Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_pleaca_la_culcare.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Membru nou - Telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
RoninDario
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2018
Mesaje: 3



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2018 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Membru nou - Telescop
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

Ma pasioneaza si intereseaza de cand eram mic acest domeniu. Am urmarit documentare despre studiul planetelor, stelelor, formarea Universului.
De o buna perioada de timp doresc sa imi achizitionez un telescop prin care pot face singur observatii. Tatal meu a avut un telescop, inca de cand eram eu mic acum 32 de ani. Doresc sa descopar mai multe aspecte alte astronomiei singur, insa am nevoie de cateva sfaturi, utile pentru mine, legate de telescopul pe care vreau sa il cumpar.

Multumesc !
Sus
RoninDario
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2018
Mesaje: 3



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2018 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Membru nou - Telescop
Raspunde cu citat (quote)

Am urmarit acest clip pentru a ma documenta : https://www.youtube.com/watch?v=Thh9MKQlpeE

Dupa care am cautat pe Emag, Astro Magazin, Amazon, https://www.astroshop.eu/ etc

BTW banii nu ma dau afara din casa, dar profit de faptul ca sunt burlac si inca imi pot investi banii in aceste pasiuni. Smile

Din ce am cercetat pana acum (cel mai optimizat, pentru ce imi doresc eu este Skywatcher AZ-EQ6 and C14) si nu au fost putine, e greu sa iei o decizie. Varianta precizata mai devreme, sunt constient ca am nevoie de mai multa experienta, precum si de o locatie portrivita. Nemaipunand in calcul costurile care oricum sunt prea mari. Insa cam aici as dori sa ajung, in cativa ani. Momentan pot aloca un buget pentru un telescop de pana in 1.100-1.200 lei. Preferabil insa mi-as dori unul computerizat, in care sa imi gaseasca singur locatiile, dar bineinteles voi incerca si singur sa descopar. Ma intereseaza computerizat pentru observatiile de Luna - Venus - Saturn - poate chiar Marte. Nu am pretentii foarte mari sau extraordinare legate de ce as putea vedea cu telescopul, la o investitie de 300 de euro, dar am inteles ca poti descoperi aspecte interesante si cu costuri mici - medii.

Acum revenind la prezent, as prefera (pentru ca par un pic mai renumite ca brand) Celestron sau Skywatcher.

Mentionez ca locuiesc la bloc. am geamuri duble la termopan, stau la etajul 4. DAR am si o casa, in apropiere de Timisoara cu un balcon, chiar la margine unde pot vizualiza linistit si unde poluarea si lumina nu ma deranjeaza, precum din pacate in Timisoara. Asadar cred ca mi-ar folosi un telescop usor transportabil si de montat Smile

Voi reveni cu completari in cazul in care imi voi aminti si altceva.

Momentan multumesc, o zi buna tuturor !
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2018 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit!

Nici nu ai gusturi rele pentru cineva care vrea sa descopere astronomia(Skywatcher AZ-EQ6+ C14)...asta deja e o dotare catre profesionista:)
Lasind gluma deoparte,sfatul meu ar fi sa nu cumperi nimic deocamdata;in Timisoara se fac iesiri dese la observatii(la Blajova cel mai des)....chiar miine se organizeaza una,de catre cei de la Antares...vino la o asemenea iesire,vezi (prin) mai multe instrumente si fa-ti o idee despre field astronomy..colegii sunt foarte amabili si o sa iti raspunda la toate intrebarile
In primul rind,trebuie sa stii ca ceea ce vezi printr-un instrument astronomic este MULT diferit fata de asteptarile tale.Asa ca trebuie sa pui ochiul intii si sa te convingi ca ceea ce vezi te satisface...
Daca ai trecut testul acesta si inca vrei sa faci astronomie,va trebui sa te gindesti la ce vrei sa faci:vizual sau astrofoto...dar asta e o discutie pentru dupa ce treci testul ocularului:)
Sus
RoninDario
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2018
Mesaje: 3



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2018 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Membru nou - Telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salut Mihai!

Cum pot sa iau legatura cu cei de la Antares sau cu cine ar trebui sa vb? Ar ajuta un profil de facebook, nr de tel, adresa de mail, orice.

Chiar sunt foarte interesat si nerabdator sa merg la genul asta de intalnire, unde pot afla mai multe in domeniu.

Multumesc mult pentru raspuns!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Oct 2018 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca stai la bloc, in oras, si vrei sa iei ce ai zis tu acolo, este un efort financiar total inutil, din 2 motive:
- nu o sa utilizezi niciodata telescopul si montura pe cat ai vrea. Sa manevrezi un tub asa mare nu e o joaca. Montura este de asemenea grea. Nu le poti scoate afara usor si acest lucru te va descuraja in timp. Montajul si demontajul lor este greoi si periculos de facut singur. Risti sa strici ceva foarte usor. Si apoi cand scoti elementele afara, trebuie sa le scoti pe rand. Cineva trebuie sa pazeasca afara ce scoti tu prima data, ca sa poti ajunge afara cu al doilea element, altfel risti ca cineva sa fure sau sa strice ce ai scos tu prima data.
- ca sa descoperi Luna si planetele nu ai nevoie de un telescop computerizat. E total inutil. Astea se vad atat de usor incat e degeaba o montura sofisticata. Doar daca vrei sa gasesti Pluto pe cer. Dar ce e mai nasol este ca din oras nu vezi mare lucru in afara de planete,din cauza poluarii luminoase. Iar de la fereastra apartamentului sa te uiti la stele.... nu pot sa gasesc o chestie mai nasoala d.p.d.v astronomic.

Ia ceva usor de manevrat, mult mai ieftin si folosibil cand vrei fara mari batai de cap. Si eu visam ce spui tu acolo la inceput si ma bucur ca nu am ales calea aceea atunci. Ce vrei tu sa cumperi este echipament de observator. Daca poti sa iti faci asa ceva si ai unde, atunci da. Altfel nu...

Evident ca tu faci cum vrei. Dar daca ai pus intrebari aici ca sa fi sfatuit, asta este sfatul meu. Eu am observator din 2013 si pentru observatii in afara lui folosesc 2 lunete apocromate, de 80 si 66 mm si o montura azimutala, care sunt relativ usor de carat si usor de utilizat.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact