Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m38eklein_195.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224470
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

46P/Wirtanen


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Milan Cristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2018
Mesaje: 47



Localitate: Bucuresti / Nucsoara (jud. Arges) / Slobozia

MesajTrimis: 10 Sep 2018 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului: 46P/Wirtanen
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam ca acum, la doar trei luni inainte de perigeul cometei Wirtanen, ar trebui sa deschid un topic despre ea, unde sa raportam observatiile la aceasta cometa. Si, pentru ca nu sunt experimentat la observat comete, caut si sfaturi din partea observatorilor de comete mai experimntati, deoarece vreau sa adaug o a doua cometa (prima e 21P/Giacobini-Zinner) pe lista mea de comete observate Mr. Green

Despre aceasta trecere a cometei Wirtanen pe langa noi, se stie ca este o trecere foarte favorabila de observatii (cea mai buna preconizata pentru urmatorii 20 de ani), deoarece cometa se va afla la perigeu la doar cateva zile dupa periheliu (cum a fost cazul opozitiei lui Marte de anul acesta), astfel incat va deveni vizibila cu ochiul liber la momentul perigeului, atingand magnitudinea maxima de intre 3 si 7.5. Deasemenea, Wirtanen este o cometa mai activa decat alte comete.
Mai multe informatii pe http://wirtanen.astro.umd.edu/46P/46P_2018.shtml si pe Wikipedia

_________________
Binocluri: Nikon Action 8x40; Bresser Hunter 10x50
Telescoape: Celestron Astromaster 130 F/5
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Noi 2018 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum 10 zile se vedea deja lejer capul cu binoclu 10x50. Cam 5' diametru.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Milan Cristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2018
Mesaje: 47



Localitate: Bucuresti / Nucsoara (jud. Arges) / Slobozia

MesajTrimis: 22 Noi 2018 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo! Cand mai am ocazia ma uit si eu dupa ea (desi cu toate ploile si ninsorile nu stiu cand voi avea ocazia)
_________________
Binocluri: Nikon Action 8x40; Bresser Hunter 10x50
Telescoape: Celestron Astromaster 130 F/5
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Dec 2018 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor.

In seara asta am cautat si eu cometa 46P/ Wirtanen, cu telescopul reflector de 114mm diametru.
La inceput nu reuseam sa o zaresc, din cauza gradului de poluare mai ridicat in partea de sud a cerului, la inaltimea mica la care se gaseste cometa. Apoi, incetul cu incetul ,am inceput sa o disting cu greu pe fundalul nu prea negru al cerului, prin ocularul Celestron de 40mm, la 22x. Era cu 2 grade mai spre vest de steaua Tau 1 Eridani.
Am pus apoi si filtrul UHC la ocular si cometa se vedea putin mai bine, mica , putin alungita pe directia nord-sud.
Se vedea si la 45x ,cu ocularul de 20mm dar mai mult prin filtrul UHC, decat fara si parca mai greu decat la 22x.
Pe masura ce se mai ridica pe cer, la declinatii din ce in ce mai mari, cometa o sa se vada mai bine, abia astept perioada cand cometa se va afla cel mai aproape de Terra.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Dec 2018 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai vazut-o odata ieri. Nu aveam cel mai bun cer (de abia daca se distingea Calea Lactee) dar tot s-a vazut prin binoclu 10x50 un cerc cu raza de ~20'. Am prins-o si cu ochiul liber o clipa in vedere indirecta, dar aia chiar a fost la limita observabilitatii Very Happy.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Dec 2018 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara nu numai ca am observat cometa 46P din nou, dar i-am facut si niste poze cu expunere lunga, cu aparatul foto Panasonic DMC-FZ7 pus pe o montura ecuatoriala EQ1, echipata cu motoras pas cu pas si reductor de turatie in regim DIY.


Copy of 46p_wirtanen_2-12-2018.JPG
 Descriere:
Cometa 46P/Wirtanen in data de 2-12-2018. Stack din 4 cadre de luminata si trei cadre dark.
Expunere 30 sec/cadru, ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  158.17 kb
 Vizualizat:  de 7692 ori

Copy of 46p_wirtanen_2-12-2018.JPG



P1160425.JPG
 Descriere:
Cometa 46P/Wirtanen. Cadru brut.
Expunere 30 sec. ISO 400, zoom 12x, focala 72mm f/3,3, factor crop 6x. Aparat foto Panasonic DMC-FZ7.
 Marime fisier:  158.05 kb
 Vizualizat:  de 7692 ori

P1160425.JPG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 172

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 06 Dec 2018 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca se apropie deja de magnitudinea 5, iar in aceasta noapte va trece foarte aproape de steaua Azha (Eta Eridani, mag. 3,87) la vreo cateva min.arc. Cer senin!
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Dec 2018 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa arata aseara cu telescopul de 30cm (20x30s) din Cluj (n-am acum la dispozitie un program mai evoluat pt. stretch). Coada nu se observa.


46P.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.16 kb
 Vizualizat:  de 7638 ori

46P.jpg


Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 172

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 06 Dec 2018 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa imagine. Felicitari!
Explicabila "absenta" cozii, cometa fiind oarecum la opozitie fata de noi.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2018 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce este punctul si linia din partea de jos a imaginii? Cumva o nava extraterestra ce se ascunde in spatele cometei? Shocked
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Dec 2018 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa poza, auriga!

valy, mie punctul din partea de jos imi arata a stea (e usor prelungit in aceeasi directie cu celelalte stele), iar dara a satelit.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Dec 2018 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am mai observat cometa 46P/ Wirtanen cu telescopul de 114/900mm , la 22x si la 45x si se vede mult mai bine decat acum cateva zile, fiind mai sus pe cer si mai luminoasa. Se observa chiar si in cautatorul 13x50 al telescopului. Prima oara cand am observat cometa, pe 1 decembrie, cometa se vedea prea jos fsata de orizont, spre sud si in zona aceea la mine poluarea luminoasa este mare.

Aseara cometa se vedea foarte aproape de steaua Azha/Eta Eridani, destul de sus, in zona unde cerul nu este asa de poluat ,cum este aproape de orizont spre sud. Observand cometa mai mult timp ,la intervale de 15-20 min. de mai multe ori, am remarcat si miscarea sa fata de steaua Azha.

La 22x, cu ocularul Celestron Nexstar de 40mm ,la cometa 46P se observa bine capul cu nucleul care se vedea ca un "sambure" in centru. Am pus si filtrul UHC si la cometa se vedea nucleul mai slab luminos insa componenta difuza din jurul nucleului parca se vedea mai bine si mai extinsa decat fara filtrul UHC. La 45x, cu ocularul RK 20mm, acelasi lucru cu filtru UHC si fara, doar ca cometa se veda putin mai bine decat la 22x in ambele cazuri.

Am facut si vreo 12 poze la cometa, cu aparatul foto Panasonic DMC-FZ 7, poze ce le-am stackat impreuna cu 6 cadre dark si 6 cadre bias/offset in programul Deep Sky Stacker.
Rezultatul mi-a iesit relativ bine insa mai zgomotos decat cadrele brute, desi ar trebui sa fie invers, caci am facut si cadre dark si bias si le-am folosit la stacking in speranta ca va mai reduce din zgomotul de imagine. Ori Deep Sky Stacker nu stie sa lucreze bine cu imaginile in format TIFF pe care le face aparatul foto Panasonic, ori aparatul foto este "varza" ,facand pozele prea zgomotoase ca sa le poata prelucra cum trebuie programul DSS. Sau si una si alta. Laughing
Oricum la anul imi voi cumpara un aparat DSLR Canon 1000D, pana atunci ma voi "antrena" cu aparatul asta.



cometa-46p-wirtanen 6-12-2018.jpg
 Descriere:
Cometa 46P/Wirtanen in data de 6-12-2018.
Stack din 12 cadre de luminanta,6 cadre dark si 6 cadre bias. Captura: Panasonic DMC-FZ 7,pe montura EQ1 motorizata, expunere 30s, ISO 400, zoom 12x focala 72mm-f/3,3 ,factor crop 6x.
 Marime fisier:  115.6 kb
 Vizualizat:  de 7555 ori

cometa-46p-wirtanen 6-12-2018.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Dec 2018 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am prins-o in sfarsit pe cer senin si intunecat (Bortle 3 spre 4, seeing Zeiss). Se vede usor cu ochiul liber - cam similar cu roiurile din Auriga. Cu binoclul, are deja aproape un grad, si se vede mult mai in degrade decat am vazut-o pana acum - e mult mai vizibila existenta unei concentratii centrale acum ca am cum sa vad si zona exterioara mai intunecata.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Dec 2018 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat cometa 46 P Wirtanen aseara , Luni 10 Decembrie.
Am folosit reflectorul RFT 125mm F/4.5 mm si binoclul Fujinon 7x50mm.
Grosismente folosite : 17.5x/Pl 32mm ; 24x-70x/zoom Seben 24-8mm si 112x/ortoscopic Vixen 5mm.
Cu ochiul liber nu se vedea cometa de la locul meu de observatie dar in binoclu a fost bine vizibila si extinsa.
In reflectorul de 125mm se vedea coma slab luminoasa de aproximativ 13 minute de arc,zona centrala usor mai luminoasa si , de aceasta data , nucleul a fost vizibil si cu privire directa ,avand aspect stelar.
Am pus filtrul UHC la ocularul zoom si la 70x se vedea foarte slab o coada cometara de o latime comparabila cu diametrul coamei , orientata de la aceasta spre (aprox.) PA = 200 gr., cu o lungime mai mare decat campul vizual de 50 minute.
In ultimul sfert de ora al zilei ,am facut o schita a cometei 46P /W , asa cum am vazut-o prin reflector, apoi am continuat cu alte observatii pana la ora 2:00.
Inainte de ''stingere'' , am verificat aspectul cometei cu binoclul 7x50mm si am fost uimit de doua lucruri : de diametrul aparent mare al cometei (parca mai mare in binoclu decat in telescop) si de distanta mare parcursa de cometa in decursul celor doua ore.

Comentariu ''de atmosfera'' : asa cum a spus-o si colegul StarChild , a fost ''frig de frig'' ... clopotelul care a sunat stingerea a sunat destul de jalnic deoarece a avut ... limba inghetata ,cu turturi de gheata ... Razz

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Dec 2018 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind cat de cat senin in Bucuresti mi-am zis ca azi este cam singura sansa sa vad cometa Wirtanen, pt ca noptile viitoare se anunta multi nori. A fost umiditate foarte mare in atmosfera, dar asta este, nu le poti avea pe toate. Asa ca am iesit in parc cu binoclul Zeiss 10x42hd sa vanez cometa. Tema mi-o facusem de acasa, deci am stiut la fix unde trebuie sa ma uit. Mainile erau pe post de aparatori laterale impotriva felinarelor din parc. Si de aceea am avut ceva probleme cu ochelarii care se cam abureau de la atingerea cu mana. La un moment dat am exclamat "Ce prostie si cu ochelarii astia!" Smile Dar totusi cometa am vazut-o destul de mare in diametru, foarte palida dar cu un centru mai luminos cu aspect stelar . Am studiat-o indelung si am facut si un desen pe care o sa-l pun aici mai tarziu. Ca sa-mi savurez captura am baut din ceaiul fierbinte din termos si astfel frigul nu a castigat teren.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact