Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Mare_Crisium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reglaje fine pe altitudine si azimut la montura Dobson


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Sep 2018 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglaje fine pe altitudine si azimut la montura Dobson
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

Saptamana asta am dotat montura Dobson a telescopului reflector Atlas Explorer 114/900mm, cu mecanisme de reglaj fin pe altitudine ,dar si pe azimut.

Ideea de a dota cu reglaje fine in miscari montura Dobson mi-a venit ,ca urmare a necesitatii de a pozitiona precis planetele in campul mic al camerei video E-Boda DVR 2001 ,la sesiunile de astrofoto planetar, iar montura Dobson originala pe care am construit-o, la miscari fine prezenta doua probleme:
- tindea sa se gripeze la miscari foarte fine si lente
- prezenta un fel de elasticitate, adica daca miscam incet si fin de montura, fie pe altitudine, fie pe azimut, tindea sa revina inapoi si trebuia sa smucesc putin ca sa se degripeze si sa mearga lin montura.
Ca urmare a acestor probleme ma tot chinuiam sa aduc planeta in campul vizual al camerei video dupa ce in timpul unei capturi video aceasta traversa campul camerei de la un capat la celalalt, mai ales cand camera era dotata cu Barlow.
La miscari mai rapide si mai lungi montura mergea lin si la vizual aceste doua probleme nu prea afecta, deoarece la ocular, chiar si la 300x am un camp mai mare decat campul camerei video la focale mari si planeta nu iese asa repede din camp ,cum se intampla in cazul camerei.

Saptamana aceasta am facut mai intai mecanismul de reglaj fin pe altitudine, montand pe inelele de prindere a tubului telescopului, in lateral, un disc mare din lemn, de 40 cm diametru, apoi de acest disc am prin si urechea de sprijin a tubului de furca monturii (capac de 110mm diametru,din PVC, pentru instalatii de canalizare).
Pe montura, mai jos , sub discul de lemn, am montat un ax (constituit dintr-o bara filetata M6) pe care am montat un tambur (o rola de fapt) din plastic, care actioneaza discul mare din lemn, punand astfel in miscare telescopul pe altitudine, iar la unul din capetele axului (la cel din dreapta) am montat o manivela cu care sa actionez mecanismul.
Mecanismul de reglaj fin pe altitudine l-am testat ziua , orientand telescopul pe obiecte aflate la kilometri departare si se prezinta destul de bine, nu mai prezinta acea elasticitate, cum reglez asa ramane, nu mai tinde sa revina si am scapat si de acea tendinta de gripare la miscari fine. Smile

La mecanismul de reglaj fin pe azimut a durat mai mult, intampinand ceva probleme de proiectare.
Am incercat mai multe variante, dar multe dintre ele prezentau probleme.
Pana la urma mi-a venit ideea de a inlocui unul din cei trei rulmenti de pe placa de baza de jos,pe care se sprijinea partea superioara mobila a monturii Dobson (furca) , cu un tambur actionat printr-un ax (bara filetata) de o manivela, ca si pe altitudine.
Bineinteles ca si aici am intampinat o mica problema, am pus un tambur din plastic si cateodata patina, nu facea prea bine priza cu fata inferioara a placii de pe partea superioara a monturii. Am gasit un alt tambur din metal putin ruginit ,ce prezenta o suprafata mai aspra si am vazut ca avea aderenta mai buna si l-am montat in locul tamburului din plastic, iar acum mecanismul functioneaza bine, fara sa mai patineze tamburul atunci cand actionez reglajul fin pe azimut.

Lucrul la mecanismul de reglaj fin pe azimut , l-am terminat in seara asta, afara fiind innorat si nu aveam ce face asa ca am mai lucrat la telescop. Urmeaza maine sa-i fac testul final si la mecanismul de reglaj fin pe azimut.
Daca se comporta la fel de bine ca si pe altitudine, atunci e foarte bine caci aceste mecanisme de reglaj fin o sa ma ajute mult in astrofoto, dar si la vizual. Smile

Prezint si cateva imagini cu mecanismele de reglaj fin de pe montura Dobson a telescopului meu de 114mm.



P9250006.JPG
 Descriere:
Mecanismul de reglaj fin pe altitudine la montura Dobson
 Marime fisier:  118.48 kb
 Vizualizat:  de 5718 ori

P9250006.JPG



P9250003.JPG
 Descriere:
Mecanismul de reglaj fin pe azimut la montura Dobson
 Marime fisier:  123.17 kb
 Vizualizat:  de 5718 ori

P9250003.JPG



P9250009.JPG
 Descriere:
Mecanismul de reglaj fin pe azimut - vedere laterala (montura ansamblata complet)
 Marime fisier:  443.08 kb
 Vizualizat:  de 5718 ori

P9250009.JPG



P9250005.JPG
 Descriere:
Telescopul ansamblat complet, cu mecanismele de reglaj fin.
 Marime fisier:  562.88 kb
 Vizualizat:  de 5718 ori

P9250005.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 28 Sep 2018 06:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca să nu „toace” lagărele se putea folosi bară rotundă filetată la capete doar.
Limitarea deplasărilor, în loc de piuliță și contrapiuliță, se puteau face atunci cu șaibe siguranțe. Canalele pentru ele se tăiau ușor.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 28 Sep 2018 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru o presiune mai buna disc 40cm /rola , poti pune arcuri pe altitudine , intre furca si axul transversal al telescopului . Foloseste si Orion si Omegon ..... . La azimut lipesti o fisie din camera de bicicleta , pe partea inferioara a rockerului , creind o pista aderenta .


Omegon-Dobson-telescope-Advanced-X-N-203-1200.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.27 kb
 Vizualizat:  de 5621 ori

Omegon-Dobson-telescope-Advanced-X-N-203-1200.jpg


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Sep 2018 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Andi. Stiu ca bara filetata nu e cea mai buna optiune ,ca filetul barei ar roade din lagarele din plastic pe care se sprijina bara, dar am construit cu ce am avut la indemana. Bara neteda filetata doar la capete si mai ales de lungime potrivita nu am gasit nicaieri in Braila, nici la Dedeman, nici la Praktiker si nici la Bricostore, de aceea am folosit bara filetata, pentru ca nu aveam de ales.

@ 2SKY. Bune ideile pe care le-ai prezentat, o sa le iau in consideare in vederea perfectionarii monturii telescopului. Smile
Deocamdata trebuie sa fac rost de arcuri mai lungi ca sa prind tubul de furca monturii, asa cum ai precizat. Si cauciuc trebuie sa fac rost caci nici din acesta nu am.
Pe altitudine nu am probleme cu patinarea rolei pe disc deoaorece o parte din greutatea tubului apasa pe rola prin intermediul discului mare din lemn.
Si pe azimut se comporta mai bine, nu prea mai patineaza, dar o sa lipesc pana la urma cauciuc pe partea inferioara a partii mobile a monturii.
Am facut proba acum seara, cu o jumate de ora in urma, la mecanismele de reglaj fin la telescop, observand planetele Marte si Saturn.
Mecanismul de pe altitudine se comporta impecabil , fara gripari, fara patianare.
Mecanismul pe azimut se comporta satisfacator, nu chiar asa impecabil ca mecanismul de pe altitudine dar oricum ,bine.
In mare asa, sunt multumit de acest upgrade la montura telescopului, cel putin pentru mine e o placere sa actionez de manivele, cand mai rapid ,cand mai lin, mai fin, in timp ce orientez telescopul spre diverse tinte pe cer. Smile E altceva decat sa misti de montura direct cu mainile.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 28 Sep 2018 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
@ Andi. Stiu ca bara filetata nu e cea mai buna optiune ,ca filetul barei ar roade din lagarele din plastic pe care se sprijina bara, dar am construit cu ce am avut la indemana. Bara neteda filetata doar la capete si mai ales de lungime potrivita nu am gasit nicaieri in Braila, nici la Dedeman, nici la Praktiker si nici la Bricostore, de aceea am folosit bara filetata, pentru ca nu aveam de ales.
...


Bara se poate fileta doar la capete; trebuie doar o filieră potrivită.
Poți rezolva în timp, greul l-ai făcut. Smile

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2018 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bare netede, nefiletate poți recupera din imprimantele vechi. Nu le poți fileta pentru că de obicei sunt din oțel inox tratat termic (călit). Dar avantajul este că poți folosi și bucșele originale. Pentru fixarea rolelor și altor piese trebuie polizată o fațetă și strâns un șurub radial. Următorul pas ar fi motorizarea, că și motoarele de imprimantă sunt bune la ceva... Smile

La azimut ai nevoie de un disc lucios (formica=melamină dură) sau un disc de pickup și patine din teflon. Angrenarea prin fricțiune se face pe lateral cu o rolă de cauciuc iar axul vine în sus, eventual cu o cruce cardanică pentru a-l aduce pe lângă furcă într-o poziție convenabilă de manevrat. Sau motor, la bază.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 29 Sep 2018 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Andi. Desigur, pe viitor poate voi face rost de bara neteda si de filiera potrivita, deocamdata mecanismul pe altitudine va ramane asa, sau cel mult voi fixa bara filetata pe rulmenti de 19mm diametru, care au gaura de aproximativ 6-6,5mm si bara filetata M6 intra aproape fara joc prin acesti rulmenti. Am mai multi rulmenti de genul acesta, trei ii montasem la montura pe placa de jos, pe care vine montata furca monturii. Ramane sa vad cum fixez rulmentii de montura ,in locul lagarelor din plastic, probabil cu niste coliere. In felul asta bara filetata sta fixata pe rulmenti si dipare uzura pe care o provoaca in cazul lagarelor din plastic. Fixarea rulmentilor pe bara o pot face strangand rulmentul cu cate o piulita de o parte si de alta a sa.

@ Erwin. Bare netede de la imprimante vechi, nu stiu daca as putea procura, decat doar sa am norocul sa gasesc vreo imprimanta defecta pe la talcioc, la pret mic, sau poate vreuna aruncata pe strada Laughing .
Oricum, maine o sa ma duc pe la talcioc (sau Obor, cum se zice pe aici in Braila Smile ) si o sa ma uit de vreo imprimanta, sau componente , mecanisme de la imprimanta, care sa contina acele bare si poate si motoare si angrenaje de actionare.
In ce priveste varianta cu disc de pickup si pastile de teflon pentru miscarea pe azimut, nu prea ma incanta, deoarece dupa un timp apare uzura pe discul de pickup si incepe sa se gripeze montura pe azimut, mai ales la miscari incete si fine si trebuie sa smucesc putin de montura ca sa inceapa sa se miste lin. Poate doar sa folosesc disc lucios din melamina dura in locul discului de pickup, s-ar merita varianta asta.
Am avut si eu la inceput varianta asta cu disc de pickup de 30 cm si trei pastile de teflon pe montura la telescopul meu de 114mm, apoi din cauza enumerata mai sus, am trecut la role mici pentru mobila (erau din plastic si aveau suport si ax metalice), apoi la rulmenti pe partea de azimut a monturii. Mai jos am pus o poza cu discul de pickup si pastilele de teflon ,care au fost montate in trecut pe montura telescopului de 114mm.
Am testat aseara mecanismele de actionare fina ale monturii telescopului, la planeta Marte si apoi la Luna, atat vizual cat si fotografic, montand camera E-Boda pe telescop.
Mecanismele, mai ales cel pe altitudine se comporta exemplar, e o placere sa poti orienta precis telescopul spre obiectele ceresti, la planeta Marte am putut face 4 capturi video a cate 19 secunde fiecare , la intervale considerabil mai mici decat inainte, ceea de este util in reducerea efectului de rotatie a campului (intalnit numai la monturile alt-azimutale) de la o captura la cealalta. Smile Si la Luna
treaba a mers fain, orientam precis si rapid telescopul cu camera spre diverse zone de pe discul selenar.
Deci mecanismele de reglaj fin, chiar si asa cum sunt, s-au dovedit a fi bune si foarte utile la grosismente mari si mai ales la foto, sunt multumit de mecanisme. Smile



P9270001.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  112.83 kb
 Vizualizat:  de 5551 ori

P9270001.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Sep 2018 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Sa ai spor la observatii si inregistrari foto/video cu telescopul imbunatatit cu mecanismele de reglare fina.
Inteleg necesitatea din care s-au nascut aceste mecanisme si felicitari pentru realizare , ai obtinut ce ai vrut , cu ce ai avut la indemana,acesta este adevaratul spirit ATM.

Referitor la combinatia disc pick-up/teflon am un mic comentariu.
Cu cateva luni in urma , am schimbat rulmentul axial de 300mm de la lagarul de azimut al dobsonianul de 125mm cu un lagar disc pick-up/teflon.
Ceva nu a fost in regula la telescopul tau daca se gripa pe azimut cu un asemenea lagar.
Melamina denumita doar cu totul intamplator ''Star Ebony'' la americani - cei care au lansat produsul habar n-au avut ca Dobson il va face celebru - este recomandata tocmai pentru ca nu este neteda.
Uzura discului in zona de alunecare a pastilelor de teflon este perfect normala, in opinia mea este exclus ca aceasta sa fi cauzat probleme.
La o prima privire , o diferenta intre lagaruirile noastre sta in modul de fixare a pastilelor de teflon : eu fixez pastilele cu trei holzsuruburi sau cu trei cuie.
Dupa trei-patru luni de folosire a combinatiei disc pick-up/teflon nu am nicio problema , eu recomand combinatia.

Comentariul meu de mai sus este destinat celor care vor avea nevoie de o lagaruire in azimut.
Una peste alta , chiar daca lagaruirea ''disc pick-up/teflon'' ar fi functionat perfect tot ai fi avut nevoie de mecanism de reglare fina din cauza dimensiunii mici a senzorilor.
Astrofotografia e un zeu care cere jertfe pe care eu nu am sa i le aduc.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 29 Sep 2018 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc domnu Mircea pentru felicitari. Smile

In legatura cu varianta de lagaruire cu disc pickup si teflon, m-am mai gandit la un aspect in legatura cu problema griparii in cazul monturii mele:
Oare pastilele de teflon care le-am folosit eu nu sunt cam mari ? La montura telescopului dv. pastilele de teflon sunt mai mici decat ale mele?
Pastilele de teflon folosite de mine au peste 30mm diametru. Ma gandeam ca suprafata prea mare a pastilelor sa fie problema griparii, sau e vreo alta cauza, ca de pilda modul de prindere a pastilelor de placa de baza a monturii ?

La montura mea , pe altitudine lagaruirea este pe doua urechi (capace de conducta de canalizare din PVC de 110mm) si trei pastile mici de teflon pe furca monturii, iar in locul celei de-a patra pastila de teflon , pe care am demontat-o, ansamblul tub optic se sprijina prin discul mare din lemn montat in lateralul tubului optic ( in stanga lui) pe rola si axul de actionare pe altitudine, in felul acesta este asigurata si o buna aderenta intre rola si discul mare care pune in miscare pe altitudine telescopul. Deci principiul de lagaruire este cam acelasi, numai ca rolul discului de pickup il iau capacele din PVC ,montate de o parte si de alta a tubului optic si se comporta impecabil pe altitudine.

Poate ca intr-un viitor apropiat o sa urmez sfatul lui Erwin, acela de a reveni la combinatia disc pickup/ teflon pe partea de azimut a monturii, dar ramane sa vad cum fac cu actionarea fina, pentru ca varianta asta de acum, cu tambur sub ansamblul furca a monturii, pe care am elaborat-o, nu o sa mai fie functionala in cazul in care revin la disc de pickup si pastile de teflon. O sa trebuiasca sa mut mecanismul pe lateralul placii de baza a monturii, in asa fel incat tamburul de actionare sa vina in contact cu marginea placii, care va trebui sa fie perfect circulara.
Ramane de vazut, deocamdata raman la varianta din prezent, sunt destul de multumit de aceasta inovatie adusa la montura telescopului meu. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Sep 2018 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Meriti pe deplin felicitarile !
Nu-i de ici de colo sa rezolvi asemenea probleme cu materiale simple aflate la indemana oricui.

Eu zic asa : aceasta solutie constructiva functioneaza deci foloseste-o.
Eu stiu foarte bine despre ce vorbesti , probabil si mie mi-ar prinde bine mecanisme de reglaj fin cand ma prinde amocul si am chef de noi experimente cu oculare Galilei la grosismente de ordinul sutelor.
Campul este atat de bestial de mic incat am si avertizat in scris amatorii sa nu se apuce daca obisnuiesc sa viziteze ''shrinkul ''.
Acesta e un sport atat de dificil ca s-ar putea ca ''shrinkul'' sa-i cazeze in hotelul cu camere capitonate si cu pijamalele acelea lejere cu manecile legate la spate !!! Rolling Eyes

Evident ,acest pericol ii paste doar pe contemporanii slabanogiti de atata Internet si Ethosuri.
Herschel a publicat primul sau catalog de stele duble descoperite cu reflectorul de 160mm si care a continut vreo doua-trei sute de stele duble necunoscute pana atunci.
Marirea de 222x era cea de cautare - cum este la noi 40x Shocked , folosind preponderent oculare Galilei.
Deci campuri d-alea mini-minuscule ca si cele cu care te ''bucura'' pe tine noua ta camera... Surprised

Spor maxim ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Sep 2018 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY

''La azimut lipesti o fisie din camera de bicicleta , pe partea inferioara a rockerului , creind o pista aderenta . ''

Asta-i o gluma?
Te rog da-ne niste detalii , m-ai lasat perplex.
Numai la aderenta nu m-as fi gandit ca-i nevoie intr-un lagar de telescop Dobson.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Sep 2018 01:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e vorba de lagar , care probabil este o bucsa , doua si un surub care centreaza cele doua discuri , ci de aderenta melaminei sau furnirului , cu rola de angrenare , cind probabil cele doua discuri nu sint paralele din nastere , sau greutatea este descentrata pe azimut .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Sep 2018 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru clarificari , respir usurat , deci nu vorbeai despre telescoapele Dobson (cele care sunt obiectul meu de studiu ).

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Sep 2018 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca orice astronom amator trebuie sa aiba un Dobson ! , mai mic sau mai mare e altceva , dar libertatea , pretul ....si pe diametru , rapiditatea punerii in functiune , uzura nu este un factor nici macar minor , si stabilitatea greu de atins , ar fi recomandat , impreuna cu un telescop cit mai mare , de astronomii cu renume din Vest , exact pentru incepatori . Am ramas putin pe ginduri .... Rolling Eyes
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Oct 2018 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor.
Ieri i-am construit telescopului reflector de 114/900mm o noua montura Dobson, mult mai usoara si mai frumoasa decat vechea montura. Montura noua am construit-o mai mult din cauza ca vechea montura cantarea mult, vreo 10 kg, care cu tot cu tubul optic care cantareste 4 kg, totaliza 14 kg si era greu de carat, imi "rupeam spatele" cu caratul intregului ansamblu cand afara cand inauntru. Singura alternativa era sa car pe rand tubul si montura, adica sa fac doua drumuri, ceea ce iarasi nu era prea convenabil.

Noua montura am construit-o din panouri din lemn masiv, in care am practicat decupaje pentru reducerea greutatii, astfel ca montura cantareste numai 4,6 kg si tot ansamblul cantareste acum numai 8,6 kg, fiind mai usor de carat.
Daca fac rost de un rucsac sau geanta in care sa car tubul optic, montura o pot duce intr-o mana , poate o sa incep sa ma duc in locuri cu cer negru ,in afara orasului sa fac observatii la obiecte DSO cu telescopul de 114mm. Smile

Montura veche avea avantajul cu reglajele fine dar era prea grea, asa ca am renuntat la ea. Am luat placa de sol cu picioarele de la ea, precum si discul de la mecanismul pe altitudine si le-am folosit la montura noua. Acum sta partial demontata, poate intr-un viitor apropiat mai iau niste panouri de lemn si o sa o refac.

La noua montura am revenit la lagaruirea pe azimut cu disc de pick-up si pucuri de teflon si pe altitudine, cu 4 mici bucati de teflon fixate pe furca monturii si pe tubul optic cu doua urechi din capace din pvc de 110mm pentru instalatii de canalizare.

Pe altitudine se comporta bine, merge fin, doar ca aluneca prea usor, astfel ca in preajma pozitiilor extreme ale tubului optic, adica cand tubul e aproape vertical sau orizontal, tinde sa cada in nas sau pe spate, din pricina dezechilibrului creat de cautatorul cam greoi si asezat in afara axei tubului optic. Am pus un magnet pe capatul tubului dinspre oglinda primara pentru echilibru.

Pe azimut merge cam greu la miscari fine, probabil din cauza pucurilor de teflon cam mari in diametru, o sa incerc sa pun altele mai mici sa vad daca merge mai usor.



P1160050.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  102.62 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

P1160050.JPG



P1160051.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  105.14 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

P1160051.JPG



P1160052.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  125.03 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

P1160052.JPG



P1160047.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  146.94 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

P1160047.JPG



P1160049.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  145.52 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

P1160049.JPG



P1160048.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  158.59 kb
 Vizualizat:  de 5180 ori

P1160048.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact