Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m27_background_correction_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

achizitie binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Adrian09
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2018
Mesaje: 89

Motto: Rainbow shaker on a unicorn ride :)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Iun 2018 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Ma intereseaza sa achizitionez un binoclu, m-am oprit la suma de max 250 lei, in magazine am gasit urmatoarele binocluri.
Nu voi scrie despre eye realife si puteri marire , campuri vizuale etc ,difera la fiecare in functie de model (daca considerati ca sunt importante ,revin cu detalii )

- Seria Celestron UPClose G2 avem 10x25 ,16x32 ,7x35 ,8x40 ,10x50
la acestea, toate au design optic porro si prisme BaK7 (nu stiu ce inseamna )
-seria Bytrek 7X35 WW (wide view) (la reducere ,asta mi-a atras atentia Smile)
-seria BTC Albatros 7X50 ,doar pretul mi-a atras atentia Smile
-seria Tasco BINOCLU 10X50 PORRO NEGRU TASCO ,

precizez ca il voi folosii si pentru observatii in natura nu doar astronomice
ca si comparatie am cautator 6x30 Smile deci cred ca la binoclu trebuie unul cu marire mai mare Smile

va multumesc!

_________________
Az-Eq 5 Pro
SkyWatcher Flextube 355/1650 f/4.6 Dobson
Binoclu 10x50

https://astronomieculturala.ro/
Cer Senin !
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Iun 2018 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca si partea terestra conteaza mult, probabil un 8x40 iti pica bine. Am vazut un " Delta Discovery 8x40" pe la 260 RON, da' pe un alt site, mai din centrul tarii Smile.

Altfel 7x50-ul de la BTC imi pare ok; seria aia de binocluri, cu cupele alea ciudatele de cauciuc, care se pot plia (nu tip twist up), din care au fost si TS10x50 LE si si Phantom-ul, mi-a parut foarte reusita.

Nu stiu ce sa zic de Celestron up-close, nu am avut placerea sa privesc prin ele.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Iun 2018 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este sa iti iei ceva sh, ca de max 250ron binocluri noi nu prea ai alternative bune. Insa merita din plin sa maresti bugetul cu 100ron si iti poti lua nou un lacerta explorer 8x45, care cred ca e cel mai bun in pretul asta. Sau daca mai pui putin cam pana la 400 un lacerta 10x50. In pretul asta sunt de neegalat pe piata de binocluri noi.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Iun 2018 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In bugetul de 250 RON si eu as merge tot pe second hand; dar asta fiindca acum mie nu imi e atat de frica sa desfac un binoclu in bucati, sa il curat si apoi sa ii refac colimarea.

Daca insa Adrian iti urmaza sfatul si mareste bugetul, atunci da, tot Lacerta 8x45 sau Lacerta 10x50 as recomanda.

Asa ca dau si un alt sfat: Adrian, mai bine mai asteapta o luna, doua, pana strangi banii in plus.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iun 2018 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti sugerez bresser hunter 10x50,eu il am de doi ani si este super pentru pretul lui.este un binoclu cu un camp generos foarte relaxant cand privesti prin el.iar la pretul lui mai iti ramane si de-o bere Very Happy .

https://astromagazin.ro/binocluri/104-bino...10x50.html
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Iun 2018 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Design optic porro (sau roof) se refera la forma prismelor https://procular.com.au/porro-prism-vs-roo...rs-better/ . Nush daca sa fiu de acord cu linkul cand e vorba de soliditate - am vazut porro-uri waterproof (inclusiv Lacerta-urile) sau care au tinut la tavaleala serioasa, dar un roof e, intr-adevar, mai usor, pe cand un porro e mai ieftin si iti ofera o senzatie de 3D mai puternica, datorita distantei mai mari intre obiective. BK7 se refera la tipul sticlei din care e facuta prisma. Un binoclu cu prisme din BK7 va avea marginea imaginii umbrita in forma de romb, pe cand binoclurile cu prisme din BaK4 vor avea un camp vizual rotund (vezi http://www.microglobe.co.uk/info/bak-7vbak7_prisms/ )

Subscriu si eu la sfatul cu mai asteapta putin si ia-ti un Lacerta - Explorer-urile au prisme din BaK4 si o frumusete de camp vizual, si pentru un instrument pe care o sa-l ai si o sa-l folosesti zeci de ani, e pacat sa te grabesti. Mai strange bani, mai stai si cu ochiul pe topic-urile UBPF (Un Binoclu Pentru Fiecare) din subforumul de vanzari, si sigur iti vei lua ceva de care vei fi foarte multumit.

Cat despre alte caracteristici de alegere, eu m-as duce la o marire intre 7-10, si o apertura intre 40-50. 10x50 e o dimensiune standard pentru astronomie, 7-8x40 pentru birdwatching (unde vrei un binoclu cat mai usor, si cu camp vizual cat mai mare, pentru ca vraghiile au o viteza unghiulara mult mai mare decat a stelelor Laughing ) Nu as depasi o marire de 10, pentru ca devine dificil de folosit fara trepied - tremurul mainilor se va resimti mult mai tare. Camp vizual... pentru astro 5 grade e perfect ok, pentru natura, cu cat mai mult cu atat mai bine, cand e vorba de acea parte a naturii care se misca. Eye relief conteaza daca intentionezi sa folosesti binoclul cu ochelari - daca nu ai o miopie/hipermetropie prea grava ca sa fie controlata din focus-ul binoclului, sau, ca mine, astigmatism, nu-ti pasa. Daca esti in situatia in care sa-ti pese, http://www.birdwatching.com/optics/education/eye_relief.html recomanda minim 16mm, eu as zice vreo 20.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2018 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot veni vorba de UBPF, iti pot oferi un Bresser Hunter 10x50 nou complet, la care insa am schimbat lentila de camp originala care era din plastic cu una din sticla. Prest UBPF 100 lei. Fara transport.
Respectiv primul binoclu din acest review:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11235
Scuze de off topic.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Iun 2018 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu-i off-topic deloc, i-ai gasit omului binoclu Smile
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Adrian09
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2018
Mesaje: 89

Motto: Rainbow shaker on a unicorn ride :)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iun 2018 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru informatii, acum voi "rumega" ideile si parerile voastre si ma voi decide ,mai strang bani ,poate sa iau unul mai de calitate , doar nu le voi schimba lunar ... sau cine stie Smile
_________________
Az-Eq 5 Pro
SkyWatcher Flextube 355/1650 f/4.6 Dobson
Binoclu 10x50

https://astronomieculturala.ro/
Cer Senin !
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 08 Iun 2018 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre Lacerta 10X50 si 8X45,l-as recomanda mai ales pe primul,cel mai mic avand tuburile obiectivelor din plastic,nu din metal ca cel 10X50.De asemenea,pentru un pret mai redus am vazut destule binocluri japoneze second-hand in forma buna,ar merita luata in considerare optiunea mai ales daca gasesti unul ce il poti testa inainte de achizitie.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact