Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus3b_wfinalmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie camera astrofoto planetara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2018 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginea MS Lifecam Cinema HD cam soft banui ca e cauzata de conexiunea USB 2.0 care presupune o rata mai mica deci o compresie mai mare cu pierderi de detaliu aferent. VGA-ul oare cum o fi, e resize/crop 100%/binning?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Sep 2018 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu stiu daca din cauza aia e mai soft, dar in orice caz se vad si ceva artefacte de compresie, deci o fi ceva adevar Smile
vga-ul, din pacate, e cu resize - practic mediaza pixelii, ceea de m-a cam dezamagit putin, as fi vrut sa faca crop, dar nah.. costa mult sa schimbe doua trei linii de cod Laughing
n-am gasit functie de binning la risingcam. lifecam nici atat..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2018 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei ieftin si bun iei asa ceva, 5mpx, are si IR: http://www.elpcctv.com/5mp-ultra-wide-angl...-p-83.html
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2018 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar pt numai 542,32 de lei ai 1920 x 1080 la 15fps, sau 30 fps pentru inca 150 de lei:
https://ro.mouser.com/search/Refine.aspx?K...k=P_MarCom
Si din cate se pare nu mai ai probleme cu compresia cu pierderi, posibil sa mearga si crop/ROI. Nu-mi dau seama care ar fi dezavatajele, doar poate ca n-ai carcasa si trebuie bricolata conexiunea la 1.25"
Citat:

All dart cameras with USB 3.0 interface provide camera
data and power over only one cable. The high
bandwidth of USB 3.0 technology enables the dart
cameras to deliver high-quality raw picture and video
data in full motion. Compressing data, which causes
image quality loss, is not necessary. These models
also offer backwards compatibility to USB 2.0.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Sep 2018 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super tari alternativele din ultimele doua postari Smile ms mult Valy!
Din pacate (sau din fericire), ar cam trebui sa pun o mica pauza investitiilor astro de orice fel, dar altfel mi se pare foarte atractiva ideea sa-ti poti face orice camera vrei cu montajele alea. Nimic nu se compara cu nitel bricolat, in the name of science Very Happy Asa ceva as vedea foarte util intr-un instrument in care senzorul ar trebui sa preia imaginea dintr-un spatiu inghesuit unde n-ai cum sa strecori o camera cu tot cu carcasa; dar sigur, si sa-ti customizezi propria carcasa si sa o folosesti pe post de camera planetara e parca mai incitant.

Ca fun fact, aseara am conectat Lifecamul, deghizat in camera planetara bullet, la telefon prin OTG si la telescop prin Barlow, am reusit sa gasesc un app foarte flexibil care permite inregistrarea video la orice rezolutie (inclusiv HD) si setarea manuala a parametrilor inregistrarii, si asa fain se vedeau planetele si Luna... Cred ca e extraordinar sa poti face asta, "la botu' calului", lucru la care acum cativa ani puteam doar visa. Nu mai zic de performantele camerelor cu care sunt dotate telefoanele de poti sa iei imagini afocale destul de decente, sau alternativele pe care le folosesc cu succes chiar unii din colegii nostri (camere de supraveghere - inclusiv cele de masina, dashcam-urile); dar sa conectezi aproape orice camera la telefon si sa iei imagini in focar ad-hoc, fara sa mai fie nevoie de alte pregatiri, sa mai cari alt device (PC, laptop, tableta..), mi se pare asa o chestie, aproape SF. Nu te plictisesti niciodata in hobbyul asta Smile Iti dai seama, daca ar reusi niste baieti destepti sa porteze un soft de guiding pe telefon, sau mai tare - Registax-ul (deja Photoshop sau Lightroom sunt portate), ai veni la observatii cu mana-n buzunar, la propriu, pt ca acolo ai avea tot ce-ti trebuie ca sa faci achizitie si/sau prelucrare de imagini luate prin telescop.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2018 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
.. ai veni la observatii cu mana-n buzunar, la propriu,...
Nu chiar ca in buzunar iti trebuie niste baterii, oare cat te tine telefonul conectat la camera sau filmarea continua ca sa faci autoguiding?
Teoretic poti face autoguiding sau achizitie cu telefonul, in general are niste limitari de timp max de expunere de ordinul sec, cred ca poti conecta prin BT la un controler sau montura sa autoghidezi.


Citat:
Din pacate (sau din fericire), ar cam trebui sa pun o mica pauza investitiilor astro de orice fel,
Pai nu te simtii obligat sa iei tot ce exista pe net in materie, doar acolo una maxim doua din fiecare Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Sep 2018 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Pai nu te simtii obligat sa iei tot ce exista pe net in materie, doar acolo una maxim doua din fiecare Smile


Laughing A, nu de-aia ziceam. Ma astept la o schimbare de prioritati. Stii, din-aia dupa care astepti cam 40 saptamani Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Sep 2018 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Ca fun fact, aseara am conectat Lifecamul, deghizat in camera planetara bullet, la telefon prin OTG si la telescop prin Barlow, am reusit sa gasesc un app foarte flexibil care permite inregistrarea video la orice rezolutie (inclusiv HD) si setarea manuala a parametrilor inregistrarii, si asa fain se vedeau planetele si Luna... Cred ca e extraordinar sa poti face asta, "la botu' calului", lucru la care acum cativa ani puteam doar visa. Nu mai zic de performantele camerelor cu care sunt dotate telefoanele de poti sa iei imagini afocale destul de decente, sau alternativele pe care le folosesc cu succes chiar unii din colegii nostri (camere de supraveghere - inclusiv cele de masina, dashcam-urile); dar sa conectezi aproape orice camera la telefon si sa iei imagini in focar ad-hoc, fara sa mai fie nevoie de alte pregatiri, sa mai cari alt device (PC, laptop, tableta..), mi se pare asa o chestie, aproape SF.


Ideea cu conectarea unei camere astro, web sau de alt tip la telefon m-a atras si pe mine, chiar am cumparat in primavara un cablu OTG pentru telefon, Smile insa din pacate telefonul meu, Myria Fancy MY9007, nu este compatibil cu OTG.
Am tras aplicatia Camera Fi, am conectat camera web Logitech la telefon, prin cablul OTG, dar nu mergea deloc, am conectat apoi un stick de memorie USB, nici pe acesta nu il citea. Ulterior am aflat,cu ajutorul unei aplicatii care verifica daca telefonul este sau nu compatibil cu OTG, ca telefonul meu nu este compatibil cu OTG.
Ar mai fi o varianta sa imi iau un telefon (smartphone) SH, de la targul de vechituri, care sa mearga cat de cat, sa fie compatibil cu OTG si care sa il folosesc la capturi video cu camera Logitech sau Philips Toucam 840k.
Deocamdata am camera video E-Boda ,care nu necesita conectarea la calculator, salvand filamarile pe un card microSD, filmeaza la rezolutia de 1280x720, la 30 fps, dar are o limitare; anume expunerea si gain-ul nu pot fi controlate ca la camerele web sau astro, are reglaj pentru compensare epunere EV, dar tot variaza expunerea in functie de luminozitatea imaginii, lucru nu prea bun cand vine vorba de realizarea unui mozaic din mai multe imagini, la Luna de exemplu, sau cand filmez planete, care la focala nativa a telescopului sau la amplificari de pana la 2x apar albe, cu exceptia lui Saturn.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Sep 2018 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:

Am tras aplicatia Camera Fi, am conectat camera web Logitech la telefon, prin cablul OTG, dar nu mergea deloc


Nici mie nu mi-a mers Camera Fi. Am incercat o groaza de aplicatii, doar OTG View a mai reusit sa vada camera, dar fara nici o optiune, zero setari, trage cu expunerea la maxim, rezolutia fixa VGA (SD), iar singura aplicatie care a dat roade asa cum imi doream e USB Camera (Connect EasyCap). WebeeCam nu vedea absolut nimic, asta asa, ca o paranteza.
De ce mi se pare geniala ideea cu conectarea webcamului - ca scapi de nevoia de a folosi telefonul ca sa captezi cu camera lui printr-un ocular, nestiind cat de bune sunt sticlele suplimentare sau cat de fidel e senzorul camerei din telefon; asa, ai gasit un webcam cu senzor bun (sunt curios daca merge cu SPC900NC, aia stiu ca e "the" camera, am avut si eu una, e ceva deosebit), pui un bralow acromat, daca mai ai si un ADC la indemana cu-atat mai bine, si n-ai treaba. Pt camerele dedicate nu am gasit inca app care sa stie sa comunice cu ele.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 20 Sep 2018 17:13, modificat de 1 data in total
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Sep 2018 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii Mihai. Smile
Am sa incerc cu aplicatia USB Camera sa vad daca functioneaza camera Logitech pe telefon, desi nu sunt sigur ca va merge, problema la telefonul meu este incompabilitatea OTG.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 25 Sep 2018 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Camera externa pe Android
Raspunde cu citat (quote)

Si eu incerc de ceva timp sa cuplez o camera externa USB pe dispozitive Android. Am incercat cam toate aplicatiile de acest gen atat pe telefonul Android cat si pe cele 6 tablete (din care 3 modele de Lenovo) pe care le am. Majoritatea sunt compatibile OTG. Am testat camerele Neximage 5, Philips 900NC, Philips 840. Nu am reusit captarea de imagini cu niciuna dintre ele.
_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 25 Sep 2018 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Alimentarea camerei
Raspunde cu citat (quote)

Totusi va trebui sa repet testele folosind suplimentar si un cablu adaptor usb ”Y” pentru ca este posibil sa consume mai mult camera decat ii poate furniza dispozitivul Android in mufa USB. Pe una dintre ramurile adaptorului Y se va alica 5v de la mic alimentator.
Cei care fac teste cu camere externe USB pe telefoane si tablete Android este bine sa tina cont de acest aspect (alimentarea suplimentara a camerei).

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2018 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SPC900 si alte camere din aceeasi generatie nu vor functiona prin cablu OTG cu device-uri Android. Nu este vorba de tensiunea de alimentare, este vorba de drivere/compatibilitate...pur si simplu sunt prea "dinozauri"
Am gasit ca functioneaza MS Lifecam CInema HD prin cablu OTG, am si testat, in caz ca ajuta pe cineva.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Sep 2018 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Android suporta nativ doar camerele standard "USB video device class (also USB video class or UVC)".
O lista orientativa: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_USB_video_class_devices

Pentru lucruri mai avansate e nevoie de camera+driver+aplicatie, toate dedicate.
De ex. ASICAP for ZWO ASI USB3.0 cameras: https://play.google.com/store/apps/details...&hl=en
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 25 Sep 2018 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
Am gasit ca functioneaza MS Lifecam CInema HD prin cablu OTG, am si testat, in caz ca ajuta pe cineva.


Pai despre asta zisesem si eu cand am redeschis topicul Smile Ma tot joc de cateva zile cu ea si e atat de fun! Plus ca aplicatia ofera si posibilitatea de zoom in, deci poti face clarul cat se poate de bine - daca nu vibreaza telescopul ca naiba cand atingi focuserul, bineinteles (mai ales cand folosesti Barlow).
Apropo, aplicatia cu care iau imagini stie, cica, sa traga si YUY2 HD la 15 FPS. Inca nu am testat ca sa pot confirma, dar sunt curios daca chiar sunt 15 sau 10; voi vedea zilele astea, mai intai sa scot de pe telefon clipurile trase cu compresie ca sa fac loc - nu sunt mari, dar sunt multe, iar compresia pare destul de zdravana; sunt curios cum vor arata stivele dupa procesare. Din calcule, un clip de 30s HD ar trebui sa ocupe cam 1,2GB la 15FPS. Momentan, cu compresie, la 30FPS, acelasi clip ocupa numai vreo ~30MB.

Am vazut ca exista app pentru camerele ZWO ASI (pt Android). Daca intereseaza pe cineva si are la indemana sa testeze, poate ar fi fain sa vedem cum merge. Nu stiu daca va fi compatibil cu camere ToupTek, nu ma astept la minuni, dar am sa incerc totusi, asa de control.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 25 Sep 2018 15:45, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact