Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rupes_recta.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

sfat incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 15 Sep 2018 06:09 Download mesaj
Titlul subiectului: sfat incepator
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor celor care rasfoiesc acest topic, si nu numai.
Cer si eu o serie de pareri pro dar mai ales contra ( Very Happy ) pentru acest instrument :

https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...r_1_select

Cit de indicat este ca prim instrument astro?
Cam la ce dificultati in exploatare sa ma astept?
Multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2018 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut și bine ai venit pe forum!

Tubul este destul de greu, aproape 9Kg, va trece de 8.8 cu oculare mai grele sau cameră și accesorii. Este necesară o montură dobson (este doar OTA) dacă vrei să faci observații vizuale sau una ecuatorială minim EQ6 dacă vrei să faci poze. Pentru poze vei avea nevoie și de o serie de alte accesorii, nu recomand pentru începători să se arunce la așa ceva! De fapt experiența recentă a unui începător ne spune că deși a investit într-un setup astrofoto nu poate face poze pentru că montura ce a venit cu telescopul duce doar vizual și acum trebuie fie să ia un alt telescop mai mic fie o montură mai țapănă.

Dificultăți majore nu poți avea decât dacă ai probleme cu spatele, locuiești într-un bloc fără lift la etaj superior sau nu ai mașină. Colimarea se rezolvă ușor după câteva încercări, nu este o treabă prea complicată. Însă din ce am observat eu, la telescoapele comerciale trebuie făcută de fiecare dată, spre deosebire de cele construite acasă (unele) la care "coafura rezistă" și la taifune.

Mai ai nevoie de un set de oculare decente, alți bani, altă distracție! Și de cer bun! Negru și fără nori!

Ca să închei într-o notă pozitivă, acest telescop îți va oferi suficientă apertură ca să poți observa tot catalogul Messier și o mulțime de alte obiecte DSO dar poți face cu el și observații planetare, Lună, Soare (cu filtru special!!!), stele duble, multiple, etc.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
TheLycan
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2015
Mesaje: 66



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tub mai ai nevoie si de montura, macar un EQ5. Cu aia ajungi pe la 3000 lei daca le iei noi.
La newton, daca vrei oglinda mare, recomand ceva cu montura dobson: https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...r_1_select
la 2200 lei, ai si telescop mai mare, si montura.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Sep 2018 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ecuatoriala nu are motorizare mai bine renunti , sa dai banii si apoi sa tot invirti , pare o gluma . Iei un dobson , e mult mai usor de folosit . Sau vrei astrofoto si ai urmarit din start tub mai scurt ?
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 16 Sep 2018 06:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare respondenti si va multumesc pentru sfaturi.
Ideea este ca nu doresc astrofoto. Nici pe departe. Depaseste bugetul infinit de mult. Poate daca o sa primesc o mostenire, cine stie, o matusica pe acolo ascunsa pe undeva... Sau loto... Altfel imposibil. Ca montura as fi gandit sa folosesc un trepied de boxa suficient de stabil si rezistent. O boxa ar avea cam 25 kg. La acest trepied as face un cap de montura azimutala. Pozitia conferita de trepied ar fi, dupa parerea mea, mult mai comoda in exploatare. Nu exclud insa varianta de dobson.
Insa ideea care ma pune putin pe ganduri rezida din bugetul limitat (max 2000ron) la care trebuie sa adaug si unele accesorii gen laser colimare, oculare, eventual filtre... Varianta asta :

- https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...ta/p,15564

ar fi mai potrivita pentru initierea in observatiile astro-vizuale? In limita pretului, as putea sa asigur o serie de accesorii suplimentare. Se merita compromisul, sau sa plec direct pe un 200 si mai apoi sa-l accesorizez?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu merge trepied de boxa.
Sus
TheLycan
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2015
Mesaje: 66



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu. Nu ai cum sa faci trepied de telescope din trepied de boxa. Imagineaza-ti ca il pui intr-o pozitie pe care o consideri stabila si apoi maresti de 150X. Ce ti se pare stabil, o sa aiba mari trepidatii. Apoi incearca sa il misti.
Singura alternativa ar fi daca faci montura Dobson din lemn: https://www.google.com/search?client=firef...LldSngDWM:

Aici e intreg telescopul, dar ca idee.

Parerea mea e ca nu merita efortul, pretul este mic pt montura de acest tip.

La oglinda, bigger=better. Pe cand filtrele nu sunt necesare (poate doar daca ne uitam la Luna poate ar fi util un filtru), oculare se iau si pe parcurs, ba chiar e mai bine asa pentru ca te vei obisnui cu telescopul si iti anticipezi mai bine unde e nevoie de performanta, unde doar complementare.
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta dobson bună de început e un 200/1200 la care ai unele avantaje: e mai ieftin pt ca e f6, e conceput pt vizual, se gasesc second hand pe forum la aprox juma de pret.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=180043#180043

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=179666#179666
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu încurajez varianta second-hand pentru începători, ai două avantaje aici: poți lua un telescop la jumătate de preț față de cel nou și deci banii îți vor ajunge pentru unul mai mare, eventual și pentru celelalte accesorii necesare.

La fel încurajez și varianta ATM, fiind eu însumi unul care am urmat mereu calea aceasta: am cumpărat doar optica iar restul am construit eu. Sigur, dacă ai oarece îndemânare și niște scule de mână absolut necesare. O montură dobson nu este deloc greu de construit. Planuri și materiale se găsesc ușor. Exclus trepiedul de boxă. Nu este bun nici măcar pentru o lunetă mică. Pentru un newtonian așa de mare ai nevoie de o montură foarte mare, cum este montura mea din piston de tractor pe care am pus tubul de 150mm/1200 și mai apoi DH158/1240 însă nu am putut face observații în condiții prea bune deși are reglaje fine pe ambele axe. Tot dobsonul e mai bun pentru vizual.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2018 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista un avantaj mare la second-hand pe care lumea nu il ia in considerare sau nu-l constientizeaza la adevarata lui valoare:
Cand cumperi un instrument nou pretul nu este discutabil insa telescopul poate veni cu diverse probleme (mecanice, optice, combinate). Cu alte cuvinte e o loterie cu atat mai periculoasa cu cat instrumentul e mai scump si cumparatorul mai incepator in domeniu.
Cand iei de pe piata second telescopul vine ori in stare buna ori cu probleme declarate, deci stii de la inceput daca te bagi sau nu iar pretul este pe masura sau se poate negocia.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact