Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180920_234843_225xnord_pol_iridum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Membru nou - Salut


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
esq66
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2019
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2019 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Membru nou - Salut
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine v-am gasit,

Astronomia m-a fascinat intotdeauna, dar pana acum nu am avut timp si bani pentru a merge in aceasta directie. M-am jucat cu un refractor vechi 60/700 pe un trepied foto, un binoclu 12x42 destul de greu de utilizat din mana iar acum ma intereseaza sa achizitionez un telescop portabil pe care sa il foloseasca si un copil de 6 ani, in special pentru a studia luna si planetele, probabil un Mak.

Citesc forumul de vreo 2 luni si am ajuns la concluzia ca varianta second hand e cea mai buna pentru inceput si pentru a vedea daca pasiunea e ceva de durata sau curiozitatea e mare la inceput si scade odata cu frigul din timpul observatiilor Smile deci si partea de bazar a forumului s-ar putea sa ma ajute.

Dupa ce stabilesc bugetul o sa va cer parerea legata de achizitia pe care o voi face.

O mentiune interesanta: sfatul pe care l-am primit de la alti prieteni care au investit destul de mult timp si bani in aceasta pasiune a fost sa vizitez cat mai mutle site-uri de genul asta pentru a fi sigur ca inteleg in ce ma bag si sa nu fiu foarte dezamagit.
Banuiesc ca nu toti ne permitem sa ne cumparam un Hubble Laughing si ca sfatul e binevenit oricui.

Multumesc,

Stefan
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2019 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Daca ai folosit deja telescop sau un binoclu cam iti dai seama ce se poate vedea sau daca asteptarile s-au indeplinit. Cumva ce scrie in linkul respectiv poate fi adevarat, pe de alta parte chiar daca nu vezi Saturn ca in imaginile lui Hubble, cateodata acel disc caramiziu cu trei dungi si inel privit printr-un mic refractor poate fi absolut minunat. Insa acel link a ratat Luna Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Feb 2019 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Stefan.
Ai primit o recomandare buna pana acum, chiar trebuie sa te informezi bine inainte de o achizitie mai importanta in astro, pentru ca, desi "apertura face legea" (se stie stie stie... Very Happy), lucrurile pot sa nu stea intotdeauna chiar asa cum ne-am astepta - mai ales daca avem si asteptari un pic prea mari de la instrumentele accesibile pe piata de profil. Cu toate ca uneori putem avea parte de surprize placute si din partea unor instrumente mici - e o sectiune dedicata chiar pe forumul nostru.

Pentru initiere e buna o luneta - cred ca pe ceva similar am inceput mai toti de pe-aici (exceptand lunetele construite din diverse lentile recuperate, chiar si eu am inceput cu o luneta 60/700, cand a inceput treaba sa devina un pic mai "mainstream"), dar pentru detalii ceva mai clare e de preferat fie o luneta mai mare (daca bugetul e generos), fie un telescop. Apropo, banuiesc ca ti-a scos ceva peri albi luneta pe trepiedul foto - are tubul destul de lung si ii imprima un moment de inertie serios cand atingi focuserul. Binoclul e intr-adevar un pic cam mare ca putere - 7x-8x e mai de preferat; cu 12x ai nevoie de stabilizare pe trepied sau alt dispozitiv (era si pe forum o astfel de constructie, parca bizooka ii zicea).

Poate nu va intelege copilul cum functioneaza un Mak, dar e important ca tu sa stii si sa-l manuiesti cum trebuie, sa-l pui sa arate ce poate. Iar pentru planete si Luna, un Mak mi se pare varianta cu care iesi cel mai castigat ("best bang for the buck") - e destul de compact, are apertura bunicica (mai mare ca luneta, oricum), corectiile optice sunt decente, si nici nu te rupe la buzunar.
Daca se diversifica gusturile si vei (veti) vrea sa iesiti si in larg, la deep sky, nu prea ai incotro, trebuie Newton, ca Makul te cam limiteaza la capitolul asta prin raportul focal un pic prea mare.

Daca ai ochit vreun instrument, zi-ne, si poate reusim sa te indrumam sa faci alegerea potrivita.


Spor!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 19 Feb 2019 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Stefan!

De cele mai multe ori cel care sta in spatele instrumentului este mai important decat instrumentul de observare. De aceea acest hobby (ca si altele ) trebuie cultivat, trebuie sa citesti sa te informezi si sa intelegi ceea ce vezi.Cerul atunci cand este senin si nepoluat luminos, te copleseste prin frumusetea lui, iar daca ai un instrument decent multe imagini iti vor ramane pe retina ani si ani.(Luna Saturn, Jupiter cateodata Marte sau roiuri globulare, sau deschise...
Cat priveste un mak micut este un instrument. puternic. Daca poti ia unul de 5'' (127 mm). Este portabil, puternic si deja are o apertura de luat in considerare. Insa sunt si alte variante in functie de buget. Vei constata mai tarziu ca nu exista un instrument bun la toate si ele sunt complementare. Dar informeaza-te si intreaba-ne.
Spor si
Cer senin!

_________________
mihai
Sus
esq66
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2019
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2019 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de primire!

Da Saiph, mi-a scos si inca imi scoate peri albi trepiedul Mad , dar partea buna este ca el m-a determinat sa fac pasul spre ceva mai bun.

Maine primesc imprumult un Mak de 90mm, Celestron, pe AZ3 ca sa ma joc cu el si sa vad daca e ce vreau si sper sa prind aceleasi conditii de privit luna ca in aceasta seara.

As vrea unul de minim 127, asa cum imi recomanzi Theogon si l-as pune pe o montura alt azimutala sa il pot folosi si in timpul zilei, cu o prisma Amici, si pentru ca ar fi relativ de usor de carat, pe la 8 Kg cu totul sper eu. Inca sunt in faza de documentare si cand voi fi adunat suficiente informatii o sa va cer ajutorul negresit.

Stefan
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Feb 2019 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite makul meu 127 pe un AZ5 - mi se pare la fix ca "grab&go" pt planete & luna (am reusit sa fac si poze in configuratia asta).
Deci, un setup din asta te poate tine ocupat o vreme Smile



eclipsa-luna-27.07.18.jpg
 Descriere:
eclipsa cu mak127
 Marime fisier:  604.76 kb
 Vizualizat:  de 2403 ori

eclipsa-luna-27.07.18.jpg



SS-03-mar_a590is_4x-p.png
 Descriere:
marte cu mak127
 Marime fisier:  9.94 kb
 Vizualizat:  de 2403 ori

SS-03-mar_a590is_4x-p.png



saturn-20180812_mix-.png
 Descriere:
saturn cu mak127
 Marime fisier:  15.78 kb
 Vizualizat:  de 2403 ori

saturn-20180812_mix-.png



twilight_i_mak_o_s_113.jpg
 Descriere:
mak127 pe az5
 Marime fisier:  67 kb
 Vizualizat:  de 2403 ori

twilight_i_mak_o_s_113.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact