Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Sun_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cafeneaua lui cata2


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 19, 20, 21  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2019 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Încă ceva ce vreau să lămuresc. Focală scurtă vs focală lungă, avantajele și dezavantajele fiecăreia.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Feb 2019 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Instrumentele cu focala scurta la vizual iti dau campuri vizuale mai generoase, ceeace este un lucru foarte placut. Ele deobicei au si un raport focal mai mic, lucru ce le recomanda pentru foto (capteaza mai multa lumina in acelasi timp de expunere decat cele cu un raport focal mai mare). Dar pretul platit datorita acestui raport focal mai mic este ca optica se corecteaza mai greu pe margini, fiind mai pretentioasa la oculare, aceste oculare trebuind sa fie foarte bune si mai scumpe ca sa corecteze acest deficit de pe margini. Instrumetele cu focala scurta sunt mai compacte decat cele cu focala lunga fiind deobicei ult mai portabile.
Instrumentele cu focala lunga au campuri vizualele inguste fiind astfel bune pentru observatii planetare, lunare, stele duble, stele variabile si pentru tot ce nu implica campuri largi. Pentru foto nu sunt recomandate. Sunt mai mari decat cele cu focala scurta. Dar pentru ca deobicei au un raport focal mare, nu sunt pretentioase la oculare, campul vizual fiind corectat bine optic din centru pana pe margini, astfel poti folosii cu succes oculare mai ieftine decat in cazul instrumentelor cu raport focal mai mic.

PS
Am spus mai devreme "deobicei" au un raport focal mai mare, pentru ca pot exista instrumente cu focala lunga dar si cu raport focal scurt, dar sunt mai rare si foarte voluminoase. Cum de altfel mai degraba pot exista si instrumente cu focala scurta dar cu raport focal mai mare


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 01 Feb 2019 09:10, modificat de 1 data in total
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 01 Feb 2019 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ti-as recomanda o focala lunga pt. ca e mult mai usor sa obtii o optica de calitate la focale lungi (in plus pretentiile fata de calitatea ocularelor sunt mai mici). Ca dezavantaje ramane desigur lungimea mai mare a tubului si un campul vizual mai ingust (precizez insa ca ochiul uman are un camp de acuitate vizuala maxima de doar 2 grade, asa ca un camp mai ingust nu e o tragedie). As vrea sa demontez mitul instrumentelor pentru DSO si pentru planete - cand privim un obiect cosmic dorim sa folosim o anumita magnificatie si luminozitate imaginii obtinute va fi data de apertura si nu de raportul focal (adica la o magnificatie data vom avea imagini la fel de luminoase daca instrumentele au aceiasi apertura, indiferent de raportul focal - cu o mica precizare ca reflectoarele mai pierd ceva lumina din cauza obstructiei centrale). Intrumentele cu focale scurte au ca avantaj lungimea mai mica, dar sunt mult mai pretentioase cu ocularele si evident cer oculare cu focale mai scurte. Daca le vom folosi fara ocular pt. fotografii prime focus, va trebui sa folosim lentile barlow pentru a ajunge la megnificatia dorita.
_________________
0770403936
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Feb 2019 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

+1 pentru antepostatorii mei.As mai adauga o diferenta,careia nu i se da,de obicei,prea multa importanta decit atunci cind ajungi in cimp si te miri cit iti ia sa prinzi in ocular un target (DSO is special,de la focale incepind cu f/10-f12).Cut cit e focala mai lunga,cu atit ai nevoie de precizie mai mare a sistemului GOTO(sa faci star hopping cu mina la focale lungi e calea sigura de a te lasa de astronomie observationala).Ma refer aici la precizia de a atinge un set dat de coordonate,nu la cea de tracking.Deja trebuie sa faci aliniere polara profesionala, ca pentru astrofoto,cu drift sau iterativa(sau sa ai monturi semiprofesionale care au feature-uri de genul Polar Axis Correct,TPOINT,etc,care modeleaza interactiv harta cerului in functie de caracteristicile monturii tale).
_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2019 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis a scris:

Intrumentele cu focale scurte au ca avantaj lungimea mai mica,...
Nu prea se aplica la mak, cass sau SC, ci mai curand la refractoare si newton.

Un instrument cu focala mare se poate acompania cu unul cu focala mica pe post de cautator.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 01 Feb 2019 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catadioptricile sunt o solutie constructiva interesanta si trebuie sa recunosc ca sunt preferatele mele.
_________________
0770403936
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Feb 2019 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe post de cautator se poate folosi si ... o luneta cautatoare.

Campul vizual este determinat direct de lungimea focala, nu de raportul focal.

De exemplu:
200, f/6, f=200*6=1200
250, f/5, f=250*5=1250
Ultimul, chiar daca are un raport focal mai mic (f/5), are o lungime focala mai mare si automat un camp vizual (un pic) mai ingust.

Alt exemplu:
100, f/12, f=100*12=1200 va avea un camp similar cu celelate.

Instrumentele cu raport focal mai mic tind sa aiba aberatii optice proprii mai mari care nu se corecteaza cu oculare mai bune, ci aceste oculare bune nu vor induce si ele alte aberatii suplimentare. Dar aberatiile proprii ale telescopului raman.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2019 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de finder....la luneta mea am primit unul cu punct roșu.....mi s- a părut o glumă. Am vrut să pun o lunetă, dar la ce bun? Lunetă la lunetă? Cu un ocular de 40 am transformat luneta în cel mai bun finder....Acum mă strânge rău faptul că mă orientez către un dobson la care nu știu cum stă treba cu reglajul fin....la lunetă până n-am luat o montură cu astfel de reglaj n-am put să o folosesc la grosimetre mari....
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2019 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iesi la un star party cu cineva care are un dobson si te lamuresti, dar montura dobson este utilizata "de secole" cu instrumente cu focale de la 300mm pana la metri... De ex.: http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/25/index.php Smile
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2019 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă îmi va place dobson v-a fi 200/1200 sau 250/1250......dacă nu atunci mă voi limita la 150/750-1000 căt îmi permite montura actuală.....
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2019 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și cum este weekend și cum n-am stare am mai robotit ceva....cu 5 lei am luat din târg un obiectiv foto cu o lentilă spartă....gunoiul unora mina de aur a altora....am scos toată optica din el și cu mecanica ușurată încercăm un microfocuser..mai am de realizat la strungar doar prinderea pe focuserul telescopului....cea ieșit?....


Screenshot_20190203-141731_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  803.47 kb
 Vizualizat:  de 6760 ori

Screenshot_20190203-141731_Gallery.jpg



Screenshot_20190203-141728_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  821.62 kb
 Vizualizat:  de 6757 ori

Screenshot_20190203-141728_Gallery.jpg




Ultima modificare efectuata Cata2 la 03 Feb 2019 14:28, modificat de 3 ori in total
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2019 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://youtu.be/T3UscX-YqtU
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2019 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare dragi colegi. Fiind weekend, cer senin și temperaturi mai acceptabile aseară am făcut un mic test, Refractar 80/400 vs reflector 150/750....arbitru smart 10x50. Primul test a fost la lună...reflector echipat cu ocular 30mm+barlow 2x=50x și luneta 10mm=40x. La aceste setup-uri luna a fost încadrată total în imagini, rezultatul arătând că reflectorul avea o imagine mai mare, mult mai detailată și cu un contrast mai bun. Au fost testate și doua filtre unul UHC și unul polarizant variabil. Amândouă au adus un plus la ambele instrumente. Trecând la constelații am echipat luneta cu un WA 25 și reflectorul cu ploss 30mm, intrând în Orion (M42-M43) un câmp mai mare la lunetă- detalii un pic mai multe la reflector...filtrele...polarizantul a adus un plus la lunetă, iar UHC a mai stins din stele dar un contrast în plus la M42. Am trecut prin Taur rapid și m-am oprit în Pleiade. Aici luneta cuprindea tot cu imagini clare contrast bun însă necesita o concentrare mai mare a ochiului față de reflector unde imaginea clar mai mare era mai relaxantă, însă a trebuit să folosesc reglajele fine ca să cuprind tot. Am continuat căutând M31 sperând să o vad....și da am văzuto pentru prima oară ca o mică pată ca de ceață, un pic mai slab cu luneta. Filtrele nu m-au ajutat deloc la M31...polarizantul nu a adus nimic în plus, iar UHC-ul făcând să dispară galaxia. Arbitrul, adică smart-ul 10x50 au adus niște imagini panoramice pline de luminozitate, dar cu contras bun și mult mai odihnitoare....clar omul e făcut să vadă binocular punct, Data viitoare îmi voi face o apărătoare de ochi ca la pirați. În concluzie ce am văzut cu reflectorul am văzut și cu luneta, cu un plus mic pentru reflector, însă.....cu luneta am tras ca și cu pistolul, rapid și precis în orice direcție. Cu reflectorul a mers greu...imaginile sunt pe dos și trebuie o concentrare mai mare în navigare. Dimineață am reluat testele în obiectiv a fost Jupiter....luneta la măriri mici a dat o imagine mai bună și la măriri mari reflectorul a fost mai bun. Acum că mi-am făcut o idee clară că luneta de care nu eram mulțumit este extraordinară, ce vedeam prin poze nu poți vedea cu ochiul printr-un instrument indiferent de mărime, m-am decis ca următorul instrument să fie reflector de minim 300mm și să-l fac singur. Până atunci v-a trebui să adaug un reglaj fin la focusere, să pun reflectorul pe fitingăraie deoarece AZ3-ul nu-i face față și să-mi fac ansamblul binocular din luneta mea plus cea care trebuiește să o primesc din uk. Momentan atașez mai jos 2 poze cu mica mea dotare....


1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  118.47 kb
 Vizualizat:  de 6640 ori

1.jpg




Ultima modificare efectuata Cata2 la 10 Feb 2019 12:17, modificat de 2 ori in total
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2019 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...și incă una


2_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  98.56 kb
 Vizualizat:  de 6638 ori

2_Gallery.jpg


Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2019 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Știu că-i duminică, dar lucrăm cu spor....dacă eu nu l-am văzut pe Dumnezeu prin lunetă, poate nu mă vede nici el.... Very Happy


3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.52 kb
 Vizualizat:  de 6620 ori

3.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 19, 20, 21  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 21
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact