Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul_(Prelucrată).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Skywatcher Heritage 130 - imbunatatiri de incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2018 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Skywatcher Heritage 130 - imbunatatiri de incepator
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul e fain (nu am gasit ceva mai transportabil cu optica buna si o apertura atat de mare) dar, evident, se pot face o multime de mici modificari de convenienta, unele dintre ele suficient de usoare si pentru incepatori intr-ale bricolajului ca mine. Se pot gasi o multime de idei pe mega-threadul dedicat acestui telescop pe cloudynights (o centralizare partiala a informatiei poate fi gasita aici). Prima chestie de care chiar a avut mare nevoie, din cate l-am folosit eu, a fost un scut anti-lumina parazita pentru partea superioara. Voi descrie procesul de constructie in mare detaliu in postul urmator, ca sa fie usor de urmarit si pentru altii ca mine, pt care adezivele de tip epoxy sunt o noutate Very Happy
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2018 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce am vrut de la scutul de lumina a fost sa stea locului pe telescop (ca sa nu-mi lungeasca procedura de montare), daca se poate fara a aduce modificari ireversibile telescopului (pentru ca incepator Smile ). Asa ca am furat o idee de la colegul Alecks si am facut un tub de izopren negru atasat cu banda de scai autoadeziva de inelul secundarei, care culiseaza in interiorul tubului primarei pana aproape de oglinda.

Cum oglinda are 130mm diametru si tubul 150 pe interior, aveam 10mm pe raza cu care sa lucrez. Am gasit la Decathlon un izopren cu grosimea de 6.5mm la raionul de Pilates/stretching, deci intre asta si grosimea scaiului ieseam cum trebuie. Am taiat o felie pe lat, cu inaltimea de 28cm (suficient de lung incat sa acopere spatiul liber dintre marginea inferioara a bratului secundarei si marginea superioara a tubului, si suficient de scurt incat sa nu ajunga la oglinda atunci cand telescopul e retractat in intregime), am rulat-o cu partea zimtata pe exterior (ca, in caz de nevoie, sa pot scoate ceva compresie in plus apasand pe zimti si lipindu-i de ceva, banda cu scai autoadeziva de exemplu) si am pus-o in tub, sa vad cum se potriveste.

https://imgur.com/4ZpnmS3

Ok, marcam unde are loc suprapunerea, taiem pe dimensiune. Am lipit cu leucoplast tubul in forma, de proba. Nu recomand leucoplastul in scopuri din astea in viitor, totusi, pentru ca adeziunea lui de izopren e putin mai puternica decat adeziunea izoprenului de el insusi, ceea ce a facut dezlipirea leucoplastului usor dificila. Banda izolatoare nu are probleme din astea.

https://imgur.com/ZZmIkKn

Bagam la loc in telescop, vedem daca sta ok si pe inelul secundarei, nu doar in tubul principal.

https://imgur.com/FPeRIDs

Merge. N-am mai fotografiat, dar tot pe aici am si lipit scutul de inel cu inca 2 bucati de leucoplast, si am verificat culisarea. Faina.

Ok, timp de lipitura pe bune. Tot la sfatul lui Alecks, am folosit Bison Epoxy, din cel cu lipire in 5 minute - lipeste bine, e transparent, umple golurile = fix ce-mi trebuia. Am aplicat leucoplast pe interiorul tubului, l-am scos pe cel de pe exterior (descoperind problema cu coeziunea interna Laughing), am facut si o proba cu banda izolatoare sa vad daca are aceeasi problema (nu are) si mi-am pregatit cateva bucati de banda izolatoare pretaiate inainte sa pregatesc epoxy-ul dupa indicatiile de pe cutie, sa-l aplic cu spatula din belsug pe cele doua suprafete de lipit, sa le presez una de alta si sa le lipesc cu banda izolatoare pe exterior

https://imgur.com/1PvNa7a

Dupa cum se vede, am pus prea mult, dar se curata usor, tot cu spatula. Am mai adaugat cateva bucati de banda izolatoare ca sa ma asigur ca cele doua suprafete stau strans una pe alta (nefotografiat) si mi-am vazut de altele vreo juma de ora. Pe urma am dezlipit toate benzile si leucoplastul, si m-am apucat de partea cu scai. Heritage-ul are deja un mic scut de lumina in partea opusa focuserului, ceea ce imi mananca putin spatiu din tub pe cam o treime, dar scutul e suficient de usor ca sa mearga lipit doar pe 2 treimi, asa ca am ales solutia asta pentru a mentine simetria scutului. Am luat o bucata de banda cu scai de 25mm, i-am taiat marginile exterioare lipsite de scai sau de adeziv, am taiat-o pe mijloc (intre partea inferioara a bratului secundarei si partea inferioara a inelului e cam 1cm) si am lipit partea cu puf a jumatatilor rezultate de partea inferioara a inelului, de la scutul preexistent pana la bratul secundarei (nu voiam sa ma chinui cu manevre sub secundara).

https://imgur.com/NeVnviB

Apoi am taiat niste bucati de scai similar, le-am prins de puf (fara sa scot hartia de pe partea adeziva), am taiat cei cativa mm ramasi in plus si am inserat scutul, sa verific potrivirea

https://imgur.com/w6zrWa0
https://imgur.com/qOeUmnq

Trebuie apasat putin (ce ziceam mai sus, cu zimtii) dar incape bine. Ok, dezlipim hartia de pe partea adeziva a scaiului si lipim de izopren. Dupa cum se vede si in poza de mai jos, odata ce ai dezlipit un capat de care sa tragi, dezlipirea poate fi facuta cu scutul in loc, ceea ce ajuta la pozitionare

https://imgur.com/gD9yk6s

A mai ramas doar de facut gaura de focuser. Dupa o idee de pe cloudynights, mi-am atasat frontala de focuser ca sa imi proiecteze ce trebuie sa tai

https://imgur.com/RFx60o0

Markerul de acrilic pe care il foloseam aici nu facea urme f bune pe izopren, asa ca am scos briceagul din dotare (lama mai de calitate decat a cutterului din dotare Laughing) si am zgariat usor pe marginea luminii pe jumatatea inferioara si mai usor accesibila a suprafetei acoperite de focuser. Pe urma am scos scutul din tub (verificand functionarea scaiului cu aceasta ocazie, merge super), am pus bucata marcata pe un coltz de birou si am taiat in forma focuserului

https://imgur.com/REJvFUe

Am montat inapoi scutul, am verificat ca nu imi acopera din campul focuserului (toate bune si frumoase) si acum astept cer senin sa-i fac o proba pe afara Very Happy

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Noi 2018 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo!

Nu stiu cum reflecta lumina cauciucul ala, asa ca ma gandesc ca poate merge o bucata de catifea lipita in interior, pe partea opusa focalizatorului. Dl. Pteancu a mai folosit in plus si diafragma la capatul focuser-ului:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=178631#178281

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0

Spor in continuare!

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Noi 2018 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu catifeaua, e pe lista de upgrade-uri de cum gasesc niste velur autoadeziv, sau ma enervez suficient ca sa fac treaba cu catifea normala Smile

Nu sunt sigura ca inteleg cum functioneaza diafragma de focuser, totusi. Nu mi-ar limita campul?

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2018 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:


Cum oglinda are 130mm diametru si tubul 150 pe interior, aveam 10mm pe raza cu care sa lucrez.


Vezi ca aia 10mm nu sunt lasati asa de amorul artei

poti verifica ce efect are asupra telescopului tau aici: https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Noi 2018 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, daca e prea gros, incepi sa ai vignetare.
Stille, ti-am trimis un mesaj.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Feb 2019 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-o directie diferita: pentru ca un mini-Dob nu e prea usor de utilizat in deplasare (mai ales cand e zloata pe jos) l-am trecut pe trepied + montura alt-az. Incercand sa imi minimizez greutatea carata si volumul ocupat in rucsac, am ales un Vanguard Veo2 265AB si un Berlebach Castor. Toate bune cat timp nu bate vantul, toate mai putin bune cand bate Laughing Trepiedul e misto, si tine dublu fata de greutatea telescopului + monturii, montura e foarte misto si tot asa, supradimensionata pentru necesitati, dar am observat urmatoarele probleme pe suprafetele de interactiune:

1) montura-telescop: Din cate vad, e multisor loc liber intre montura si sina telescopului (telescop prins de montura.jpg), desi acest loc apare si la tabletop dob mount (telescop prins de montura nativa.jpg). Oare as putea modifica prinderea? Sau ar fi mai bine sa schimb sina? Pozele montura 1.jpg si montura 2.jpg arata prinderea mai in detaliu

2) montura-trepied: Dupa cum se vede in montura.jpg, montura se poate fixa cu 1 surub central 3/8'', si 3 suruburi laterale...M uitandu-ma la filet, si 5 probabil pt ca 6 nu intra si 4 se balangane Laughing Adancimea gaurilor e approx 20mm. Dupa cum se vede in coloana trepied.jpg, montura se fixeaza pe moment de trepied printr-un adaptor 3/8'' pus pe un surub 1/4'', inaltime totala 3 spirale. Suboptim.
In situatia ideala, banuiesc ca as vrea sa inlocuiesc coloana cu ceva care are aceeasi forma pe partea dinspre trepied (poate putin prelungit, si cu o gaura intr-un perete, ca sa pot trece o carabiniera prin si atarna rucsacul de, pentru stabilitate in plus), dar pe partea dinspre montura cu un surub 3/8" fix (ca sa insurubez toata coloana in montura) si 3 gauri pt suruburi M5 pe care sa le insurubez separat dupa aceea. Am gandit corect ideea? Si daca da, care ar fi cel mai simplu mod de a o realiza? Ma gandeam la model CAD + prelucrare CNC in aluminiu (vreau sa fie cat mai usor, si nu am suficienta incredere in rezistenta la desprindere a straturilor de imprimare 3d ca s-o fac din plastic). Nu imi e foarte clar daca pot convinge un atelier CNC sa se oboseasca pentru o singura piesa, si nici cam cat ar costa.



telescop prins de montura nativa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  103.61 kb
 Vizualizat:  de 3829 ori

telescop prins de montura nativa.jpg



telescop prins de montura.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  127.5 kb
 Vizualizat:  de 3829 ori

telescop prins de montura.jpg



montura 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  57.25 kb
 Vizualizat:  de 3829 ori

montura 1.jpg



montura 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  75.95 kb
 Vizualizat:  de 3829 ori

montura 2.jpg



montura.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  91.39 kb
 Vizualizat:  de 3829 ori

montura.jpg



coloana trepied.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  103.1 kb
 Vizualizat:  de 3829 ori

coloana trepied.jpg



_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact