Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp4_0_SA200_phone_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teme de observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 23 Mai 2018 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am scos set up-ul de serviciu C8 vintage si pentru dedulcire vizorul binocular Baader armat cu ocularele BCO de 18 mm si apoi de 10 mm. Turbulenta scazuta De mult n-am vazut in C8 imagini asa de bune.
Semetii Montes Apenninius separau spre nord-est Mare Vaporum de Mare Imbrium.
Craterele Arhimedes si apoi Aristilus si Autolycus iti sar in ochi. In prelungirea lor trecand pe langa Mt. Bradley dai peste craterul Conon apoi de Yangel si apoi de dom-care cu craterul Manilius spre vest si Manilius D spre sud-vest alcatuiesc un asterism in forma de triunghi isoscel aplatisat cu varful obtuz in craterul D
Dom-ul mi s-a paruta avea spinarea domolita si mai mare ca intindere decat Manilius D. Grosismentele folosite au fost pentru incalzire 100X (ocular SW 20 mm) si apoi 139X (BCO de 18 mm si vizor binocular cu amplificare de 1,25X) si 250X (BCO de 10 mm aceleasi conditii)
Am admirat prin hubloul dobandit cu greu zdrentuitul crater al parintelui iezuit Boscovich, iar spre nord-vest o raza unea craterul Menelaus aflat in mijlocul Montes Haemus cu craterul Bessel pana aproape de tainuitul carater Luther, ultimile doua aflate impreuna cu altele in Mare Seretitatis.
Din reverie m-au trezit norii. Nu cred ca veneau din Oceanus Procellarum.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mai 2018 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc si felicitari lui Erwin si sotiei sale , lui Iulian ,lui vicu60 si lui theogon pentru rapoartele de observatii foarte interesante.
Multumesc si lui Andi pentru precizarea care m-a ajutat la rafinarea primei observatii.
Precizarea lui Andi si cele vazute aseara m-au convins ca la prima mea observatie ,cea din 22 Mai nu am vazut domul din Mare Vaporum ci piscul invecinat.
vicu60 vorbeste in raportul sau despre doua cratere secundare

''Umbra fiind prea scurta se pare ca atingea 2 cratere mici tangente aflate chiar la baza domului in partea dreapta...''

Aseara 23 Mai ac, folosind dobsonianul de 200mm la 308x / Kasai ortoscopic 4mm am revazut piscul iar langa acesta (ca sa folosesc terminologia de la stelele duble ) la PA = 320 grade si avand un diametru de o treime din cel al piscului , se vedea domul.
La PA = 30-40 grade fata de pisc , se vedea clar unul din craterele secundare tangente mentionate de vicu60.
Prin undele de turbulenta atmosferica uneori mai domolite,parca se zarea tot la PA =30-40 grade un alt crater secundar minuscul ,tangent la conturul destul de imprecis al domului.

Deci eu plasez domul in pozitia indicata cu albastru pe poza colegului Iulian care sper din nou ca nu se va supara pentru folosirea acesteia in aceasta discutie.

Una peste alta , propunerea lansata de Istvan mi-a dat ocazia sa petrec doua seri la telescop observand Luna.
Studierea atlaselor ,cautarea zonei , a formatiunii de observat , adaptarea echipamentului pentru a fi adecvat scopului propus , un tel bine precizat fac ca observatiile sa fie mult mai interesante.
Si ,culmea , abia astept sa se faca iar senin ca sa continui aceste observatii.
Iar compania si discutarea observatiilor cu voi , colegii si prietenii de pe forum , fac ca aceste observatii sa fie nepretuite.



copy_2_of_new_folder_23_121.png
 Descriere:
 Marime fisier:  442.75 kb
 Vizualizat:  de 4228 ori

copy_2_of_new_folder_23_121.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 24 Mai 2018 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Am scos set up-ul de serviciu C8 vintage si pentru dedulcire vizorul binocular Baader armat cu ocularele BCO de 18 mm si apoi de 10 mm. Turbulenta scazuta De mult n-am vazut in C8 imagini asa de bune.
Semetii Montes Apenninius separau spre nord-est Mare Vaporum de Mare Imbrium.
Craterele Arhimedes si apoi Aristilus si Autolycus iti sar in ochi. In prelungirea lor trecand pe langa Mt. Bradley dai peste craterul Conon apoi de Yangel si apoi de dom-care cu craterul Manilius spre vest si Manilius D spre sud-vest alcatuiesc un asterism in forma de triunghi isoscel aplatisat cu varful obtuz in craterul D
Dom-ul mi s-a paruta avea spinarea domolita si mai mare ca intindere decat Manilius D. Grosismentele folosite au fost pentru incalzire 100X (ocular SW 20 mm) si apoi 139X (BCO de 18 mm si vizor binocular cu amplificare de 1,25X) si 250X (BCO de 10 mm aceleasi conditii)
Am admirat prin hubloul dobandit cu greu zdrentuitul crater al parintelui iezuit Boscovich, iar spre nord-vest o raza unea craterul Menelaus aflat in mijlocul Montes Haemus cu craterul Bessel pana aproape de tainuitul carater Luther, ultimile doua aflate impreuna cu altele in Mare Seretitatis.
Din reverie m-au trezit norii. Nu cred ca veneau din Oceanus Procellarum.


Frumoasă descriere. Smile
Atenție la punctele cardinale; este ca la geografie, estul în dreapta și vestul în stânga.
Selenografia le-a moștenit.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Mai 2018 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde pentru ce fel de instrument a fost facuta harta.
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2018 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am reusit sa incerc observarea domului lunar. M-a derutat un pic harta; cred ca este facuta pt observare fara diagonal. Dupa ce am identificat majoritatea vecinilor, si deci m-am asigurat ca ma uit la ce trebuie (corespundea si umbra care cadea pe flancul de vest, fata de umbra craterelor, la care umbra era pe flancul estic), m-am straduit sa vad si alte detalii, dar… nimic. Domurile din centrul craterelor ofereau mai multe detalii decat acesta; macar dupa forma umbrei se putea intui forma domului. Apoi am urmarit lantul “Apeninilor”; foarte interesant de intuit crestele si vaile acestora. Am folosit ED100 cu binoviewer si oculare x14 (apreciez un grosisment x220).
Pt ca in postarea sa anterioara, Erwin m-a starnit pt cateva duble, am observat si eu dubla Porrima, care chiar daca era aproape de Luna, se vedea splendid. Am trecut apoi la “binomul” Algieba, cu una dintre componente de un rosu-portocaliu deosebit.
Am incheiat cu Jupiter, fara pata, dar cu multe benzi.
Numai bine,
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Mai 2018 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am inteles aici in topic, este faptul ca acea formatiune mica pe care am observat-o si eu in urma cu cateva seri este de fapt un pisc , nu dom si langa el se gaseste domul, care este si mai mic decat piscul. Interesant. Very Happy O sa mai incerc data viitoare,dupa primul Patrar sau poate inainte de ultimul Patrar sa observ zona cu piscul si domul. Multumesc tuturor pentru informatiile utile. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2018 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O tema de observatii preluata din mers fara a fi documentata in prealabil. Nu e ok. Rapoartele de observatii se refera in mare majoritate la varful alaturat, nu la dom. Sper ca Mircea sa nu ma mai ia in bascalie si acum.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Mai 2018 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun o harta de relief din zona, dar va las sa ghiciti care-i unde si unde-i care.


Lunar_Mare_Vaporum.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  422.4 kb
 Vizualizat:  de 4055 ori

Lunar_Mare_Vaporum.jpg


Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Mai 2018 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa inseninam seara asta noroasa.In imaginea postata de Nobody totul se vede clar. La vest (stanga) de Manilius dincolo de rupes-ul domolit apare domul bombat ca un scut, apoi tangent cu el un minuscul crater, vreo doua pietroaie ingramadite -toate greu de distins in instrumente mici - asa cum avem noi si apoi piscul pe care unii dintre noi l-au perceput ca dom.
Mircea pozitioneaza bine in fotografia lui Iulian domulca fiind situat langa pisc

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Mai 2018 00:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o poza animata si mai relevanta.
Atentie, poza este sucita in stil dobsoniutonian de emisfera nordica.
(selenografic vorbind e cu susu'n jos si cu stanga'n dreapta) Wink
Sursa: http://www.chamaeleon-observatory-onjala.d...ent-5c.htm



ani-yangel-gross.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  141.22 kb
 Vizualizat:  de 4027 ori

ani-yangel-gross.gif


Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2018 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ploaia de aseara, din Bucuresti, cerul a fost curat, dar cu ceva turbulente. M-am uitat din nou la dom, dar unghiul sub care cade lumina in aceasta perioada nu mai ofera detalii.
La intersectia diagonalelor la foto postata de nobody, se afla o zona plana. Imediat in dreapta este o ridicatura, alaturata unui mic crater; eu acolo am identificat a fi domul.
Voi relua observatiile cand lumina isi va modifica unghiul de cadere.
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mai 2018 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, zona plana = Mare Vaporum!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Mai 2018 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domul are dupa socotelile mele cam 11 km. Ar trebui sa se vada bine, doar ca fiind foarte aplatisat (ca un scut usor bombat) are nevoie de conditii de iluminare corespunzatoare si un instrument de calitate care sa poata revela contrast subtil facut de dom cu nivelul Marii Vaporum.

Sunt unele probleme cu postarile mele: apar dublate, iar una -dublata si ea- care continea si un raspuns pentru problema semnalata de Andi. s-a sters

_________________
mihai
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 26 Mai 2018 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Sunt unele probleme cu postarile mele: apar dublate, iar una -dublata si ea- care continea si un raspuns pentru problema semnalata de Andi. s-a sters

Cred ca asta era postarea de care zici (25 Mai 2018 17:45):
theogon a scris:
Am observat printr-un catadioptric cu diagonala: in camp punctele cardinale sunt W,N/S, E. Descrierea am facut-o dupa aceste repere. Andi spune ''este ca la geografie estul la dreapta si vestul la stanga'' ceea ce este acelasi lucru .Pe de alta parte pe harta Lunii pe care am cercetat-o, punctele cardinale sunt E,N/S,W si atunci spiritul observatiei este corect domul se afla la vestul craterului Manilius si nu la est.

Aseara am continuat sa observ domul, dar umbrele au devenit mai scurte si domul s-a vazut mai greu totusi pe langa dom am mai distins ceva parca un crater micut tanget si inca doua domuri micute la vest, dar mai mult ghicite decat vazute. Va trebui sa ma uit cu C11 si in conditii de iluminare mai bune. Din locul de observatie cred ca sunt la limita rezolutiei data de C8 in conditiile de turbulenta si transparenta date.

Cred ca va trebui sa facem schite sau poze pentru ca precizia descrierii lasa cateodata loc de ambiguitati. Astept si eu observatiile voastre
_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Mai 2018 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da MariusP, aceasta era postarea. Salut promptitudinea raspunsului.
_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact