Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Omul_si_Galaxia.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii de stele in timpul zilei cu telescopul


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Mar 2019 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii de stele in timpul zilei cu telescopul
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

De ceva timp am citit pe net ca unii astronomi au reusit sa observe nu numai planete ci si stele in timpul zilei in telescoape sau lunete, iar in cartea Laboratorul astrofizicianului amator a lui Matei Alexescu , autorul mentioneaza ca a observat o ocultatie a stelei Porrima (Gamma Virginis) de catre Luna in plina zi, cu o luneta cu apertura de numai 63 mm, la un grosisment de 84 x, in data de 19 noiembrie 1984. La inceput mi se parea ciudat, eram sceptic in privinta asta, deoarece nu reusisem sa observ decat planeta Venus pe timp de zi.
Dar ieri dupa amiaza vazand ca se insenisease bine, cerul era albastru curat, am zis sa incerc sa caut stele pe tip de zi .
Am folosit telefonul cu Stellarium Mobile instalat pe el pentru a afla coordonatele alt-azimutale ale obiectelor ceresti, iar la telescopul de 114/900mm am atasat gradatii pe azimut si altitudine in urma cu doua zile ca sa pot orienta precis telescopul spre eventuale stele sau planete pe timp de zi. Am aflat si directia nordului prin metoda gnomonului,cu o vergea infipta in pamant care lasa umbra pe sol care se muta pe masura ce se misca Soarele pe cer, cand acesta a trecut la meridian am trasat cu creta o dunga in drept cu umbra lasata de vergea si asa am aflat directia nordului si am pozitionat telescopul astfel incat cifra 0 de pe gradatia de azimut a monturii telescopului sa fie in directia nordului. Am reglat la cumpana telescopul din picioarele reglabile pe care le are ( prin insurubarea sau desurubarea lor ) si astfel am pregatit telescopul pentru orientarea precisa spre posibile tinte pe cer in timpul zilei. Am folosit la inceput ocularul de 40mm fara niciun filtru.

Steaua Capella am gasit-o dupa mai multe incercari la ora 15:25 TLR. La inceput se vedea defocusata, semn ca nu reglasem corect focus-ul la telescop, l-am reglat si steaua incepea sa se vada chiar bine in profida luminozitatii cerului pe timpul zilei. Am ramas uimit sa pot vedea o stea in timpul zilei, cu telescopul, aceasta observatie a stelei Capella pe timp de zi a eliminat orice indoiala, orice scepticism in privinta observarii de stele pe timp de zi. Cuprins de entuziasmul observarii stelei Capella, am decis sa caut si alte stele mai stralucitoare si am ales sa caut steaua Aldebaran/ Alpha Tau. A fost mai greu de gasit steaua Aldebaran, din cauza stralucirii mai mici decat cea a lui Capella, dar pana la urma, la ora 16 am gasit si acearta stea, care nu parea la fel de stralucitoare ca Capella dar se vedea relativ bine pe fundalul luminos al cerului de zi. Am atasat si filtrul portocaliu nr. 21 la ocularul de 40mm, si steaua se observa mai bine cu acest filtru care mai intuneca putin fundalul cerului, fara sa afecteze prea mult stralucirea stelei.
Apoi , mentinand telescopul orientat spre steaua Aldebaran, am schimbat ocularul cu cel de 20mm, fara filtrul portocaliu la inceput, si steaua se vedea si mai bine decat in ocularul de 40mm, apoi si cu filtrul portocaliu se vedea si mai bine. Am mai schimbat ocularul cu cel de 9mm, steaua se vedea bine, fundalul cerului era si mai intunecat, insa campul era cam mic, nepotrivit pentru cautarea altor stele pe timp de zi asa ca am revenit la ocularul de 20mm si filtrul portocaliu 21 si am trecut la cautat alte stele stralucitoare.
Am cautat steaua Betelgeuse/ Alpha Ori si am gasit-o la ora 16:25, se vedea mai bine decat Aldebaran, fara filtrul portocaliu se vedea galben-portocalie pe fondul albastru al cerului, imaginea sa fiind afectata de turbulenta atmosferica.
Apoi a urmat si Rigel/ Beta Ori pe care am gasit-o la ora 16:35, se vedea alba pe cerul albastru, la ora 16:50 am observat steaua Alnath/ Beta Tau si la scurt timp, (16:55) am gasit si steaua Sirius care rasarise nu de prea mult timp si era jos pozitionata, imaginea sa fiind puternic afectata de turbulenta, se vedea in culori schimbatoare pe fondul alb-albastru al cerului in apropiere de orizont.
Am mai observat apoi si alte stele mai putin stralucitoare, ca Mirphak / Alpha Per la ora 17:06, care se vedea mai slab decat celelalte stele observate, dar se vedea binisor, apoi steaua Castor / Alpha Gem, am gasit-o la ora 17:16, se vedeau ambele componente relativ bine si la urma am observat steaua Pollux/ Beta Gem, care se vedea putin mai bine decat Castor.
Azi diminieata, am cautat iarasi alte stele si am gasit stelele Vega la ora 8:51, care se observa la fel de bine ca si Capella, si steaua Altair la ora 9, care se vedea cam greu, fiind intr-o zona in care cerul era mai albicios.
Azi dupa amiaza am reobservat din nou stelele Capella, Aldebaran si Betelgeuse si am reusit sa si fotografiez steaua Capella cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114mm, la ora 15:20 min. Am incercat sa fotografiez si celelate stele care le-am observat ieri dar au venit norii ,albind cerul si ingreunand cautarile ,asa ca am renuntat, multumit de poza cu steaua Capella pe timp de zi ,dar mai ales de observatiile de ieri si azi dimineata.

Deci concluzia mea este ca se pot observa stele si pe timpul zilei, daca conditiile permit , daca astroamatorul dispune de telescop sau luneta cu montura prevazuta cu gradatii, fie ea si alt-azimutala (cea mai buna ar fi o montura ecuatoriala, dar de calitate), pusa bine in pol si de ceva experienta in a cauta obiecte precum planetele Venus, Mercur, Jupiter pe timpul zilei. Trebuie nitel antenament, in sensul de a observa ceva slab luminos pe fundalul luminos al cerului de zi utilizand la nevoie si filtrele si de a orienta si actiona precis telescopul pentru a putea gasi sigur acel obiect pe cerul luminos de zi.



t2png.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  58.99 kb
 Vizualizat:  de 8251 ori

t2png.gif



t2png (1).gif
 Descriere:
 Marime fisier:  64.66 kb
 Vizualizat:  de 8251 ori

t2png (1).gif



IMG_20190304_172045.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  354.4 kb
 Vizualizat:  de 8251 ori

IMG_20190304_172045.jpg



IMG_20190304_164636.jpg
 Descriere:
Gradatii azimut pe montura Dobson
 Marime fisier:  583.09 kb
 Vizualizat:  de 8251 ori

IMG_20190304_164636.jpg



IMG_20190304_164704.jpg
 Descriere:
Gradatii altitudine pe montura Dobson
 Marime fisier:  335.41 kb
 Vizualizat:  de 8251 ori

IMG_20190304_164704.jpg



PICT0001-crop.jpg
 Descriere:
Steaua Capella fotografiata pe timpul zilei, la ora 15h 20m TLR. Camera Eboda dvr 2001 si telescop 114/900mm.
 Marime fisier:  13.18 kb
 Vizualizat:  de 8251 ori

PICT0001-crop.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 05 Mar 2019 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am observat planete si stele pe cerul de dimineata cu putin inainte de rasarit si am observat ca o imbunatatire semnificativa a contrastului este adusa de filtrele de banda ingusta, de ex. OIII, respectiv de banda larga CLS (ambele Astronomik). Acestea intuneca si mai mult fundalul crescand astfel contrastul si reduc semnificativ efectul turbulentelor. In conditii de seeing bun se pot folosi si filtrele UHC-S (banda mai larga decat CLS). Acestea maresc si ele contrastul dar nu compenseaza un seeing slab la fel de bine ca filtrele de banda ingusta.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Mar 2019 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un filtru UHC marca Castell dar nu l-am incercat la observatii pe timp de zi, poate o sa incerc odata cand mai este senin ziua.
Mai am alte trei filtre colorate , unul orange 21, unul verde 58 si unul albastru 80A, le-am probat pe toate trei la observarea stelelor pe timp de zi prin telescopul de 114/900mm si cel mai bun s-a dovedit a fi filtrul orange 21, fiindca intuneca cerul cel mai bine si nu afecteaza contrastul stelelor. Eu am observat stelele mentionate mai sus in plina zi, cand cerul este albastru si filtrul orange este cel mai potrivit in situatia asta, cel verde 56 nu prea ajuta iar filtrul albastru chiar inrautateste putin contrastul stelelor pe timp de zi.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 06 Mar 2019 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gradul de polarizare al cerului albastru este foarte mare.
Ai încercat un filtru de polarizare liniară?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Mar 2019 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am incercat sa observ prin filtru de polarizare. Am doua filtre de polarizare confectionate dintr-o pereche de ochelari 3D cu polarizare, le foloseam inainte la observatii la Luna Plina. Maine o sa incerc sa ma uit la stele prin filtru de polarizare sa vad ce efect va avea.
Am observat si azi incepand cu ora 16, cam acelasi stele care le-am observat si alaltaieri si am reusit sa le fac si poze. M-am uitat la stele pe timp de zi cu filtrul UHC dar nu este deloc potrivit, scade contrastul mult, abia se vedea steaua Capella iar cerul era verzui prin acest filtru.



capella.jpg
 Descriere:
Steaua Capella fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 17:30
 Marime fisier:  671 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

capella.jpg



betelgeuse.jpg
 Descriere:
Steaua Betelgeuse fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 17:40
 Marime fisier:  649.16 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

betelgeuse.jpg



aldebaran.jpg
 Descriere:
Steaua Aldebaran fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 17:45
 Marime fisier:  624.23 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

aldebaran.jpg



rigel.jpg
 Descriere:
Steaua Rigel fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 17:50
 Marime fisier:  667.22 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

rigel.jpg



sirius.jpg
 Descriere:
Steaua Sirius fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 17:54
 Marime fisier:  642.85 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

sirius.jpg



procyon.jpg
 Descriere:
Steaua Procyon fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 17:57
 Marime fisier:  605.73 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

procyon.jpg



castor.jpg
 Descriere:
Steaua Castor fotografiata cu camera E-Boda dvr2001 prin telescopul de 114/900mm la ora 18:03
 Marime fisier:  502.2 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

castor.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 07 Mar 2019 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu cu filtru de polarizare (circulara sau liniara nu conteaza in acest caz) la observatii solare pe langa filtrul ND5 si singurul efect este tot de filtru ND, de reducere a luminozitatii dupa cum era de asteptat (lumina direct emisa de stele nu este polarizata). In acest caz reducerea luminozitatii are loc atat asupra stelei cat si a fundalului. Din cate se pare pentru o observare normala imbunatatirea contrastului se poate face numai prin filtrele colorate sau cele pentru nebuloase (UHC-S, CLS, OIII, etc).
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 07 Mar 2019 08:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
M-am uitat la stele pe timp de zi cu filtrul UHC dar nu este deloc potrivit, scade contrastul mult, abia se vedea steaua Capella iar cerul era verzui prin acest filtru.


Da, culoarea cerului nu este tocmai confortabila dar filtrul UHC-S permite un contrast suficient pentru observatii diurne si mai ales pentru o delimitare cat mai punctiforma a stelei in raport cu marimea ei (chestie utila la stele duble). Oricum cer verde la UHC-S sau portocaliu la filtrul #21, e chestiune de gust pana la urma Smile. In final e important e sa vezi steaua dorita.
Eventual poti incerca cu filtrul portocaliu pus dupa filtrul UHC-S sa vezi ce iese.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 07 Mar 2019 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Gradul de polarizare al cerului albastru este foarte mare.
Ai încercat un filtru de polarizare liniară?


Polarizarea cerului este liniară; deci filtru de polarizare liniară (și nu circulară) orientat corespunzător față de pozița pe cer a Soarelui.
Lumina stelelor nu este polarizată.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Mar 2019 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cel putin prin filtrul meu Castell UHC nu am observat prea clar steaua Capella, in afara de faptul ca se vedea cu constrast scazut. Nu stiu cum o fi cu alte filtre UHC dar al meu nu e bun ziua ci numai noaptea unde creste contrastul la nebuloase.
Am combinat filtrul UHC cu filtrul Orange #21 si rezulta un filtru rosu inchis, care intuneca cerul parca mai bine decat cu filtrul Orange dar intuneca si lumina obiectelor ceresti precum planeta Venus si nici prea clar nu se vad obiectele prin aceasta combinatie de filtre, mai clar se vede numai prin filtrul Orange #21. Poate mai bun ar fi fost un filtru colorat rosu decat combinatia dintre filtrul UHC si Orange #21 care lasa sa treaca rosul prea dinspre capatul spectrului vizibil unde ochiul nu este prea sensibil si nici optimizat bine.
Oricum, o sa incerc si cu filtru de polarizare sa vad daca este mai bun decat filtrul Orange, deocamdata cerul azi nu a fost prea curat dar poate zilele urmatoare o sa am ocazia.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Mar 2019 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Polarizarea luminii difuze a cerului pe timp de zi este doar partiala si predomina doar dimineata si seara, intr-o zona aflata perpendicular pe directia soarelui. Vaporii de apa, norii, praful, poluarea etc. reduc drastic gradul de polarizare.


F1.large.jpg
 Descriere:
http://jeb.biologists.org/content/204/17/2933
 Marime fisier:  356.89 kb
 Vizualizat:  de 7941 ori

F1.large.jpg



_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 07 Mar 2019 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, știu. Eu folosesc zilnic ochelari cu polarizare liniară (atât ziua cât și noaptea). (Nu folosesc ochelari cu dioptrii de nici un fel Smile ).
Văd pe imaginea pusă de tine și figurile lui Haidinger; le-ai văzut vreodată cu ochii liberi?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Mar 2019 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru observatii. Orice mijloc de a reduce stralucirea cerului (filtre colorate, sau cel de polarizare in anumite cazuri) e de ajutor, si sper sa aud de mai multe experimente de felul asta.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 08 Mar 2019 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am eliminat un mesaj de-al lui nobody si unul de-al lui Andi.
Va rog sa va lamuriti in "privat" neintelegerile.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Mar 2019 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am observat steaua Capella la ora 13 cu telescopul de 114/900mm și ocularele de 40mm , 20mm și 9mm.
Am folosit filtrul Orange#21 și filtrul de polarizare la observarea stelei Capella, împreună cu toate trei ocularele. Am constatat că filtrul de polarizare dă rezultate mai bune decât filtrul Orange #21, întunecă mai mult cerul și mărește contrastul stelei, in același timp fiind neutru din punct de vedere cromatic.
Într-adevăr, filtrul de polarizare are efectul cel mai mare în zona cerului perpendiculară față de Soare și efectul de întunecare este doar parțial, dar este mai bun decât filtrul Orange.
Rezultate și mai bune am obținut prin combinarea filtrului de polarizare cu cel orange, contrastul fiind destul de bun , mai ales la grosismentul de 100x cu ocularul de 9mm ( contează și grosismentul folosit, cu cât e mai mare cu atât întunecă cerul mai mult și mărește contrastul la stele mai mult).
O să încerc in după-amiaza asta dacă cerul se menține senin, să observ și celelalte stele pe care le-am mai observat zilele trecute, dar de data asta cu filtrul de polarizare.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 08 Mar 2019 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru rezultate și perseverență. Smile
Cred că mai bune ar fi filtrele verzi și albastre; filtrele roșii și galbene sunt de evitat.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact