Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224696
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 35, 36, 37  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2819

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Iul 2018 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inspirat de Mircea si de Erwin am vazut si eu asteroidul Vesta prin binoclul Zeiss Conquest 10x42 HD. Atasez desenul facut de mine cu ce am vazut prin binoclu.
Iar in legatura cu nebuloasa M57 vazuta de Mircea la 12x, pot spune ca am vazut-o si eu chiar la 10x, la malul marii pe un cer decent (detalii mai multe la "Observatii cu binoclul"). Pana atunci nu am incercat s-o vad cu puteri mici pt ca eram convins ca nu se vede nimic. M-am inselat Smile



vesta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  141.94 kb
 Vizualizat:  de 6331 ori

vesta.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2018 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară a fost de departe cea mai bogată în obiecte pe care până recent le credeam inaccesibile din oraș. Având deschidere de la Nord-Est până la Sud pe balconul estic am putut observa pe lângă Jupiter, Saturn și mai târziu Marte o serie de roiuri mai mici și mai mari din Scorpion, Ophiucus, Sagitarius, Scutum, Pegas. O plăcere deosebită mi-au furnizat câteva roiuri printre care unele le-am identificat și vizitat în premieră: M80, M22, M28, M25, M17, M11, M10, M12, M15, M71, M27 (Dumbell) și altele. Desigur și nebuloasele de vară Lagoon, Trifid, Omega și Eagle. Trifid și Eagle sunt foarte șterse, la limită dar Lagoon și Omega se văd binișor și prin binoclul 7x42.

Am revizitat asteroidul Vesta dar nefăcând un desen nu am putut să-mi dau seama dacă s-a mișcat sau nu. I l-am arătat și soției, a văzut și Jupiter ca de obicei, Saturn dar și Wild Duck și Lagoon cu roiul de lângă. Din ce în ce mai bine. Smile

La căutarea unor obiecte am constatat și că prin căutător (apertură 50mm) unele obiecte se vedeau mai bine dar la altele binoclul a fost mai bun, ajutând faptul că privești cu 2 ochi. Poate că un căutător mare, poate de 70mm, echipat cu vizor binocular ar ajuta? Smile

Limita magnitudinii am putut-o verifica cu ajutorul sateliților lui Saturn deoarece am văzut 4 bucăți: Titan și Rhea la început apoi mai târziu am mai văzut și Thetis și Dione. Așadar transparența a fost foarte bună, atmosfera s-a curățat binișor după ploile din zilele trecute și nu a fost deloc umezeală ca alaltăieri seara. Seeing-ul a fost mediocru și după un pui de somn, pe la ora 2, 2 și ceva, am observat Marte însă fără detalii, din cauza turbulenței atmosferei terestre, nu numai din cauza furtunii globale marțiene.

Luna nu am mai observat-o ca să nu-mi stric adaptarea la întuneric, destul de precară din cauza luminilor orașului. M-am ascuns în spatele balustradei balconului (felicitări arhitectului că l-a prevăzut din zidărie!) ca să pot căuta obiectele cu binoclul fără să îmi intre prea multă lumină în câmpul vizual.

Desigur, câteva duble frumoase nu puteau lipsi, am vizitat Delta Scorpion, Gamma Delfinul, Albireo, probabil și altele însă nu îmi mai amintesc tot ce-am văzut fiind mai multe obiecte decât observam în mod obișnuit de pe câmp.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Iul 2018 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am putut ieși și eu la observatii in sfârșit, după o săptămână de vreme extremă Laughing .
Am observat cu telescopul reflector de 114/900mm și ocularul de 9mm TS Optics Plossl, la 100x, planetele Jupiter , Saturn și Marte.
La începutul serii am observat mai întâi planeta Jupiter, la care se vedeau trei sateliți, Ganimede la est de planetă, Europa la vest de planetă și Callisto aproape de discul planetei Jupiter, deasupra polului Nord al acesteia.
Apoi a urmat Saturn, la care am observat relativ bine diviziunea Cassini, dar și 4 sateliți, Titan, care se observa ușor, la sud-est de planetă, Rhea sub planetă, puțin mai la sud-vest , Tethys cam în drept cu Rhea, dar mult mai aproape de inelele lui Saturn și Dione,care se vedea la nord-est de planetă. Dacă Titan se observa ușor iar Rhea oarecum greu in ocularul de 9mm, in schimb sateliții Tethys și Dione se observau foarte greu. Am schimbat ocularul de 9mm cu cel de 20mm Reverse Kellner ( grosisment de 45x) și sateliții in cauză se observau mai bine decât în ocularul de 9 mm. După miezul nopții am observat și planeta Marte, care se vedea mare la 100x cu ocularul de 9 mm, relativ clar dar fără detalii pe suprafața discului, probabil din pricina unei furtuni de praf globală.
Am observat și asteroidul Vesta,cu ocularul de 40 mm Celestron Nexstar Plossl,care oferă un câmp real de 1,8°,la 22,5x pe telescopul reflector. Avea o culoare alb-gălbui, avea o scintilație mai redusă decât stelele din jur. In preajma sa am găsit două stele de reper,de magnitudinea 10-10,5 , după care sa mă iau pentru a evidenția mișcarea sa printre stele, acum bănuiesc că are mișcare retrogradă.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 03 Iul 2018 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:

...
Am observat și asteroidul Vesta,... , avea o scintilație mai redusă decât stelele din jur.
...


Dece oare? Rolling Eyes

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Iul 2018 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil fiindcă asteroidul se găsește mult mai aproape de noi decât stelele, iar dimensiunea aparentă a sa chiar dacă este foarte mică pentru telescoapele noastre, este totuși mai mare decât a stelelor, de aceea, și scintilația este mai redusă decât la stele.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 03 Iul 2018 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diametrul unghiular al asteroidului este mult mai mare decât al oricărei stele. Dar dacă turbulența atmosferei este mare, nu scapă nici el de scintilație.
Se credea că scintilația stelelor ar putea fi folosită pentru măsurarea (aprecierea) dimensiunilor lor unghiulare; dar nu s-a reușit.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2819

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Iul 2018 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat de ceva zile un Maksutov de 100mm diametrul (Rubinar 10/1000) si i-am facut o scurta proba din balcon. Cu acest instrument am observat Venus care era intr-o faza de aprox. 70%. Mi-a placut cum se vedea planeta neavand nici un fel de aberatii cromatice. Am facut o proba si pe Polaris, caruia i-am vazut companionul la puterea 62,5x. Prin Tair insa la 68x nu se vedea companionul. Apoi am vizitat M81 si M82 cu vedere indirecta. Sunt multumit de acest instrument, dar ca sa-l folosesc cu prisma diagonala trebuie sa-i pun barlow si astfel devine un instrument de 2000mm focala. Cam mare pentru gustul meu... Cea mai mica putere pt aceasta focala o pot obtine cu ocularul de 32mm si este de 62,5x Sad Din cauza asta, partea mai grea a observatiilor a fost chiar gasirea obiectelor mai sus mentionate, pentru ca nu am adaptat inca un cautator pentru mak si am fost nevoit sa aliniez ochiometric instrumentul si sa caut direct cu 62,5x...am cautat cam acul in carul cu fan, dar m-am descurcat pana la urma. De exemplu "banalul" Polaris l-am gasit cam in 5 minute de survolari prin apropierea lui Smile Iar vreo 10min-15min mi-au luat sa gasesc M81 si M82 Smile
La sfarsit simtind nevoia de "oxigenul" campului larg, am tras o ochiada si cu binoclul la Roiul dublu din Perseu si la roiul M3 care arata ca un cocolos pufos. La un moment dat, pe langa M3, am zarit satelitul artificial Iridium 47 care se grabea dinspre Carul Mare spre Arcturus, iar eu apoi m-am grabit din balcon spre pat Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2018 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Tudor, Rubinarul este chiar un instrument "de balcon". Foarte compact si puternic pentru marimea lui. Pe masura ce o sa-l folosesti ai sa te obisnuiesti si cu gasirea mai rapida a obiectelor.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iul 2018 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E similar MTO11CA dar construcția mecanică diferă și are două lentile corectoare din câte îmi aduc aminte, așadar este mai greu puțin. Focusul este pe rulmenți, mai precis și mai ușor. Însă dacă poți umbla la inelul de focus poți lungi drumul optic destul de mult cu o mică apropiere a lentilelor de oglinda primară. La mine a încăput nu numai prismă diagonală ci și un focuser elicoidal, devenind astfel mult mai simplu de utilizat pentru astronomie. Nu am pus niciun barlow dar șurubul care oprea focalizatorul a fost "barberit" și filetul merge greu la capăt dar mai are backfocus încă. E vorba doar de vreo tură sau două de filet.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2819

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Iul 2018 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, multumesc de sfaturi! Am inteles din topicul lui Zoth
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0
ca focusul Rubinarului este tot pe filet, inelul de prindere pe trepied fiind pe rulmenti. Si da, are doua meniscuri groase in fata pe care le-am desfacut si le-am curatat. Si am inteles, tot din topicul lui Zoth, ca daca umblii la piedica de focus a Rubinarului, marind cursa spre infinit, se pierde apertura. Pt ca oglinda secundara va primii doar o parte de lumina de la cea principala. Deci si aici e un compromis. La MTO -ul tau, avand alta formula optica, poate merge. La Rubinar varianta cea buna, dar nu cea mai la indemana, e cea a lui Zoth adica schimbarea la strung a flansei cu filet M42 in T2 si folosirea directa a unei prisme cu filet T2


Ultima modificare efectuata tudor la 08 Iul 2018 23:46, modificat de 4 ori in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Iul 2018 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Schema:


MC-Rubinar-10-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  26.06 kb
 Vizualizat:  de 6030 ori

MC-Rubinar-10-1000.jpg


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Iul 2018 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am fotografiat Luna si Jupiter in acelasi cadru, cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ 7. Iar mai tarziu, pe la ora 22:20 , am filmat trecerea Statiei Spatiale Internationale ISS, cu camera web Logitech si telescopul reflector de 114mm. Incepe iar sa fie vizibila seara ISS. Smile Am ales cele mai clare cadre si le-am pus intr-o singura imagine. Smile


P1140719.JPG
 Descriere:
Luna si Jupiter 21-07-2018
 Marime fisier:  33.09 kb
 Vizualizat:  de 5853 ori

P1140719.JPG



1317.PNG
 Descriere:
Statia Spatiala Internationala 21-07-2018 ora 22:20
 Marime fisier:  6.18 kb
 Vizualizat:  de 5853 ori

1317.PNG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Aug 2018 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am jucat oleaca cu Paint-ul si WinJUPOS si-am facut cateva schite cu ce-am vazut aseara prin binoclul BTC 15x70 si luneta 90/910 mm la mariri intre 38x - 113x:
- Venus, luminos in faza de 55%
- Jupiter, cu satelitii Galileeni si benzile noroase. Mi-a atras atentia o banda subtire, neregulata, intre cele doua benzi ecuatoriale, mai apropiata de cea nordica. Parca erau si ceva formatiuni ce uneau din loc in loc banda subtire si NEB. Poate confirma cineva?
- Marte, cu cateva detalii sterse din cauza furtunii de nisip. N-am vazut calota polara sudica, Marte abia se ridicase peste un bloc si turbulentele erau puternice
- cometa 21P/Giacobini-Zinner, distingandu-se forma alungita
- Saturn cu inelul si Diviziunea Cassini, doi sateliti si o banda noroasa.



2018-08-05.png
 Descriere:
 Marime fisier:  52.28 kb
 Vizualizat:  de 5699 ori

2018-08-05.png


Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Aug 2018 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit cu 5dobul dupa bloc sa vad in sfarsit comera Zinner. Telescop mic, cer naspa, abia am zarit-o la 6mm. Dar ca sa mai vad ceva, am pis pe Polaris in jurul careia e asterismul Diamond Ring. Frumusel. Si la cateva fov-uri e cel mai nordic roi deschis: Polarissima Cluster sau ngc 188. Nu e mare lucru, cateva stelute, dar mi-am amintit de gslaxia Polarissima Borealis dezpre care discutasem de vreo 2 ani, si am zis sa vad macar cel mai nordic roi
Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Aug 2018 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Asa am patit si eu cu cometa P21 desi am folosit dobsonianul de 200mm.
Am zarit la pozitia indicata ''ceva'' atat de slab luminos pe cerul ''cleios'' incat am preferat sa nu raportez observarea cometei.
NGC 188 nu m-a impresionat prea tare nici pe mine iar ''Polarissima Borealis'' ramane inca de domeniul teoriei.
Langa Epsilon UMi se afla asterismul ''Mini Coathanger'' , l-ai observat ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 35, 36, 37  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 37
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact