Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_9510_210.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Motorizare focuser - in lucru


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iul 2018 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Motorizare focuser - in lucru
Raspunde cu citat (quote)

Salut, m-am apucat acum 1 sau 2 saptamani sa-mi fac un motoras pentru focuser si daca tot am pierdut ceva timp m-am gandit sa impartasesc si cu voi si sa-mi asez aici un fel de jurnal de lucru ca sa nu uit ce am de facut Smile)

Focuserul meu este unul clasic fara reductie de pe dobsonul de la skywatcher, asadar executia este inclinata pentru acesta urmand sa modific piesele cand voi face upgrade.

Pe scurt am gasit pe forumurile indilib ceva coduri seriale de la un focuser moonlite si la alte cautari pe google am gasit mai multe implementari ale acestuia pe arduino. Eu n-am folosit arduino insa cred ca se poate adapta(nu prea imi bat capul).

Foloseste un motor pas cu pas care cred ca este foarte potrivit pentru cazul meu (imi alimentez montura la 14V) din cauza alimentarii, momentului in sarcina, greutatii si al curentului de alimentare. Si anume un stepper de 200 grame care misca 2kg cu 12V/330ma.

Asadar m-am apucat de partea de software si am ales (iar, subiectiv) un microcontroler performant si ieftin si un driver adecvat pt motor si a iesit un cod simplu (pe care intentionez sa-l rafinez/comentez/etc) al carui scop este sa functioneze cu driverul indi_moonlite_focuser si pana acum functioneaza ok fara partea legata de temperatura.

In urma multor iteratii am decis sa fac o varianta a ansamblului mcu/controller/motor care va sta pe tubul telescopului (nu vreau sa-l prind de focuser) si se vor lega printr-un cablu usb la calculator + un modul de comanda cu afisaj pentru folosirea fara calculator.

Dupa ce am testat partea de implementare software m-am apucat si am facut o roata pentru profilul GT2-6mm care o sa fie angrenata de o curea cu 200 dinti de catre motoras. Roata se prinde prin presare pe rotita existenta dupa ce se scoate banda de cauciuc. Desi cred ca ar functiona ok asa, am zis ca pot sa inlocuiesc rotita originala cu totul si momentan sunt la partea de desen



20180707_211154.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  308.99 kb
 Vizualizat:  de 4817 ori

20180707_211154.jpg



20180707_211226.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  229.28 kb
 Vizualizat:  de 4817 ori

20180707_211226.jpg



focuser.png
 Descriere:
 Marime fisier:  228.05 kb
 Vizualizat:  de 4817 ori

focuser.png


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2018 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Roata din desen arată într-un mare fel! Bănui că o faci pe o imprimantă 3D. Mi se pare mare și greu motorașul pentru această aplicație. Mai poți focaliza manual? Cum asiguri repetabilitatea poziției? Ai un senzor optic sau contact la capăt de cursă? Softul memorează diferite poziții pentru diferite accesorii montate?

Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2018 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, da piesele, pe cat posibil, se printeaza 3d.

Cat despre greutate si marime, m-am uitat inainte la alte variante si cel putin 2 gasite de mine cantaresc mai mult: 300 de grame si 250 de grame, pe langa asta urmatorul motor care cantarea cu 40 de grame mai putin avea jumatate din puterea celui ales.
Insa tot din cauza greutatii am ales sa nu il montez pe direct pe focuser ca sa nu il stresez ci pe tubul telescopului, mai inspre centrul de greutate, cu putin, dar totusi.

Cat despre intrebarile despre ce ar putea sa faca raspunsul este: cu unitatea manuala poti seta chestii avansate: de exemplu sa tinsa focusul sau sa il poti face si manual dupa, sa memorezi ce vrei tu, puterea motorului, etc.

Aseara ma gandeam la un end stop cu microswitch pt. infocus. Original a fost gandit sa pleci de la zero sau din ultima pozitie de focus. Sa apesi pe autofocus si atat Smile

Din driverul care este controlat de softul de achizitie ai doar optiunile din driver (nu le mai insir aici, sunt in primul post la indi_moonlite).
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Iul 2018 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce raport de transmisie vrei sa folosesti ?
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2018 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păi mai mult de 5:1 nu prea am cum fizic. Stiu ca făcusem la un moment dat niste calcule si ma incadram de câteva ori în zona de focus critic doar cu reductia asta.

Mai încolo cand o sa ma fac mare si o sa am si eu focuser cu reductie in el mai adaug si de acolo Smile
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2018 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa refac piesa cu roata mare si probabil o s-o fac cu 80 de pasi (acum are 77 si nu exista standard), cea mica are 16.
Momentan arata asa https://imgur.com/UfTmSu8

Ca solutie de prindere voi incerca sa testez varianta cu o chinga + 2 balamale prinse intre ele de cutia stepper-ului (cutia care inca nu exista) https://imgur.com/oFDF0C8 https://imgur.com/jXiHPnF
Momentan alte idei nu am, o sa vad daca se misca, daca tine, daca se prinde usor, etc
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2018 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prinderea pana la urma am facut-o integral din plastic mai putin un surub si piulita aferenta, din mai multe bucati pentru o depozitare mai usoara, cu balamale nituite tot cu plastic. Varianta cu 2 balamale si chinga se prindea foarte greu si se desfacea foarte usor, nu dadea un sentiment de siguranta.
La orice prindere am avut miscari pe axa tubului de telescop, indiferent de cat de tare le strangeam, ba chiar si la cele de aluminiu (fara sina intre ele) este ceva joc.
Pentru ca nu am vrut sa pun dublu adeziv am incercat mai intai, fara succes, cu niste picioruse de silicon iar la final am ramas cu hot glue si solutia este foarte buna.
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2018 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma asa arata dracia si pana sa ii fac o cutie pe care sa o lipesc pe motor mi-am dat seama ca mai bine incerc sa o pun pe un perfboard intai.
Si pentru ca nu am citit atent documentatia inainte 2 pini pe care voiam sa-i folosesc nu sunt conectati si astfel merge doar in mod fullstep, asadar dorinta de a folosi un perfboard s-a transformat oarecum in necesitate.

Pana la alte modificari astept cu mare interes sa nu mai ploua si eventual sa fie si semi senin ca sa pot face niste teste Smile
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2018 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din motive de comoditate/lene cat si din dorinta de a incerca sa fac partea de control cat mai mica am trecut pe platforma Arduino Beetle.

In viitor o sa pot adauga control printr-o aplicatie de telefon ca sa poata fi folosit si fara calculator.

Am urmat sfatul lui Erwin si am ales un motor nema11 in loc de nema14, desi diferenta dintre cele doua este majora si la viteza, temperatura de lucru si la putere am ales sa incerc sa-l fac cat mai mic.

I-am facut si un reductor de 4x incorporat pentru ca nu ma impac cu ideea curelei care sta intinsa pe rotita de la focuser.
Nu stiu daca in viitor sa-i pun 1 rulment, vad ca motorasul mai mic nema11 il invarte destul de bine la 250 pps si full si half step. Reductorul se potriveste si pe nema14.

O sa incerc sa adaug si un intinzator (momentan este intins foarte bine) si probabil o sa fie inchis , asta depinde de cat de bine se va comporta in teste.

Partea de plastic se roteste 360grade pe axa motorului pentru o pozitionare mai facila.


In imagine aveti ambele variante cat si piesele rezultate din procesul de fabricatie Smile

https://imgur.com/uT48Ksi
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact