Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
montesJura_mareImbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Aug 2018 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Recent am pus la treaba o lunetica pe care o facusem cu alt scop initial, dar care se pare ca da rezultate neasteptat de bune si in configuratia asta, pt vizual.
Este facuta in jurul unui obiectiv acromat D 50mm, F 382mm, cu acoperire AR (un pic ciufulita..) de la amicii nostri de peste ocean. Ocularul este recuperat din alt dispozitiv optic, iar cu un Barlow 2x ajunge la marirea de 40x, ceea ce e suficient de mare cat sa numeri craterele de pe Luna Smile Restul componentelor sunt obisnuitele accesorii de la raionul de bricolaje, plus o celula de la un obiectiv de binoclu dezafectat. Cu totul cred ca nu a costat mai mult de 70-80 ron (echivalent).

Aseara am vazut de fapt ce-i poate pielea micutei ciudatenii, pe langa o Luna clar definita, cu cratere fine rezolvate si fara culori imprastiate, am reusit sa disting inclusiv benzile de pe Jupiter (cel putin SEB si NEB, restul erau asa, mai mult insinuate in imagine), satelitii galileeni (f.f. finut se vedeau), iar surpriza serii a fost Saturn, care m-a dus cu gandul la sarmanul Galilei - daca ar fi avut pe vremea aia macar calitatea opticii pe care o am eu acum in fata mea, nu ar mai fi zis ca e o planeta cu urechi Laughing Se putea distinge un singur inel eliptic (grosut, continuu, fara diviziunea Cassini) cu un mic spatiu intre inel si planeta, iar din cand in cand inclusiv o banda putin mai intunecata pe discul planetei, sau cel putin o zona cu diferenta de luminozitate, adica planeta in sine nu parea o bulina crem monoton colorata. Am schimbat pt putin timp ocularul cu un PL7.5mm si imaginea, desi nu s-a degradat considerabil, parea ca incepe sa nu mai prezinte aceeasi cantitate de detalii, iar suprafata lunii capatase o tonalitate purpurie palida, totusi fara bleeding.

Inca nu am incercat pe stele duble sau DSO, dar intentionez sa o trec prin cateva, sa vad ce da din ea - nu ma astept la minuni, macar asa, de proba, ca tot sunt la capitolul asta.
Cam asa arata bazdagania, zici ca-i un junk-scope chinezesc din seria 999x Laughing ar vrea ei sa aiba asa "junk"..
Revin dupa ce o mai plimb nitel printre stele Smile



20180817_072118_s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  380.64 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

20180817_072118_s.jpg



20180817_072323-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.37 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

20180817_072323-s.jpg



20180817_072407-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  47.05 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

20180817_072407-s.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2018 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, Mihai! Te poți înscrie în 60mm telescope club, dacă nu cumva ești deja! Spor la observații!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Aug 2018 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin Smile
Da, ma gandeam la un moment dat, plus ca am si monocularul terestru 20x60, si Tairul 3S (care e de fapt un 66mm mai versatil).
E fascinant sa vezi ce poate face un obiectiv acromat "amarat", cum e asta de 50mm - la cum arata si cat a costat, n-ai zice ca poate fi in stare de ceva, ai fi tentat sa-l folosesti doar pe post de prajitor de furnici Laughing dar sincer, mi-a lasat o impresie buna pana acum, aproape la fel de buna ca 60-ul f/15 pus la sunspotter anul trecut.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 18 Aug 2018 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cam asa arata Luna prin mica jucarie Smile
sau macar atat cat a reusit camera telefonului sa surprinda - l-am atasat la ocular cu un adaptor, ca nu prea a tinut figura fara Smile Parca totusi se vedea un pic mai clar direct in ocular. Oricum, fringing super minim. Am tras 1/90s cu wb de bec, Luna fiind f f galbena, destul de jos spre orizont.

Marte se vede ca o margica portocalie, fara detalii pe suprafata, Albireo se distinge clar si frumos ca e dubla (optic), iar M13 a fost la doi pasi sa iasa din limita de vizibilitate - totusi, dupa cateva minute, cu periferica se putea distinge destul de clar o condensare, desi spre margine n-as putea confirma ca dadea semne de rezolvare (poate de pe un cer mai bun ar fi ceva sanse..)

Una peste alta, stelele arata cat se poate de punctiform, poate reusesc sa mai trec prin cateva duble, sa vad pana unde tine micul obiectiv .



20180817_212638-.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  546.58 kb
 Vizualizat:  de 7260 ori

20180817_212638-.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2018 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos , felicitari , tine-ne la curent cu ce rezultate vei obtine pe mai departe!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2018 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare că ai pus mâna pe un obiectiv excepțional. Așa este și obiectivul de la luneta de ochire de 60mm primită de la Lentilozaur.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Aug 2018 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara zilei de 18 August , Sambata ,am facut observatii cu luneta 45x300mm la 12x / Plossl 25mm si 60x / ortoscopic Vixen 5mm :
-Saturn cu discul vizibil dar fara detalii, inelul ''monobloc'' si nu s-a vazut satelitul Saturn
-Jupiter ,aflat deja foarte jos s-a vazut ca un disc ''confuz si difuz'' ,fara benzi si nu s-au vazut satelitii galileeni
-Marte doar un globulet roz-caramiziu, fara detalii
-M27 s-a vazut destul de slab luminos , un dreptunghi cetos incadrat de stelute ... superb
-M57 ,minuscul dar in mod clar un disc fumuriu
-''Coathanger'' Cr 399 , un asterism grandios in orice instrument
-Gamma din Delfinul rezolvat foarte frumos ,ambele stele de culoare galbena dar de nuante diferite
-''Alya'' / Theta din Sarpele ,rezolvata intr-o dubla margea sidefiu-argintie
-roiul deschis NGC 6633 este foarte aratos chiar si in aceasta luneta mica
-roiul IC 4756 l-am gasit si vazut doar pentru ca stiam unde este si ce trebuie sa vad.Este un roi format din stele foarte slabe pentru aceasta luneta, vizibile totusi cu vederea periferica.

Aseara , Marti , 20 August am facut observatii cu ceea ce amatorii de limba engleza numesc ''frankenscope'' , adica o luneta alcatuita din componente provenind de la mai multe instrumente.
Obiectivul provine de la o luneta Swift 818 de 60x500mm , tubul de la o luneta de tir , focuserul este obisnuita ''chestia'' plasticoasa din China.
Toate asamblate prin intermediul unor bucse filetate ''la tema''.

Observatii :

-roiul deschis M11
-roiul sferic M2
-roiul sferic M15
-NGC 6633
-steaua dubla Almach, superb rezolvata cu principala aurie si companionul albastru palid
-galaxia M31 cu galaxia satelit M32 vizibila imediat ,fara efort
-galaxia satelit M110 a fost o premiera pentru mine ,fiind prima data in care am vazut acest obiect cu o luneta de 60mm
-roiul sferic M71 ,usor de gasit langa un asterism in forma de ''Y''
-roiul sferic M56 din Lyra a fost mai greu de vazut dar , dupa ce mi-am acordat suficient ''timp de integrare'', s-a vazut ''ghinisor'' si acest roi
-M27 este un obiect deja spectaculos in luneta de 60mm.


Aceste doua sesiuni recente de observatii cu mini-telescoape au reconfirmat ca daca le gasim , orice telescop iti poate arata multe obiecte ale cerului profund.
Mark Allison , autorul cartii ''Star Clusters and How to Observe Them'' spunea :''...I once heard a deep- sky observer say there is no substitute for aperture.
Personally ,I think there is no substitute for hours spent at the eyepiece...''

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Aug 2018 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
(...)Marte se vede ca o margica portocalie, fara detalii pe suprafata (...).


Ce ziceam? Laughing Corectie: la 90x altfel sta treaba.
Am mai tunat un pic jucaria aseara si am dus-o in zona de 90-100x (n-as putea spune exact cat, n-am masurat precis, doar am calculat cu datele pe care le-am avut despre focale) cu ocularul Plossl de 7.5mm.

Materialul folosit la constructia jucariei fiind plastic, inevitabil apar deviatii de la axa optica principala si detaliile se cam risipesc. Totusi, exista o zona in care colimarea e foarte aproape de spot-on, si rotind tubul din capatul ocularului (pseudo-focuser) in pozitia corecta, incep sa apara clar acele detalii care se lasa prinse mai greu. Astfel, m-am putut convinge, inca o data, ca aceasta lunetica merita un pic mai multa atentie.

Jupiter a aratat mai multe benzi (L.E.: mai exact 7 - in seara asta am reusit sa confirm in conditii ceva mai bune) si sateliti mai clari si finuti ca randul trecut, chiar daca l-am prins doar cateva momente pana s-a ascuns dupa blocuri (desi nu sunt gri... lol; poate reusesc diseara sa repet testul cu mai mult succes), Saturn acum avea diviziune in inele si un miiiic mic mic Titan cateva diametre mai la Vest, Luna a prezentat un frumos Clavius, cu 9 cratere vizibile in el (bine, de fapt 5 erau vizibile in el, celelalte 4 fiind pe "buza" craterului mare), iar Marte si-a dezvaluit timid calota si din cand in cand tinea sa-mi demonstreze ca suprafata lui nu e tocmai uniform colorata.

Nu am mai luat si imagini, dar experienta vizuala m-a facut sa-mi revizuiesc atitudinea fata de aceste lunetici - tot ce-i sub 6-7cm. Sincer, citeam cu putina reticenta rapoartele de observatii de pe acest topic. Acum m-am convertit si eu Laughing i'm a believer

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 23 Aug 2018 20:25, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Aug 2018 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Esti binevenit printre devianti !
Realitatea are aceasta insusire magica de a transforma fiintele.
Obiectivul lunetei tale pare a fi cu adevarat deosebit.
Eu am pus intotdeauna calitatea optica a obiectivului deasupra tuturor celorlalti parametrii cum ar fi apertura , seeingul,ocularul ,experienta observationala.
Astept cu mare interes urmatoarele teste.
Obiectivul meu de 45x300 mm , suspectat de a fi de provenienta Zeiss dintr-un Richtfernrohr 10x45.2mm ''foarte militar'' (vezi atasamentele) m-a cam dezamagit la planete.
Insa la stele duble si DSO vad reflectoarele de 125mm si cel de 200mm cum isi lasa ochii in pamant deoarece nu au cum sa justifice mica diferenta dintre imaginea lor si cea a ''piticului''.

Mircea



Richtfernrohr 10x45.2.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  796.67 kb
 Vizualizat:  de 7091 ori

Richtfernrohr 10x45.2.PNG



Richtfernrohr 10x45.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  754.77 kb
 Vizualizat:  de 7091 ori

Richtfernrohr 10x45.PNG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Aug 2018 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Mihai
Esti binevenit printre devianti !
Realitatea are aceasta insusire magica de a transforma fiintele.
Obiectivul lunetei tale pare a fi cu adevarat deosebit.
(...)


Smile Multumesc, dl Pteancu!

Intr-adevar, as vrea sa vad cum se comporta si la duble, ca n-am prea avut ocazia sa-i fac o baie cu stele, dar e pe lista si de-ndata ce obtin ceva rezultate, postez.
Nu pot sa nu apreciez devotamentul pe care-l aveti fata de aceste mici minuni (alaturi de toti ceilalti colegi care mai posteaza pe acest topic), desi in arsenal se regasesc si scule cu multe capete peste mini-lunetele in discutie - unele au oglinzile secundare cat tot obiectivul jucarelelor astora. Totusi, farmecul lor ramane inegalabil

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Aug 2018 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Onoarea este de partea mea !

Undeva , in spatele detaliilor tehnice ale unor asemenea mici experimente , se afla mereu sentimentul inegalabil ca folosind aceste mici bijuterii ,vedem cerul asa cam cum l-au vazut oameni cu nume mare in Astronomie.
Lasandu-l la o parte pe inegalabilul (si ,de multe ori , nesuferitul ) Galileo Razz , astronomi precum Scheiner ,Cysat , Gassendi ,Hodierna nu au avut in toata viata lor telescoape mai bune decat micile lunete despre care vorbim aici.
Foarte probabil nici macar atat dar '' suntem pe aproape''...

Sa dau un exemplu : am citit deja de n-spe ori mirarile ipocrite de pe Cloudy Nights ale unor spiteri care ,plictisiti de colectionarea trenuletelor si timbrelor , s-au apucat de Astronomie ,ieri.
Iar azi ''se mira'' cum de Pleiadele si M29 au fost incluse in Catalogul Messier.
Cu mesajul subliminal ... ''Care natarau ar face aceasta ? Care natarau le-ar confunda pe acestea cu o cometa '' ? Sarmanul Messier ...''not very professional''...

In privinta roiului M29 este insa suficient sa-l vezi cu o luneta mica , chiar si pe un cer senin ,de vara , ca sa apara ca obiect cetos.
Iar pe vremea lui Messier , cometele se mai cautau si cu ochiul liber.
Iar Pleiadele , scufundate in ceata si fumul orizontului de toamna , mai ales combinat cu o vedere trecuta de prima tinerete , ia usor acel aspect cetos cometar.

Este bine, este corect , sa faci teste reale ,pe cerul real.
''Not very professional'' este sa faci comentarii cu cooru' scufundat in fotoliu despre cei care au fost ''in linia intai''.
Iar altii ,si mai limitati , nu dau doi bani pe istorie , pe tot ce-i dincolo de guma chilotilor lui Zukurberg.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2018 07:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai este și plăcerea ATM-ului, Mircea, pe care și Mihai o împărtășește cu noi, care este cu atât mai mare cu cât instrumentul se dovedește extrem de capabil pentru dimensiunile lui. Mai ales dacă optica provine de la scule militare, vedem cât efort s-a pus întotdeauna în dotarea armatei, efort care nu se face niciodată pentru omul de rând.

Eu cred că, deși războaiele ne-au adus progres tehnologic imens, ar fi timpul ca omenirea să se deștepte și să iasă din mocirla morală în care se află și să orienteze acest progres spre a ne fi mai bine tuturor, să protejăm fiecare specie de pe planetă, nu numai specia "homo războinicus", gândindu-ne la viitor și la stele.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Aug 2018 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

+ 1 la tot ce ai spus.

Avem un exemplu stralucit de pacifist in astronomul Camille Flammarion care a luat mereu atitudine impotriva razboiului .
Inclusiv a Primului Razboi Mondial.
Nici autoritatile , nici oamenii ''de rand'' nu l-au ascultat.
Ce rost a avut WWI ?
Doar a sters de pe fata pamantului generatii intregi.
Nu va sti nimeni vreodata cati dascali , medici ,ingineri ,muzicieni, pictori,scriitori sau savanti de geniu au fost asasinati atunci.
Cati strungari , croitori,bucatari sau tamplari talentati au pierit ?

Aceleasi guverne care atunci si-au trimis cu sange rece popoarele la moarte , acum tac ''ca rahatii in iarba'' , nu scot un cuvant despre macelul pe care l-au orchestrat.
Guvernele mUE ascund in tacere crimele impotriva umanitatii pe care le-au comis atunci.
Dar nu chiar toti.
Dl. Junckers se ascunde in cantitati apreciabile de booze, pe care-l bea gratis pe la summit-uri ''aboozind'' de contributia mea de platitor de impozite.
L-o fi tinand mUE pe salar de mizerie...da' poate-l rezolva Teleorman Magnificul si pe asta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Milan Cristian
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2018
Mesaje: 47



Localitate: Bucuresti / Nucsoara (jud. Arges) / Slobozia

MesajTrimis: 24 Aug 2018 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Si cam asa arata Luna prin mica jucarie Smile
sau macar atat cat a reusit camera telefonului sa surprinda - l-am atasat la ocular cu un adaptor, ca nu prea a tinut figura fara Smile Parca totusi se vedea un pic mai clar direct in ocular. Oricum, fringing super minim. Am tras 1/90s cu wb de bec, Luna fiind f f galbena, destul de jos spre orizont.

Marte se vede ca o margica portocalie, fara detalii pe suprafata, Albireo se distinge clar si frumos ca e dubla (optic), iar M13 a fost la doi pasi sa iasa din limita de vizibilitate - totusi, dupa cateva minute, cu periferica se putea distinge destul de clar o condensare, desi spre margine n-as putea confirma ca dadea semne de rezolvare (poate de pe un cer mai bun ar fi ceva sanse..)

Una peste alta, stelele arata cat se poate de punctiform, poate reusesc sa mai trec prin cateva duble, sa vad pana unde tine micul obiectiv .


Ce adaptor ai folosit? M-ar interesa si pe mine sa fac poze la ocular. Macar cu telefonul.

P.S. Binoclurile si observatiile prin ele intra la instrumente mici sau au topic-ul lor separat?

_________________
Binocluri: Nikon Action 8x40; Bresser Hunter 10x50
Telescoape: Celestron Astromaster 130 F/5
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Aug 2018 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asta e adaptorul folosit


adaptor-smartphone.jpg
 Descriere:
adaptor smartphone pt ocular
 Marime fisier:  797.48 kb
 Vizualizat:  de 6984 ori

adaptor-smartphone.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact