Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Plato_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificare colimare binoclu folosind plasa de tantari :)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2018 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am apucat sa fac teste dar este clar ca un avantaj , la prima vedere ar fi faptul ca in acest fel privind prin binoclu putem deosebi cele 2 "stele" per tub din cauza defazajului plasei. Primul lucru care trebuie testat este daca nu cumva , asa cum sa spus mai sus, ochiul/ochii sa nu interpreteze gresit considerand 2 puncte ("stele") separate si atunci sa faca o defazare indiferent de colimare sau de vointa observatorului. Primul test care l-as face (trebuie sa cumpar o plasa de tantari ca nu am prin casa) ar fi sa pun cele 2 plase pe un binoclu perfect colimat si sa studiez ce raspuns imi dau ochii.
Aici ar mai fi , cred eu, o mica problema. Respectiv sursa de lumina care creeaza difractia trebuie sa fie plasata cat mai departe, altfel in mod cert va fi "decolimare" sa ii zicem falsa. Deci testele trebuie facute tot afara si nu in casa.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2018 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Primul test care l-as face (trebuie sa cumpar o plasa de tantari ca nu am prin casa) ar fi sa pun cele 2 plase pe un binoclu perfect colimat si sa studiez ce raspuns imi dau ochii.


Perfect adevarat doar ca este o mica problema: nu exista binoclu perfect colimat. Este posibil ca metoda propusa sa scoata in evidenta toleranta de colimare asa cum e data de standardele in vigoare (cel american mai relaxat si cel rusesc mai restrictiv).

Metoda trebuie verificata doar pe stea reala sau in laborator pe colimator.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Aug 2018 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cine are un colimator mai serios ?

Apropo, standardele US Navy sunt de 2 arcmin si 4 arcmin convergenta pe orizontala ...



post-3785-14073734589579.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  76.36 kb
 Vizualizat:  de 4392 ori

post-3785-14073734589579.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2018 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody
Daca cumva gasesti ceva date atat teoretice cat sau/si practice despre un colimator ca cel din poza de mai sus, te rog sa imi trimiti si mie linkul sau documentatia.
Multumesc mult.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Aug 2018 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bill Cook a descris mai demult metoda pe cloudynights.com ("tail of arc)". Nenea din poza (Cory Suddarth) foloseste un telescop pe post de colimator, da' orice obiect plasat suficient de departe ar trebui sa fie ok.

https://www.cloudynights.com/ubbthreads/at...%20ONE.pdf

si mai ales:

https://www.cloudynights.com/topic/340766-...explained/

Metoda descrissa de Bill Cook e o simplificare a metodei descrisa in manualul folosit de US Navy:

https://archive.org/details/opticalman32nave015103mbp

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Aug 2018 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cautati "Binocular Collimation vs. Conditional Alignment" de acelasi autor (William J. Cook)

Citez:
Numerous articles depict devices to “tell you if your binocular is collimated.” However, most such tests concern themselves with conditional alignment only and not the 3-axis collimation higher quality binoculars have when they leave the factory.

The Internet is a repository of material illustrating how one can collimate a binocular by simply looking at a roofline or power pole while “tweaking” a few collimation screws. As often as not distance to the target—an important issue—is not specified.

These authors aren’t trying to mislead; they simply don’t understand there are numerous levels of binocular alignment that depend on a person’s knowledge of the subject as well as their on level of spatial accommodation. After searching libraries and the Internet, I have learned why. The last treatise on 3-axis binocular collimation—available to the general public—was published by G. Dallas Hanna in Amateur Telescope Making III, in 1953, and originated through his association with the California Academy of Sciences while establishing a facility for the US Navy to repair optical instruments used in the Second World War.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2018 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Herr_Alien; @nobody
Multumesc mult !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2018 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata niste valori pentru tolerantele de colimare date de Stephen Tonkin in cartea Binocular Astronomy:


tolerante colimare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  159.46 kb
 Vizualizat:  de 4275 ori

tolerante colimare.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2018 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth
Multumesc, bune informatii. E mult pana sa ajungem la asa o precizie Very Happy .
In limita timpului disponibil sunt in curs de incercare a unui sistem de colimare mai precis cu ajutorul laserilor in cruce si nivele cu bula. Laserii deja mi-au venit, luni imi vin nivelele. Apoi incep ceva teste. Poate iese ceva. Smile
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Aug 2018 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma gandeam la verificarea unei alinieri conditionate mai corect spus, colimarea perfecta nu cred ca se poate verifica cu plasa. Fac aceasta corectie, ca sa nu mai induc si eu pe cineva in eroare, alinierea conditionata nu e tot una cu colimarea, asta pt cei care nu stiu dupa cum nici eu nu am stiut, stiu ca e precizat in multe locuri pe forum dar daca tot am gresit titlul topicului sa fie precizat si aici.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Aug 2018 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate verifica si colimarea: variezi distanta interpupilara. Daca imaginile raman suprapuse indiferent de distanta interpupilara, binoclul e colimat. Daca imaginile insa se despart, inseamna ca suprapunerea are loc doar la o distanta interpupilara - cazul alinierii conditionate.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Aug 2018 01:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica verificam colimarea prin dezaxarea ochilor ?
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 26 Aug 2018 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o nedumerire, si as vrea sa o lamuresc. Aliniere conditionata inseamna paralelism intre doua axe, ax optic stang si ax optic drept coplanare. Colimare inseamna aliniere intre 3 axe, cele doua plus axa axului central. Daca suntem in conditia de aliniere conditionata, avem axele optice paralele, prin miscarea de moficare a dist. inter pupilare efectuam o miscare de translatie a unei axe fata de cealalta, acestea raman paralele indiferent de distanta dintre ele. Nu inteleg de ce o alta persoana cu alta distanta intre pupilara ar vedea dublat, odata ce avem in continuare paralelism intre axele optice care raman practic in continuare coplanare. Eu cred ca problema cu distanta inter pupilara apare din cauza unei false alinieri conditionate, in care axele optice nu sunt paralele, la o anumita distanta interpupilara punctul de intersectie a axelor este undeva la o dist foarte mare, dand impresia de paralelism cu doua axe, iar prin modificarea distantei inter pupilare, deplasam punctul de intersectie a celor doua axe foarte mult, mai exact il apropiem de binoclu, in fata sau in spate. Cine poate sa ma lamureasca unde gresesc daca sustin ca alinierea conditionata nu afecteaza imaginea la distante intra pupilare difertite, prin urmare diferentierea dintre colimare si aliniere conditionata nu se poate baza pe distanta intra pupilara. Poate am fost incalcit in exprimare.(cititi de doua ori Smile )
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2018 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu ai dreptate.
Daca realizezi colimarea conditionata , adica daca obtii paralelismul intre axele optice pentru o anumita distanta interpupilara ,acest paralelism nu se va mentine in cazul unei alte distante interpupilare.
De ce ?
Deoarece reglajul pentru noua distanta interpupilara il realizezi prin rotatia in jurul axei articulatiei , a ''balamalei''.
Dar , asa cum ai enuntat , axa articulatiei nu era paralela cu cele doua axe aduse la paralelismul particular al colimarii conditionate.
Asadar , la reglarea binoclului pentru noua distanta interpupilara , se pierde paralelismul obtinut conditionat intre cele doua axe optice pentru prima distanta interpupilara.

Emaicliar ?
Daca nu ,pot reveni cu o schita despre cum inteleg eu problema.
Daca am inteles-o gresit , nu-i bai ...voi fi ''colimat'' imediat de colegii de forum. Geek cu cioc

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2018 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian, axa principala a unui binoclu este axa lui mecanica. La o aliniere corecta axele optice ale celor doua canale sunt paralele intre ele si paralele cu axa mecanica (sau axa axului central sau axa de jumelare sau cum vrei sa-i spui) a binoclului.
Daca una din axele optice nu este paralela cu axa mecanica si facem greseala de a alinia cea de a doua axa optica dupa prima, ajungem la colimarea conditionata. Modificand distanta interpupilara cele doua canale nu fac miscare de translatie ci de rotatie in jurul axei mecanice, un canal se roteste in sens orar iar celalalt in sens invers si deci e clar ca paralelismul dintre ele se pierde.
Daca nu e clar citeste de doua ori Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact