Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter02_02_2016.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nou membru - Milan Cristian


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Milan Cristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2018
Mesaje: 47



Localitate: Bucuresti / Nucsoara (jud. Arges) / Slobozia

MesajTrimis: 30 Aug 2018 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Nou membru - Milan Cristian
Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor! Eu sunt Milan Cristian si sunt un membru relativ nou. Desi sunt pe forum de cam doua saptamani si am facut deja cateva postari, abia acum am hotarat sa ma prezint intregii comunitati.
Sunt nascut si crescut in Bucuresti, unde si locuiesc de altfel. Am insa o resedinta de vacanta la Nucsoara, Arges, loc unde fac cele mai importante observatii.
Desi pasionat de astronomie din totdeauna, am descoperit astronomia observationala abia acum 3 ani (februarie 2015, ca sa fiu exact), cand, cu ocazia unor prezentari de astronomie la palatul Sutu, am mers si la Observatorul Astronomic din Bucuresti (sau mai bine zis, din moment ce la momentul respectiv se renova actualul sediu, la locul temporar de observatii de la Curtea Veche). In februarie 2015 cred ca a fost o opozitie a lui Jupiter, deci am avut ce vedea. Benzile lui Jupiter m-au uimit, iar M42 m-a cucerit. De atunci, un lucru mi-a fost clar: trebuia sa ma apuc de astronomie! Am inceput prin a ma uita prin carti, iar din biblioteca mea personala cele mai utile au fost o carte groasa de la DK intitulata Universul si antica De la Pamant la Stele din colectia Enciclopedia Practica a Copiilor, carte ce apartinuse unuia din parintii mei. Cartea Universul mi-a fost de mare ajutor, avand inclusiv mai multe sectiuni despre astronomia observationala (harti, ghiduri, etc.), iar De la Pamant la Stele e o carte grozava ce m-a inspirat. Am hotarat sa incep cu un binoclu (aveam deja un Nikon 8x40 primit la o aniversare). Cum am aflat ca se pot face observatii cu binoclul am si trecut la treaba, insa scopul meu final a fost cumpararea unui telescop. Lipsit de experienta, am inceput prin a observa planete (am vazut conjunctia Venus-Marte din 2015, opozitia lui Jupiter din 2015, opozitia lui Saturn din 2015), si am observat aproape in fiecare zi Luna si satelitii lui Jupiter (am prins si eclipsa partiala de soare din 2015) completate ocazional cu Praespe sau M42. In aprilie 2015 am fost la Astronomy Day, unde am facut cunostinta cu un frate al Celestronului meu fidel, motiv pentru care, din moment ce strangeam bani de luni de zile (am primit o gramada si de la familie, le multumesc), am hotarat sa imi iau un Celestron Astromaster, iar in mai 2015 am observat opozitia lui Saturn (am fost impresionat de inele) si benzile si satelitii lui Jupiter. In cele din urma, pentru ca nu puteam sa car Celestronul de la Bucuresti la Nucsoara pentru fiecare weekend sau vacanta, am hotarat sa il las acolo (nu va faceti griji, merg des la Nucsoara). 2016 si 2017 au fost niste ani mai putin productivi, din moment ce telescopul era la Nucsoara, lucru ce ma facea sa imi aman observatiile pentru weekenduri sau vacante. In acesti doi ani am observat numai planetele si Luna (nu le aveam cu DSOurile pe vremea aia). Insa la aniversarea mea din 2017, s-a intamplat ceva grozav: am primit un nou binoclu, si anume Bresserul. Venirea Bresserului (si faptul ca am recitit De la Pamant la Stele) m-a facut sa ma apuc mai serios de astronomie. Astfel Nikonul a ramas la Nucsoara sa ii tina tovarasie Celestronului, iar Bresserul a ramas la Bucuresti. In acelasi timp am devenit mai interesat de DSOuri (in ianuarie 2017 nu era nici o planeta pe cerul de seara, iar de trezit la 4 dimineata nu putea fi vorba), motiv pentru care am inceput prin a vedea si cauta M42, Praespe, M31, Pleiadele, Hyadele, M41, roiurile din Auriga, etc. Pe mult DSOuri vizate nu le-am gasit la Bucuresti, o escapada la Nucsoara a fost necesara ca sa vad ca lumea, prin telescop, M42, M31 si Praespe, iar prin binoclu M41, M78 (neconfirmat inca), M35 si altele. Stiu ca, neexperimentat si cu asteptari mari, m-am chinuit din ianuarie pana in aprilie sa vad roiurile din Auriga si M34, pana cand am avut o ocazie buna sa le vad, si pana candva in martie pentru M47. Vara asta lucrurile s-au imbunatatit pentru mine, iar in timp ce in mai ma zbateam zadarnic la Nucsoara sa vad galaxiile din Fecioara (am fost insa rasplatit cu frumosul M35 si cu M67 in telescop ), in iunie deja gaseam cu succes (tot la Nucsoara) M13, M4, M80, urmate in iulie (tot la Nucsoara) de minunile din Sagittarius iar in august de M31, M33, M2, etc (rapoartele recente de observatii). La mare am vazut cu ochiul liber Venus, Jupiter, Saturn si Marte, frumos asezate pe cer. In septembrie insa, vara ia sfarsit si o data cu ea lungile saptamani petrecute la Nucsoara. Sper sa ma re-acomodez usor cu cerul bucurestean si sa imi reintru usor in ritm.

_________________
Binocluri: Nikon Action 8x40; Bresser Hunter 10x50
Telescoape: Celestron Astromaster 130 F/5
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2018 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan Cristian

Ai parcurs un drum frumos si rodnic pana aici iar de acum incolo cred ca lucrurile se vor imbunatati.
Poti sa lasi modestia la o parte , ai avansat foarte bine , se vede din rapoartele tale ca ai petrecut mult timp la ocular,te-ai imprietenit cu cerul , ai talent si indemanare pentru observatiile vizuale.
Bine ai venit pe forum si iti urez sa ai parte de observatii cat mai multe si mai interesante!
In fata Universului infinit cu totii suntem niste vesnic incepatori asa ca te invit sa scrii despre observatiile tale fie la sectiunea de incepatori fie la cea de avansati,dupa cum vei considera.

Toate cele bune , Mircea

PS : daca vrei sa ai putina bunavointa fata de un mosh te rog sa tii cont de acest mic moft al meu: nu mai folosi termenul de ''glare''... folosirea termenilor gen ''glare-sharp-cluster '' ma face sa vad stele non-astronomice , de nuanta verde... Surprised

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact