Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_11a_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Buna seara - ce telescop e bun ?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Aug 2018 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Buna seara - ce telescop e bun ?
Raspunde cu citat (quote)

Sunt nou in acest domeniu, cu toate ca de mic copil m-a pasionat cosmosul. Sunt pe cale de a-mi achizitiona un telescop pentru a putea observa planetele, galaxiile, etc.
Dupa multe cautari pe net, m-am decis sa cumpar Celestron NextStar 127 SLT, pret 2.990 lei.
https://www.spy-shop.ro/telescop-maksutov-...22097.html

Va rog sa-mi spuneti daca e ok, sau daca nu, recomandati-mi ceva mai bun.

Multumesc.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Aug 2018 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Merita citit topic-ul asta:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=17471&start=0

... si mai adaug, merita citite topic-urile de aici:

http://www.astronomy.ro/forum/Achizitie-instrumente-f60.html

Dupa aia discutam la ce e bun un diametru cat mai mare, cand e buna o focala mai lunga si cand una mai scurta. Spor la citit.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Ai ales un telescop bun Smile
Este usor, compact si foarte puternic pentru dimensiunile lui fizice. Este foarte potrivit pentru observatii lunare, planetare, de stele duble si DSO. Singurul capitol la care are unele limitari sunt observatiile de camp larg unde are nevoie de oculare cu focala mai lunga si/sau camp mai mare.
Se impaca bine cu toate ocularele si simple si mai complexe si are o portabilitate excelenta.
Singurul lucru cu care nu sunt in acord este marirea maxima de 300x trecuta in specificatiile lui. Teoria opticii spune ca un telescop poate lucra la o marire maxim utila egala cu de doua ori diametrul util exprimat in mm ceea ce ar insemna teoretic o marire de 254x, doar ca deschiderea lui utila nu este chiar de 127mm. Pentru a lucra la deschiderea maxima un menisc ar avea nevoie ca deschiderea fetei posterioare sa fie "ceva" mai mare decat cea a fetei frontale, ori fabricantul chinez inca nu a ajuns destul de smecher sa indeplineasca acest criteriu. Colegii de pe CN au sesizat si ei aceasta problema si dupa multe masuratori au ajuns la concluzia ca makul de 127mm are de fapt o deschidere utila de 118mm. Refacand calculul pentru aceasta deschidere ajungem la o marire maxim utila de 236x.
Un profesor german spune insa ca dincolo de 1,7D pierderea de lumina incepe sa fie importanta iar ochiul uman nu mai poate percepe imaginea cu acelasi contrast si definitie. Valoarea nou obtinuta pentru marirea maxim utila de 200x pentru acest instrument se pliaza perfect pe rapoartele colegilor de pe CN care in majoritate au raportat inrautatirea imaginii peste acest grosisment.
Din verificarile personale pot confirma si valoarea de 1,7D drept grosisment maxim pentru o imagine impecabila cat si valoarea de 200x pentru mak-ul de 127 pentru o imagine deasemenea nealterata.

Spor maxim si cred ca Mircea te asteapta ca pe un mar copt pe sectiunea de observatii Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu toate ca nu m-am uitat niciodata printr-un telescop, ma tenteaza mai mult sa vad DSO-uri. De cateva zile ma documentez non-stop si tind un pic catre un "Orion Telescop Dobson N 254/1200 SkyQuest XT10i IntelliScope DOB", deoarece cu acesta cred ca se vad mai bine DSO, dar ma descurajeaza marimea acestuia, cu toate ca stau la etajul 1 si masina personala e fix la scara blocului, deci nu m-as chinui foarte mult cu transportul.
https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-...ob/p,33295
Cand nu o sa ies, o sa incerc sa-l folosesc din balcon cu geamul deschis.
Am vazut ca acest Dobson 254/1200 XT10i are un sistem mai diferit de GoTo fațã de Celestron 127 Slt, dar nu-mi dau seama exact.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Aug 2018 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

shaft, is frumoase ambele telescoape, si au fiecare avantajele lor, dar daca oscilezi intre Mak-uri si Dob-uri, cum oscilam si eu acum un an, iti dau sfatul pe care l-am primit si eu atunci: ia-ti un binoclu bun + un trepied foto si un adaptor, si petrece un an facand observatii cu el. Asa afli si ce iti place mai mult pe cer, iti si formezi deprinderi de observator care or sa-ti foloseasca mult la telescop, si iti si dai seama daca esti in stare sa iesi regulat la stele. Zau daca nu-i pacat sa dai 3-4 mii de lei (plus cat oi mai da si pe accesorii) pe un telescop pe care pe urma nu-l folosesti decat din an in Paste. Si un binoclu, o sa observi, tot iti va trebui, si tratat cum trebuie te tine o viata intreaga, deci nu irosesti bani. Plus ca, daca anul asta ti-l petreci mai stand pe forum, mai trecand pe la cate un star party (nu ai spus in ce zona locuiesti, dar cam au loc in toata tara), mai citind cate un articol si mai gandindu-te la propriile preferinte si nevoi, la sfarsitul lui o sa stii la fix ce telescop, montura si accesorii vrei Smile)

Pentru binoclu ti-as recomanda ceva 10x50 (proportiile clasice de astronomie). Te poti astepta sa cheltui intre 500-1000 lei pe el (eu am dat 900 pe Bufnitza mea - un Pentax SP WP - cu tot cu livrare in Romania, si n-a auzit decat complimente, atat din partea mea cat si a altora, dar se gasesc binocluri bune si mai ieftin). Trepiedul foto nu-i nevoie sa fie cine stie ce nava spatziala, iar adaptorul e un L de metal cu 2 gauri, deci acolo poti sa iesi lejer sub 100 lei

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, dar ce pot vedea doar cu un binoclu? Nu cred ca o sa observ mare lucru pe cer.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te astepti sa vezi DSO ca in pozele de pe net detaliate, colorate si foarte luminoase as zice ca nici o sansa cu nici un telescop. Sunt colegi prin Ploiesti, iesi macar odata sa privesti si te vei lamuri mult mai bine decat o putem face noi aici in scris.

Legat de dimensiune exista si newton dobson colapsabil.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 12 Aug 2018 13:54, modificat de 1 data in total
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Aug 2018 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu tocmai am trecut noaptea asta de jumatate din lista Messier. Galaxii, roiuri de stele, chiar cate-o nebuloasa mai stralucitoare... Plus nove (prima si pe moment singura mea estimare uploadata pe AAVSO prin binoclu a fost facuta), plus 8 din cele 8 planete, plus asteroizi, ba si o cometa, seara trecuta. Daca te uiti la postarile mele, mai ales pe subforumul de incepatori, poti sa-ti faci o idee destul de buna de ce se poate vedea cu un binoclu de 10x50, un cer bun (ai masina, deci ai cer bun - cum zice gluma, cel mai bun filtru de poluare luminoasa e benzina) si una, doua iesiri pe luna. Si n-am terminat inca nici pe departe ce as putea face cu binoclul asta - daca mai aman cumpararea de telescop inca un an, crede-ma ca nu o sa ma trezesc stand degeaba.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2018 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

shaft

Sa stii ca asa este cum a zis zoth , te astept cu drag la sectiunile de observatii.
Lucru care nu se va intampla daca alegi telescopul nepotrivit pentru tine.
Daca eu ar trebui sa iau o decizie acum , as urma intocmai sfaturile colegei noastre Stille :prin ea a vorbit insasi vocea ratiunii.
Lasa-ti ragaz , participa la observatii cu vreun grup de amatori , foloseste telescoapele altora.
Stai pana la sfarsitul observatiei si ofera-te sa ajuti la impachetat , sa pui efectiv mana si sa transporti telescoapele si accesoriile ca sa ai o idee practica despre ce te asteapta in viata de astronom nomad.

Despre binocluri in Astronomie : exista amatori care fac observatii aproape exclusiv prin binocluri.
Despre ce se poate vedea cu un binoclu modest , nu vorbim d-alea uriase :

http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=9527&start=210

''Inteliscope'' este un telescop fara motoare, deci manual dar care are un calculator de proces care te ghideaza spre obiectul cautat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ziceti ca ar trebui sa renunt la acel Celestron 127 SLT MAK, in favoarea unui binoclu, atunci ce binoclu bun imi recomandati ?
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Aug 2018 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu imi recomand Pentaxul oricui ma asculta. Si Stephen Tonkin de la Binocular Sky pare sa aiba o parere buna http://binocularsky.com/reviews/Pentax_SP_10x50.pdf - apropo, iti recomand newsletter-ul lui lunar pentru idei de observatie. De cumparat, l-am luat de pe First Light Optics cu 900 de lei inclusiv livrare ( https://www.firstlightoptics.com/all-binoc...ulars.html ) -daca vrei din Romania, F64 il au pe site dar nu in stoc la 750 lei ( https://www.f64.ro/binoclu-pentax-sp-10x50-wp.html ) si astroshop il au pe stoc dar la un suprapret ridicol ( https://www.astroshop.ro/instrumente/penta...wp/p,49533 )

Alt binoclu prin care m-am uitat si mi-a placut ce am vazut (doar pe timp de zi, dar am auzit lucruri bune si despre performanta lui pe timp de noapte) e Lacerta Explorer 10x50 - are un camp ceva mai larg decat Pentaxul dar imagine usor mai putin clara, as zice. Si o constructie mai putin solida, dar la ce tanc e Pentaxul, asta nu-i neaparat cine stie ce pacat pt Lacerta, mai ales daca nu tii neaparat sa-l cari prin toti muntii patriei, la festivale de metalisti, star party-uri pline de copii, cu microbuze romanesti si zboruri low-cost etc Laughing Il gasesti la o multime de magazine romanesti, cu preturi de 400-450 lei.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Daca te astepti sa vezi DSO ca in pozele de pe net detaliate, colorate si foarte luminoase as zice ca nici o sansa cu nici un telescop. Sunt colegi prin Ploiesti, iesi macar odata sa privesti si te vei lamuri mult mai bine decat o putem face noi aici in scris.

Legat de dimensiune exista si newton dobson colapsabil.


Ce inseamna colapsabil? E cumva FlexTube?
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Aug 2018 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Flex-Tube-uri, sau, la aperturi mai mari, constructii complet truss-tube (in afara de suportul oglinzii principale, si de inelul care tine secundara, focuserul si cautatorul, totul e impaienjeneala deschisa de tuburi.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Al3cks
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2017
Mesaje: 25



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

shaft a scris:
valy a scris:
Daca te astepti sa vezi DSO ca in pozele de pe net detaliate, colorate si foarte luminoase as zice ca nici o sansa cu nici un telescop. Sunt colegi prin Ploiesti, iesi macar odata sa privesti si te vei lamuri mult mai bine decat o putem face noi aici in scris.

Legat de dimensiune exista si newton dobson colapsabil.


Ce inseamna colapsabil? E cumva FlexTube?


Salut,

Sa-ti povestesc pe scurt experienta mea de 1 an cu un FlexTube 300p: daca l-as fi tinut la bloc (stau la 3 si am lift) nu mi l-as fi luat niciodata. Si Orion Dobson 254/1200 e tot p-acolo. Am noroc ca mi-l pot depozita la ai mei la casa, mai ales ca pentru o experienta cat de cat placuta in noaptea de observatii iti mai trebuie si alte accesorii pe langa telescop.

Vezi imaginea atasata. In afara de mobilier (si de tablouri, si de vaza cu flori, si de cosul de rafie Very Happy) eu trebuie sa-mi iau in masina tot ce vezi in camera. De la stanga la dreapta:
- baza platformei ecuatoriale
- sac de dormit
- cort usor de instalat si de impachetat
- ghiozdan de tinut vesta incalzita, haine calduroase, fes si manusi (chiar si acum vara, nu glumesc) saltea de pus sub sac etc
- telescopul bagat in geanta de echipament de cricket (altfel nu-l pot cara pana la masina, geanta are role)
- scaun reglabil pe inaltime (altfel o sa te doara spatele)
- geanta cu accesorii: oculare, scule de colimare, adaptoare, cautator, telrad etc
- baza telescopului, imbunatatita cu sistem DSC si atasata permanent pe partea de sus a platformei ecuatoriale
- scuturi pentru lumini parazite si pentru intarzierea aparitiei condensului
Adica multe chestii de carat. Intelegi ideea Smile

Alex.



2018-08-12 21.01.35.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  257.77 kb
 Vizualizat:  de 6484 ori

2018-08-12 21.01.35.jpg



_________________
Pentax SP 10x50 WP
SkyWatcher 300P FlexTube
Watch-House Eq. Platf. + SkyHub DSC
ES 68 28mm, TV Delos 17.3mm
TV 2x, 3x Barlows
Sus
shaft
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2018
Mesaje: 46



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Aug 2018 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Eu imi recomand Pentaxul oricui ma asculta. Si Stephen Tonkin de la Binocular Sky pare sa aiba o parere buna http://binocularsky.com/reviews/Pentax_SP_10x50.pdf - apropo, iti recomand newsletter-ul lui lunar pentru idei de observatie. De cumparat, l-am luat de pe First Light Optics cu 900 de lei inclusiv livrare ( https://www.firstlightoptics.com/all-binoc...ulars.html ) -daca vrei din Romania, F64 il au pe site dar nu in stoc la 750 lei ( https://www.f64.ro/binoclu-pentax-sp-10x50-wp.html ) si astroshop il au pe stoc dar la un suprapret ridicol ( https://www.astroshop.ro/instrumente/penta...wp/p,49533 )

Alt binoclu prin care m-am uitat si mi-a placut ce am vazut (doar pe timp de zi, dar am auzit lucruri bune si despre performanta lui pe timp de noapte) e Lacerta Explorer 10x50 - are un camp ceva mai larg decat Pentaxul dar imagine usor mai putin clara, as zice. Si o constructie mai putin solida, dar la ce tanc e Pentaxul, asta nu-i neaparat cine stie ce pacat pt Lacerta, mai ales daca nu tii neaparat sa-l cari prin toti muntii patriei, la festivale de metalisti, star party-uri pline de copii, cu microbuze romanesti si zboruri low-cost etc Laughing Il gasesti la o multime de magazine romanesti, cu preturi de 400-450 lei.


Acestea doua ar fi bune ?

https://www.emag.ro/binoclu-celestron-skym...E0SHDBBBM/
https://www.emag.ro/binoclu-celestron-skym...ction=view
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact