Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25079505731_e274990c94_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Delta Optical Extreme 10x50 ED


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2018 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Naspa rau!! Ti-l mai schimba si a doua oara?

Neplacerile astea sunt datorate in egala masura si distribuitorului, nu ar trebui sa trimita spre client echipamente cu probleme. Poate ne spui despre cine-i vorba ca sa stim sa ocolim!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 27 Oct 2018 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mi-l schimba pentru ca mai are doar unul si mi-a spus ca si acela este la fel, dar imi va trimite banii inapoi. Doamna de la magazinul de unde l-am cumparat (telescop-expert) mi-a spus ca si acesta este la fel ca cel pe care il returnasem. M-am gandit ca e ok, pana la urma nu era atat de grav si daca chiar ma deranjau amprentele de pe ocular, il puteam desface sa le curat, asa ca am cerut sa mi-l trimita, dar acesta este in stare si mai proasta si peste toate se mai adauga si decolimarea. Doamna cu care am discutat se descurca putin mai greu in limba romana si poate din aceasta cauza au existat dificultati de comunicare si a uitat sa mentioneze si decolimarea. Eu am mai cumparat de la acest magazin, am fost foarte multumit si probabil voi mai cumpara. Sunt sigur ca fost doar un caz izolat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2018 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai avut noroc ca ai dat peste un om corect, altii cand aud de returnat banii te plimba si te intorc de zici ca-ti dau de la ei ... O cunosc pe doamna, este foarte de treaba, am fost in mai multe randuri prin SanMartin unde avea initial sediu iar apoi in Miercurea Ciuc.

Bafta in alegerea unui nou binoclu!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2018 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod normal , ar fi terbuit sa iti comande un binoclu nou direct de la fabricant, chiar daca asta a dureaza ceva timp (1-2 saptamani). Nu inteleg de ce binoclurile cu probleme, amprente ?!?, murdarie interioara ?!? ...asa ceva nu se intampla din fabrica, cu iertare sa imi fie, in loc sa fie trimise inapoi la fabricant spre reparare corecta sunt rulate intre cumparatori ? pai oricum ele se vor reintoarce ... ciudat.
Oricum binoclurile nu ies din fabrica cu murdarie in interior , gen amprente pete etc si garantat nici decolimate....nici macar acele Breaker de 2 lei. Ajung in acest stadiu din multe alte cauze. In general chiar la magazine mari ...niste amatori incearca totusi o "reparare" ad-hoc care reuseste mai mult sau mai putin. Asa ceva nu se face ! Mai ales in cazul acestor echipamente. Binoclul se trimite la fabricant spre reparare, iar acesta in majoritatea cazurilor trimite unul nou in schimb, chiar daca cel defect va fi din nou pus pe banda de service. Probabil totul se reduce la filozofala problema "cine plateste transportul...?" si asta tine in marea majoritate a cazurilor de modul in care a fost semnat contractul intre dealer si furnizor. Dar asta daca a fost semnat vreun contract Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 27 Oct 2018 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am vorbit cu doamna de la magazin si i-am spus de problemele primului exemplar primit, a mai comandat doua bucati de la importator. Probabil ca acest model nu se mai fabrica si acele au fost ultimele bucati pe care le aveau in stoc. Pe site-ul deltaoptical.pl produsul nu apare in stoc.

Problema este ca cei din Polonia au primit si au trimis mai departe produsele respective fara nicio verificare calitativa. Sau stiau ca nu sunt ok, poate chiar erau intoarse la ei pe garantie, dar s-au gandit sa nu piarda banii si sa le dea mai departe. Al doilea exemplar pe care l-am primit astazi parea utilizat. Cifrele de pe reglajele de focus erau putin sterse.

Oricum, am sa comand Luni un Omegon Argus 12x50. Am citit lucruri bune despre el si nu am gasit postari care se refera la probleme de control al calitatii. Daca nici asta nu e ok, il dau inapoi si iau Fujinon FMT-SX 10x50 si gata cu binoclurile. Cel putin cu cele din segmentul 10x50 Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2018 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel Simion a scris:
..Sunt sigur ca fost doar un caz izolat.
Inteleg din ce zici ca au fost doua cazuri izolate, doua din doua, deci 100% Smile.

Daniel Simion a scris:

Oricum, am sa comand Luni un Omegon Argus 12x50. Am citit lucruri bune despre el si nu am gasit postari care se refera la probleme de control al calitatii. Daca nici asta nu e ok, il dau inapoi si iau Fujinon FMT-SX 10x50 si gata cu binoclurile. Cel putin cu cele din segmentul 10x50 Very Happy
Teoria conspiratiei: poate fi si o tactica de PR a magazinelor/producatorilor, ii dau unul doua cu probleme ca sa te determine sa iei unul mai scump, este o tactica win/win situation pentru ei, nu mai au nevoie de control de calitate la seriile ieftine, cine nu se pricepe inghite galusca deci profit, cine se pricepe va primi o galusca mai scumpa deci si mai mult profit... Smile Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2018 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarata conspiratiune coane valentine! Laughing Laughing ... dar eu nu cred ca exista cineva care sa-si bata capul cu astfel de "manevre" chiar daca efectele rezultate ar duce la aceasta concluzie.

Daniel spunea mai sus ca:

Citat:
... cei din Polonia au primit si au trimis mai departe produsele respective fara nicio verificare calitativa


Da, cam asta-i treba, iar cei din Polonia nu sunt singurii care procedeaza in acest fel, majoritatea dealerilor mari "eropeni" fac la fel chiar daca pe siturile lor anunta cu sublinierile de rigoare ca fiecare instrument este testat si aliniat inainte de a fi expediat catre cel care scoate banutul din buzunar.
Am patit-o pe pielea mea cu dealeri din Germania si Anglia si asta spune cam tot!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2018 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai e bine, incurajeaza ATMul pana se dau pe brazda.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2018 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin la idee .. problema este ca toate sunt facute in China si in Europa nu are cine sa le serviseze ...deci trebuie trimise tocmai in China. Binenteles ca asta nu este o scuza, asa cum subliniam si mai sus. Pacat ca un echipament foarte bun ca si raport pert/calitate pierde totul, undeva prin filiera unor intermediari....pentru ca apoi perdantul adevarat sa fim tot noi ...
@Daniel Simion:
Esti sigur ca Omegon Argus 12x50 are sticla ED ?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2019 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un upgrade neasteptat

Desi exista o concurenta acerba in ziua de azi in ceea ce priveste varietatea binoclurilor existente, nu am sa inteleg niciodata de ce dealerii dar chiar si producatorii nu stiu efectiv sa isi prezinte marfa cu adevarat. In marea majoritate a cazurilor datele fiind minimale si insuficiente indiferent unde cautam.

Practic incercand sa adaptez filtre de poluare luminoasa la acest binoclu Delta Extreme 10x50 ED, ...pregatit cu adaptoare din plastic de diverse dimensiuni si forme ... cand mi-au sosit cele doua filtre am constatat o surpriza totala:
Pe ocularele acestui binoclu exista filet special conceput pentru a putea infileta corect orice fel de filtru doresti pe standardul 1.25".
O placuta si frumoasa surpriza! Cum de cei de la Delta Optical, Allbinos, Optyczne....si distribuitorii nu mentioneaza acest lucru destul de important, as spune eu? Oare proiectantul ...a uitat sa mentioneze acest aspect? Chinezul a lucrat mecanic executand proiectul ad literam, sau .... proiectantul nu a stiut ce a executat efectiv chinezul?
Oricum cu mare bucurie imi inchipui ca si restul seriei are aceleasi capabilitati. Deci pot fi montate orice fel de filtre dorim pe ocularele din aceasta serie. Superb, mai ales ca este evident ca acest lucru a fost clar prevazut special caci montarea filtrelor nu afecteaza campul vizual (deact poate in cazul in care dorim utilizarea lor cu ochelari).



1.jpg
 Descriere:
Filtru nebuloase /poluare luminoasa 1,25"
 Marime fisier:  153.06 kb
 Vizualizat:  de 5375 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
Filtrul montat pe ocularul drept.
 Marime fisier:  397.59 kb
 Vizualizat:  de 5375 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
Ambele fitre montate pe oculare.
 Marime fisier:  816.91 kb
 Vizualizat:  de 5375 ori

3.jpg


Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 21 Feb 2019 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin toate review-urile modelelor BA8 era menționat ca se pot pune filtre la ocular si era mentionat si in unele magazine care le comercializau. Si eu am vrut sa comand doua filtre, înainte sa returnez binoclurile. La modelul Lunt 10x50 se pot pune in fata obiectivelor si se potrivesc cele care merg si pe aparatele foto.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Feb 2019 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar este o surpriza placuta sa poti folosi la binoclu filtre pentru astronomie Very Happy
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 21 Feb 2019 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am incercat niciodata filtre pentru poluare luminoasa, merita? Este o diferenta mare cu ele?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2019 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta ramane de testat...deocamdata sunt inca convalescent si nu am iesit cu el noaptea. Dar imi aduc aminte ca citisem undeva despre un binoclu ori 20x80 ori 25x100 cum ca avea din fabrica in interior filtre ori de poluare ori UHC....si era foarte laudat de cel ce scria articolul. Pe de alta parte montarea unor filtre cat mai palide galbene, duce spre IOR ul 7x40. Respectiv pe terestru zi senzatia de definitie si detaliu creste simtitor, inclusiv scade periculozitatea utilizarii lui in contextul de lumina puternica. Sau pur si simplu ar fi interesant filtre pentru luna, etc...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Feb 2019 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel

Eu am scris cate ceva despre filtre,Milan a scris,Iulian a scris si el,toti insa despre filtre folosite pe telescoape, nu pe binocluri.
In telescop , diferenta intre imaginea filtrata si cea nefiltrata exista dar raspunsul la intrebarea ta este unul inevitabil subiectiv.
Te rog sa ma crezi ca nu fac bascalie : raspunsul la intrebarea daca diferenta dintre imaginea prin filtre si cea fara este mare ,este ca raspunsul la intrebarea daca diferenta dintre mersul pe jos si cu bicicleta este mare.
Pentru unii diferenta este mare ,vitezomanii vor spune ca nu exista practic diferente.

Ca opinie personala despre utilizarea filtrelor pe telescop (unde registrul grosismentelor, si deci al pupilelor de iesire, este mult mai larg decat pe binocluri ): filtrarea ofera o extindere a capacitatii de observare intr-un mod pe care nici cel mai scump si sofisticat ocular nu-l poate oferi.

Din observatia de azi-noapte : pe cerul inundat de lumina Lunii am gasit pana la urma locatia galaxiilor M81 si M82 =Nebuloasa lui Bode.Dar in ocular se vedea numai M81 si ,dupa vreo zece-cincisprezece minute de tatonari ,am zarit si M82 ,numai cu vedere indirecta.
Am aplicat filtrul Moon&Skyglow si regland adecvat ocularul zoom ,am reusit sa vad clar si cu vedere directa si M82.
Eu m-am bucurat tare si spun ca-i o diferenta mare de 2:1.
Altul va spune insa ca nu se vad detalii nici prin filtru (nucleele,brate,zone HII) in nici una dintre galaxii,deci nu-i mare scofala ,ca este 0:0.

Dorin spune ca a achizitionat filtre ,astept cu mare interes sa aflu ce rezultate dau filtrele pe binocluri.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact