Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
18august_0022.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224535
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Mai 2018 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, dupa ploile din ultimile zile, s-a inseninat si pe aici.
Am facut proba la un mecanism de tracking (urmarire) manual pentru aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7, destul de simplu, inspirat de pe un topic interesant prezentat de un britanic : http://barn-door-tracker.co.uk/.
Mecanismul de urmarire,numit popular Barn Door Tracker, desi simplu si actionat manual, a dat rezultate promitatoare pentru inceput, stelele vazandu-se aproape rotunde,chiar si la focala de 72mm a obiectivului aparatului foto,adica la zoom maxim de 12x.
Mai jos in prima imagine se poate vedea mecanismul de urmarire Barn Door Tracker construit de mine saptamana acesta.
Am facut poze cu expunere de 60 secunde,la sensibilitatea ISO 200 , caci aparatul nu este prea performant ,are o sensibilitate de doar pana la ISO 400 si are zgomot de imagine cam mare la sensibilitatea maxima ISO 400. O sa strang bani si imi cumpar DSLR (Canon 350D sau 400D) caci este mult mai bun decat aparatul acesta.
Am facut doua poze,una in constelatia Virgo,in zona galaxiilor M 58, m59 si M60, cealalta in Hercules,in zona roiului globular M13, ambele la la zoom 12x (in prima poza nu am focuast prea bine aparatul) si inca trei poze fara zoom, cu zona constelatiei Serpens,cu roiul globular M5, cu zona constelatiei Libra si planeta Jupiter (care apare ca o stea puternic stralucitoare,cu 6 raze concentrice) si cu zona constelatiilor Virgo si Leo.

Am facut si o poza la Luna,care aparea frumos pe cer ,ca o secera subtire.

In rest, am mai cautat niste galaxii cu telescopul reflector de 114/900mm (cu ocularele de 20mm si 9 mm), in zona galaxiilor M 58, M 84 si M 86 si am dat peste 4 galaxii noi, acestea fiind:

NGC 4461, in Virgo ,intre galaxiile "Ochii" (NGC 4435/4438) si galaxia NGC 4473. Este relativ greu vizibila ,mica si rotunda. Langa galaxia respectiva se mai afla inca o galaxie, NGC 4458, dar nu s-a vazut deloc,cu niciun truc.

NGC 4564,in Virgo, in apropiere de acel triunghi de stele din zona galaxiei M 58. Este relativ greu vizibila,insa ceva mai bine vizibila decat galaxia NGC 4458. E ste mica si putin eliptica.

NGC 4567 (Siamese Twins), tot in aceeasi zona cu NGC 4564, dar mai la est de acel triunghi de stele. Este foarte greu vizibila. Galaxia se afla alipita cu inca o galaxie, NGC 4568, dar nu sunt sigur daca le-am vazut pe ambele sau doar una din ele.

NGC 4387,in Virgo,cam intre galaxiile M 84 si M 86.Este foarte greu vizibila.

Cu aceste 4 galaxii descoperite aseara,am ajuns la 187 galaxii observate si numarul continua sa creasca,caci mai am si alte galaxii,tot prin Virgo,dar si prin Coma Berenices si Canes Venatici,de cautat. Plus ca la toamna o sa mai scrutez cerul si in zona constelatiilor Cetus, Eridanus, Perseus, Andromeda, Aquarius si Pisces,in cautare de noi galaxii,daca vremea va permite.



IMG_20180518_114215.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  765.81 kb
 Vizualizat:  de 6007 ori

IMG_20180518_114215.jpg



P1120507.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  91.46 kb
 Vizualizat:  de 6007 ori

P1120507.JPG



P1120502.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  57.19 kb
 Vizualizat:  de 6007 ori

P1120502.JPG



P1120509.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  109.47 kb
 Vizualizat:  de 6007 ori

P1120509.JPG



P1120510.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  131.89 kb
 Vizualizat:  de 6007 ori

P1120510.JPG



P1120511.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  101.58 kb
 Vizualizat:  de 6007 ori

P1120511.JPG



P1120492.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  127.09 kb
 Vizualizat:  de 6006 ori

P1120492.JPG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Mai 2018 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,ca si in seara de 21 mai, in timp ce faceam capturi la Luna cu camera Logitech Quickcam 9000 si telescopul de 114/900mm, am zarit si Statia Spatiala Internationala ISS, tranzitand cerul,asa ca am indreptat telescopul cu camera si spre ea si am facut vreo doua capturi video, una pe 21 mai si una aseara. Very Happy Este destul de greu de mentinut in camp ISS, mai ales cand se apropie si viteza aparenta creste mult. Din 2000 de cadre ,cate are fiecare captura, doar in cateva cadre ISS apare mai clara,dar este interesant chiar si asa. Smile


0884.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  5.32 kb
 Vizualizat:  de 5957 ori

0884.PNG



0964.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  5.7 kb
 Vizualizat:  de 5957 ori

0964.PNG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2809

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Mai 2018 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90,
Are destul de multe detalii! Felicitari pentru cum ai reusit s-o mentii in cadru! Cum ai reusit?

Aseara am vazut si eu Statia Internationala de doua ori intr-un interval de o ora si jumatate. A survolat cerul de nord de la vest la est. Prima oara la 22:30 a trecut mai aproape de zenit fata de a doua oara la 00:00. Am observat-o cu binoclul 10x42 si parca se vedea ca stralucirea era putin "colturoasa". Dar respiratia si miscarea mainii nu m-au lasat sa vad mai clar ca altadata. In alte dati, pentru ca nu trecea asa aproape de zenit si avand o pozitie mai confortabila, m-am stabilizat mai bine si am reusit sa vad cu binoclul o forma mai evident colturoasa (ceva aproape dreptunghiulara); Dar de data asta statia o vedeam la intervale regulate cu mici miscari sincopate in traiectorie, miscari date de bataile inimii. Era ca un fel de micro EKG conturat pe cer Smile
Tot ieri, cu binoclul am vazut si satelitul artificial Cosmos 2428. Iar in timp ce urmaream ISS, satelitul artificial Terra, care venea cam dinspre sud spre nord, aproape s-a intersectat aparent cu ISS, trecand peste acesta cam in dreptul lui Daneb; Apoi inainte sa ma duc la culcare, tot cu binoclul 10x42, am vazut roiul stelar M39 descompus in 6 stele si M44 in 9 stele. Am incercat si roiul globular M35 dar nu am vazut nimic. Sau, poate pentru ca stiam unde sa ma uit exact, parca vedeam cu vedere indirecta ceva slab slab slab...Ce sa faci, asta e lumina orasului cu asta defilam!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Mai 2018 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
Aseara, dupa ploile din ultimile zile, s-a inseninat si pe aici.
Am facut proba la un mecanism de tracking (urmarire) manual pentru aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7, destul de simplu, inspirat de pe un topic interesant prezentat de un britanic : http://barn-door-tracker.co.uk/.
Mecanismul de urmarire,numit popular Barn Door Tracker, desi simplu si actionat manual, a dat rezultate promitatoare pentru inceput, stelele vazandu-se aproape rotunde,chiar si la focala de 72mm a obiectivului aparatului foto,adica la zoom maxim de 12x.
Mai jos in prima imagine se poate vedea mecanismul de urmarire Barn Door Tracker construit de mine saptamana acesta.
Am facut poze cu expunere de 60 secunde (...)


Felicitari pt noua jucarie construita!
Mi-ai luat-o inainte.. Laughing
Cum sta cu erorile?

Urmeaza sa apara si la mine una, sper eu pana la finele lunii - astept sa am acces la un atelier de taiat lemn ca sa merg cu placajul si desenele, ca acasa nu prea am cu ce si unde sa ma apuc sa tai, eventual drept/precis, sa fac zgomot si praf... e.. mai complicat. Abia astept sa vad ce pot scoate cu obiectivele alea vechi pe montura M42. O sa fie motrizat trackerul meu, ca sa elimin cat mai multi factori care pot induce vibratii aiurea, ii pun polar finder, trepied de montura alt-az.. sper sa iasa bine.

Am vazut o multime de exemple pe net de astfel de trackere artizanale in ultimele doua luni (cat am facut research-ul si am cautat/asteptat dupa atelier), unele mai simple, altele mai complexe, mai mult sau mai putin precise in urmarire - in functie de solutia constructiva aleasa, unii chiar reusind sa obtina imagini destul de faine inclusiv cu camere compacte, cu sau fara hack, dar cu iso mai maricel, in jur de 800+, deci poti incerca si-asa, daca nu gasesti un dslr accesibil si un obiectiv wide adecvat.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Mai 2018 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor . Smile Urmarirea Statiei Spatiale Internationale am facut-o uitandu-ma prin cautatorul telescopului si nu la monitorul calculatorului la care era cuplata camera, cautand sa mentin ISS cat mai in mijlocul reticulului ocularului la cautator. Asa procedez si cand fac poze la avioane cu telescopul si camera foto Genx, mi se pare cel mai indicat, deoarece cautatorul telescopului are un camp vizual mare si chiar daca obiectul vizat iese din campul ingust al telescopului,se poate aduce mai usor inapoi in milocul campului si este mai usor de mentinut. Toata treaba consta in putin antrenament la manevrarea telescopului in urmarirea obiectelor aflate in miscare si in colimarea cat mai precisa a cautatorului fata de axa optica a telescopului. Smile
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Mai 2018 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Felicitari pt noua jucarie construita!
Mi-ai luat-o inainte.. Laughing
Cum sta cu erorile?


Multumesc pentru felicitari. Smile

Cu erorile Barn Door Tracker-ul construit de mine sta destul de binisor. Laughing Numai la zoom mare de 12x (peste 72mm focala) apar stelele putin alungite, depinzand de cat de precis actionez manivela mecanismului de urmarire. Trebuie un oarecare antrenament,dar dupa aceea rezultatele devin din ce in ce mai bune. Bine, nici aparatul care il am acum nu prea este profesional, avand sensibilitate cam mica doar pana la 400 ISO, zgomot mare, timp de expunere limitat pana la un minut si fara obiectiv interschimbabil,dar pentru inceput capturile au iesit bunicele. O sa i-mi cumpar pana la urma un DSLR la mana a doua (Canon 350d,400d etc.), atunci o sa incep cu astrofotografia adevarata. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Mai 2018 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai scriu si eu din cand in cand, scuze ca nu pot intra mai mult in zilele astea. Scriu doar chestiile mai interesante.

Cometa C/2016 M1 (Panstarrs), cea din Aquila a trecut in Sagittarius, se zice cam mag. 9.8. Problema e ca se va vedea doar pana in 27 mai. Dupa aceea vine Luna peste ea, si dupa ce trece, va fi deja prea jos la orizont. Am asteptat sa se lumineze cat mai mult in ultimele luni, saptamana asta trebuia vazuta.

Ieri m-am sculat pe la 2.30 si m-am uitat afara... cer naspa, doar stelele mari se vedeu. Booo... peste vreo ora si m-am uitat din nou, yey, cerul era ok, nu foaaarte fain, dar decent. Am localizat targetul cu ajutorul ss5p, intr-un minut, pt. ca era aproape de o stea vizibila din Sagi.

Acum a venit munca grea. 25mm nimic. 10mm nimic. 6mm nimic. Mai nu e ATAT de naspa cerul. Dar cu cometele niciodata nu stii. Cerul a devenit din ce in ce mai bun cu fiecare minut, si in sfarsit am zarit cometa, in vedere indirecta, si dupa aceea chiar si in vedere directa, un globulet gri si foarte difuz. Fara coada. Am incercat si filtrul M&SG dar nu a imbunatatit imaginea, chiar un pic a stricat aici. AM revenit la 6mm fara filtru, si chiar vreo jumatate de ora m-am uitat, mi-a placut mult. Deja venea lumina cand am intrat. M-am mai uitat la Saturn care fierbea un pic si la Marte care parca avea si niste pete mai albe si mai maro pe suprafata, mi-a placut.

Dar cometa e pentru 8dob minim, eu la 6mm si multa experienta am avut viata destul de grea. Dar a meritat. Smile Daca aveti minim 20cm (la apertura, mai Razz), merita incercat, zic, inainte sa dispara.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Mai 2018 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Milan pentru observarea acelei comete C/2016 M1. Very Happy
Cred ca nu-i de telescopul meu cometa, dar sincer nici nu am incercat sa o caut,mai ales ca se vede dimineata devreme si e cam nasol cu trezitul dimineata prea devreme,cu "noaptea-n cap". Laughing

Mai urmeaza inca trei comete de vazut anul acesta, mai intai cometa 21P/Giacobini-Zinner care va incepe sa se vada de la inceputul lunii Iulie si pana la sfarsitul lui Octombrie,si va avea maximul de stralucire pe 9 Septembrie ,cam 7 magnitudini .
Apoi o alta cometa,38P/Stephan-Oterma,care va apare pe la sfarsitul lui Septembrie,maximul de stralucire de 9,2 mag. va fi in a doua decada alui Noiembrie si va disparea in Ianuarie, anul viitor.

Si "cireasa de pe tort" va fi cometa 46P/Wirtanen, care va aparea in a doua jumatate a lui Septembrie,va avea maximul de stralucire destul de mare, 3,8 mag. pe 18 Decembrie si se mai vedea pana anul viitor,in Ianuarie.

Aseara am reusit sa filmez mai bine Statia Spatiala Internationala ISS, aparand mai clara in cadre. A tranzitat cerul dupa ora 21 si jumatate, apropiindu-se destul de mult de locul de observatie,cam la 444 km departare,vazandu-se destul de mare si clara si a trecut destul de sus pe cer.



1405.PNG
 Descriere:
Statia Spatiala Internationala ISS. Captura: camera web Logitech Quickcam Pro 9000,telescop reflector 114/900mm.
 Marime fisier:  9.99 kb
 Vizualizat:  de 5823 ori

1405.PNG



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9479

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mai 2018 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Iulian!

Aseară am continuat seria de observații planetare alături de soția mea, atât din "observatorul" (balconul) vestic cât și din cel estic, pe rând am privit Venus, fără detalii, doar discul puternic afectat de turbulență și difracție atmosferică, Jupiter cu 2-3 benzi și sateliții săi, ocazional festoane în benzi dar seeing-ul din balcon e afectat de căldura locală și bineînțeles Lady Luna care este un adevărat spectacol când poți urmări în fiecare seară cum evoluează umbrele pe relieful accidentat și ciuruit de cratere, în fiecare zi altă zonă apărând la terminator.

Din observatorul estic am văzut din nou Jupiter, M13 și am încercat și vreo două duble, Epsilon Lyrae splitată, Izar nu. În zadar am încercat altele din Corona Borealis pentru că nici apertura mak-ului nici seeingul nu au permis atingerea rezoluției necesare. M13 nu s-a văzut bine, cerul era și puțin lăptos și cam luminat, nu am putut vedea constelația Hercules cu ochiul liber, l-am găsit greu, căutătorul este un Red-dot finder.

Aici trebuie să fac o remarcă tehnică: mak-ul este dotat cu o prismă diagonală care dă 4 spike-uri de difracție puțin diferite ca lungime. Dublele apar sub forma unui mic H cu linia din mijloc mai lungă. Pe de o parte acest lucru ajută la splitare atunci când luminozitatea celor două stele este similară însă la dublele la care companionul este mult mai slab și separarea este mică, chiar și la mărire mai mare peste 100X inelele de difracție nu sunt cercuri complete ci sunt afectate de difracție. Posibil să fi fost acolo companionul lui Izar dar nu sunt familiarizat cu acest sistem și nu pot spune că l-am identificat.

Am folosit ocularele: Panoptic 24mm, Nagler Type 6 de 11 și 9mm și TS UWA de 7mm.

M-am trezit la 4.30 și am observat Marte și Saturn. Seeing-ul și rezoluția n-au fost destul de bune pentru a putea distinge calota polară dar ceva pete întunecate pe disc am văzut. La Saturn la fel, nu s-a putut vedea diviziunea Cassini. Am văzut doar Titan și fracțiuni de secundă un alt satelit pe care nu l-am putut identifica. Deja se crăpa de ziuă și am și făcut poze cu telefonul (se pot vedea pe FB).

Este clar că newtonianul Hinds ar avea mai multe șanse însă deocamdată nu l-am putut căra la etajul 5, aștept să se pună liftul în funcțiune.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mai 2018 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Jos palaria , toata admiratia , foarte faine fotografiile Statiei Spatiale !

Erwin

Pe de o parte , raportul tau de observatii m-a bucurat , se confirma asteptarile mele si anume ca vei putea face observatii astronomice si de acasa , de pe balcon.
Nu ca cele de pe cer negru dar fiecare loc are meritul sau.

Pe de alta parte , ma dezamagiti voi , tinerii ''din ziua de azi''...

Cum adica ? Shocked

''Este clar ca newtonianul Hinds ... nu l-am putut cara la etajul 5 ,astept sa se puna liftul in functiune.''

Si daca , dupa traditia instituita de filmul ''Love Story'' , trebuia sa o duci in brate pe sotia ta si sa o treci pragul la etajul 5 ?
Eu asa am facut.
(E drept ca asta explica in mare parte de ce o casatorie mi-a fost intrutotul de ajuns... Laughing )

Mircea



268px-Wenceslas_Hollar_-_The_bowing_gentleman_(State_2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.52 kb
 Vizualizat:  de 5776 ori

268px-Wenceslas_Hollar_-_The_bowing_gentleman_(State_2).jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Mai 2018 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Iulian

Mersi de update la comete. Sper sa fie faine. Smile Bravo la ISS! Frumoase fotografiile. L-em prins si in FOV-ul de la dob8, se vedea ceva dreptunghiular, auriu, foarte repede a trecut. Cum fotografii nu fac, raman doar cu amintirea. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9479

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2018 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, prima oară am făcut chestia asta cu trecutul pragului când aveam 25 de ani și mireasa avea "doar" 45 kg. Însă, cândva în cursul primei căsnicii, spatele mi-a făcut figura! Am cărat vreo tonă de lucruri când ne-am mutat iar acum mă resimt, ca un moș ce sunt! Very Happy

Vine și vremea lui Hinds să fie la înălțime, desigur! Smile

Iulian, felicitări! Poate încerci și un tranzit pe Lună/Soare? Succese!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Mai 2018 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru felicitari. Very Happy Desigur, as putea sa incerc si capturarea unui tranzit al ISS peste discul Lunii,ramane sa vad cand va trece ISS peste Luna. La tranzitul peste Soare e mai mai complicat,nu am folie solara Baader pentru telescopul de 114mm,iar cu luneta de 45mm,desi am construit o prisma solara Herschel pentru ea,nu stiu cat de bine s-ar vedea ISS.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mai 2018 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Sa fiti sanatosi si fericiti !
Sunt foarte curios cum se va descurca telescopul Hinds de la balcon.
Eu as paria ca se va descurca bine.

Iulian

Foarte faina ideia de a poza un tranzit ISS peste Luna.
Stii vreun site care sa semnaleze asa ceva ?
Cred ca este un eveniment foarte localizat.
Poate CalSKY ?

https://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites?obs=6871925687722015

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 27 Mai 2018 14:14, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2809

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Mai 2018 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian,
Acum capturile chiar ca au iesit pline de detalii!!!Surprised

Mircea,
Eu asta caut de mult timp sa vad mai ales la Soare pentru ca sansele sunt mai mari decat la Luna. Si cel mai bun site care prezice transitul ISS este asta.
https://transit-finder.com/
Am urmarit cam de anul trecut acest site, de cand am inceput observatiile solare, dar de fiecare data cand a fost transit, ba a fost inorat, ba nu am avut timp, ba am uitat etc Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact