Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
comet111x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 478 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

46P/Wirtanen


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2018 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pro. Vederea de la munte mult mai buna decat in alte parti, daca! Daca e senin, e cerul clar, nu e pacla de mare inaltime etc.

Contra. Magnitudinea azi, 9,65, si cifra creste de la zi la zi. Luna luminoasa, zapada care aduce si ea ceva lumina in plus.

Pentru estimarea vremii la mod mai astronomic poti folosii asta:

http://clearoutside.com/forecast/44.94/26.01?view=midnight

In general, prognozele pe 2-3 zile sunt destul de exacte.

_________________
Dragos N
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Dec 2018 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Magnitudinea azi, 9,65 [...]
Nu e corecta estimarea magnitudinii.
Ultima data cand am vazut-o era cam asa:

13.12.2018 00:50 RST - B15x70 - NELM = 9.5 - 5.5 = 4.0
Cometa 46P/Wirtanen -
4.0m (f. usor cu v.d., difuza, vaga condensare contrala)
DC = 4; coama = 35'; Az/Alt = 233/41
TYC 650-565-1 V: 9.3m (dificil cu v.d.)
B8x40 - usor cu v.d.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Dec 2018 04:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am citit magnitudinea estimata, care este 9,65, si nu magnitudinea observata, care ar fi de 4,4.

https://theskylive.com/46p-info

Pe de alta parte, din ce am vazut eu, daca ai putea sa aduni lumina pe toata suprafata intr-un singur punct, cred ca ajungi la 4, dar daca faci comparatia cu o stea de magnitudinea 4, ajungi la concluzia ca e magnitudinea 9. Cand am vazut-o eu, era cam la limita observabilitatii cu binoclu de 10x50.

_________________
Dragos N
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 21 Dec 2018 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg cum ai facut comparatia asta, dar cei care au vazut-o cu ochiul liber au ajuns la concluzia, dupa comparatia cu o stea de magnitudine 4, ca au putut vedea un obiect de magnitudine 9 cu ochiul liber?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Dec 2018 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca ar fi trebuit sa fac o evaluare a transparentei cerului, si sa numar becurile de iluminat public aflate la mai putin de 30 de metri de mine. Cam vreo 10-15. Cel mai aproape la vreo 6 metri. Ce sa fac, nu am o masina sa ma deplasez pe distante mai mari in mijlocul noptii. Si poate si varsta are ceva de spus..
_________________
Dragos N
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Dec 2018 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil a fost de la becuri, da.

Cat despre mers la cer mai întunecat (ca pe munte nu e de mers saptamana asta la cum arata riscul de avalanșă), ar fi interesant s-o faca cineva chiar doar pt a vedea cat de tare o strica luna. Acum 2 săptămâni, pe cer Bortle 4, se vedea superb, dar luna o sa ii manance probabil mare parte din coama.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Dec 2018 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E deja trecut de miezul noptii...
Asadar aseara , pe 25 Decembrie -prima zi de Craciun ,am avut parte de un scurt ragaz de cer senin.
Folosind telescopul Dobson de 125mm F/6.9 ,am observat cometa 46P Wirtanen.
Am facut o schita cu pozitia pentru ora 19:55 TLR.
Nu am vazut nici urma de coada ,doar o coma mai slab luminoasa si mai mica decat la observatiile precedente.
Nucleul cu aspect stelar s-a vazut relativ bine.
Grosismentele utilizate au fost de la 27x / TS 32mm WF la 116x/Plossl Celetron 7.5mm.
Cu binoclul Fujinon 7x50mmm , am zarit cu mare greutate cometa doar dupa ce am observat-o intai prin telescop.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Ian 2019 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit s-a curatat cerul si prin Iasi putin, si am putut sa ma uit din nou la cometa. Nu mai e vizibila cu ochiul liber (cel putin in preajma becurilor garii Barnova), si cu binoclul se vede o ceatza slaba de cam 30'. Ce nu inteleg, totusi. Ceatza asta e colorata verde-albastrui. Cand mi-a raportat un prieten fenomenul prin 10x50 am crezut ca s-a chiorat prea mult in lanterna rosie anti-stricat-vedere-nocturna. Pe urma am repetat si eu experimentul, cu orice lumina stinsa de 5 minute, si tot colorata era. Subtil, dar e acolo. M-am uitat in beculetele de Craciun verzi-albastre ale unei case de langa locul de observatie, am asteptat 1m, si pe urma la cometa, si tot usor colorata era. Vad ca in poze aparea de culoarea aia de prin noiembrie, dar nu inteleg de ce acum culoarea ar fi mult mai accentuata vizual decat a fost in perioada noiembrie-decembrie (cand am vazut-o de la ~15' pana la aproximativ 1 grad)
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Ian 2019 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O explicatie ce imi vine rapid in minte poate fi ca a coborat mai mult spre orizont si culoarea este data de atmosfera Pamantului care actioneaza ca un fel de filtru. Sau o fi o alta explicatie!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Ian 2019 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand unghiul de privire coboara catre orizont, apare ceea ce se numeste extinctia atmosferica. Numai ca aceasta sterge spectrul dinspre albastru si il lasa sa treaca bine pe cel dinspre rosu. D-aia Soarele e rosu catre apus/rasarit si cerul se vede asemenea catre orizont.
Deci asta nu e o explicatie valida.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Ian 2019 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Sau o fi o alta explicatie!

O fi poate din cauza ca activitatea cometelor e de obicei mai intensa dupa trecerea la periheliu si sunt mai multe molecule de cianogen si carbon biatomic care dau culoarea verzuie sub actiunea razelor Soarelui.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Ian 2019 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara si la multi ani tuturor. Smile

In seara asta in sfarsit s-a inseninat si la Braila, dupa mai bine de 2 sapamani. Am observat si eu cometa 46P/Wirtanen cu telescopul de 114mm apertura si se vede slab luminoasa ,fata de ultima oara cand am observat-o in decembrie 2018.

In binoclul 10x50 aproape ca nu se vede, am gasit cometa mai intai cu telescopul de 114mm si ocularul de 40mm ,la 22x ,apoi am cautat-o si cu binoclul.
In telescopul de 114mm am observat cometa atat la 22x ,cu ocularul de 40mm Celestron NexStar, cat si la 100x, cu ocularul de 9mm TS Plossl si cometa se vedea mai mica fata de cum se vedea in decembrie 2018, la 100x parca mai bine se observa decat la 22x, rotunda si mica, usor difuza si cu centrul cu aspect aproape stelar.
Am pus apoi si filtrul UHC, la ambele puteri si cometa aparea mai palida si mai difuza decat fara filtru, dar putin mai extinsa. De coada nici vorba, nu am observat nici cea mai mica urma, nici chiar in decembrie, anul trecut, cand a fost mai aproape. Dealtfel nici vremea asta nu prea mi-a permis sa observ cometa atunci cand s-a apropiat cel mai mult de Terra.
Oricum, seara aceasta mi-a mai trezit entuziasmul, ca de mult i-mi pierdusem speranta ca mai ies la observatii astro iarna asta. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Ian 2019 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
tudor a scris:
Sau o fi o alta explicatie!

O fi poate din cauza ca activitatea cometelor e de obicei mai intensa dupa trecerea la periheliu si sunt mai multe molecule de cianogen si carbon biatomic care dau culoarea verzuie sub actiunea razelor Soarelui.


Multumesc, nu stiam de partea cu intensitatea activitatii fiind mai mare dupa trecerea la periheliu. Are logica totusi, acum ca stau sa ma gandesc

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Ian 2019 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,dupa ora 22 30, dupa ce am postat raportul de observare al cometei, de mai sus, am mai iesit iar la observatii, caci facusem o mica pauza ca sa ma mai incalzesc, dar a doua oara cand am iesit, cerul devenise si mai curat, nici un nor nu mai ramasese, iar cometa 46P/Wirtanen se mai ridicase pe cer si acum se vedea relativ bine in telescopul de 114mm,chiar si in binoclul 10x50 se vedea mai bine decat cand am iesit prima data,pe la ora 20.
Deci ,din ce am observat cand am iesit a doua oara aseara, cometa inca se vede binisor, chiar daca nu mai este asa de stralucitoare, cum era in decembrie 2018, dar inca se mai poate observa usor. Culoarea nu am distins-o deloc la aceasta cometa in mod vizual, ca dealtfel nici in decembrie, cu toate ca in pozele din decembrie,mai ales in cea de pe 6 decembrie, cometa aparea clar de culoare verde.

Am mai observat cometa si prin cautatorul 13x50 al telescopului de 114mm diametru si prin luneta RFT de 60mm f=240mm la 12x si se vedea mai bine decat in binoclul 10x50,mai ales prin luneta de 60mm.

Aseara ,cometa 46P se gasea in constelatia Linxul, in apropiere de steaua 18 Lyn si de granita cu constelatia Camelopardalis. S-ar putea ca cometa sa treaca prin constelatia Camelopardalis in urmatoarele zile,apoi sa treaca in constelatia Ursa Major, pe langa steaua Muscida, dupa cum pare traiectoria sa.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact