Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31mn61.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Niste pareri pentru un telescop nou


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Radu Poenaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2019
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Ian 2019 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Niste pareri pentru un telescop nou
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua !

De cateva saptamani nu mai am somn noaptea, de cand ma tot gandesc sa imi cumpar in sfarsit un telescop. Am cautat si am citit cat am putut, dar as avea totusi nevoie de ceva ajutor si niste pareri inainte de a cheltui o suma ceva mai substantiala de bani.

Ce am reusit sa inteleg pana acum:

- Pasionat de astronomie de multi ani, dar sunt la primul telescop mai serios. Am avut un refractor mic cand eram copil, si binocluri pe aici si colo.
- Nu stiu exact ce vreau sa vad. Banuiesc ca tot.
- Am o masina mai mare, ma gandesc ca voi transforma asta intr-o activitate de grup, asa ca marimea mare/greutatea/montajul nu ma sperie.
- Imi doresc mult un mount equatorial si manual. Am impresia cateodata ca sunt mai pasionat de alinierea polara si de colimare, sa ma joc si sa invart de toate rotitele alea, decat de astronomie propriu-zis.
- Ma gandesc ca am sa raman in zona vizualului o vreme, desi am un DSLR si ceva experienta cu el, probabil cu timpul voi migra si catre foto, incet-incet.
- Buget 4000 Ron (cu posibilitate de extindere ca pana la primavara mai e mult).

Pe scurt, as zice, caut un telescop care sa il impachetez in masina, sa ies cu el cateva zile la munte (poate imi iau si un cort cu ocazia asta).Sa am si un motiv de a mai iesi din oras, si o metoda placuta de a petrece noptile la munte.

Am gasit astfel un Newtonian de 8'' care s-ar incadra in buget,

https://www.skywatcher.ro/reflectoare-newt...1peq5.html

iar din banii ramasi as putea lua ceva accesorii/aditionale. Aici m-am cam pierdut, pentru ca nu stiu cam ce oculare ar fi recomandate/necesare. Am gasit un set (la reducere !!)

https://www.skywatcher.ro/oculare/2062-set...arium.html

care arata bine (ahem.. din poze), s-ar incadra si in buget si par a acoperi o gama destul de larga.

Are vreo logica sa iau asa ceva? Sau ma fac de minune?

Daca nu, alte variante, sau catre ce anume sa ma orientez? Alte accesorii necesare pentru nopti fara probleme? Caut o lanterna rosie de exemplu dar nu am gasit nimic pe site.

Va multumesc mult,
Radu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2019 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul e ok, ar avea cam detoate pt. vizual, si foto chiar daca trackingul nu merge oval, doar iei un adaptor T2-montura dslr si gata. Ar fi combinatia de compromis cea mai buna. Insa fiind de compromis are si niste puncte slabe, poate o focala prea mare, o montura cam la limita, daca te bate vantul pe munte o sa iti tremure tubul. O alta idee ar fi o montura mai buna (EQ6) si un tub mai mic (refractor sau newton).

Ca idee ortoscopicele sunt ok, nu stiu de firma Q, dar sunt putin pretentioase mai ales pt. un incepator (camp aparent mic, eye releif mic la cele de focala mica) si s-ar putea sa nu iti placa, sau dimpotriva.
Telescopul vine cu 2 oculare, ar recomanda sa iei oculare dupa, poate iti plac, sau poate vrei ceva mai altcumva decat plossl sau ortoscopic.

Ideal ar fi sa iesi la un starparty cu colegii sa iti faci o idee, poate iti place altceva, mai ales la oculare unde relatia devine mai personala/directa.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Ian 2019 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Setul de oculare este de la Baader:
https://www.baader-planetarium.com/en/acce...5x%29.html

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2019 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am vazut Baader-ul, scuze, daca nu e verde si 300x nu mai dau atentie detaliilor Smile.

Oare ajungi in focus cu turela aia pe newton?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Ian 2019 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar daca ai rezerva de 38 mm back-focus (putin probabil la Newton) sau daca folosesti acel Barlow inclus (lentila insurubata direct pe tubul turelei).

[Offtopic] Era prea frumos sa fie si verde, si 300x, si 20-30 de grade. Laughing

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2019 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau daca renunti la tureta si le pui direct in focuser, dar strici fengsuiul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2019 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți lua liniștit un set Baader pentru început, sunt decente, eu am avut câteva oculare Hyperion dar și instrumente cu focala lungă pe care au performat bine. Le-am înlocuit cu oculare mai bune, Nagler, Panoptic, TS UWAN - clone de Nagler, pe rând, cum mi-am permis, spre a le putea folosi și cu o lunetă F/5.5 RFT unde nu prea erau grozave. La second-hand majoritatea pentru că optica nu prea se uzează dacă nu a fost brutalizată.

Un dobsonian e mai indicat pentru vizual, mai ales la început, până înveți cerul. E adevărat că la planete e bine să ai urmărire dar foarte rar sunt condiții de seeing bun încât să ajungi la măriri extreme unde obiectul fuge repede din câmp. Așadar nu te grăbi cu ecuatoriala, un newtonian îți provoacă dureri de spate pe EQ iar pentru 8" ai nevoie de o montură mare și grea (și scumpă totodată).

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Radu Poenaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2019
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Ian 2019 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult de raspunsuri.

Da, citeam si eu la montura, ziceau recomandat 10kg pentru visual, ~5kg pentru foto, cu tubul asta de 11kg Shocked dar un EQ6 e cam mult peste buget acum. Nu gasesc nimic in banii astia care sa duca...

Buna observatia cu focusu: se pare ca nu merge cu tureta pe Newtoniane. Nu ma deranjeaza sa le montez direct, atata timp cat merg. Asta inseamna ca tureta devine mobila in birou. Plus ca am deja un ocular de 10mm inclus, asta inseamna ca raman doar 3 oculare folositoare (plus un Barlow) la 900 ron. Mii se pare un pret bunicel (mai ieftin decat daca le iau individual pe fiecare).... sau oare pot lua ceva mai bun? sa iau un singur 5mm la 600 ron si sa raman in 3 oculare: 5mm, 10mm si 25 incluse?

Dobsonianul ar fi mai bun pentru observatii... dar as prefera sa raman pe un ecuatorial sa am ce regla si alinia la el. Very Happy
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2019 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti cumpara https://www.astroshop.eu/eyepieces/baader-...ce/p,20304 si scapi de nevoie de oculare de inceput. Mai incolo daca vrei sa ramai pe vizual si te rafinezi la "ochi" poti lua ceva mai pretentios.

Montura e ok pt foto daca o sa incepi cu un refractor mic cu focala de 400-600mm (cum e recomandat ca sa nu-ti scoti peri albi de la inceput)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2019 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic nu e mai bun decât oculare de calitate, nici zoom nici cu barlow nu mi-a plăcut niciodată să mă uit. Mai bine simple plossl, dar de firmă, decât complicații.

Un newtonian pe EQ te transformă în contorsionist! Nerecomandat dacă ai dureri de spate! Cei mai mulți astro-fotografi au mai multe instrumente, un setup dedicat astrofoto bazat pe o montură zdravănă și un refractor APO sau măcar un catadioptric dacă vrei să scoți ceva.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2019 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La newton pe EQ slabeam inelele si roteam tubul dupa gust, altfel intr-adevar are o dinamica interesanta daca te plimbi pe cer dintr-o parte in alta Smile.

Totusi as zice ca e buna combinatia, ulterior daca ai indemanare faci montura dobson pentru vizual si pe EQ pui un refractor mai mic pentru astrofoto, sau dslr+obiectiv asa de incalzire. O solutie si mai buna e SH, poate gasesti un EQ6.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 12 Ian 2019 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit . Vezi ce comanzi , ca nu e ce crezi si ce apare in poza din linkul tau . Este un EQ5 nemotorizat , deci fara GO TO . Numai montura ecuatoriala EQ5 SynScan cu GOTO Sky-Watcher , costa 3600 lei
https://www.skywatcher.ro/monturi-si-trepi...tcher.html
Totii am inceput cu vizual , apoi care cum au incercat si astrofoto . Nimeni nu a impuscat 2 iepuri , asa ca daca vrei si instrumente noi trebuie rabdare . Varianta Dobson 203/1200 e buna , dar si un OTA reflector newtonian 150/750mm,cu focalizator cu reductie 1:10 Sky-Watcher este OK .. daca tot vrei o montura EQ5
https://www.skywatcher.ro/reflectoare-newt...tcher.html
Ultima varianta este foarte intilnita printre amatori , fiind solutia cea mai ieftina la astrofoto . Bafta
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2019 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In descriere zice ca e motorizat, nu are GoTo.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 12 Ian 2019 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta am vazut eu

", iar motoarele de urmarire optionale pe una sau ambele axe fac ca aceasta sa fie o buna platforma pentru astrofotografie ghidata la expuneri scurte. Prin adaugarea unui kit GOTO orientarea pe sfera cereasca si cautarea obiectelor este automatizata."
Sus
Radu Poenaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2019
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Ian 2019 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa este: in poza pe site apare o montura EQ5 cu ceva motorizat (daca nu chiar cu GOTO), dar in descriere e dat ca 'optional' motorizare pe RA si DEC. E ok asa, asta si cautam, nu vreau un GOTO (poate mai incolo ma gandesc sa motorizez RA, pe cand trec pe foto).

Multumesc mult de sfaturi, nu prea am mai avut rabdare si am luat acel 203/1000 din link. A venit cu un plossl de 10mm si 25mm si (surpriza!) un Barlow de 2X (care nu era trecut pe site). Asa ca setul de ortoscopice Baader nu prea se mai justifica: tureta nu putea fi folosita, 10mm aveam deja unul, aveam si barlow deja...

Astfel am luat un zoom Baader Hyperion 8mm-24mm Mark IV. Inteleg ca zoom-ul nu are aceeasi calitate optica, dar mi-a placut ideea cu zoom-ul la montura manuala (mai ales pana ma invat cu cerul de deasupra). Imi permite sa gasesc ce caut la 24mm si sa zoomez linistit la 8mm fara sa ma pierd. Ma rog, cel putin asta era ideea mea cand l-am luat.

Le-am montat in aprox 30m - 1h, fara probleme, si sunt foarte multumit pana acum. Are un mic tremurat cand pun 10mm cu Barlow si ating focus-ul, dar de opreste destul de repede, in cateva secunde. Nu stiu inca cum se comporta la vant, dar pare destul de solid cat sa reziste la un vant moderat. Daca s-ar opri odata ninsoarea asta sa pot sa prind si eu ceva cer liber ar fi grozav.

Inca citesc manuale si incerc sa ma invat cu ele. Unele chestii m-am prins destul de repede, altele inca ma mai zbat, probabil ca am sa revin aici pe forum cu o tona de intrebari.

De exemplu, ma asteptam ca in anumite pozitii tubul sa loveasca unul din picioarele de la trepied. E ok, pentru ca pot anticipa chesita asta si ma opresc din timp, inainte sa ii trag una la tub. Problema e ca inainte sa ating tubul, se lovesc intre ele cele 2 rotite de plastic pentru ajustarea RA si DEC (2 roti mai mari din plastic negru). Ei, aici problema e ca de multe ori nu pot anticipa asta (fiind cu ochii in ocular) si ma trezesc ca le fortez una peste cealalta, imi e frica ca raman fara una din ele in ritmul asta. E o chestie normala sau oare am montat eu rotitele astea aiurea? Vad ca rotita de DEC o pot monta pe partea cealalta (am 2 optiuni) dar nu ma ajuta, caci in oricare pozitie tot va lovi RA pana la urma.

Alta chestie ce nu stiu daca functioneaza normal este cadranul acela de RA de la luneta polara.(Ma simt ciudat, habarnist fiind, nu stiu cum se numesc unele chestii pe montura si imi e greu sa le explic). Daca slabesc acel surub de fixare, cadranul se misca impreuna cu telescopul. Daca strang de surub... cadranul se misca putin cand misc telescopul, dar aluneca putin de fiecare data. Cred ca inteleg principiul de functionare, si odata ce am gasit tinta propusa sa o urmaresc, strang acel surub si orice miscare in RA pentru a urmari tinta ar trebui sa indice acelasi RA... ei, la mine RA-ul se muta cand rotesc telescopul in RA si cu surubul strans.

Scuze pentru postul asta lung, eram prea entuziasmat si nu ma pot opri din scris Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact