate fiind destinate observarii planetelor iar cele UHC fiind destinate pentru observarea nebuloaselor de emisie. Oricum, dintre filtrele colorate numai filtrele orange si rosu sunt bune pentru observatii pe timp de zi, filtrul UHC nu este deloc potrivit pe timp de zi. Cel mai bun filtru pe timp de zi s-a dovedit a fi filtrul cu polarizare liniara, insa acesta are efect doar pe o portiune limitata de pe cer pe timpul zilei.
Si grosismentul mare aduce imbunatatiri considerabile contrastului, intunecand fundalul cerului in timp ce stralucirea stelei ramane neschimbata, am verificat si aspectul acesta saptamana trecuta, mergand pana la grosismentul de 260 ori cu telescopul de 114mm si combinatia ocular 9mm-lentila barlow, la steaua Capella si steaua Aldebaran.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Mar 2019 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Foarte interesante rezultatele , astept cu mare interes continuarea lor.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Mar 2019 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta, pana sa apuna soarele, am mai observat stelele Capella, Aldebaran si Betelgeuse in telescopul de 114mm f/7.9 la grosismente mari, de 100 ori si de 260 ori, plus filtrul cu polarizare liniara, combinatia asta marind mult contrastul la stele , pe timpul zilei si intunecand cerul destul de bine. Greu a fost pana ce am pus bine in pol telescopul, ca dupa aceea, a fost mai usor sa gasesc stelele. M-am folosit si de Luna, care era prezenta pe cer, la punerea in pol a telescopului ca si la focusarea corecta a sa.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 14 Mar 2019 07:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In raport cu observatia numai prin ocular filtrele necesita refocalizare atat din cauza distantei suplimentare introduse cat si din cauza intervalelor de frecvente luminoase permise care pot focaliza diferit in cadrul refractiei prin ocular. Fara filtre Luna are focalizare diferita de stele, nu e mare diferenta de lungime la cursa focuser-ului dar este sesizabila atat din punct de vedere optic cat si fotografic. Cu filtrele puse cred cel mai bine e sa folosesti masca Hartmann prezenta (de multe ori ori) prin cele doua gauri cu capac din capacul de plastic de la telescoapele newtoniene sau o masca Bahtinov, ambele fiind mult mai eficiente de folosit comparativ cu focalizarea directa. Realizarea alternativa a unor astfel de masti din carton sau achizitionarea lor nu presupune eforturi deosebite. Dupa focalizare e suficient sa scoti masca. Recomand totusi refocalizarea periodica odata la cateva minute chiar cu acelasi filtru din cauza eventualelor deplasari mici ale focuser-ului sau din cauza schimbarii conditiilor de seeing.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Mar 2019 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, filtrele muta putin mai in spate planul focal al telescopului si trebuie reglat focuser-ul cu 0,5 - 1 mm mai in spate decat atunci cand observi fara filtru, am observat si eu lucrul acesta.
Un fel de masca Hartmann am confectionat si eu acum doi ani pentru telescopul de 114mm f/7,9 , mai mult de curiozitate ,sa vad cum se vede. Am confectionat-o din carton negru, si am practicat doua gauri de 55mm deoparte si de alta a axei optice a telescopului si am observat ca atunci cand era telescopul defocusat, se vedeau doua figuri de difractie ale stelei observate in ocular, care se apropiau una de alta si se micsorau pe masura ce reglam focus-ul, pana ce se contopeau intr-o singura figura de difractie atunci cand ajungeam exact in focus. Acum nu mai am acea masca, dar pot face destul de usor o alta masca tip Hartmann pentru focusare precisa, care ar fi utila mai ales pentru cazul in care as folosi camera foto sau video, mai ales camera E-Boda DVR 2001 care are ecran cam mic pentru a putea vizualiza clar imaginea stelei atunci cand focusez .

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Mar 2019 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am "doborat recordul" la observat stele pe timp de zi, atat ca numar ,cat si ca magnitudine, observand nu mai putin de 14 stele, de la Sirius care are -1,45 magnitudini, pana la Polaris, Saiph, Dubhe, care au in jur de 2 magnitudini. Very Happy Am folosit telescopul de 114mm f/7,9 ,impreuna cu ocularul de 20mm si filtrul de polarizare.

Stelele observate sunt :

Capella - gasita la ora 15:30 TLR
Betelgeuse - gasita la ora 15:48 TLR
Aldebaran- gasita la ora 15:56 TLR
Procyon - gasita la ora 16:01 TLR
Castor - gasita la ora 16:07 TLR
Pollux - gasita la ora 16:11 TLR
Alhena - gasita la ora 16:15 TLR
Polaris - gasita la ora 16:17 TLR
Dubhe - gasita la ora 16:21 TLR
Rigel - gasita la ora 16:34 TLR
Alnath - gasita la ora 16:40 TLR
Saiph - gasita la ora 16:48 TLR
Sirius - gasita la ora 16:50 TLR.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact