Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Conjunctie_Venus-Jupiter-Spica_7-09-2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dall-Kirkham 7" F/26.4


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2018 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce rost are sa te chinui, iei un focuser de 2" cu o cursa decenta .. si gata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2018 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E o problemă de utilitate și calitate/preț.

Există însă un focuser de 1.25" mai bun decât cele chinezești pe care le-am luat eu, nu au nici cel mai mic joc și pot fi confecționate de un strungar/frezor bun la o fracțiune de cost al unuia de 2" din comerț. E vorba de sistemul elicoidal fără filet, cu rulmenți înclinați, Mircea, nu mai țin minte cum îi zice, ai și tu unul la "Toleascop"?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Dec 2018 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da ,Erwin, e corect ce spui , la Toleascop am focuser HC-2 de la KineOptics :

http://www.kineoptics.com/HC-2.html

Edit : scuzati deranjul provocat de detaliile destinate ATM-istilor, am corectat mesajul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 29 Dec 2018 15:28, modificat de 1 data in total
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Dec 2018 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru observatii.Focuserul elicoidal nu este o solutie necesara pentru mine.Depth of focus la focala asta este de cca 2mm(conform Sidgwick),fata de 0,2 mm,cit ar avea un f/8,asa ca poti sa iti faci treaba in vizual cu orice chinezarie.Eu folosesc oricum motor pentru focusare,asa ca imi trebuie un clasic de 2".
_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2018 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

So, "case closed". Dar discuțiile au rostul lor. Mulțumesc, Mircea, pentru amănunte!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2018 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihaig a scris:
Focuserul elicoidal nu este o solutie necesara pentru mine.


Corect Mihai, nu este o solutie necesara si nici recomandata la f/26!
Am incercat o nazdravanie similara, adica un focuser elicoidal cu translatie pe luneta mea de 60mm cu f/14. Aveam un reglaj de 1,5mm/360grade si intotdeauna ma plictiseam pana sa ajung in focus. Mai mult, uneori ma incurcam in reglajul focusului fiind atent la imagine si nu la sensul in care reglez. Am renuntat la el si sunt fericit Smile
Tu trebuie sa-ti indrepti atentia spre alt parametru si anume BWD (back focus dupa denumirea ta) care mi se pare cam mic. Trebuie sa stii ca BWD include grosimea oglinzii, mecanica de sustinere si aliniere a ei, lungimea focuserului, drumul optic prin diagonala (in caz ca faci si observatii vizuale) plus ecartul de focusare.
Sigur, in caz de nevoie mai poti apropia putin secundara insa risti ca aceasta sa nu mai fie iluminata de toata suprafata oglinzii principale.
Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2018 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti merge cu tubul focuserului pana aproape de oglinda, prin suportul ei, astfel castigi cativa cm, eventual renunti la diagonala, daca e posibil. Ce diametru are gaura din oglinda, un tub de focuser 1.25 ar intra pe acolo?
Deplasarea secundarei nu cumva e mica (deci neglijabila pierderea de lumina) pentru o deplasare semnificativa a back-focusului mai spre spate?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2018 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Deplasarea secundarei nu cumva e mica (deci neglijabila pierderea de lumina) pentru o deplasare semnificativa a back-focusului mai spre spate?


Ba da Valy Smile

Azi am pus si eu in proiect acest DK pe baza datelor furnizate de Mihai. Am vrut sa vad nivelul comei la marginea campului. Este relativ ok pentru un semicamp de 0,2 grade. Am aproximat perforatia oglinzii principale la 32mm diametru si doar atata camp permite aceasta perforatie.
Am incercat apoi sa pun un corector Ross la intrarea tubului de perforatie, adica la 310mm in fata oglinzii principale. Raspunsul s-a imbunatatit destul de frumos dar a cerut o usoara modificare a conicii oglinzii. Detalii in imaginea de mai jos:



DK 170.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.49 kb
 Vizualizat:  de 6047 ori

DK 170.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Dec 2018 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru simulare si idei,domnilor.Situatia cu back focusul sta cam asa;rezerva mea este d=190 mm;in poza am a=89mm(placa de Tego e doar pt teste),b este inaltimea unui focuser standard pt Cass,Mak,etc,undeva la 64 mm;rezulta a+b=153 mm,raminindu-mi 37 mm;Cursa unui asemenea focuser e pe la 60-70 mm,deci planul focal ar fi pe la jumatatea cursei focuserului(distanta c in poza).Inseamna ca nu am nevoie sa modific distanta dintre oglinzi...Sper sa nu fie ceva gresit in calculele mele:)...si,intr-adevar,diametrul perforatiei este 32 mm.
Spiderul are brate curbate,pentru eliminarea din vizual a spike-urilor.
Am ales un sistem care permite alinierea independenta a oglinzii si a tubului baffle,pe arcuri de compresie;am reusit sa gasesc niste arcuri fortzoase,asa ca nimic nu misca.Tubul baffle se gaseste la Leroy Merlin ca picior de mobila,are dimensiunile Dext=30 Dint=28,aluminiu;Oglinda va fi lipita cu silicon rosu
Asteptam un focuser si dam drumul la teste;

PS Papagalul nu face parte din sistem:)
PPS. Evident ca am uitat ceva:oglinda diagonala care are,la 2",intre 80 si 120 mm drum optic;deci voi avea nevoie de prelungitor.



20181230_213432.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  383.03 kb
 Vizualizat:  de 5996 ori

20181230_213432.jpg



20181230_214717.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  572.63 kb
 Vizualizat:  de 5996 ori

20181230_214717.jpg



20181230_212651.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  221.05 kb
 Vizualizat:  de 5996 ori

20181230_212651.jpg



20181230_215808.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  266.56 kb
 Vizualizat:  de 5996 ori

20181230_215808.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2018 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spiderul nu va fi tesionat, nu vibreaza?
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Feb 2019 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ready for first light...
Are cam 9kg cu focuser si diagonala...l-am pus pe o clona eq5 folosita de fostul proprietar pe post de resursa de piese de schimb, modificata,smirgheluita,schimbat vaselina,suruburi,taiat si schimbat suportul melcului(proiectantii lu' peste au pus pe aceeasi placa melcul si ansamblul motor,adica,atunci cind reglai forta de apasare la melc din suruburile placii,se modifica si tensiunea cuplajului in ansamblul motor-roata-melc) plus un OnStep goto...acum merge ca noua,motoarele nu se aud,greutatea pare in regula.Am rezolvat si o procedura de manual plate solving pentru imbunatatirea preciziei goto-ului(musai la focala de 4400 mm,ca altfel numa'n balarii ajungi dupa citeva obiecte).Teoretic,daca adaug suficiente puncte de calibrare dispuse simetric fata de meridian,la sfirsitul goto-ului orice obiect se va afla intr-un FOV de 10-20'.
Mecanic se regleaza usor,separat oglinda si tubul baffle;Acesta din urma este capitonat cu velur autoadeziv,dat cu spray de vopsea neagra mata(la microscop,velurul arata ca o perie,cu virfuri ascutite=reflexie difuza.Dupa ce e vopsit,virfurile din velur se transforma in niste mici sfere,mult mai ok optic).Ansamblul este colimat mecanic,sa vedem daca optic o scoatem la capat.Sunt cam sceptic:(



20190224_160113.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  657.03 kb
 Vizualizat:  de 5405 ori

20190224_160113.jpg



0.png
 Descriere:
 Marime fisier:  214.53 kb
 Vizualizat:  de 5405 ori

0.png



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Apr 2019 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa multe peripetii,am reusit o colimare cit de cit....dar,pentru viitor,o sa ma gindesc la o alta solutie pentru spider...nu e prea bine cu 3 brate curbate,nu exista posibilitatea reglarii laterale a pozitiei secundarei....
Dar am avut o mare surpriza:)....vazind ca Luna apare spre W la ore decente(sunt limitat pe terasa NE-N-NW),am pus DK colimat aproximativ prima data catre ea...si am fost foarte surprins...am testat diferite magnificari pe Luna noua,oarecum in nori.... setul de oglinzi e de o calitate absolut remarcabila...am mers pina la absurdul 977x(barlow2x+wide 9mm),m-am plimbat in jurul Mare Crisum fara sa fiarba imaginea,cu detalii relativ clare,desi intunecate bine...La 440x,imaginea e cristal,stabila,detaliile sunt excelente,iluminarea decenta...
Ruperea asta a regulii magnificarii maxime de 50xinch nu o inteleg...Atmosfera nu e cine stie ce,plin de nori risipiti,seeingul 4...
Oricum, va trebui sa reconsider constructia DK;oglinzile astea merita un tub facut cu mai multa grija.De asemenea,o sa apelez si la alte perechi de ochi sa isi dea cu parerea...dar,pina acum,pare-se ca intr-adevar se poate transforma intr-un "planet killer"

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Apr 2019 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Claritatea detaliilor la magnificatii mari nu este o surpriza chiar asa de mare. Turbulentele se manifesta sub forma de curenti atmosferici liniari sau turbionari iar un grosisment mare te poate pozitiona in intervalele de pauza sau acalmie dintre curenti sau numai in portiunile liniare cu viteza relativ constanta de deplasare fata de pozitia observatorului. Am incercat si eu la 600x pe Jupiter cu un newtonian 6" F/5 cu Hyperion 5mm si Barlow 2x si desi initial nu ma asteptam sa vad nimic in afara de un disc blurat am vazut detalii peste asteptari. Observarea lor nu au fost de durata mare (doar cateva zeci de secunde) dar faptul ca le-am vazut la 600x demonstreaza faptul mentionat.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Apr 2019 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic ai magnificatia maxima a instrumentului M = 2*D (D - apertura). Acesta este parametrul numit putere de marire utila maxima prezent de obicei in specificatiile telescoapelor.
In practica se foloseste magnificatia in raport cu ocularul folosit si desi teoretic nu poate depasi magnificatia maxima de mai sus de fapt se intampla ceva de genul:

https://www.quora.com/What-is-the-maximum-...e-can-have

Acest lucru nu inseamna ca detaliile respective au claritate maxima dar oricum se pot distinge fara distorsiunile cauzate de seeing-ul slab. Pe scurt claritatea detaliilor depinde nu numai de limita de difractie ci si de lungimea de unda a luminii corpurilor observate. Acesta este motivul pentru care cele mai clare poze lunare de exemplu se fac prin filtre IR care elimina partial (ex. IR 642) sau aproape total (IR 807) spectrul vizibil al perturbatiilor.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Apr 2019 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru construirea acestui telescop excelent !

Exista o limita impusa de ''realitate'' dar sa nu exageram , nu sta nimeni sa ne dea peste degete sau sa ne amendeze cand trecem de nu stiu care limite.
Aceasta inseamna ca ,daca avem cu ce -adica telescop bun , montura stabila si daca avem nevoie , marim grosismentul pana la valoarea permisa de ''realitate''.
Si daca aceasta marire este ,repet,necesara : daca fac observatii de stele duble si am rezolvat componentele, mai am nevoie sa maresc grosismentul ?
Sau pot sa fac aceasta spre propria distractie si ,uneori ,satisfactie.

In orice caz, povestea cu limitarea de 2D este o gargara comerciala foarte vehiculata de cand telescoapele sunt executate in productie de masa undeva departe.
Daca doriti , pot sa fac o poza a paginii relevante din manualul de Astronomie pentru liceu al lui Vorontov-Veliaminov din anii '50 in care se precizeaza ca puterea de marire maxima este cuprinsa intre de doua ori si de trei ori diametrul obiectivului exprimat in milimetri.

Cine beneficiaza de luxul unei optici de inalta calitate precum cea discutata ,poate sa mearga pana la momentul in care imaginea ramane fara lumina suficienta.
De obicei insa ,imaginea ''se descompune'' inainte de a ''ramane fara lumina''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact