Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
C_2017_V2_Johnson_copy_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mai 2018 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumesc pentru linkul spre un site atat de interesant.
Iti doresc succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mai 2018 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumim, Mircea!

Aseară am văzut cel mai frumos Jupiter de la balconul estic, prin mak MTO11-CA și ocularul "Zoth" solid plossl. Marea Pată Roșie și detalii în benzi pe care altădată le-am văzut doar prin instrumente mai mari, ca newtonianul Hinds sau mai performante, ca luneta APO Takahashi a lui Topacid.

Performanța acestui ocular la centrul câmpului este imbatabilă. Am stat minute în șir să privesc și să deslușesc detalii și culori până când un mare nor a acoperit peisajul. Înainte de a proba ocularul m-am uitat cu Nagler de 11 și 9mm și cu TS UWA de 7mm. TS UWA de 4mm n-a mers deloc, este prea mult pentru rezoluția mak-ului și imaginea era degradată vizibil. Doar prin ocularul Zoth am văzut culorile naturale. Poate a fost și un moment fericit când seeing-ul s-a îmbunătățit, benzile fiind întinse până aproape de marginea discului. Altitudinea planetei la ora observației, în jur de 23, în mod cert a contribuit la detaliile fine, invizibile mai demult când Jupiter era jos. Am putut urmări cum GRS a ajuns de la o treime la jumătatea discului, vizibil de la o oră la alta.

Am mai studiat și Luna, aici ocularul "Zoth" nu face față din cauza curburii câmpului și zonei mici de claritate, în centru. În schimb, Naglerele și TS de 7 sunt OK.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Iun 2018 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară, pe lângă niște capturi la Jupiter, cu camera Logitech Quickcam montată pe telescopul reflector 114mm (lentila Barlow înșurubată direct pe cameră - 2x), am făcut capturi scurte și la stele duble, ca Mizar din Ursa Major, Epsilon din Lyra, Rasalgethi din Hercules. Am rămas surprins să văd că camera a reușit să spliteze componentele la Epsilon Lyrae, este bună camera, reușită. Smile


epsilon-lyr.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  17.75 kb
 Vizualizat:  de 6538 ori

epsilon-lyr.JPG



vlcsnap-2018-06-08-09h11m22s224.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  20.91 kb
 Vizualizat:  de 6538 ori

vlcsnap-2018-06-08-09h11m22s224.JPG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2018 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am făcut pentru prima dată observații cu Hinds din "curtea din spate" - balconul de la est. Am reușit să văd Jupiter așa cum n-am crezut niciodată că se pot vedea de la balcon, din oraș, când seeing-ul a permis am putut pune ocularul TS UWA de 4mm și la 310X am putut vedea detalii frumoase în benzi, MPR-ul și banda subțire din dreptul ei, zona luminoasă care înconjoară MPR, o zonă maronie în banda nordică care se extinde spre exteriorul ei, culorile gri și maro evidente. Asta pe un seeing mediocru, luminile din satele de la orizont scintilau puternic. Mai treceau nori și uneori seeing-ul se înrăutățea semnificativ dar totuși am putut studia planeta la 160X cu ocularul TS UWA de 7mm și cu Nagler de 9 și 11 mm. Într-adevăr, Hinds oferă imagini semnificativ mai bune decât micuțul maksutov. Așadar și soția a fost impresionată, după mai bine de o lună de observații prin mak acum a văzut ceva nou și mai interesant. Încă negociem spațiul de pe balcon, dobsonianul ocupă mai mult loc așadar nu am voie cu amândouă... Smile

Am mai observat dublele Epsilon Lyra, frumos rezolvate la 160x cu 7mm și de data asta soția s-a arătat încântată. Prin mak nu se vedeau clar, era nevoie de experiență ca să le distingă. Apoi, singur, am mai observat Delta din Scorpion, Zubenelgenubi, am căutat în zadar M13, erau și nori și cerul e viciat de lumina orașului în partea aceea, nu am reușit să identific constelația nici măcar prin jumătatea de binoclu militar. Nici pomeneală de vreun alt roi, M4 sau M5 care ar avea o poziție favorabilă. Nu mă aștept nici la vară să văd ceva nebuloase prin Săgetător. Pentru astea trebuie cer bun și ochi adaptați la întuneric ceea ce în balcon e imposibil.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iun 2018 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Ma bucur si - fie-mi iertat - ''ma umflu in pene'' , am zis eu ca telescopul Hinds nu te va dezamagi !
Cat despre obiectele din Sagetator ... iar sunt optimist.
Sa folosesti parasolarul acela lung pe care l-ai pregatit.
Si pune ''botnita'' focuserului astfel ca sa primeasca lumina numai prin secundara,nimic pe langa.
Sau -ma rog - cat mai putina...
M16 ,M17,M22,M24,M25 ,M18 si M8 , le vei vedea cu siguranta !
Chiar si Trifid-M20 cred ca o vei vedea prin filtru UHC.
Posibil sa ai probleme cu M70 ,M89 si M26.

Atasez o poza cu diafragma de focuser,inainte de lipire cu epoxid - la dreapta in poza.
Cred ca am reusit sa vad obiecte DSO din oras (si) datorita diafragmei de focuser.
(Poti sa faci una de proba din carton innegrit cu tus ).

http://www.bbastrodesigns.com/baffle.html

Mircea



Busch 30mm+RK 35mm+HC-2.v1..jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  428.81 kb
 Vizualizat:  de 6432 ori

Busch 30mm+RK 35mm+HC-2.v1..jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2018 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Mircea!

Am pus deja diafragma la focuser cu ocazia schimbării lui. Acum am un focuser elicoidal așadar nu mai am tub care iese în câmp.

Am auzit că a fost furtună la voi. Sper că ați scăpat cu bine! Pare că vine încoace, azi e nor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2018 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raportez: X-cross lunar bifat. V-ul nu l-am identificat, însă. Am prins seeing bun aseară, de la balconul de vest, am văzut multe detalii fine, rile, cratere mici, munți și văi selenare foarte frumos conturate, cu newtonianul Hinds și am putut merge lejer la măriri de 310X cu TS UVA 4mm. Pentru că la ora 22 deja răsărise Saturn am putut vedea 3 planete: Venus (prea turbulent la orizontul vestic) în fază, Jupiter cu detalii fine în benzi, incredibil dacă ținem cont de betoanele din jur iar la Saturn am văzut clar diviziunea Cassini și 3 sateliți. Mai târziu am revizitat dar nu am putut vedea mai mulți sateliți din cauza unei pâcle care se apropia.

Pe balconul de est am pus montura EQ în pol cu metoda driftului, nu văd nordul. Am folosit mak-ul din dotare și un ocular cu reticul. Metoda a fost descrisă de jimao22 la secțiunea Astrofoto începători.

Am studiat puțin cu binoclul 7x42 zona Hercules dar nu am putut identifica cum trebuie constelația și nu înțeleg de ce, pe câmp nu am avut niciodată probleme în a găsi M13. Ce să mai zic de dubla binoculară de la temă... Sad

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2018 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Felicitari pentru progrese si pentru observatii!

Cum a scris theogon la ''Teme de observatii'' , o seara care pare sa inceapa naspa se poate dovedi apoi a fi una de tinut minte.
Asa si locurile de observatii si conditiile de observatii ,merita sa le incercam pe toate.
Mai ales cand nu avem prea multe alternative... Very Happy

Cat despre negasiri de obiecte ...hm...ce sa zic...umbla vorba-n targ ca si altii mai patesc d-astea... Embarassed
(Nu dam nume ,bine? Wink )

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Iun 2018 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară până să apună soarele, s-a înnorat de tot, credeam că nu mai pot face observatii, dar târziu, pe la ora 23, am ieșit afară din casă, la răcoare și am observat că se vedea Luna printr-o perdea de nori subtiri, așa că am scos telescopul reflector din magazie și m-am pus imediat pe observatii. Smile Se vedea și planeta Jupiter prin perdeaua de nori subtiri, așa că am îndreptat telescopul și spre dânsa. Smile Am observat că norii aceia străvezii diminuau contrastul la Lună, dar aveau efect opus la Jupiter, unde benzile ecuatoriale se vedeau parcă mai bine decât atunci când era perfect senin cerul. Foarte aproape de limbul vestic al discului planetei Jupiter se vedea și GRS, marea pată roșie, abia ce răsărise.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2018 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Foarte interesant ceea ce spui.
Aceasta presupune ca norii nu filtreaza lumina intr-un mod neutru ,estompand la fel lumina de toate lungimile de unda.
Pe net este recomandat filtrul albastru pentru a observa mai bine benzile lui Jupiter si GRS.
Am doar un singur filtru albastru No. 80A.
Observatiile mele confirma acest lucru.

Observatia ta de mai sus sugereaza ca norii subtiri se comporta oarecum ca un filtru albastru.
Aseara am repus in functie luneta mea de 45x300mm.
Cu ochiul liber se vedeau doar Luna si Jupiter.
Am observat cu ea Luna si Jupiter , tot printr-o perdea subtire de nori.
Am marit grosismentul pana la 75x /Kasai 4mm.
In luneta se vedeau cei patru sateliti galileeni ,la Vest toti patru si discul lui Jupiter.
Pe disc se vedeau cele doua benzi ecuatoriale si ,spre uimirea mea , zona temperata sudica STB.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 29 Iun 2018 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele acestea am achiziționat un ocular Celestron Nexstar Plossl 40mm, de la Gaman Gabriel. Ocularul l-am testat aseară pe telescopul reflector de 114mm și este de o calitate deosebită, având claritate până la marginea câmpului, fără aberații și mai ales o transmisie foarte buna a luminii. Cu acest ocular, grosismentul este de doar 22,5 x, pupila de ieșire având 5mm, campul aparent al ocularului este de 46 ° iar câmpul real obținut cu vedere acest ocular pe telescopul reflector este de 2° . M-am uitat prin constelația Lyra,la stele și câmpul real aproape că acoperea distanța dintre stelele Sheliak ( Beta Lyr) și Sulafat (Gamma Lyr) , apoi m-am uitat și prin constelația Cygnus,de la steaua Deneb până la steaua Eta Cygni; o imagine de vis, cu multe stele slabe, diferite asterisme, roiuri stelare etc. Smile Foarte bun ocularul, își merită banii. Smile Următorul pas este să îmi cumpăr și un filtru UHC și să încep să observ nebuloase de emisie,cu acest ocular și filtru UHC,montate pe telescopul reflector de 114mm. Smile
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2018 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Felicitari pentru noua achizitie , foarte buna !

Ei bine , daca cineva te intelege , afla ca eu sunt acela !
Asa am ajuns sa-mi demolez dobsonianul veteran de 125mm F/6.9.
Dupa 23 de ani de serviciu ,in loc sa iasa la ''penzie'' , a ajuns pe masa de operatie pe ''Insula Doctorului Moreau''.
Am inceput cu schimbarea focuserului de la 1.25'' la 2'' ca sa pot folosi oculare de 2''.
Cu ocularul LV 30mm nu pot ajunge in focar.
Cu ocularul Erfle TS 32mm WF obtin 27x si camp de 2.6 grade.
Cu ocularul Erfle de 28mm obtin 31x si camp de 116 minute.

Dar tubul cadea in nas...fiind vorba de telescopul ''Ratusca cea urata'' , putem zice ca pica in cioc !
Asa ca acum e facut bucati - bucatele prin colturile garajului... Twisted Evil
Si imi tot vin idei, sa mai schimb si asta , sa adaug si aia...
Dar cand va fi gata , ce imagini va da !

Incearca , de pilda : sa cuprinzi in acelasi camp Vega, Epsilon Lyrae si Zeta Lyr.
Sau Beta Lyr -Gamma Lyr-OSigma 525-Ring Nebula !
Eu ma dau in vant dupa asemenea spectacole la scara mare , sunt ''totale'' !
Distractie placuta !


Mircea



Vega-Zeta Ly-Epsilon Lyr.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  64.64 kb
 Vizualizat:  de 6186 ori

Vega-Zeta Ly-Epsilon Lyr.JPG



Sheliak-Sulafat-OSigma 525-M57.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  105.61 kb
 Vizualizat:  de 6186 ori

Sheliak-Sulafat-OSigma 525-M57.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iul 2018 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte , in jurul miezului noptii ,am observat asteroidul 4 Vesta cu binoclul Baigish 10x50mm.
Am cautat si gasit intai steaua 58 Ophiuchi si recunoscand apoi stelele din asterism am identificat asteroidul Vesta situat la Nord-Vest de aceasta stea.
In campul binoclului ,am vazut doar stelele 58 Oph ,a,b,c,d si asteroidul Vesta nu si toate stelutele adaugate de Stellarium...

Prin dobsonianul Toleascop am vazut Saturn fara detalii ,turbulenta era foarte mare.
Am reusit sa vad bine la 205x /Radian 6mm , patru sateliti saturnieni si anume Titan si asterismul triunghiular aspectuos format de Enceladus,Rhea si Dione.
Thetys se vedea si el imediat la Sud de planeta dar numai fluctuant , cu dificultate.


La Lambda Cyg , la 205x/Radian 6mm, se vedeau cele doua discuri Airy in contact ,dar neclar ,ca printr-un gel.
Totusi se zarea ceva si de aceea am incercat indelung sa rezolv 78 UMa dar fara rezultat.

Marte , vazut de mine prima oara in telescop in acest sezon ,a prezentat un disc ''urias'' dar fara detalii.

Am incheiat cu observatii efectuate prin mini-luneta 45x300mm.
Am inceput cu Polaris ,al carei companion a fost vazut cu mare dificultate la 60x/orto 5mm si 75x/orto 4mm ca o steluta foarte slab luminoasa la ''ora 10'' , ocularele fiind asezate in diagonala.
Am observat apoi la 12x/Plossl 25mm , Vega in acelasi camp cu Epsilon Lyrae ca dubla si Zeta Lyr.
Apoi Beta Lyr cu OSigma 525 si Gamma Lyr si M57.
La 12x ,M57 se vedea ca o stea cetoasa dar la 60x/ortoscopic Vixen 5mm se vedea ca un obiect cetos circular.
Albireo s-a vazut splendid ,cum era de asteptat iar roiul ''Coathanger'' Cr 399 este bine mersi la locul sau.
Ca si nebuloasa planetara M27 care la 12x se vede mult mai mare ca intindere decat M57 si mai luminoasa.
La 60x ,M27 are o forma oarecum dreptunghiulara ...si cam atat.
Am incheiat cu steaua dubla Gamma Del , frumos rezolvata la 60x.
Steaua dubla invecinata OR Del nu a fost rezolvata.

Mircea



4 Vesta -1Iulie2018.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  185.33 kb
 Vizualizat:  de 6147 ori

4 Vesta -1Iulie2018.JPG



Saturn 30.06.18.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  55.79 kb
 Vizualizat:  de 6147 ori

Saturn 30.06.18.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2018 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sâmbătă seara am văzut VOL conjuncția Luna-Marte. Am făcut și o poză cu telefonul, spre amintire. Norii înconjurau Luna și au și acoperit-o parțial așadar n-au ars poza și Marte se vede clar.

Astă seară fiind senin am început observațiile chiar în crepuscul, cu binoclul 7x42 în căutarea lui Mercur. Venus se vedea bine cu ochiul liber, Jupiter la fel însă Mercur nu, chiar dacă conform Stellarium are magnitudine 0.2 aprox și ar fi trebuit să se vadă, smogul roșiatic, poate și norii de la orizont nu m-au lăsat să-l văd.

Am instalat dobsonianul Hinds pe balconul estic și am studiat Jupiter pe îndelete, seeing-ul fiind destul de bun pentru 177X cu TS UWA de 7mm - un excelent ocular planetar ce încă nu m-a dezamăgit. Am putut vedea furtunile din banda nordică extinse spre ecuator, trei sateliți iar al patrulea fiind lipsă am presupus că se află în spatele discului jovian. Puțin mai târziu s-a ivit GRS/marea pată roșie și apoi ceva negru în emisfera opusă: umbra unui satelit. E prima dată când văd o umbră atât de clar. Nu mult după aceea a apărut și o umflătură luminoasă în cealaltă parte a discului: Europa care răsărea.

Am așteptat să răsară Saturn, am văzut Titan și încă un satelit, ceilalți n-au ieșit din ceață dar diviziunea Cassini se vede bine, precum și conturul planetei pe inele. Marte a răsărit odată cu Luna dar jos la orizont e complet blurată de difracția atmosferică. Din păcate deși a urcat destul turbulența e mare. Posibil mai târziu să se vadă mai bine însă conform ultimilor vești de la astro-fotografii cu experiență detaliile fine sunt blurate de o furtună de praf globală. N-aș vrea să fiu în pielea marțienilor acum, mai ales că se uită la ei toată suflarea astronomică și ei nu prididesc să șteargă praful. Very Happy

Am continuat observațiile după o scurtă informare pe Stellarium și am găsit Vesta cu binoclul. Am mai văzut M11 Wild Duck, Lagoon Nebula foarte slabă, totuși se vede, Trifid însă nu. Omega pe nicăieri, prea mică și slab luminată pentru direcția Sud unde sunt cam multe lumini atât în zona comercială Metro-Auchan-Jumbo cât și aproape, în cimitir și pe drum. Am continuat cu Andromeda M31 și M32, M110 nu se vede, apoi frumoasa Gamma Andromeda și Lady Luna la sfârșit. O scurtă privire la Marte, seeing prea prost pentru detalii din păcate.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iul 2018 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Una peste alta , faci o multime de observatii si asta cred ca este ceva minunat !
Desigur , cand vei avea ocazia ,vei face observatii si pe cer negru.
Dar acel cer negru nu este nici el mereu disponibil.
Dupa cum nu exista telescopul ideal ,tot asa nu exista locul de observatie ideal.
Dar un telescop excelent ,combinat cu un loc de observatie bunicel iti ofera posibilitati deosebite.

Eu aseara am reobservat asteroidul Vesta cu binoclul 10x50mm.
''Ochiometric'' pare sa fie in aceeasi pozitie ca la precedenta observatie.

Apoi am observat cu dobsonianul Toleascop de 200mm in constelatia Draco adica Dragonul.
Deoarece iubesc in mod deosebit scrierile lui J.R.R. Tolkien am sa-l numesc pe acel dragon drept Smaug.
Sa consideram steaua aurie Grumium drept grumazul dragonului .
Pornind de la Grumium Xi Dra am observat spre Est stelele duble Nu Dra si Mu Dra si tripla 16-17 Dra.
Spre Vest de Grumium am observat steaua tripla 39 Dra si dubla Omicron Dra.
Stelele 39 Dra si Omicron de o parte a lui Grumium si NuDra , Mu Dra si 16-17 de cealalta parte , formeaza ceea ce eu voi numi ''Colierul lui Smaug'' sau in limba materna a lui Tolkien ''Smaug's Necklace''...iar in sindarina ''Sigil Smaug''.
Am mai observat nebuloasa planetara NGC 6543 ''Cat's Eye'' si galaxia spirala pitica NGC 6503.
Tot in Draco am vazut dubla Psi Dra , buna pentru binocluri , asterismul ''Kemble 2 ''Little Queen'' si steaua carbon foarte rosie UX Dra cu indice de culoare 2.7.

78 UMa nu a fost rezolvata.

Am reobservat Nebuloasa Veil , slab luminoasa din cauza Lunii.
Am incheiat prgramul ''200mm'' cu imaginea superba a lui M27.

Cu luneta 45x300mm am observat M13,M92,M3,M10,M12,steaua dubla 70 Oph , roiul M20,M24 ,M22 si M11.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact