Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Carl Zeiss Conquest HD 10x42


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2018 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Pai am facut teste pentru rezolutie doar pentru centrul imaginii ....
Si pe margini? Inteleg ca aici e problema, cel putin mai sus ziceai ca pe margini sunt probleme.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Dec 2018 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Tudor , ai privit Luna prin instrument de 250mm diam la 200x -300x . poti sa vezi diferenta enorma -infinita aproape de elemente detalii ce vezi fata de binoclu la 10x marire . si la planete la fel si la Deep sky daca bagi 40-50x marire la telescop si filtre UHC sau altele . sau la soare texturi pete . sau poze prin instrumente planete Luna soare si Deep sky ... unde este binoclu de 5000 lei 10x42 fata de instrumentele astro . ca si caruta cu un magar fata de avion

Da asa este!!! dar unii prefera sa mearga din cand in cand si cu caruta, uneori e mai placut!
De alfel dupa cum am scris cu doua postari mai sus la sfarsit, ideal e bine sa ai si "avion" si "caruta". Avion pentru Paris si caruta pentru Muntele Gaina...

valy a scris:
tudor a scris:
Pai am facut teste pentru rezolutie doar pentru centrul imaginii ....
Si pe margini? Inteleg ca aici e problema, cel putin mai sus ziceai ca pe margini sunt probleme.

Pe margini e dezastru cam la toate binoclurile testate de mine cu exceptia a catorva binocluri, dar care si acestea stau sub acest Zeiss. Mai conteaza si diferenta de camp vizual dintre binocluri care ar complica si mai mult masuratoarea. Normal ca un binoclu cu un camp vizual mai mic poate avea marginile mai usor corectate decat unul cu camp vizual mare. Dar Zeiss-ul si aici sta bine ca are un camp de 6.6 grade care este mare pentru un 10x. Alte binocluri de 10x testate de mine au 5.5gr, 6gr sau 6.5gr si tot stau mai prost pe margine decat Zeiss-ul. Eu pe margini le testez cu ochiul liber pe stele si se poate vedea clar diferenta, nu am considerat necesar sa masor aceasta diferenta.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Dec 2018 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu vad ca fiecare instrument are un domeniu optim de utilizare. Pentru camp larg (5-6-7 grade) si magnitudine limita m=9, nu prea sunt alternative pentru un binoclu. Poate un DSLR.
Pentru o magnitudine limita semnificativ mai mare (m=12, 13) si un camp mai mic, e mai usor de folosit un telescop.

Ambele genuri de obsevatii permit acumularea de informatii despre univers, ceea ce (in opinia mea) valideaza ambele instrumente drept echipament stiintific.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Dec 2018 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai asta am spus si eu pentru ca nu comparam mere cu pere. Nu poti sa spui ca avionul e mai bun decat caruta sau invers, pentru ca fac lucruri diferite. Nu poti sa cari lemne din padurea invecinata cu avionul, nici sa mergi cu caruta pana la Paris...sau mai sti Smile Ideal e sa le ai pe amandoua! Cunosc imaginile Lunii pline de detalii, fotografiate printr-un telescop mare cu optica facuta de O. Stanescu, postate pe forumul nostru. Dar nici prin cap nu mi-a trecut sa compar imaginea asta cu cea data de un binoclu, si sa ajung la concluzia ca binoclurile 10x nu sunt bune la astronomie. Eu compar doar binocluri intre ele. Daca vorbim de portabilitate insa, ocaziile in care privesti printr-un binoclu sunt mult mai multe, pentru simplu fapt ca il poti avea tot timpul la tine. Daca vrei sa iesi cu un monstru de 400mm trebuie sa iti faci o mica planificare familiara inainte. Sau daca vrei sa vezi detalii nebanuite pe Luna cu un binoclu 10x nu ai sanse.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Feb 2019 03:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inspirat de descoperirea lui Dbird ca poate folosii filtre astronomice pe un binoclu Delta 10x50 ED, am incercat si am ramas placut surprins ca si eu pot atasa filtre de marime 1.25 la binoclul Zeiss-ului Conquest HD 10x42.
Filtrul merge introdus fest in cupa elastica de cauciuc a ocularelor fara nici o problema chiar daca nu se infileteaza. Cupa trebuie sa se extinda cel putin o treapta ca sa poata sa se introduca filtrul, acest lucru micsorand distanta de privit la ocular. Dar foarte la limita se poate utiliza chiar si cu ochelari pentru ca binoclul are normal o distanta generoasa de privit la oculare.
Contrar parerilor generale filtrele UHC sau OIII se pot utiliza si pe instrumente cu aperturi mai mici, unde de exemplu de multe ori am observat ca filtrul face sa se vada o nebuloasa cu detalii mai conturate!!! Asta am observat la un instrument cu diametrul de 67mm, unde cu filtru UHC am observat detalii evidente fata de ce vedeam fara filtru.
Din pacate inca nu am doua filtre identice ca sa le pot utiliza la ambele oculare.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  842.74 kb
 Vizualizat:  de 5896 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  748.93 kb
 Vizualizat:  de 5896 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 5896 ori

3.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2019 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact asta vroiam eu sa fac la Extreme, sa adaog filtrul in eyeshield, folosind un pass-partout circular din plastic in care infiletam filtrul, si rama de plastic sa se blocheze in marginile eyeshieldului.
La CZ exista filtre ce se pot monta peste ocular sau peste obiective, ce stau prin frecare pur si simplu. Am gasit doua astfel de filtre care incap perfect peste obiectivele lui Opticron oasis 10x42. Un verde galbui circa 15%, probabil bun pentru luna. Nu am incercat inca.



IMG_20190224_190316.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  97.82 kb
 Vizualizat:  de 5867 ori

IMG_20190224_190316.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2019 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot pe principiul lui Tudor, respectiv introducerea fitrului in eyeshildul de cauciuc si coborarea acestuia pana blocheaza perfect fitrul putem spune ca putem pune filtre si in Binoclurile din clasa Delta Chase si Bresser Montana 10,5x45. Pentru a le scoate este sufucient sa strangem eyeshildurile si ele vor arunca afara fitrele, vezi in poza cu Delta Chase.
Atentie! Exista doua tipuri de monturi la fitrele de 1,25', respectiv montura subtire (inaltimea este mai mica) si montura mai inalta (in care se mai poate insuruba pe deasupra inca un filtru - deci este mai inalta cu o parte filetata). Aceste observatii de mai sus sunt valabile doar cu filtrele cu monturi mai putin inalte (cele in care nu se poate insuruba un alt filtru deasupra!)
Pe de alta parte daca proiectantii faceau doar un filet in inelul existent al ocularelor, filtrele s-ar fi putut insuruba perfect peste ocularele lui: Bresser Condor 10x56 si Lacerta Elite 10x56!



chase12x50mic.jpg
 Descriere:
Seria Chase
 Marime fisier:  809.75 kb
 Vizualizat:  de 5825 ori

chase12x50mic.jpg



bresser10_5x45mic.jpg
 Descriere:
Bresser Montana 10,5x45
 Marime fisier:  925.3 kb
 Vizualizat:  de 5824 ori

bresser10_5x45mic.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Feb 2019 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In acelasi timp la aceste adaugari de filtre peste oculare trebuie tinut cont si de distanta de privit la ocular (eye relief) a binoclului care trebuie sa fie cat mai mare. Preferabil cel putin 18mm reali, ca altfel nu vom vedea marginile campului vizual chiar si fara ochelari. Din pacate multe din binocluri au o distanta de privit la oculare mai mica decat cea specificata in cartea tehnica a instrumentului, fabricantii bazandu-se pe faptul ca nu se poate masura aceasta distanta foarte usor (Aceasta mai mult se estimeaza grosier mai degraba de catre purtatori de ochelari care pot sesiza mai repede micile diferente).
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2019 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor, eu as zice , macar sa merite costul acestor filtre sa fie folosite pe un binoclu si da dea ceva randament, caci posibilitati de montare a filtrului gasim noi, asta sa fie problema. Majoritatea filtrelor sunt demontabile astfel incat fara montura, se rezolva usor problema eyereliefului. Very Happy
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Mar 2019 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o vorba cunoscuta... "reclama e sufletul comertiului".

Iat-o aici pusa in practica cu maestrie:

https://www.youtube.com/watch?v=5qri4RuT7Bk

iar aici este articolul initial din "Passion magazine", care l-a inspiat pe cel care a facut acest video

https://bc-v2.pressmatrix.com/en/profiles/...es/page/19
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Apr 2019 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul Zeiss Conquest hd 10x42 are o distanta de privit la ocular (eye relief) foarte mare. Mai rar un binoclu la care sa te plangi ca are un eye relief prea mare Smile Asa ca, daca privesti fara ochelari, trebuie sa te departezi foarte mult de oculare, iar aparatorile ocularelor cu care vine binoclul din fabrica nu se extind atat de mult. Astfel vei pierde un punct de fixare si de sprijin important pe arcadele ochilor. Dar Zeiss ofera gratis (in garantie) pentru posesorii acestui binoclu o pereche de aparatori de oculare care se extind un pic mai mult decat cele din fabrica. Aceasta rugaminte am facut-o prin email celor de la Zeiss si intr-o luna am primit aceste aparatori. Am mai primit si inca o pereche de capace fata pentru obiective (pentru ca m-am plans ca imi cad destul de des de pe obiective).
Jos palaria pentru cei de la Zeiss si pentru serviciul lor cu clientii!! Comunicarea a avut loc doar prin email unde mi-am exprimat admiratia fata de acest model de binoclu si unde am prezentat singurele problemele minore legate de aparatorile ocularelor si capacele de obiective, care acum s-au rezolvat.



zeiss ocular 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.44 MB
 Vizualizat:  de 5186 ori

zeiss ocular 1.jpg



zeiss ocular 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.43 MB
 Vizualizat:  de 5186 ori

zeiss ocular 2.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2019 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos!
Si in acelasi timp inteleg de unde au copiat cei de la Vanguard chestia cu desurubarea capacelor eye-shield si cauza in sine pentru care trebuie sa poti sa le schimbi. Very Happy
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Apr 2019 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desurubarea ocularelor este des intalnita si la alte brenduri mari. De exemplu la Nikon Monarch 5 ED am putut desuruba aparatorile de cauciuc spre surprinderea mea. Iar la Swarovski pun mai jos un filmulet cu curatarea ocularelor unde se desurubeaza eye-shield-urile: https://www.youtube.com/watch?v=rPQ32r_eZG0

Iar aici este un filmulet cu o curatare chiar a Zeiss Conquestului HD. Si-a cam batut joc de el de a ajuns in halul ale de murdar, dar bine ca se poate curata...
https://www.youtube.com/watch?v=dPstDMD1_Kc
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2019 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe de alta parte .... eu pun binoclul cu eye-shildurile jos la maxim ... ma apropii in viziunea "hublou" si ma afund intr-o mare de mii de stele ... clare, frumoase si foarte multe ... si raman asa privind in toate partile in acelasi timp ... pierzandu-ma printre ele si ... pur si simplu visez .... nu vad ca este steaua X sau Y, sau constelatia cutare ... ma simt asa ca si cum as fi acolo printre ele intr-un voiaj fantastic ... spre un infinit pe care nu pot sa il inteleg sau sa mi-l imaginez cu adevarat, dar imi creaza o stare de liniste si beatitudine in fata lui ... si atunci parca simt cum toate necazurile, probleme si nenorocirile de care am avut parte, in viata asta amarata in mod terestru "a se citi pe timp de zi", dispar incet, incet lasand in loc o linisite si un calm de care, de fapt, realizez ca am nevoie pentru ca maine sa imi reiau activitatea mai mult sau mai putin monotona, mai mult sau mai putin multumitoare, mai mult sau mai putin fantastica.
"Ma scufund printre stele" exact asta este senzatia este si motivul pentru care am numit acest mod de a privi "viziune hublou", caci cateodata este ca si cand ai privi printr-un hublou al unei nave spatiale ce se scufunda la randul ei printre stele.... si daca o obtin cu un binoclu ... este foarte bine.
Cel putin pana acum aceasta senzatie nu am putut-o obtine cu un telescop. Motiv pentru care sunt in lucru cu un sistem binovewer, sa vedem daca ma ajuta.
Este foarte posibil ca de exemplu la altii ca si Octavian, fenomenul sa fie exact invers, starea de bucurie si extaz sa se obtina cu un telescop si nu cu un binoclu. Este foarte firesc nu suntem toti la fel, fiecare avem micile si marile noastre nebunii.
Dar toti avem in comun aceeasi titanica si extrema aberatie(cel putin asa este vazuta de multi din jurul nostru), cumul a tuturor iubitorilor de echipamente optice .... privim dubios la niste puncte mici, adimensionale ... aranjate haotic si de neatins ...pe bolta cereasca .... si alti nu inteleg la randul lor ..."ce naiba va tot uitati acolo ca doar este acelasi lucru mereu ...niste stele pe cer!". Daca o fi sau nu cineva nebun sau cu adevarat de neinteles asta este imposibil de demonstrat ... cine e mai sanatos .... un privitor inspre stele sau un colectionar de cutii de chibrituri sau un filatelist sau .... raspunsul cred ca il stie doar Bob Dylan, care afirma ca singura pasiune adevarata este "vanatul vantului".
Asa ca e posibil ca utilizarea unui binoviewer de exemplu sa imi placa la fel de mult ca viziunea printr-un binoclu. Asta nu va insemna ca voi pierde placerea de a privi prin el. Voi privi, cel mai probabil si prin binoclu si "prin instrument de 250mm diam la 200x -300x " si ma voi "incarca cu infinit" din oricare dintre cele doua intrumente, asa ceva chiar imi doresc, caci am investit deja destul de mult si in proiectul meu de telescop (inca in lucru , nefinalizat complet).
Si sa va mai zic un secret ... nu va chinuiti sa il convingeti pe Tudor ... ca nu va lasa binoclul nici pentru telescopul Hubble ... si mai or fi unul sau doi ca el pe site Very Happy , care dorm cu micul echipament sub perna, si sunt nedespartiti de el. Cum se zice in popor "Binoclul, cel mai bun prieten al omului" sau ...cam asa ceva.
...Mica tirada dedicata lui Tudor si lui Octavian
PS- Imi doream mai de mult sa o scriu ... cam off-topic , dar im pare ca aici ar fi locul ei , in acest topic, in fundalul caruia vad o enorma pasiune Very Happy
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Apr 2019 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird,
Frumoasa "declaratie de dragoste" facuta binoclului in general, care nu putea veni decat din partea ta !!
Iar vorba din popor este : "Calul, binoclul si nevasta" Laughing ... chiar daca ordinea e inversa Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact