Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Adlernebeldetail1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi achizitie binoclu si/sau telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 03 Feb 2019 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie binoclu si/sau telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Rog ceva sfaturi pentru un incepator pentru a trece de la teoria citia in ultimile saptamani la practica.
Voi face observatii din gradina proprie sau pe la rude, sau cel mult dintr-o zona mai retrasa de langa casa.

In general sunt mai mult atras de Jupiter, Saturn, Luna, Marte si oarecum pe locul 2 DSO. Asta nu inseamna ca nu voi aprecia sa invat multe M-uri Smile

Cum discutia despre telescop ar fi mai lunga, incep cu binoclul. Va fi luat pentru Astro, nu fac drumetii cu el. Am un trepied foto care se lauda cu greutate max 3.5 KG de care m-as putea folosi.

Inteleg ca ar fi un best buy Lacerta Explorer 10x50 (apx 400 RON).
Intrebarea ar fi, se merita sa adaug +50; +100 pentru ceva din zona 15x70? Orion, Celestron, Omegon. Pus pe trepied sunt un plus fata de Explorer?
Sau mai bine iau un Bresser Hunter 10x50 250 RON si restul punem la pusculita pentru telescop?

La telescop am alte indecizii. Pentru planete trebuie focala lunga.
Am plecat cu ideea de refractor. Pe urma am inteles limitarea de CA valabila mai ales la planete cu solutia APO si am ajuns la bugete maricele.
Probabil datorita marimii (si inteleg ca sunt mai sensibile) nu sunt foarte atras de telescop Newton & Dobson. Sau fac o greseala?

Din specificatii, best buy imi pare zona MAK 127/1500 cu montura GoTO - apx 3000 RON.
Portabil, focala lunga, apertura >100mm, montura GoTO pentru a nu ingheta afara Smile

Ideea e ca orice as lua acum, voi ramane cu el muta vreme, nu o sa-mi permit altul "mai avansat" in cativa ani. Poate un ocular nou pe an, poate mai adaugam ceva SH...

La montura as tinde catre GoTo pentru ca nu stiu cat de usor este sa stai in view cu o planeta la zoom mare cu montura ecuatoriala.

Sunt pe drumul cel bun? Iau un refractor sau un MAK in buget 3000ron acum, sau incep cu un binoclu pe trepied si mai asteptam un APO cu GoTO?

Intrebarile vin si din faptul ca am vazut exemple de filmari prin telescoape laudate, dar erau forme foarte marite dar cu absolut nici un detaliu. Pe de alta parte daca vad doar un bob extrem de mic nu suna foarte atragator.

In alta ordine de idei am un Nikon D750 pe care l-as putea folosi daca ajuta, nu din punct de vedere astrofoto, ca pana acolo e o cale lunga.

PS: daca stiti de echipamente SH care m-ar ajuta, as aprecia un hint in privat

Multam si scuze de postul lung
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2019 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu iti trebuie neaparat Goto la planete, e suficienta motorizare. Un mak ar fi bun la observatii planetare.
Sus
Klaus von Burg
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2015
Mesaje: 67



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2019 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pt. planete totusi un newton cu focala mai lunga ar fi solutia cea mai buna: 130/900 sau 150/1200.
Pt. Luna Makul. Indiscutabil.
Iar pt. DSO refractoarele f/5.
Cel putin pt. ochii mei.

Tie totusi i-ti recomand un acromat 80/900 sau 90/900 pe AZ3 sau AZ5.
De ce?
Pt. ca planetele vei gasi foarte usor, dupa cateva zile -saptamani petrecute cu telescopul, vei invata cerul, si nu vei avea multa treaba cu instrumentul. Insa merita sa investesti in oculare si la inceput o serie de Plossl 32mm-20mm-12,5mm-10mm-6,3mm te va satisface cu siguranta.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Feb 2019 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfaturi achizitie binoclu si/sau telescop
Raspunde cu citat (quote)

Bonzai a scris:
Inteleg ca ar fi un best buy Lacerta Explorer 10x50 (apx 400 RON).
Intrebarea ar fi, se merita sa adaug +50; +100 pentru ceva din zona 15x70? Orion, Celestron, Omegon. Pus pe trepied sunt un plus fata de Explorer?
Sau mai bine iau un Bresser Hunter 10x50 250 RON si restul punem la pusculita pentru telescop?


Depinde Smile.
Un 15x70 pe trepied o sa arate mai multe decat un 10x50. Intrebarea este: daca tot scoti un trepied si binoclu, si stai 5 minute sa le montezi, nu scoti mai bine un telescop?
Din punctul meu de vedere, binoclul tinut in mana are 2 avantaje: camp mare, si timp necesar pentru pregatire egal cu zero. In momentul in care discut de trepied, elimin unul din avantaje.

Intre Bresser Hunter si Lacerta Explorer, mai bine iei Lacerta-ul. Am privit printr-un Bresser Hunter, si nu mi-a placut - imaginea se incetosa mai repede catre margini decat la Phantom 10x50/TS 10x50 LE. Lacerta Explorer are insa review-uri bune.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Feb 2019 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

10x50 chiar e un "sweet spot" pentru binocluri de stele. Poti sa-l tii si in mana, poti sa-l pui si pe trepied (nu ia in nici un caz 5 minute daca lasi binoclul atasat de placa de prindere de pe trepied, cum fac eu de obicei), si are un camp foarte larg deci gasesti usor obiectele dupa care te uiti, Daca descoperi ca iti place foarte mult imaginea la binoclu poti lua ceva mai mare mai tarziu, dar si atunci, 10x50 tot o sa-l folosesti. Votez si eu pt Lacerta Explorer, ii da clasa Bresserului. La planete o sa te ajute mai putin, dar o sa te tina ocupat cateva luni, cat iti dai seama mai bine ce iti trebuie la telescop. Daca esti din Ilfov, ai ceva star party-uri din Bucuresti la care sa mergi, sa vezi cum se vad diferite obiecte prin diferite instrumente, si cat de usor is de manevrat.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 04 Feb 2019 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta ramane pentru bino.

La telescop, desi au fost cap de lista o periada cred ca renunt la ideea de Dobson. Nu ma vad umbland cu 25+ KG de fiecare data sa il montez.
Cel mai probabil o sa fie un Mak 127/1500, inca nu stiu daca sa merg catre GoTo sau manual. Avand in vedere ca au acelasi cost, parca inclin catre GoTo.

Vin cu o intrebare concreta: decat Mak-ul de mai sus, s-ar merita un Skywatcher BlackDiamond ED-APO 100/900 ?
Mak complet se invarte pe la 3000RON, SW ED 100 la 3000 Ron doar OTA. Eventual o montura sh, sa mai indulceasca bugetul. Care ar fi montura minima recomandata pentru el?

Multam
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2019 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bonzai a scris:

Cel mai probabil o sa fie un Mak 127/1500, inca nu stiu daca sa merg catre GoTo sau manual. Avand in vedere ca au acelasi cost, parca inclin catre GoTo.
Adica GoTo-ul este gratis?
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 04 Feb 2019 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu inteleg ca se gasesc la preturi oarecum similare. Ex:
Varianta GoTo:
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...to/p,14987
Manual:
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...-3/p,14980

https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...-5/p,55152

Ce imi scapa?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2019 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Monturile nu sunt chiar identice, posibil aici sa fie diferenta de pret intre cele doua.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Feb 2019 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima Go To e atit de buna , ca numai controllerul SynScan Skywatcher este 1000 lei . Nu are motoare pas cu pas , ci servomotoare . Se incepe cu un telescop bun , apoi iei o montura buna.....nu e bine sa sari direct la goto . DSO gasesti tot timpul pe cer , planete nu si seeingul afecteaza mai mult planetele DSO nu prea . (Un Dobson e mai indicat si la 3000 lei gasesti telescoape cu adevarat )
Ceva nou si inteligent , comunica cu smartphonul
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...er/p,57562
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2019 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta rezolvat, trepied avem, adaptor rezolvat, cer senin.... mai asteptam Smile

Urmeaza sa vedem daca ma prinde microbul pentru investitia in telescop mai serioasa. Pana atunci sper sa mai invat cerul, poate sa am ocazia sa testez cateva tipuri de telescop.

La ora actuala as tinde catre un mak 127 sau un ED 80/600.
Un refractor achormat tip 120/1000 nu stiu daca are avantaje fata de cele 2 de mai sus pentru planete, poate pretul.
Oricat de mult imi surade ideea de apertura 150, 200 la un dobson cred ca le-as folosi mai rar datorita dimensiunilor. Poate peste ani un 10 inch, daca ma voi simti vreodata limitat de apertura...

Sper ca nu spun multe prostii.
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 11 Feb 2019 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vin la voi pentru un sfat. O sa merg catre Mak 127 / 1500

Daca as vrea cateodata sa maresc fov pentru a incadra de ex M45 sau M31, spre ce directie ar trebui mers?
Focal reducer ?
Oculare 32mm+?
Oculare cu FOV 60+?
Se pot folosi oculare de 2 inch la MAK 127?

Toate de mai sus?
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 11 Feb 2019 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa-ti faci probleme de FOV. Pe MAK-ul de 127 poti sa vezi M31 in totalitate, folosind magnificatia potrivita. Cu obiectivul de 25mm nu va fi nici o problema si nici cu 15mm.
MAK-ul de 127 nu are racord la doi inch, ai putea incerca o adaptare, dar nu e nevoie si nu aduce un camp mai larg.

_________________
0770403936


Ultima modificare efectuata de catre Remus Boldis la 11 Feb 2019 12:55, modificat de 1 data in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Feb 2019 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bonzai a scris:
Vin la voi pentru un sfat. O sa merg catre Mak 127 / 1500

Daca as vrea cateodata sa maresc fov pentru a incadra de ex M45 sau M31, spre ce directie ar trebui mers?
Focal reducer ?
Oculare 32mm+?
Oculare cu FOV 60+?
Se pot folosi oculare de 2 inch la MAK 127?

Toate de mai sus?


Makul 127 are iesire (diametrul interior al tubului pe care sta si culiseaza oglinda primara) pe 27mm.
Desi se pot folosi oculare pe 2", cu un visual back corespunzator, e bine sa mentii field stopul ocularelor compatibil cu acest diametru de iesire pentru a nu avea vignetare. Chiar si ocularele pe 1.25" dau vignetare - spre exemplu, prin cel de 32mm (Plossl, deci 52 grade aFOV) pot observa o usoara innegrire difuza a marginii campului; iar daca mai pun si un focal reducer treaba se duce rau in balarii Smile Mi s-a parut chiar ca pot obtine camp mai curat cu un ocular de 26mm (tot Plossl) si focal reducer. Oricum, chiar si pt ocularele de 1.25" e bine ca aFOV sa se pupe cu dimensiunea campului complet iluminat oferit de instrument, altfel iar musca din con. Si nu, M31 si M45 nu intra complet in camp, orice-ai face. M42 da, si chiar arata dragut, mai ales daca pui un filtru care accentueaza un pic nebulozitatea.
Deci, ai ceva mai multa libertate decat in cazul unui Mak102, dar mai cu moderatie asa Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Feb 2019 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am separat mesajele legate de primele observatii intr-un topic nou, "Prima iesire cu Mak 127 si binoclul", la "Observatii astronomice - incepatori".
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact