Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224685
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Rhein Optik 8x30WW Marco Polo


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2018 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Rhein Optik 8x30WW Marco Polo
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Rhein Optik 8x30WW Marco Polo

1- PREZENTARE GENERALA
Desi puterea 8x nu este chiar o favorita pentru mine, de fiecare data cand pun mana pe un classic 8x30 nu pot sa nu ma minunez de frumusetea, eleganta si optimizarea acestui model. Probabil daca as fi intrebat vreodata care model de binoclu il consider cel mai reusit de-a lungul timpului raspunsul meu ar veni imediat “8x30”!. Optim din toate punctele de vedere. Absolut superb, un model care apare undeva dupa anii 1920 intai sub o forma miltara de 6x30 si un camp larg 150m / 1000m si mai apoi in versiunea imbunatatita ce ajunge pana in vremurile noastre 8x30 cu acelasi camp 150m / 1000m. Maximum de randament per volum si greutate, ATB-ul vremurilor vechi, facand fata cu brio in toate domeniile in care se doreste utilizarea binoculara.

Date Tehnice:
Diametru obiectiv (mm) = 30
Putere maritoare = 8X (real 7X)
Camp visual (dеgrееѕ) = 8.5
Camp vizual (m / 1000m) = 150
Diametru pupila de iesire (mm) = 3.8
Distanta minima de clar (m) = 5
Fосuѕ =сеntrаl
Schema optica; Рrіѕme Роrrо
Material carcasa = Аlumіnіu аliaj
Acoperiri carcasa = piele sintetica
Culoare = negru
Tara de origine = West Germany
Dіmеnѕіuni (mm) = 155 × 120 × 60
Greutate (g) 538 (n.a = inclusiv curea de prindere)
Prindere pe tepied = Nu
Utilizare cu ochelari = Nu


2- ISTORIC
Rhein Optik este una din multele firme de optica din Berlinul Germaniei Federale care producea aparatura optica printre care si binoclul din review-ul nostru, binoclu produs undeva in zona anilor 60-70. Optica Wetzlar era usor accesibila tuturor firmelor germane chiar si firmelor relative mici ca Rhein Optik. Pretul insa pentru sticla de calitate era probabil mare astfel incat multe firme faceau fel de fel de artificii pentru contrabalansarea acestuia.

3- MECANICA
Mecanica este germana. Asta ar cam trebui sa spuna tot. Caci totul functioneaza perfect, fiind lucrat extrem de ingrijit si corect. Fiecare piesa este pusa acolo unde trebuie, totul se misaca frumos fara jocuri, fara frecari inutile sau zgomote ciudate. Prismele din fata au conuri , culmea din alama, neinnegrite la exterior. Desi nu cred ca era cazul ele au fost totusi revopsite cu negru.

4- OPTICA
Optica este BaK4 de foarte buna calitate, avand un contrast foarte bun, luminozitate fosrte buna si definitie deosebita clasica pentru Wetzlar-ul acelor ani. Practic ocularele sunt acoperita cu antireflex auriu si foarte palid bleu iar obiectivele sunt acoperite cu Albastru dens. La o analiza atenta comparativa cu CZ 8x30, se observa ca prismele sunt putin mai mici si asimetrice (cele din fata mai mici decat cele din spate). Daca fabricantul a dorit sa scada sticla scumpa din pret, se pare ca a reusit ceea ce este insa ciudat este faptul ca acest binoclu este la fel de luminos ca si un CZ 8x30 cu prisme mai mari. Este adevarat ca Marco Polo nu are tintul galben a lui CZ 8x30 dar asta nu explica inca egalitatea. Si in final, nu stiu de ce mi-a luat atat de mult timp sa realizez, am gasit explicatia: am de fapt in mana un 7x30! Un mic siretlic de marketing des intalnit la micile firme germane ai acelor ani. O minciuna scuzabila insa caci calitatea imaginilor este extrem de buna, contrast excelent, luminozitate superba, in ansamblu un binoclu foarte reusit. Ocularele au eyeshields cu un eye relief relativ scurt astfel incat sa poti scufunda ochii fara contact al genelor cu optica, dar suficient sa ecraneze eventuala lumina parazita din lateral spate. Campul vizual este ferm delimitat, si nu exista reflexii interne parazite. Nu sunt zone de obturare pe axul optic, si zona de claritate este undeva pana la 23-24% de margine, o normalitate pentru un wide al acelor timpuri. Nu produce irizatii contralumina.

5- TESTE
Binoclul se comporta excelent atat astro cat si terestru. Imaginile sunt de o calitate deosebita, mergand umar la umar cu binocluri de renume germane fiind egal efectiv din toate puncte de vedere cu CZ 8x30, mai putin puterea maritoare. Coloritul este natural, mai natural ca la CZ, atat astro cat si terestru.

6- CONCLUZII
Un binoclu foarte bun, recomandat cu multa caldura pentru clasa 7x30. Pretul unui astfel de binoclu, tinanad cont de faptul ca se poate achizitiona doar second hand il plasez in jurul a 43 de EURO.
Pretul este in contextul in care binoclul este in stare buna atat mecanica cat si optica si NU necesita interventie privind curatarea, reglarea sau repararea sa!



RheinOptik8x30mic.jpg
 Descriere:
Un binoclu recomandat cu caldura pentru clasa 7x30
 Marime fisier:  1.07 MB
 Vizualizat:  de 2324 ori

RheinOptik8x30mic.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Iun 2018 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar merita verificata puterea de marire. Faci doua poze, una cu telefonul prin binoclu, apoi doar cu telefonul, avand acelasi subiect vizat. Deschizi apoi pozele intr-un program de editare (Gimp de ex) si masori acelasi subiect in ambele poze; Gimp are o unealta de masurat buna.

Imparti apoi cele doua dimensiuni.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2018 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum mai ziceam, eu folosesc simpla metoda a compararii folosind un ochi pe un binoclu sa zicem etalon si celalat pe binoclul de verificat. Cele doua imagini le aduc in paralel si le compar. Astfel daca diferenta este de 1X intre cele doua imagini, ochiul meu poate recombina cele doua imagini in una singura, ceva mai tremuranda este adevarat ... daca diferenta este mai mare decat 1X nu pot sa combin imaginile ... practic o diferenta de 1x este foarte vizibila daca pot spune asa in aceasta conjuctura. Deci eroare in sine este relativ mica. In marea mea lene, folosesc aceasta metoda deoarece imi este mai usor Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact