Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
montesJura_mareImbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Semi-APO Doublet FPL53 - de returnat sau de pastrat?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2019 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Semi-APO Doublet FPL53 - de returnat sau de pastrat?
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Am nevoie de un sfat legat de achizitia unui nou semi-APO doublet FPL53.
Rugamintea este adresata in primul rand celor care au o experienta indelungata in instrumente APO (eu am avut mai multe catadioptrice si un acromat dar nu ma pricep la APO).
In mod intentionat nu dau numele (deocamdata) pentru ca astept opinii autorizate cat mai obiective si nu influentate de marca/provenienta.
Telescopul este nou, l-am comandat si primit saptamana trecuta dar nu am reusint sa vad mare lucru din cauza conditiilor meteo nefavorabile din Bucuresti.

Teste efectuate:
1) Testat ziua (ramurile unui pom pe un fond cu cer contrastant) nu am vazut aberatii cromatice la imaginea corect focalizata, marire de aprox. 160x.
2) Test cu luminile rosii ale antenei de la turnul de comunicatie STS Militari - distanta de aprox 4 km, vad inele de difractie concentrice si bine conturate la intrafocal, dar extrafocal nu se disting inele de difractie ci apare o imagine difuza, fara contur clar.
3) test la stele, imaginea este f mult influentata de turbulente dar reusesc totusi sa disting inelele intrafocale, nu si extrafocale. Colimarea este OK.
4) In final, am facut un test cu o stea artificiala (fibra optica 62 microni) la ~10m distanta si am vazut cam acelasi tip de inele de difractie ca si la testul nr 2 de mai sus:
- Intrafocal = inel exterior de culoare purpurie, inele interioare f clar definite si concentrice de culoare verde.
- Extrafocal, imaginea initial focusata punctiform, cand mut focalizatorul extrafocal se difuzeaza intr-un contur neclar de culoare bleu-albicios dar nu reusesc sa disting inele concentrice decat in prima parte a focalizarii (1-3 lambda)
- la focalizare perfecta, se distinge punctul central de culoare alba, cu primul inel de difractie de intensitate redusa (deci destul de aproape de imaginea teoretica din manual)

Atasez cele 3 poze de focalizare diferita care insa nu au o claritate f buna, comparativ cu imaginea vizuala (camera nu are definitie suficienta). Pozele trebuiesc marite de aprox. 6x pt a vedea detaliile respective

Nu sunt 100% decis daca sa returnez telescopul (sunt inca in cele 14 zile de gratie) dar tind sa cred ca sufera de aberatii de sfero-cromacitate destul de severe, ceea ce va face imposibila obserarea planetelor la mariri de peste 100x.

Va rog sa imi spuneti ce parere aveti, comparativ cu alte exemplare semi-APO (il voi folosi doar vizual)

Multumesc



vlcsnap-2019-02-02-19h52m21s517.png
 Descriere:
 Marime fisier:  374 kb
 Vizualizat:  de 8638 ori

vlcsnap-2019-02-02-19h52m21s517.png



vlcsnap-2019-02-02-19h53m01s338.png
 Descriere:
 Marime fisier:  368.42 kb
 Vizualizat:  de 8638 ori

vlcsnap-2019-02-02-19h53m01s338.png



vlcsnap-2019-02-02-20h00m36s205.png
 Descriere:
 Marime fisier:  352.45 kb
 Vizualizat:  de 8638 ori

vlcsnap-2019-02-02-20h00m36s205.png


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2019 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din descrierea facuta de tine se pare ca e vorba de o subcorectie sferica a obiectivului, nu de sferocromatism. Evaluarea subcorectiei este dificil de facut dupa imaginile postate. Apropo, in ordinea postarii este vorba de imaginea extrafocala, imaginea intrafocala si respectiv cea in focus (eventual poti confirma ...).
Corectia sferica a unui obiectiv este importanta in special pentru nivelul de detaliu al imaginii. Cand corectia pleaca de la echilibru spre sub sau supracorectie imaginile date de obiectiv devin mai soft si detaliile mai greu sau imposibil de vizualizat.
Sigur numele lunetei nu este important insa deschiderea obiectivului si focala ar ajuta la o evaluare mai corecta. Este vorba cumva de un obiectiv de 80mm? (vad ca ai facut teste la 160x) ...
Obiectivele ED sunt foarte sensibile la spatierea dintre lentile iar modelele care lucreaza cu spatiere mare pot fi usor corectate indiferent ca sufera de sub sau supracorectie.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2019 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Raspuns
Raspunde cu citat (quote)

Imaginile sunt extra, intra si in focus.
Nu intentionez sa incerc o modificare a distantei dintre lentile, o sa returnez telescopul in conditiile contractului - 14 zile drept de retur fara nici o explicatie.
Telescopul este D110 mm F6 deci mai dificil de corectat, dar ma asteptam la ceva mai Ok.
Multumesc pt raspunsul prompt.
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2019 03:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Ce marca este, intreb pentru ca nu am gasit pe net refractor care sa corespunda specificatiilor date.
ED dublet FPL-53 D110mm f/6.

Multumesc !
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2019 07:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Marca semi-APO
Raspunde cu citat (quote)

Omegon luat de pe astroshop.
Am cautat un semi-APO care sa aiba raport D/f cat mai mare si sa fie sub 55 cm - transportabil la bajaj de mana pe avion.
Bugetul sa fie pama in 1500 Eur.
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2019 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului: ED star test link
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o explicatie detaliata a star-testului pt un ED fast
http://cameras.altairastro.com/2018/03/20/...refractor/

Din cate inteleg, comportamentul este normal la F6 si semi-APO.
Oricum am decis sa il returnez si sa caut altceva mai bun.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2019 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: ED star test link
Raspunde cu citat (quote)

mihai_mail_ro a scris:
Din cate inteleg, comportamentul este normal la F6 si semi-APO.


Nu chiar!!

La un ED este normal ca cele doua imagini de difractie din intra si extrafocal sa nu fie identice dar nu este deloc normal ca una din ele sa nu contina deloc inele de difractie.

Articolul publicat pe situl unui distribuitor de optica trebuie privit cu oarecare circumspectie deoarece ascunde si ceva interese comerciale!!

Daca parcurgem atent citatele din Thomas Back si Roland Christen vedem ca ambii se refera la identitatea inelelor exterioare din intra si extrafocal, asemanare privind textura, aparenta, marimea si luminozitatea. Macar atat daca nu mai mult...

Cauta si la instrumentul tau aceasta identitate sau asemanare si daca nu o gasesti trimite-l inapoi fara parere de rau.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2019 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului: retur
Raspunde cu citat (quote)

Da, am decis sa trimit Omegon-ul inapoi in Germania (acum deja se afla la courier - DPD)
O sa ma orientez catre alta marca, cel mai probabil Stellarvue SV102 ED (Stellarvue se lauda ca verifica fiecare telescop inainte de a fi trimis spre vanzare)

Nu imi este clar daca SV102 ED Access este fabricat tot in China sau in USA?
Este printre putinele marci cu pret mai accesibil la care se pare ca exista un control al calitatii mai riguros.

Multumesc pt raspuns!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2019 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este fabricata tot in China.

SV102ED Access este identica cu TS-ul din linkul de mai jos si cu luneta din semnatura mea Smile

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html

Este ultima generatie de dublete ED. Foarte reusite de altfel Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 250



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2019 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului: ce sa aleg?
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Telescopul returnat (Omegon 110 ED FPL53 F6) a ajuns la destinatie. Astept sa il verifice si sa imi returneze banii (1400 €).

Intre timp ma uit la urmatoarele variante (90% vizual, 10% AF intr-un viitor mai indepartat)
1) TS 102 F7 FPL53 + lathanium doublet = 1000 €
2) TS 90 FPL3 triplet F6.6 = 1200 €
3) WO FLT98 FPL53 triplet F6.3 carbon = 1700 € (second hand)
4) TAK FC-100D Fluorit dublet F7.4 = 2100 € (sau TAK FC-76DCU = 1450 €, desi este mult sub 4")

Toate cele de mai sus incap intr-o geanta de dimensiuni 55x40x30 cm (bagaj de mana la avion), TAk-ul cu focuserul si parasolarul scoase.

Opinii?

Multumesc pt raspuns.
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2019 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

WO - GT 81-II - FPL 53 triplet - 1200 GBP
WO - Zenithstar 103 - FPL 53 dublet - 1100 GBP
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2019 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihai_mail_ro a scris:
Opinii?


Pai ar fi cam asa:

Luneta de la punctul 1) este o constructie robusta si foarte compacta daca o raportam la deschiderea utila a obiectivului insa nu va incapea in geanta de 55cm deoarece are lungimea de 60cm. Obiectivul cu care este echipata "strange" lumina ca un triplet apo veritabil (3 lungimi de unda in planul focal). Performanta optica este asemanatoare si ea cu cea data de un triplet apo situindu-se mult peste clasa dubletelor ED Skywatcher cu care am fost obisnuiti pana acum. Focuserul de 2,5" ofera un camp iluminat generos, raportul focal 7 o face nepretentioasa la oculare iar lungimea de 60cm combinata cu masa de 4,1 kg nu cere o montura supradimensionata la vizual.

Luneta de la punctul 2) este o bijuterie optica cu un raspuns deosebit de curat, incape lejer in geanta de 55cm, nu este pretentioasa nici ea la montura insa trebuie echipata cu oculare ceva mai elaborate pentru raportul focal de 6,6.

Lunetele de la punctele 3) si 4) inca nu mi-au trecut prin mana insa nu ma indoiesc de calitatea lor. Nu mi-ar surade insa sa desfac focuserul de pe tubul Tak-ului la fiecare deplasare.

Prima luneta recomandata de gabi are echivalenta TS la un pret mai bun dar mai putin accesorizata:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html

... iar a doua nu este alta decat cea de la punctul 1) ... Smile

Daca esti dispus sa cobori la 80mm deschidere mai ai o varianta de la TS din clasa FPL53 + element cu Lanthan (sora mai mica a lunetei de la punctul 1) la un pret super bun:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html

Am facut o prezentare a acestei lunete aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16377&start=0

Bafta!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact