Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Aug 2018 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea am mai vazut nimic altceva, ca nu eram prea pregatit si abia m-a lasat nevadta sa ies 20 min. Razz
_________________
Engage! Wink
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Aug 2018 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara (12 spre 13 august) am iesit in afara Bucurestiului sa fotografiem si sa vedem meteorii curentului Perseide. Pe langa cel putin 40 de meteori vazuti intr-un interval de 3 ore am vizitat cu binoclul mai multe "destinatii": Saturn, Jupiter, Marte, planetele fiind foarte bine conturate fara aberatii cromatice. Andromeda, Roiul Dublu, Roiul Spirala, Nebuloasa Dumbbell, Pleiadele au fost si ele vizitate. Dar vedeta serii a fost un bolid foarte luminos care, pret de cateva secunde a lasat o urma pe cer. Am avut norocul ca tocmai expuneam in momentul acela si l-am surprins si in poza. Am reusit sa fotografiez 16 "stele cazatoare" dar o sa atasez doar cateva poze cu cei mai luminosi meteori ai serii. Am si un "autoportret cu meteor" Smile
P.S. pozele se pot marii



P8130596 8m1.jpg
 Descriere:
cel mai spectaculos bolid al noptii vazut de noi
 Marime fisier:  1.41 MB
 Vizualizat:  de 5896 ori

P8130596 8m1.jpg



P8130598 10m2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.32 MB
 Vizualizat:  de 5896 ori

P8130598 10m2.jpg



P8130605 12m3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.34 MB
 Vizualizat:  de 5896 ori

P8130605 12m3.jpg



P8130622 14m3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.36 MB
 Vizualizat:  de 5896 ori

P8130622 14m3.jpg



P8130588 6m.jpg
 Descriere:
"autoportret cu meteor"
 Marime fisier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 5896 ori

P8130588 6m.jpg


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Aug 2018 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat și eu aseară Perseidele, a fost fain. La începutul serii am văzut câțiva meteori care lăsau dare lungi, de peste 5 grade , apoi pe la ora 23, am zărit și unul mai strălucitor spre sud, in constelația Scutum, apoi și meteori mai slabi luminoși, dar mai deși, aproape de radiantul din Perseu. Very Happy
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Aug 2018 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am iesit pe balcon, am stat 10 min si am vazut unul singur mic si pricajit in Cygnus. M-am enervat si am stat la telescop la planetare si stele duble. Am observat Struve si Herschel, am ajuns la 3201 obiecte vazute. Dar perseide nu. Sad Am si avut doar cam 1/6 a cerului la dispozitie. Cred ca aveam asteptari prea mari. Sad Foarte faine pozele, Tudor!
_________________
Engage! Wink
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2018 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inarmat cu 2 beri in rucsac si cu doamna de mana am mers pe Lacul Morii. In intervalul 21-23 am vazut peste 10 meteori, din care vreo 4 au fost spectaculosi; stralucitori si cu urme lungi. Ca si la ratata eclipsa, m-a surprins numarul mare de amatori care, ca si mine, ne suceam gatul pe cer si exclamau cate un "Uau!".
A fost "fain"
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Aug 2018 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Foarte faine pozele , multumesc pentru ele !
Evident , cea mai faina e ''autoportret cu meteor'' !

Iulian

Bravo ,merita sa insisti in observarea meteorilor.
La ce cer bun ai , vei avea surprize placute.

Sorin

Felicitari pentru observarea Perseidelor !
Sper ca berea nu a ajuns la muzeu... Wink

Aseara ,dupa tentativa nereusita de a vedea ''comeata'' 21P ,am observat roiuri in Cassiopeia.
Ca sunt disponibile cu ghiotura...
Am admirat astfel M103 ,unul dintre primele obiecte DSO vazute de neica eu in anii '90.
Am rezolvat fara mari probleme steaua dubla/multipla ? din varful nordic al triunghiului...
A urmat NGC 663/Caldwell 10 si mult mai modetul roi NGC 654.
Nu putea sa lipseasca musculosul roi Stock2 aka ''Muscleman'' foarte aratos si umpland la refuz campul de 1.46 grade al ocularul LV30 la 41x.
Roiul Dublu din Perseu mi-ar fi smuls fluieraturi de admiratie dar ''orele era inaintate'' si s-ar fi putut sa ma aleg cu o ploaie de papuci ...si ''binecuvantari'' !
Roiul Stock 5 de langa Segin este saracut de tot.
Mi-am dres optimismul insa cu NGC 457 / ''ET Cluster'' si am incheiat cu triunghiularul roi NGC 129.
Stock 2 ,Stock 5 si NGC 129 voiesc a le vizita si cu binoclul ...candva.
Ca de obicei , nu ma las fara sa vad o stea dubla sau multipla asa , mai acatarii.
Aseara a fost randul stelei triple Iota Cas ,foarte frumoasa la 164x in ocularul Plossl 7.5mm.

Am avut aseara si un moment plin de adrenalina cand am revazut la Nord de M103 un asterism stelar pe care l-am gasit pentru prima data la 28 August 1994 cu dobsonianul de 160mm F/9.
Apoi am uitat locatia exacta a asterismului si nu l-am mai revazut pana aseara.
Asterismul este format din patru stele aliniate drept , ''ca dupa rigla'' si egal distantate.
Una dintre stele este vizibil mai slab luminoasa ,celelalte sunt de magnitudini apropiate.
Asterismul se gaseste la aprox. 50 minute Nord de marginea nordica a lui M103.
Se pare ca este insa nu un asterism ci roiul deschis ''C 0132+610''.
''Dreistein Atlas'' imi sugereaza ca C0132+610 este unul si acelasi acelasi cu roiul Collinder 15.

Fie ca roi ,fie ca un asterism linear dragut de patru stele echidistantate, acest obiect merita sa fie vazut.
(Regret doar ca mi s-a spulberat speranta de a inregistra asterismul ''Mircea-2''.... Neutral Confused Sad )

Mircea



M103+C0132+610.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  616.56 kb
 Vizualizat:  de 5785 ori

M103+C0132+610.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Sep 2018 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hey baieti, Iar scriu doar de chestiile mai speciale, dar asa sunt eu in perioada asta, stiti. Smile Dar acum a trebuit sa va scriu despre dimineata speciala de azi, cu cometa 21p/Giacobini-Zinner.

In sfarsit a iesit de peste bloc, pana acum nu o puteam vedea. Si acum e si perioada cea mai buna de a o vedea, cea mai mica magnitudine etc. Am mai vazut cometa de vreo luna in 5dob cand am fost afara din bloc, am scris ca abia se zarea in 6mm. Dar avea 9 mag, era jos pe cer mizerabil si cu 5dob. Acum era cer bun, 8dob si sus pe cer!

AM pus pe asterismul de langa. AM sperat sa o pot zari fara sa numar stelele si sa maresc imaginea la maxim si sa imi pun ochi de robot. Si asa a fost: se vedea frumos la 25mm, inca era lunguiata spre coada, cu vedere periferica zaream si o coama asa mai scurta. Halou gri, centru luminos, alb, tot tacamul!

Am marit la 10mm, nu se prea schimba mare lucru, dar la 6mm era deja 200x si fundal negru, era HD in comparatie cu kkturile -oops- pe care le-am vazut inainte. Smile SI acum a venit spectacolul total! Am schimbat inapoi la 25mm... era langa doua stelute si facea un triunghi cu ele. Dar acum triunghiul si-a schimbat forma! Hey, cometa asta se misca! Mi-a sunat atunci in cap "The Miracle" de la Queen, asa dintr-o data... Anul trecut nu am vazut asteroidul ala miscator daca va amintiti, ca era innorat. Dar acum a venit timpul pentru ceva in miscare pe cer!

M-am uitat cu toate ocularele si nici chiar in 6mm nu pot sa spun ca vedeam miscare propriuzisa... culmea, in 25mm se vedea cel mai bine ca nu e ala punct fix pe cer... desi nu puteam sesiza chiar miscare. Dar in 5 minute iar avea alta forma triunghiul de stea-stea-cometa! M-am uitat vreo juma de ora cu tot arsenalul si ma minunam la schimbarea pozitiei. Ma gandesc ca e cel mai aproape de pamant si de aceea "goneste" asa. Smile A fost super, o amintire unica!Cea mai buna cometa de pana acum. Astept luna decembrie pt. aia de mag.3 la care s-a facut reclama la inceputul anului! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Sep 2018 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări Milan pentru observarea cometei. Smile
Eu nu am mai observat cometa 21P fiindcă cerul este nasol în ultima vreme, transparență cam scăzută ,nori fără număr , ziua cerul este cam alb, in loc de albastru azuriu. Azi văd că s-a mai curățat cerul,Luna începe să se apropie de Soare, cred că mâine dimineață o să mă trezesc pe la 4:30- 5 dimineața și o să observ și cometa 21P dar și nebuloasa M42 din Orion, cu filtrul UHC, poate și alte nebuloase și roiuri stelare. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2018 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seara trecută am fost la un vechi coleg de liceu și prieten care locuiește într-o comună suburbană din Timișoara, o curte mare cu peluză, nu prea multe becuri în jur, se vedeau stele de magnitudine 4-4.5. Am făcut o mică sesiune de popularizare, familia lui extinsă cu cei doi copii adulți, cu soț și soție și un nepot. Deoarece am uitat luneta căutătoare acasă și nici laserul nu l-am avut la mine a trebuit să improvizez.

Am folosit pe post de căutător ocularul cel nou, double plossl de 40mm la care am pus provizoriu cu bandă un picior pentru diagonală sau cameră de 1.25 și alternativ, Panopticul de 24mm. Am ajuns prea târziu ca să mai prindem Luna și Jupiter dar le-am arătat Saturn, Marte, Albireo, Epsilon Lira, cele 2 duble din Delfin (recent am descoperit că se văd două în același câmp), Wild Duck, M13, M31, roiul dublu din Perseu, Ring și Dumbell Nebula, Alcor+Mizar, Coat Hanger (Umerașul) atât prin telescop cât și printr-un mic binoclu roof 8x28 pe care-l avea prietenul meu. Toate astea presărate cu explicații și cu răspunsuri la întrebări. În lipsa căutătorului n-am abordat obiecte dificil de găsit ci doar cele binecunoscute. Seeing-ul a fost slab, Marte n-a arătat detalii decât ceva foarte vag, nici diviziunea Cassini nu s-a putut distinge clar. Spre sud era cam multă lumină și nu le-am putut arăta bijuteriile din Calea Lactee. Cu altă ocazie, publicul a cerut un "bis"!

Am reușit astfel să mă țin de o promisiune veche care datează de vreo 2 ani. Prietenul meu are un frate pasionat de astronomie însă nu prea a avut timp. Încă de pe vremea comunistă povesteam noi despre telescoape și ne uitam cu jind în cataloagele de modă Otto și Nekerman unde era o secțiune mică, vreo două pagini, cu instrumente astronomice pentru amatori, telescoape SC Meade sau Celestron bunicele, cred că de 6", erau pe la 600 DM pe-atunci. Nu-mi aduc aminte dacă erau cu accesorii și montură în banii ăștia. Nu era posibil să aduci în țară așa ceva. Nu puteai primi pachete de valoare sau cu aparatură din occident, nu știu pe nimeni să fi avut un telescop cumpărat din vest pe vremea aceea.

Sper că am plantat o sămânță în tinerii aceia, dar și în prietenul meu. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Sep 2018 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Felicitari pentru actiunea reusita.
Poze ati facut ?
Ceea ce ai descris se potriveste foarte bine si la ''Frati de stele'' unde te invit cu drag sa scrii despre asemenea fericite ''intamplari''...

Asta-seara am avut parte de conditii neprielnice , nori si pacla cat cuprinde orizontul.
Ca norocul , acea pacla nu a fost uniform de groasa.
Astfel ca am avut ocazia sa testez un ocular ''Dublu-Plossl''.
Ocularul a fost improvizat din doua perechi de obiective de binoclu si tuburi de carton de catre prietenul meu Csillag Attila , dupa ce eu i-am descris testul prototipului construit de Erwin .
Telescopul folosit a fost dobsonianul meu veteran de 125mm F/6.9.
Pe scurt : ''Double-Plossl'' este un design excelent !

Apoi am observat stele duble prin gaurile dintre nori.
Am debutat timid cu Epsilon Lyrae -timid deoarece aveam la mine doar ocularul TAL - HA 42mm pentru G=21x si ocularul Tolles de 9mm primit de la Roger Ceragioli , pentru G=96x.
Cand am vazut ce rezultate bune am obtinut la ''dubla-dubla'' , am prins curaj.
Am rezolvat la 173x /Tolles 9mm +Barlow 1.8x ,steaua dubla (destul de neprietenoasa) Delta Cyg.
La 96x am rezolvat Iota Cass , Eta Cas si Alpha Cas.
La acelasi grosisment am rezolvat Psi Cas ,o dubla inegala aflata spre Est de Iota Cas.
Am dat chix la Lambda Cas.
Am admirat roiul ''ET Cluster'' adica NGC 457.
In M103 am numarat 10 stele.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2018 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poze nu am făcut, poate au făcut tinerii. Am uitat să menționez că unul dintre ei a avut o aplicație pe telefon, alta decât Stellarium, avea constelațiile desenate artistic și la întrebarea mea ce constelații mai cunosc ei pe cer mi-a arătat ce știe aplicația lui. În timpul ăsta a trecut ISS-ul, pe care nu l-am mai văzut în direcția nord-est mergând cu o viteză unghiulară atât de mică, precis l-am observat când se îndepărta de noi iar traiectoria era aproape pe aceeași direcție. Tot aplicația a confirmat că este chiar ISS-ul.

Mă bucur că ați reușit să încropiți un nou ocular double-plossl! Voi îndemna pe cât mai multă lume s-o facă, merită! Din păcate la noi au fost rare binoclurile și nu se găsesc lentile pe toate gardurile.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Sep 2018 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am testat ocularul Dublu-Plossl al lui Attila pe mini-reflectorul de 76mm F/9.
Albireo era rezolvata ,bine separata,deci marirea este de cel putin 10x ,eu cred ca-i in jur de 12x.
Deci are f= 60mm sau 50mm ...aprox, de masurat prin metoda Ramsden.
Din nou, a fost foarte impresionant aspectul ''punctiform'' al stelelor pana la marginea campului.

(Am pus apostrof deoarece ''stele puctiforme'' = o tampenie !
Stelele nu au cum sa apara punctiforme intr-un telescop.
Iar eu nu nici nu vreau sa apara punctiforme ci sa apara corect ,asa cum dicteaza legile Opticii , ca niste mici discuri Airy...
Cand citesc cum cineva ''abereaza'' despre cat de punctiforme apareau stelele in telescopul X , pentru mine e clar ca acea persoana nu a privit niciodata stelele printr-un telescop adevarat...)

Am gasit cu reflectorul de 76mm , M8 si M21.
In M21 se vedeau doar trei-patru stele si o mica ceata luminoasa.
Steaua centrala a lui M20 nu a fost rezolvata si nebulozitatea nu se vedea nici prin filtru UHC.
M8 adica ''Nebuloasa Laguna'' a fost impresionanta chiar si prin acest telescop.
M28 a fost abia observabil ,mai bine la 70x decat la marire mica.
In schimb ,M22 a fost mare si luminos,bine vizibil.
La fel si M27 prin UHC la 70x .
M57 a fost abia observabil la 35x+ UHC ,mai bine vizibil la 70x.
Pe Marte nu s-a vazut calota polara iar Saturn a prezentata un inel ''monobloc'' si satelitul Saturn dar si umbra inelului proiectata pe discul planetar.

Roiurile deschise din Ophiucus sunt obiecte foarte potrivite pentru acest telescop :IC 4756 -NGC 6633-4665.Splendide !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Oct 2018 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultimele doua seri am profitat de cerul senin de calitate si pe langa obiecte DSO, ale caror rapoarte de observatie le-am postat la topicul "DSO/ Obiectele cerului profund", am mai observat si niste stele-carbon ,prin constelatiile Cygnus, Cepheus si Draco.

Intr-o zi ma uitam prin atlasul "Sky & Telescopes Pocket Sky Atlas" si tot vedeam anumite stele langa a caror denumire mai era trecut in paranteza litera "c". La inceput nu pricepeam ce e cu litera aceea langa denumire, ma gandeam ca poate inseamna ca stelele respective sunt cefeide, caci litera c se gasea langa denumirile stelelor variabile in general.
Dar am observat ca acea litera se gasea in special langa denumirile acelor stele variabile care le-am indentificat ca fiind tip carbon, in trecut.
De aici am tras concluzia ca litera c in paranteza de langa denumirile acestor stele, inseamna ca acestea sunt stele-carbon, nu cefeide, cum credeam la inceput.
Interesant atlasul, pe langa faptul ca arata multe stele variabile pe harti, acum am aflat ca arata si multe stele-carbon.
Fara sa stiu tineam aruncat prin sertar o bijuterie de atlas, macar ca in ultima vreme nu prea il mai foloseam, caci acum am atlasul Deep Sky Hunter Atlas, care este mai detaliat, dar numai in privinta obiectelor DSO.

Am luat atlasul si am cautat noi stele-carbon, prin constelatiile care se vad in perioada asta.

Cele mai multe le-am gasit prin Cygnus:

U Cygni, situata in apropiere de steaua o-2 (omicron) Cygni. Este relativ rosiatica, mai mult portocalie si relativ slaba.
AX Cygni, la est de steaua δ Cygni, intre aceasta si roiul deschis NGC 6866. Si steaua aceasta este portocaliu-roscata si tot slaba ca si precedenta.
TT Cygni, o stea relativ slaba, situata in apropiere stelele 17 Cygni si χ Cygni. Are o culoare mai mult portocalie.
V 460 Cygni, la est de stelele υ si 70 Cygni si la nord vest de steaua ζ Cygni, aproape de granita estica a constelatiei. Are o culoare portocalie-galbena, la prima vedere nu pare sa aduca cu o stea-carbon ,dar e interesant. Smile
RV Cygni, situata mai ma nord de V 460 Cygni, langa steaua 79 Cygni. Este portocaliu-roscat si relativ stralucitoare.
Apoi si prin constelatia Cepheus am gasit o stea-carbon, S Cephei, la vest de stelele Errai ( γ Cephei ) si ρ Cephei. Este de culoare portocaliu-roscata si relativ slaba.
Si ultima stea-carbon observata a fost UX Draconis din Draco, langa steaua 59 Draconis. Este portocalie usor roscata si relativ stralucitoare.

Cu aceste 7 stele-carbon am ajuns la 17 stele-carbon observate pana acum. Smile Dintre acestea ,cel mai mult mi-au placut stelele R Leporis si T Lyrae, care sunt cele mai rosiatice stele pe care le-am observat. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Oct 2018 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E foarte OK sa scrii despre stelele carbon si aici , spre informare insa iata un link :

http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=181821#181821

Este acolo o lista cu toate stelele-carbon din PSA.
Vad ca nu sunt singurul care prefera sa foloseasca alte atlase in loc de PSA.
Eu nu ma pot dezlipi de Sky Atlas 2000 si Atlasul Taki.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Oct 2018 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc domnu Mircea pentru informare, nu stiam de acel topic despre stele carbon. Smile

In ceea ce priveste atlasul PSA, eu nu il mai foloseam deoarece nu prea era detaliat in privinta obiectelor DSO, dar si a stelelor de reper cu magnitudinea mai mare de 7, pentru gasirea mai exacta a unor obiecte DSO slab luminoase. Si nici in cazul stelelor duble, macar ca sunt afisate destul de multe, o parte din acestea, mai slabe sau mai neimportante nu au nicio denumire in dreptul lor.
In schimb ,fata de alte atlase pe care le detin , arata multe stele variabile,toate cu denumiri in dreptul lor si recent am aflat ca arata si multe stele carbon.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact