Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884725_899867316713332_1595697742_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nu e o gaura neagra. Ba e o gaura neagra da' e goala


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2007 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum toti stim cascavalul elvetian (schweizer) e renumit pentru gaurile lui care se obtin (am impresia) in procesul de fermentare a branzei.
"Ar putea exista o limită în ceea ce privește dimensiunea unor astfel de găuri? Ar fi posibilă estimarea masei lor? Dacă nimic nu se conservă, atunci încotro diametrul unei astfel de imensități?"


Ultima modificare efectuata de catre Doru Dragan la 31 Aug 2007 09:53, modificat de 1 data in total
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2007 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O ultima paranteza. Nu era vba de Nefertiti, ci de comentariile asupra relatiei mele anterioare... care oricum nu avea legatura cu acest forum, decat probabil ca sa mi se dea in cap cu ceva.

Anyway, sa trecem peste. Orice discutie de acest gen, daca cineva mai are ceva de zis, va rog sa-mi trimiteti mesaj privat, ceilalti membri ai forumului nu sunt obligati sa citeasca toate aceste lucruri ce ies din subiect.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 31 Aug 2007 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ar putea exista o limită în ceea ce privește dimensiunea unor astfel de găuri?
Ar fi posibilă estimarea masei lor?
Dacă nimic nu se conservă, atunci încotro diametrul unei astfel de imensități?


Da, în măsura în care există un orizont precum BB-ul (cât de mare e roata de schweizer? Laughing )
Da, în limita termenului "estimare". Cu estimarea masei, știți probabil că sunt probleme și pentru regiuni cu galaxii. Chestia asta se face încă luând un volum mare-mare, numărând galaxiile din interior, estimând masa totală și determinând densitatea medie. De-o vreme, se socotește și materia întunecată și, mai recent, energia întunecată. (tai o felie, o cântărești, calculezi densitatea, ții seama de efectul forțelor arhimedice, Coriolis, centrifuge Laughing )
Ultima întrebare n-o pricep. Fiți mai precis, vă rog.

Schweizerul -bun exemplu pentru vizualizare - mi-a amintit de faptul că, pe vremea când studiile se făceau încă pe proiecții ale distribuției galaxiilor - până la Huchra, (CfA redshift Survey) așa se făceau - denumirea era de "pancake model" Very Happy . Tot de la ruși a plecat, de la grupul acela de care pomeneam, al lui Yakov B. Zel’dovich. Bine, așa au tradus americanii, sensul dat inițial era de "clătită". Very Happy . Clătitele americanilor sunt mai groase și de aici ideea de studiu tridimensional. - Pe bune, Ella. Nu fac mișto. Laughing
Diferența constă în faptul că la un "pancake Universe" dimensiunile structurilor sunt aleatoare în timp ce, de fapt (din observații) ele respectă o lege de puteri (am pus asta în "structura la scală mare")

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 31 Aug 2007 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ultima întrebare n-o pricep. Fiți mai precis, vă rog.


Diametrul imensei găuri este în creștere sau în descreștere valorică?

Între timp am recitit articolul care face precizări cu privire la această descoperire. Nu știu cât de bine am înțeles, dar se pare că electronul pierde din energie la trecerea sa printr-o astfel de gaură. dacă este așa, atunci această gaură poate să fie foarte bine asemuită cu un imens electron.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Aug 2007 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ntre timp am recitit articolul care face precizări cu privire la această descoperire. Nu știu cât de bine am înțeles, dar se pare că electronul pierde din energie la trecerea sa printr-o astfel de gaură. dacă este așa, atunci această gaură poate să fie foarte bine asemuită cu un imens electron.

Acela e un comunicat de presă, nu un articol. Și eu pot să mă duc la nu-știu-ce-ziar și să spun 1001 de prostii.
Diiiscutabil, cel puțin.
Poate oricine să asemuiască GN-urile cu ce vrea el. Eu le asemuiasc cu margaretele. Și? Wink
Iarna, ele se aseamănă cel mai mult cu aroma de pin. Shocked

PS. Demonstrați că nu-i așa. Laughing Laughing Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Sep 2007 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnișoară Lucia, eu am văzut cum arată o margaretă.

Dumneavoastră ați văzut cum arată un electron?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 02 Sep 2007 06:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt sigură că da, chiar dacă nu-mi amintesc. Rolling Eyes
În privința diametrurui unui gol, probabil crește pentru că:
- Universul se structurează continuu, după cum s-a mai spus aici. De la distribuție aproape uniformă la structuri cu goluri.
- Dacă Universul este în expansiune atunci și golurile sunt in expansiune.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Sep 2007 06:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
- Universul se structurează continuu, după cum s-a mai spus aici.


Sunt deacor cu dumneavoastră dar, nu ar fi mai potrivită expresia: universul se restructurează?

Golurile imense și Universul au o viteză de expansiune comună?
Universul și imensa gaură suferă o acțiune de expansiune în toate direcțiile?

Dacă da, atunci în interiorul ei și implicit al Universului se află mult râvnitul punct imobil din acest Univers.

P.S. din greșeală am afirmat că electronul pierde energie la trecerea printr-o astfel de gaură, era desigur vorba de proton, protonul și eternul său defect de masă.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 02 Sep 2007 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Universul se structurează continuu, după cum s-a mai spus aici. De la distribuție aproape uniformă la structuri cu goluri.
- Dacă Universul este în expansiune atunci și golurile sunt in expansiune.

Very Happy corect.
Cu o completare: dacă spațiul-timp e determinat de substanță (sau, altfel spus, între substanță/energie și spațiu-timp există o relație intrinsecă) atunci în goluri spațiul este "mai rar" și timpul se scurge mai încet față de regiunile cu clusteri. Atunci, expansiunea se produce diferit de la goluri la clusteri și de asemenea, timpul "rămâne în urmă" în goluri. Universul ne oferă un peisaj al unui spațiu-timp de "dealuri și doline" care corespund aglomerărilor și golurilor de energie. Cu cât mai de sus privești la scală mai mare, cu atât pare mai plat. La asta mă refer când spun că Universul e omogen prin mediere. Focalizând, apropiind imaginea, vedem din ce în ce mai multe detalii, de dimensiuni specifice fiecărei scale de observație. Ăsta e caracterul fractal, structura ierarhizată. Wink

PS. Einstein dădea un exemplu intuitiv pentru expansiune: o bucată de tablă pe care o încălzim după ce am pus pe ea bețișoare desenând un caroiaj (metrica). Expansiunea are loc în toate direcțiile față de orice punct. Nu există punct privilegiat. Mai mult, impresia de dilatare e lăsată de dilatarea spațiului, nu de creșterea structurilor. Golurile nu devin prin asta mai mari decât erau ci, pur și simplu, spațiul a devenit mai ... mare. Pentru comparație se folosesc coordonatele comobile (reperul crește pe măsura expansiunii). În coordonate comobile, golul crește lent numai din cauza clusterizării.

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Sep 2007 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Expansiunea are loc în toate direcțiile față de orice punct. Nu există punct privilegiat.


Mi se pare că aceste afirmații conțin o contradicție. Sigur la scară mare, mediatic, totul este posibil, inclusiv expansiunea în toate direcțiile. Dar focalizând, din ce în ce mai mult, dăm peste punctul față de care toate celelalte puncte se depărtează în toate direcțiile, deci peste un punct privilegiat.

Eu susțin că există o scală de observație (scala specifică fotonilor) unde, expansiunea nu mai pare a avea loc în toate părțile. În rest, părerile noastre sunt într-un total consens.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 02 Sep 2007 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Putem spune și altfel> toate punctele sunt privilegiate, ba chiar la fel de privilegiate. De altfel, descrierea lui Ptolemeu (parcă el era cu epiciclurile, nu?) e corectă, numai că e mai complicată nițel și nu foarte completă.
Îmi faceți impresia că vedeți BB-ul ca pe o explozie plecând de la un centru. Sper că nu îl gândiți așa. Confused

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Sep 2007 05:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Îmi faceți impresia că vedeți BB-ul ca pe o explozie plecând de la un centru. Sper că nu îl gândiți așa.


Nici decum. Punctul, precizia maximă în determinare nu poate fi o soluție teoretică și evident nici practică. Ideea de centru absolut m-ar conduce imediat la inacceptabila idee a imobilității absolute. Prin afirmațiile mele precedente, încercam să evit tocmai ideea de centru.

Eu consider că pe periode relativ scurte, hai să le zicem clișee, există direcții privilegiate, adică timpul nu se scurge la fel în toate direcțiile, acesta este și modul de manifestare specific al scurgerii timpului.

Apelând la o aproximare destul de convenabilă și fără erori semnificative de apreciere, eu îmi imaginez o rază de curbură ce își modifică secvențial parametrii, părând astfel să măture suprafețe egale în perioade egale.

Acest lucru nu înseamnă că există, sau că eu accept teoretic existența unui punct favorizat în toată această descriere. Este o simplă aproximare. Mai mult decât atât, marjând pe această idee, unghiul descris de la "0" la "e" radiani este și va fi întotdeauna un dat. Acest unghi reprezintă limita sub care este imposibil să faci o diferențiere, este o zonă de nepătruns atât spațial cât și temporal, este o stare de relativ maximă omogenitate.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 07 Sep 2007 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vorba d-rei KE,
Citat:
ceilalti membri ai forumului nu sunt obligati sa citeasca toate aceste lucruri ce ies din subiect.
Rolling Eyes
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 07 Sep 2007 05:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnișoară Lucia, spuneți-mi un lucru care să nu aibă cel puțin două fețe.
De ce vă lăsați înșelată de aparențe?
Dumneavoastră preferați doar căile bătătorite și dacă se poate chiar ultracirculate. În realitate, extremele, exemplele izolate și aparent ciudate sunt acelea ce ne pot scoate cu adevărat la lumină.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 08 Sep 2007 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haii să-ți suflu, Lucia Wink > inelul lui Mobius are o față. Laughing Laughing Laughing
Și sticla (trompeta) lui Klein.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact