Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sticla Hublou d=200/300mm, 15mm


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mandrk
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2018
Mesaje: 18



Localitate: Mangalia

MesajTrimis: 26 Oct 2018 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Sticla Hublou d=200/300mm, 15mm
Raspunde cu citat (quote)

Va salut!
Am posibilitatea sa fac rost de cateva discuri de 200mm si 300mm (chiar 320mm) de sticla groasa de 10 si 15mm utilizata la inlocuirea hublouri nave vechi. Un stoc vechi propus spre vânzare.

Credeti ca as putea încerca sa fac o oglinda F10, F8?
https://photos.app.goo.gl/qAUPR4Td1WcsWVo1A
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 28 Oct 2018 02:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De oglinda 300 mm nu are rost sa te apuci , de 200mm ar fi putin cam subtire sticla . La oglinda de 200mm , iti trebuie sticla de 20mm grosime daca esti expert , si nu o subtiezi prea mult . Apoi mai ai nevoie de abraziv diferite granulatii , aparat Foucault , smoala temp topire mai mare , oxid rosu de fier , sa ai unde sa o aluminizezi ....si in nici un caz F=8 sau 10 ca e ditamai animalul de 2m . (Inainte erai obligat sa iti faci ca nu aveai de unde sa cumperi , si dura poate anii sa termini o oglinda , dar acum cu nea Chinezul se rezolva repede ). Nu are rost sa investesti in asa ceva daca vrei sa faci o bucata , sa realizezi o oglinda de telescop este adevarata arta .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2018 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu subscriu la tot ce zice 2SKY. Din cea de 15mm poți face oglinzi de telescop dar nu mai mari de 150mm diametru, e prea subțire. Regula este G=D/10. Există și oglinzi subțiri, adică ai putea forța nota un pic însă deja trebuie să fii experimentat.

Începe cu D=100-120mm, nu mai mare. Kit de șlefuire e bine să iei gata sortat (găsești pe forum la materiale ATM de unde se cumpără, din import). Trebuie să verifici sticla dacă are zone neuniforme, goluri de aer rămase de la turnare, orice imperfecțiuni. Apoi ar fi bine dacă ai putea să-i aplici un tratament termic de eliminare a tensiunilor interne (îmbătrânire, fine annealing) însă este costisitor dpdv energetic, durează mult timp. Din acest punct de vedere ar fi mai indicate hublouri vechi, recuperate, poate cu sticlă mai groasă.

Studiază înainte tot procesul tehnologic și vezi dacă poți procura tot ce ai nevoie, dacă ai un atelier, magazie sau spațiu unde poți desfășura activitatea fără să fii deranjat. Dispozitivul Focault poate fi construit ușor dacă ai un pic de îndemânare. Componente găsești în talcioc, târg de vechituri, scule.

Apoi aluminizarea poate fi o problemă, dar și instalația necesară poate fi construită, nu trebuie neapărat una industrială.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mandrk
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2018
Mesaje: 18



Localitate: Mangalia

MesajTrimis: 29 Oct 2018 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc in primul rand pentru raspunsuri
Cat priveste sticla, cea de 300mm este de groasa de 15mm iar cea de 200mm este de 10mm.
Pot face rost de aproximativ 10 bucati din fiecare. + -

Ma gandesc sa incerc sa lipesc, cu un strat foarte subtire de adeziv epoxilic sau chiar cu balsam Canada, 2 discuri de 10-15mm grosime. Astfel as avea un disc de 200mm/20-30mm si s-ar incadra. Di/Gr. < 12. Chiar si cel de 300mm/30-45mm

Nu m-as apuca clar de oglinda de 300mm încă, dar de achiziționat as lua pe ambele diametre deoarece nu as vrea sa le pierd.
Nu esecul ma sperie, ma roade in schimb dorinta de a incerca. Insa chiar si cu acesta dorinta daca cei experimentati imi spun sa nu ma apuc ca este FAIL garantat, m-as opri.
Dar datele furnizate de Mircea privitoare la oglinzile facute din sticla de vitrina de 15mm imi dau sperante.
Credeti ca este o idee mai buna lipirea a 2 discuri fata de prelucrarea simpla a unuia de 15mm ?
Dilatarea termica dintre straturi a rășinii ar dauna mai mult decat daca as folosi un disc mai subtire?

Al doilea aspect discutat in mesajul initial a fost distanta focala f9 sau F10.
Stiu ca inseamna o lungime mai mare a tubului insa datorita grosimii destul de mici a sticlei ma gandeam ca la un F9 , F10 voi face Hard_Grounding mai putin (o sagita de aprox 1.9mm sau 2mm) fata de o F6 unde este de 3mm.
Incercam sa gasesc o solutie de compromis. Plăteam cu lungime tub in detrimentul grosimii sticlei.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2018 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lipirea s-ar putea face dar nu cu balsam de Canada sau epoxy, nu-mi mai aduc aminte acum exact cu ce trebuie făcută însă rămâne problema nasoală a tensiunilor din sticlă. Îți recomand să nu te complici cu așa ceva deocamdată. Dacă o să ai destule discuri de test, poți încerca la următoarea oglindă când deja ai experiență și ai deja materialele necesare.

Sticlă float de 19mm se poate procura din țară, de exemplu de la Lipoplast Timișoara.

Trebuie să înțelegi că abaterile de la parabolă trebuie să fie lambda/8, așadar de ordinul zecilor de nanometri! Nu este ușor de obținut, nu poți arde etapele instruirii, ia-o ușurel ca să nu fii dezamăgit!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Oct 2018 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vreo 7 discuri din sticla calita 17mm , din ecran de televizor (color) intre 25 - 35 cm D si ceva abraziv , oxid rosu de fier , ... le tin ca amintire bine puse , poate odata ma loveste harnicia si nu se stie . Acum neprelucrate au focala 1m , sint f interesante de aceea le si tin . Ca si mine sint multi care mai au materiale specifice , astfel e bine daca te-ai orientat si in directia asta . Nu e problema sa atingi sageata necesara 3mm , ci sa ai controlul fin al suprafetei . De lipit doua discuri au vrut si altii , dar nu echivaleaza cu un disc turnat , apar tensiuni in fiecare si trag unul de altul mai ales la diametre mari . Pentru a realiza o oglinda buna de 200mm trebuie si parabolizata . Daca vrei sa fentezi f=9.. si sa scapi de parabolizare , e pacat de munca depusa si investitie .
Sus
mandrk
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2018
Mesaje: 18



Localitate: Mangalia

MesajTrimis: 30 Oct 2018 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Marius
Solutia ar fi sa cumperi discuri de 300mm deoarece sunt din sticla de 15 mm si sa tai discuri de 200x15 mm din ele pe care le folosesti ''sec''.
Mircea

Da! Asta ar fi o rezolvare. Merci Mircea.
Va voi tine la curent cu demesurile facute in acest sens.
Primul pas va fi antrenarea mainii pe un disc sau doua sa vad unde gresesc si cum pot repara.
Nu am inca obiectiv final aluminizare. Momentan vreau sa vad daca poti sa aduc o sticla la forma dorita. Sa o testez cu foucault, eventual sa o polisez.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Oct 2018 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un bun început!
Toate etapele trebuie pregătite cu atenție și cu răbdare. Munca în sine aduce satisfacție pe măsură ce progresezi. Un site valoros unde poți găsi tutoriale este https://stellafane.org/

Am avut deosebita plăcere să-l avem printre noi la București pe domnul Francis O'Reilly, director la Stellafane, care ne-a prezentat pe scurt cele mai importante lucruri ale fabricării oglinzilor de telescop. I-a plăcut mult telescopul construit de mine cu oglinzile dela D.Hinds și m-a îndemnat să mă apuc de șlefuit eu însumi. Poate că o voi face la un moment dat. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Oct 2018 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista sticla 25mm grosime la Glassexpert eu am luat cu multi ani in urma si am facut oglinzi bune f/4 la 270mm diam . trebuie insistat 25mm se fac foi mari exact ca geamul de 5 sau 10-19 mm
Sus
mandrk
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2018
Mesaje: 18



Localitate: Mangalia

MesajTrimis: 04 Noi 2018 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce tot caut de cateva zile si nu gasesc este cum se face Hard Tool-ul pentru Hard Grinding.
Adică.
Am vazut ca unealta cu placi ceramice (mozaic+ipsos) are deja forma convexa.
Dar eu plec de la sticla plană.
Pe cea de polish am vazut, o fac dupa oglinda care deja a ajuns concavă, dar pe cea ceramica cum o fac convexă?

Sa frec doua discuri cu git intre ele pana ajung ambele la o forma cat de cat concave?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Noi 2018 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai nevoie de scula cu placi ceramice , numai daca ai masina ce invirte scula pe diametru unde vrei tu , sau vrei sa faci cum fac unii pe YT cu bormasina ? .( Se traseaza un cerc , se imparte cercul in linii si coloane de marimea placutei , cu distanta intre ele de 5mm , astfel ca niciun patrat sa nu cada pe mijlocul discului . Se aseaza placutele stivuite 3-4 (pot fi si lipite pe margini )la locul lor , se ruleaza un carton dupa diametru discului trasat , se lipeste cartonul pe disc si se toarna ghips dentar si este mai bun un anumit ghips care nu se faramiteaza ). Tu ai nevoie de doua discuri cu acelasi diametru , plane pentru a invata miscariile / cursele si cum corectezi cum avansezi mai repede , ...etc
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2018 01:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe scurt: nu ai nevoie de sculă ceramică dacă ai două bucăți de sticlă identice. Sunt metode diferite, scula ceramică se folosește doar când nu ai 2 blank-uri ci numai unul, din sticlă specială. Sticla de geam e ieftină, nu se merită complicația.

Când freci cele două bucăți identice cu mișcările potrivite una devine concavă iar cealaltă convexă. Cea convexă va fi scula și cu ea lucrezi până la final. Mișcările trebuie să fie asociate cu inversarea sculei cu oglinda din când în când. Altfel nu ajungi la sferă ci la alte forme nedorite.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mandrk
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2018
Mesaje: 18



Localitate: Mangalia

MesajTrimis: 05 Noi 2018 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In paralel citesc despre ambele metode.
Atât cea manuala disc pe disc cat si cea semiautomatizata placi ceramice peste sticla.


Am gasit o aplicatie cu care mi-am facut ( desenat ) paternul ce va trebui sa-l aiba oglinda.
Momentan l-am printat pe A3 pentru analiza.
Obiectiv fixat. Aducerea sticlei la forma parabolica prin Hard Grinding.

Este vorba de simulare parabolei in functie de punctul de focalizare.
O sa va las link-ul ca poate va ajuta.

Decide un moderator daca este ok sau nu sa ramana.
https://www.desmos.com/calculator/qlw5g327sa
Zoom-ul este infinit. adica 0.0000000001mm

Eu am facut export manual de coordonate din 5 in 5mm si l-am comparat cu un sagita calculator de pe net si mi-a dat exact ca acolo in punctul de maxima adancime 3.125 mm ( la 300mm diametru si 1800 mm focala, un F6) si ma gandesc sa fac la o imprimanta 3d sau cnc router paternul parabolei. Dupa aceasta sa asez pe el placile ceramice pe care sa le fixez in gips. Ulterior pot plasa hardtool-ul peste sticla si sa-i imprim miscarea de rotatie astfel încât sa amprentez sticla concav.

Nu exclud inca varianta manuala de prelucrare a sticlei dar iau in calcul si o metoda mai noua de aducere a ei la o forma aproximativa de parabola. Sunt convins ca si cu aceasta metoda sticla va avea parte de actiune manuala.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2018 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A facut cineva la cnc parabola?
Teoretic ai precizie ~0.05mm.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Noi 2018 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am crezut ca vrei cu adevarat sa slefuiesti oglinzi.
''Elvis left the building''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact