Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
2_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Publicatii
STELE SI CONSTELATII, Marcel Jinca
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 185973
Numar de utilizatori inregistrati: 2511
Cel mai nou utilizator inregistrat: guci11
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificarea colimarii binoclurilor

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru

Data inscrierii: 31 Mar 2006

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

MesajTrimis: 21 Ian 2018 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel, multumesc pentru link, metoda pare sa fie interesanta si merita a fi testata Exclamation Ea mi-a fost semnalata mai zilele trecute si de mai noul nostru coleg 'Alpina'.
Membru
Membru

Data inscrierii: 28 Iul 2015

Motto: Nihil sine Deo

MesajTrimis: 21 Ian 2018 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:

O alta metoda foarte simpla dar grosiera de verificare a colimarii este metoda "trinoculara" Smile folosind o oglinda. Ii zic "trinoculara" pentru ca folosind tehnica "vederii paralele" ar trebui sa vezi in oglinda un "trinoclu" in loc de un binoclu. Detalii aici:
https://sites.google.com/site/rchamon/home...binoculars
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru

Data inscrierii: 30 Iun 2018

MesajTrimis: 01 Oct 2018 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:

Nu stiu ce metoda este aceasta dar pare o ca e teorie goala, practic nu poti obtine asa ceva decat daca produci o divergenta grosolana, daca nu credeti incercati. Sau daca servesti cateva paharele s-ar putea sa vezi trinoclu Smile). Am incercat "metoda" cu oglinda in toate felurile, NICI VORBA, nu stiu care e teoria vederii paralele, dar nu te ajuta la nimic aceasta metoda, cu toata abordarea ei pompoasa. Daca reusiti careva sa obtineti vreun rezultat, sa vedeti trinoclu fara sa duceti binoclul in divergenta, va rog sa imi spuneti cum ati facut, eu unul nici nu am crezut ca se poate asa ceva si nici nu am reusit sa vad trinoclu.
Sus
tudor
Membru
Membru

MesajTrimis: 01 Oct 2018 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:

Eu am reusit sa vad "trinoclu" fara vin Smile. Trebuie "ajutata" vederea intr-o anumita masura, adica "fortata" cumva si vei vedea trei obiective. Bineinteles ca e o forma generala de estimare a decolimarii, fiind utila mai ales la depistarea decolimarilor mari, fiind doar ca o proba in plus adusa altor teste.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru

MesajTrimis: 01 Oct 2018 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:

Cam la ce distanta ai pus oglinda? Ei zic sa pui la distanta minima la care poate focaliza binoclu. Apoi daca te departezi cum zic ei nu vad decat obiectivul aferent fiecarui ocular. Zi mai exact cum ai facut. Am pregatita o sticla de vin numai ca ma tem sa nu vad 3 usi la casa si sa nu o nimeresc nici cu binoclu la ochi. Poate mai indicat cu palinca de Bihor, nu mai faci deosebire daca e decolimat sau nu, ba vezi cu nuante de roz, iar rotita de clar devine ceva inutil. Deci cum ai facut?
Sus
tudor
Membru
Membru

MesajTrimis: 02 Oct 2018 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:

Da, distanta fata de oglinda la binoclurile testate de mine da rezultate bune undeva sub 3m (deci binoclul ar fi bine sa focalizeze de la 3m in jos).
Prima parte este similara intr-o anumita masura cu verificarea colimarii pe un subiect indepartat, numai ca subiectul este chiar binoclul din oglinda. Astfel eu ma departez incet de oculare cam 15-20cm pana, in loc de doua imagini in doua oculare, vad un singur obiectiv intr-un singur ocular. In parte a doua, foarte incet ma apropii putin de oculare, in timpul asta avand grija ca vedere sa nu formeze doua imagini (aici trebuie putin exercitiu). Apropiindu-te la o anumita distanta se va vedea un "trinoclu", normal cu trei obiective: unul din dreapta, altul din stanga si unul din mijloc format din suprapunerea celorlalte doua.
Verificarea asta am postat-o mai mult ca o curiozitate hazlie si ca o modalitate in plus de a proba colimarea. Dar verificarea colimarii pe un subiect indepartat este mai buna si la indemana oricui
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru

MesajTrimis: 02 Oct 2018 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:

Doar din pura curiozitate ma intereseaza si pe mine, eu am pus oglinda prea departe, 4-5m. O sa mai incerc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Download topic
Pagina 3 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact