Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14august_0139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2018 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon

Ce mult imi place sa citesc asa ceva !
Felicitari pentru rezolvarea lui Marfik ,multumesc pentru detalii si pentru aducerea in atentie a acestei stele pe care nu am observat-o niciodata.
Din descrierea observatiei ,inteleg insa cu nu va fi o observatie usoara.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Iul 2018 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ohooo, Coane Mircea,
Cate duble n-am observant, dar citind postarile domniei tale, sau ale prietenilor nostri ma simt si eu putin partas la la calatoria printre stele, sau printre carti.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Iul 2018 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara 21 iulie, o fereastra de cer senin. Locul curticica scaldata si aia in lumina orasului. Instrument mak 180. Boonnnn….
Transparenta 7/10, turbulenta 8/10, temperatura 22*C. Instrumentul s-a aclimatizat repede.
Mi-am facut mana pe Izar (epsilon Bootis) separata (3'')clar deja de la grosismentul de 108X, ocular NN (no name) de 25 mm. Cu un ocular Let de 20mm am avut G=135X si o separare ca la carte, cu cer negru in jurul tintei. PA=345*. Izar era una din preferatele lui F. Struve (o denumise Pulcherrima- cea mai frumoasa)
Obiectivul meu a fost insa Struve 2114 aflata la sud est de kapa Ophiuchi la caa 1,63 grade. Steaua se localizeaza usor fiind la capatul sudic au unui asterism de trei stele dispuse in linie impreuna cu kappa oph si iota oph. (kappa fiind in centru)
Alte nume pentru Struve 2114: HIP 83342A, SAO 12202 si HD 153 914
Atacata direct cu G=245X (ocular TV 11 mm) dubla s-a separat curat si a relevat o imagine superba a doi bulgarusi micuti, discreti si tacuti ,separati la 1,2'' (cataloagele dau 1,3''). culorile componentelor apreciate de mine fiind alb albastrui si alb galbui, iar PA-ul de 197*
Sissy are un comentariu pe care-l reproduc:''125 mm, 200X. A beautiful tight pair. 200X show a lopsided figure 8, wittish yellow and yellowish ash in colour. Smith: This pair greatly resembles sigma Coronae Borealis''.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Iul 2018 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului: 192
Raspunde cu citat (quote)

Tot din Catalogul de 2100 stele duble aflam de magnitudinea componentelor de 6,7 si respectiv 7,6 precum si de clasa spectrala A4V.
Taki mentioneaza in catalogul sau Struve 2114 ca avand 1,3'' separare, cu aceleasi magnitudini ale componentelor ca si Catalogul de 2100 duble si PA de 192* determinari dni anul 2003.
Fata de determinarile istorice mentionate in catalog (1825- dupa an facute probabil de F.Struve) separarea a scazut de la 1,5'' la 1,3'' iar PA-l a crescut de la 138* la 192*

Nu am gasit o orbita calculata; se mentioneaza in Stelarium pe langa datele uzuale, doar distanta de 379 a.l.
O dubla extrem de interesanta si provocatoare . Desigur ca am facut si schite, care urmeaza a fi postate.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Iul 2018 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat prin insemnarile mele si am dat peste sigma Corona Borealis-observatii facute in data de 1 septembrie 2017 ora 22.10 TLR tot din curtea firmei. Instrumentul folosit a fost un cassegrain micut de 138 mm F=22
Am facut legatura cu observatia amiralului Smith.
Sigma Cr B are o separatie mult mai lejera de 7'' culoarea ambelor componente fiind galbuie, (spectrul fiind GOV si G1V- ceea ce explica culoarea). PA-ul notat de mine a fost de 240*, iar in catalog apare cu PA de 236*
Sigma Cr B este o dubla mai lejera accesibila instrumentelor de 60 mm. Comentariul d-rei Sissy : '' Showcase pair 60 mm: A bright, vivid pair of lemon-white stars, midly unequal, that are split by a hair at 25X. Si cand te grandesti ca eu am atacat-o cu G=245X oferit de focala lunga si un ocular TV de 15mm uitat acolo din confruntarea cu fioroasa stea gamma Corona Borealis

Sub aspect vizual, dincolo de frumusetea lor, Struve 2114 ofera mai multe provocari decat sigma Corona B (vorba unui celebru politiciandin anii '90, indrgostit si el de stelele de pe eticheta sticlelor, Parerea mea.)

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2018 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Theogon,
In baza de date Stelle Doppie, care isi face updatarile dupa WDS,
STF 2114 are: m. 6.72, 7.61, separatia 1.4" si PA-ul 199. Ultima observatie 2016.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iul 2018 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am un mare necaz , au instalat becuri cu led pe strada mea , le-au montat la inaltime mai mare ca cele de dinainte, toata curtea e inundata cu porcaria asta de lumina.
Este o lumina inutila , este foarte urata - becurile cu leduri au o lumina ca de morga si este si extrem de daunatoare sanatatii.
Nici inainte nu am avut conditii ideale dar acum este mult mai greu , aproape imposibil sa fac observatii.
Cateva zile am fost in knock-out la podea.
Voi participa intr-o masura mult mai mica la observatii.
Voi termina unele dintre proiectele ATM incepute dar telescoape noi la mine nu vor mai fi.

Ascunzand dobsonianul de 200mm sub o tufa decorativa pentru a evita blestematele de becuri , am reusit aseara sa rezolv Marfik si Struve 2114.
Discurile de difractie erau deja rezolvate la 164x/Plossl 7.5mm dar am putut ridica grosismentele pana la 616x.
Cel mai bine , cu spatiu negru intre componente , am vazut aceste doua stele duble la mariri in jurul a 250x-300x.

Multumesc colegului ''theogon'' pentru excelentele sugestii de observatii si pentru detaliile din rapoartele care mi-au readus oleaca din dorinta si vointa de a face observatii.
Sigma CrB am observat-o de trei ori intre Aprilie 2011 si Mai 2017- asa am gasit in arhiva personala : odata cu luneta de 60mm si de doua ori cu reflectorul de 125mm F/6.9.

Mircea



Sigma CrB.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  56.86 kb
 Vizualizat:  de 6278 ori

Sigma CrB.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Iul 2018 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,
Imi pare sincer rau, pentru ca stiu cum este. La mine pe strada inca dinainte sa ma apuc de astronomie existau becuri led. Am avut o perioada cand un copac cazuse la o furtuna si a rupt reteaua de iluminat. Strada a stat asa vreo 2 ani (doi ani!!) fara lumina in ciuda reclamatiilor celor de pe strada. Dar din pacate in perioada aceea nu aveam telescop ca sa pot sa ma bucur din plin de intunericul de pe strada.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau de ce intamplate cu becurile.Incercati sa vorbiti cu cei care raspund de becuri sa puna la stalpii cu pricina niste intrerupatoare astfel incat sa poata fi oprite la nevoie.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 23 Iul 2018 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off topic. Coane Mircea, aveam o curte mica de unde faceam observatii. De doi-trei ani s-au ridicat peste drum niste monstri de 13 etaje cu etajele 3,4,5 si 13 luminate a giorno. Nu am nevoie de nici o lampa aditionala cand fac schite. Am facut un parasolar lung dintr-un material pentru protejarea parbrizelor, pe care l-am acoperit in interior cu velur negru autocolant. Pentru restul luminii imi trag pe cap o patura subtire si ma fac ca nu-mi pasa.
La duble si planete merge, pentru celelalte obiecte mai punem un filtru, mai marim aperture, aluzie la T Rex-ul de 245 mm care asteapta sa eclozeze in ograda domniei tale.
Cei din Bucuresti de la Astroclub au pus spre fostul bulevard Ana Ipatescu (foarte aproape de Piata Romana) un paravan pe tevi din metal si se descurca si asa. Poate un gard inalt din plasa de sarma pe care sa creasca iedera sau mai bine strugurii
Nu ne doboara pe noi nici un bec si nici un led!

FlorinC. Utile complectarile tale. Magnitudinile de la Struve 2114 le aveam si eu cu doua zecimale, dar nu le-am mai postat pentru ca erau asemanatoare cu cele din catalogul de 2100 stele. Insa observatiile din baza de date Stelle Doppie din 2016 nu le aveam asa ca bine ca le-ai postat

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Theogon,
Eu va multumesc pentru ca pe STF 2114 nu o aveam in baza mea de date...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Iul 2018 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi si solidaritate , sa speram ca pasiunea mea pentru Astronomia observationala nu va sucomba acestei agresiuni.


Off-topic.

Spuneam ca excesul contemporan de lumina este extrem de daunator sanatatii.
Nu este un comentariu ofticat ci o observatie practica si am sa vi-o descriu.
In ultimele doua saptamani am fost de doua ori la farmacie.
De fiecare data am avut in fata mea pe cineva cumparand melatonina.
In anii trecuti nu am auzit pe nimeni cerand melatonina.

Absenta melatoninei este foarte periculoasa si este declansata de prezenta luminii noaptea.
Celulele organismului nostru se mai si defecteaza.
Cu totii avem niste ''celule de mentenanta'' care repara celulele defecte.
''Celulele de mentenanta'' nu ies la munca decat dupa ce organismul este inundat de melatonina care joaca rolul de anestezic , este un fel de drog natural.
Prezenta luminii in timpul noptii impiedica organismul sa genereze melatonina si , drept consecinta, ''celulele de mentenanta'' nu ies la munca.
Celulele defecte nu mai sunt reparate si incep sa se acumuleze.
Iar daca acele celule defecte incep sa se reproduca , bietul om s-a ales cu o boala , posibil incurabila.
Habar nu are ca s-a ales cu acest necaz de la iluminatul public pe care-l aplauda cu cat este mai intens , de la luminile ''de securitate'' tot mai multe montate deasupra usilor, de la luminile ''arhitecturale'' tot mai multe pe care si le monteaza singur ca sa bata in ferestre, sa vada toti ce termopane are.
Nici ne indraznesc sa ma gandesc la parintii care tin becuri aprinse in dormitorul copiilor...

Cea mai nociva este lumina albastra.
Si acum hai sa vedem ,unde este prezenta lumina albastra ?
Raspuns : in lumina ecranelor TV , a monitoarelor de computer si a telefoanelor ''inteligente''.
Si a becurilor de iluminat public cu leduri.


Nu sunt medic dar sunt convins ca in deceniile urmatoare va avea loc o epidemie de boli incurabile de proportii comparabile cu epidemiile medievale europene de ciuma neagra.
Cauza declansatoare sta in poluarea luminoasa.
Ziua nu-i nici o problema.
Iar noaptea ,calculatorul ,aparatul TV si telefonul se sting atunci cand vrem sa dormim.
In schimb iluminatul public cu leduri scalda toata noaptea ferestrele dormitoarelor unui numar incalculabil de oameni...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Aug 2018 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultimele doua seri am observat multe stele duble, vreo 27 de stele , un adevarat maraton la stele duble. Very Happy
Constelatiile vizate au fost Ophiucus, Scutum, Aquila si Sagitta, cele mai multe stele duble le-am gasit in Aquila.
Stelele duble observate sunt urmatoatele:

Struve 2122 in Ophiucus, mA= 6,4 mB= 9,7 sep.= 20". Componenta B greu vizibila.
Struve 2048 in Ophiucus, mA= 6,6 mB= 9,7 sep.= 6". Componenta B foarte greu vizibila.
Struve 2276 in Ophiucus, mA= 7,1 mB= 7,4 sep.= 7". Componente aproape indentice si usor vizibile.
H IV 74 in Ophiucus, mA= 6,6 mB= 9,6 sep.= 42". Componenta B relativ greu vizibila.
Otto-Struve 355 in Ophiucus, mA= 6,4 mB= 10,3 sep.= 38". Componenta B greu vizibila.
Struve 2375 in Serpens Cauda, mA= 6,3 mB= 6,7 sep.= 2,5". Frumoasa dubla, cu componente indentice.
59 Ser/ Struve 2316 in Serpens Cauda, mA= 5,4 mB= 7,6 sep.= 4". Componenta B relativ greu vizibila.
Struve 2373 in Scutum, mA= 7,4 mB= 8,4 sep.= 4". Componenta B relativ greu vizibila.
Struve 2325 in Scutum, mA= 5,8 mB= 9,3 sep.= 12". Componenta B greu vizibila.
Struve 2313 in Scutum, mA= 7,5 mB= 8,7 sep.= 6". Componenta B relativ greu vizibila.
Struve 2447 in Aquila, mA= 6,8 mB= 9,6 sep.= 14". Componenta B greu vizibila.
23 Aql/ Struve 2492 in Aquila, mA= 5,3 mB= 8,3 sep.= 3". Componenta B greu vizibila.
Struve 2533 in Aquila, mA= 7,4 mB= 8,3 sep.= 22". Componenta B relativ vizibila.
Struve 2532 in Aquila, mA= 6,1 mB= 10,3 sep.= 33". Componenta B relativ greu vizibila.
Struve 2535 in Aquila, mA= 6,8 mB= 9,8 sep.= 25". Componenta B greu vizibila.
Struve 2494 in Aquila, mA= 7 mB= 10,4 sep.= 26". Componenta B greu vizibila.
Struve 2543 in Aquila, mA= 6,8 mB= 9,7 sep.= 13". Componenta B foarte greu vizibila.
Struve 2489 in Aquila, mA= 5,7 mB= 9,3 sep.= 8". Componenta B relativ greu vizibila.
Struve 2426 in Aquila, mA= 7,5 mB= 9 sep.= 17". Componenta B relativ greu vizibila.
Struve 2432 in Aquila, mA= 6,7 mB= 9,2 sep.= 15". Componenta B greu vizibila.
Struve 2446 in Aquila, mA= 7 mB= 8,9 sep.= 9". Componenta B relativ vizibila.
H I 93 in Aquila, mA= 7,5 mB= 8,1 sep.= 2". Componente foarte apropiate si usor asimetrice.
Struve 2646 in Aquila, mA= 7,5 mB= 9,3 sep.= 18". Componenta B relativ greu vizibila.
57 Aql/ Struve 2594 in Aquila, mA= 5,7 mB= 6,3 sep.= 22". Componente usor asimetrice si usor vizibile.
Struve I 45 in Aquila, mA= 7 mB= 7,3 sep.= 96". Foarte larga, cu componente usor asimetrice.
Struve 2504 in Sagitta, mA= 7 mB= 9 sep.= 9". Componenta B relativ greu vizibila.
H N 84 in Sagitta, mA= 6,4 mB= 9,5 sep.= 28". Componenta B relativ vizibila.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2018 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Iulian90,
Frumoase observatiile la duble. Bravo !
Pe cand si poze la duble?
Eu ma tot caznesc dar cand pot eu sunt nori si cand imi este imposibil sa obsev cu vre-un instrument, e senin si cerul e plin de stele...
Spor la observatii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Aug 2018 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc FlorinC. Smile

Alaltaseara am facut si cateva poze la stele duble, cu o camera foto / video auto (dash camera) E-Boda DVR 2001, care in mod normal se monteaza pe bordul masinii sau pe parbrizul acesteia. Camera respectiva am achizitionat-o de curand si am modificat-o pentru astrofoto (i-am dat jos obiectivul si i-am pus barell de ocular) ,am montat-o pe telescopul reflector de 114mm f/7.9,prin barlow 3x.



alpha her.png
 Descriere:
Alpha Herculis - Rasalgethi
 Marime fisier:  277.73 kb
 Vizualizat:  de 5221 ori

alpha her.png



beta cyg.png
 Descriere:
Beta Cygni - Albireo
 Marime fisier:  315.39 kb
 Vizualizat:  de 5221 ori

beta cyg.png



epsilon lyr.png
 Descriere:
Epsilon Lyrae
 Marime fisier:  284.54 kb
 Vizualizat:  de 5221 ori

epsilon lyr.png



delta ser.png
 Descriere:
Delta Serpentis
 Marime fisier:  290.79 kb
 Vizualizat:  de 5221 ori

delta ser.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 35 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact