Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
autoportret.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu BPC 12x40 Tento (ZOMZ)


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu BPC 12x40 Tento (ZOMZ)
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu БПЦ 12x40 Tento (ZOMZ)

Un binoclu fabricat in Fabrica Opto-Mecanica ZOMZ din localitatea Zagorschi (symbol o sectiune prin ochiul uman) undeva in anii 80. Un binoclu scurt surprinzator ca si forma o combinatie stranie intre corp classic de 10 x 50 CZ si obiective extrem de scurte similar cu acelasi classic CZ 8x30. O raritate din punctual meu de vedere, o si mai mare ciudatenie (din acelasi punct de vedere) si din punct de vedere al combinatiei 12 x40. Parca vad un general rus spunand: “vreau un binoclu cat mai compact si mai usor dar care sa mareasca cat se poate demult de macar 12 ori!”. “Pai sefu stiti …nu prea …” “Comentezi !?!”. Si inginerii s-au pus pe treaba. Primul lucru bun este ca a fost folosit un corp clasic port prisme, desi privind invers prin binoclu vezi o serie de reflexii ferme si mari de te apuca groaza, rezultanata a faptului ca pe interior in zona din fata inginerii “au uitat” sa vopseasca interiorul sau sa il bruneze “Pai sefu …zicea inginerul …sa fie mai usor nu l-am mai vopsit !”. Desi corpul este classic CZ, suruburile si melcii de reglaj claritate sunt de aceiasi calitate ruseasca cu materiale proaste si executie dubioasa. Zona de reglaj a claritatii este extrem de scurta desi claritatea incepe undeva la 4,5 m pana la infinit ceea ce in contextul unei zone de clar (sharf) destul de ingusta face ca reglajul de claritate sa se faca mai dificil (“Pai sefu …sa faceti clarul repede de la infinit pana aproape …cu doar o fractiune de rotatie ..”). In interior lucrarea este tot jalnica masina de frezat muscand din din peretii corpului creeand gauri in plus in jurul caii optice (“N-are nimic sefu …special am facut asa … tot sa fie mai usor!”). Mecanic este ceva mai Ok decat modelele clasice rusesti dar un este chiar o capodopera. Modelul ajuns la mine a suferit mult la viata lui si am fost nevoit sa ii fac un RK major, avantajul fiind ca sticla era toata in regula chiar daca straturile antireflex nu mai erau in perfecta stare. Totusi un lucru bun este izolarea cu chit a tuturor celuleor optice si imbinarilor impiedicand patrunderea prafului si a murdariei si chiar condensul. Un binoclu ciudat dar totusi un binoclu care ramane in zona de lucru din mana ca si greutate (860 grame). Optica este de buna calitate, cu definitie si lumina surprinzator de buna (comparabila cu CZ), dar cu un contrast ceva mai slabut. Corectiile geometrice sunt deosebite , dar la vizionare in viteza stanga dreapta apare un effect de roll-up cu un bombaj pozitiv (spre observator), totusi nu deranjant. Surprinzator de luminos in contextul 12 x 40, comparandu-se ca lumina cu fratele lui 10x50 (cel mai probabil din prisme caci acest model 12x40 are prisme foarte mari si orificiile optice la fel de mari si generoase). Comparat cu 10x50 difera doar contrastul. Un pas interesant deci avem un 12 x egal ca luminozitate cu un 10x si care are aceeasi greutate …. Intersanta ideea, unde mai pui ca 12 x are un camp vizual foarte mare comparabil cu 10 x wide (105m la 1000m). Campul este foarte mare pentru un 12x apropiindu-se de cel al unui Lacerta 10x50. Practic o surpiza destul de placuta pe terestru. Este cel mai stabil 12x de tinut in mana. Este comparabil cu orice 10x care mi-a trecut prin mana. La acest aspect ajuta greutatea mica si as spune campul extrem de larg pentru un 12x. Un binoclu bunicel care ar fi fost perfect daca avea ceva mai mult contrast. In schimb un eye relief extrem de mic asigurand mai mereu un contact intre gene si oculare, si care nu poate fi folosit cu ochelari. Nu are irizatii in contralumina. Coloritul este cu tint galben mai putin violent decat “lamaia” dar vizibil. Practic pe siteurile de specialitate acest binoclu este considerat inutil pentru astro (daca imi aduc aminte chiar pe Cloudy Nights) mentionandu-se diametrul mic al obiectivelor si mai ales 12 x in contextul in care nu exista sistem de prindere pentru trepied. Intamplarea , fericita as spune a facut sa il testez totusi si in regim astro. O mare si surprinzator de placuta surpriza! Tinut in mana tremra mai putin decat un 12x normal, dar totusi se poate folosi cat de cat. Acest lucru m-a facut sa il testez cu un monoped pus improvizat pe el. Este aproape incredibil, am descoperit un binoclu ideal pentru astro. Nici mie nu mi-a venit sa cred dar lipsa de 1 cm pana la 50 mm este compensata de puterea maritoare 2x in plus fata de 10x. Apar detalii mai multe decat pe un 10x50 ZOMZ in contextul in care ambele si 10x si 12 x erau putin stabilizate de monoped. De necrezut dar a depasit 10x ul rusesc si am fost surprins ca a performat identic cu un Lacerta 10x50. Campul wide comparabil cu a lui Lacerta , creeaza din nou un mare avantaj, si ceea ce nu mi-as fi inchipuit niciodata, sunt nevoit sa recunosc ca acest 12x40 este deosebit de bun in astro. In mod ciudat lipsa de contrast nu are effect aici (psibil din cauza puterii maritoare exagerate) tenta cerului tragand spre negru si stelele fiind bine evidentiate si punctiforme.

Date tehnice :
Fabricant ZOMZ Zagorschi
Model BPC2 12x40
Oculare [mm] 40 (acoperiri mov-indigo si maro)
Magnificatie [x] 12
Camp vizual [grade] 6
Camp visual liniar [m/m] 105/1000
Pupila de iesire [mm] 3.33
Eye relief [mm] 12
Dist. Minima de focus [m] 4.5
Factor Twilight 21.91
Luminozitate 11.11
Prisme BaK-4/Porro
Dimensiuni [mm] 142x195x65
Greutate [g] 860 grame (fara curea)
Focus Central
Sistem de prindere trepied Nu
Utilizabil cu ochelari Nu

Conditiile de vizibilitate trebuie insa sa fie foarte bune caci totusi 12x40 este sensibil la lumina parazita atat din fata cat si din spate. Observarea lunii este absolut stupefianta, putandu-se face cu binoclul tinut din mana la fel de elegant ca orice 10x50 de 800 de grame. O mare surpriza pentru mine (dar nu si pentru tovarasul general). Nu stiu daca personajul fictiv care “a comandat” productia acestui binoclu a fost sau nu multumit de el pe campul de lupta, dar lucru cert, seara dupa exercitiile de tragere generalul avea un spectacol ceresc de toata frumusetea.
In final as recomanda acest binoclu in special pentru astro, chiar daca as adauga la stabilitatea lui macar un monoped. Si daca aveti o mana putin mai ferma poate deveni un binoclu de ghidare a telescopului, doar tinut in mana (observatii scurte de pozitionare sunt posibile fara tremur obositor) , deosebit de bun.



tento12x40mic.jpg
 Descriere:
Un binoclu controversa, a fi sau a nu fi ...astro ?
 Marime fisier:  926.32 kb
 Vizualizat:  de 5039 ori

tento12x40mic.jpg


Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 07 Dec 2018 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abia acum am citit review-ul si trebuie sa fac o observatie aici.Am vreo 4 binocluri BPC 12x40,
si mi-au mai trecut cateva prin mana.Cel prezentat aici este BPC2 12x40 si este inferior fata de
BPC 12x40.Chiar si acest BPC 12x40 il intalnim in vreo trei variante in functie de anul fabricatiei,cele mai vechi avand tenta galbena mai pronuntata.Este binoclul meu preferat si este foarte bun atat ziua cat si noaptea...un camp vizual larg,asemanator cu
BPC4 8x30,magnificatie mare,profunzime mare a campului(practic nu trebuie sa focalizezi mereu)....stelele sunt puncte,sta perfect in mana.Alt avantaj il reprezinta partea mecanica,focalizarea merge foarte frumos,iar ocularul drept unde-l fixezi acolo sta...practic nu se deregleaza.Este si foarte frumos dupa cum se vede.
Atasez mai jos cateva imagini cu varianta care ar fi de luat in calcul.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  190.3 kb
 Vizualizat:  de 4400 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  146.27 kb
 Vizualizat:  de 4400 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  100.58 kb
 Vizualizat:  de 4400 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.26 kb
 Vizualizat:  de 4400 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  172.87 kb
 Vizualizat:  de 4400 ori

5.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2018 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ai marele noroc sa ai un binoclu rusesc cu mecanica inca germana. Este idealul din punctul meu de vedere , optica ruseasca in mecanica de orice alt tip decat rusesca Smile
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Noi 2022 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca exista multe variante ale acestui model, una dintre ele intrand in posesia mea alaturi de cele doua filtre si de gentuta originala. Prismele au dimensiuni asemanatoare cu cele din CZ 10x50 cu un strat antireflex depus din belsug violet/albastrui iar pe obiective stratul antireflex este visiniu inchis spre maro, nuanta lui reala nu se vede decat cu obiectivele demontate de pe binoclu, un strat antireflex captivant as zice Smile. In prima faza am crezut ca este exact ca si cel de mai sus prezentat de Dan, dar se observa pe curbura bratelor de la oculare si pe capacul ce contine seria, ca este alt model, dupa serie pare a fi din 1975. Tenta de culoare la acest model este una mai ciudatica as zice, un galben de intensitate aproximativ 30% din cea a lui BPT5 8x30, deci mult mai putin dar care duce spre verde nu spre galben efectiv, imaginea fiind mai rece. Alt aspect ar fi profunzimea de camp care nu este atat de mare dupa cum spuneti voi, ma refer la acest binoclu, nu ma pot pronunta pentru ce nu am avut in mana, este doar o senzatie de profunzime mare dar rotita de clar trebuie folosita, chiar daca o misti 1-2mm pentru a obtine cu adevarat un camp perfect focusat, poate am fost eu prea exigent Smile. Eu l-am comparat cu CZ 10x50, poate o comparatie nedreapta avand in vedere diferenta uriasa intre dimensiunile pupilelor de iesire, ideea este ca CZ este mai lumios lucru care se observa mai ales seara/noaptea, imaginea la CZ e mai calda, aici intervine deja subiectivismul, intre care e mai placut, asa ca nu ma pronunt. Am observat o definitie foarte buna la 12x40, ofera cel putin la fel de multe detalii ca si CZ 10x50 dar se poate sa fie vorba de diferenta dintre 10x si 12x la o analiza mai atenta. Un binoclu bun si frumos Smile.


12x40.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  713.67 kb
 Vizualizat:  de 1258 ori

12x40.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact