Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
saturn5log.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

expunere vs apertura


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 11 Apr 2018 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului: expunere vs apertura
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Revin in cautarea altui sfat.
Sunt destul de limitat cu obiectivul din dotare cu focala minima de 80mm cu care nu prea pot fotografia ce-mi place mai mult: landscape-peisaj
Deci caut ceva cu focala mai scurta,totodata avand posibilitatea de a fotografia si cerul noptii asa ca inceput cum ar fi constelatii chiar si calea lactee probabil.
Deci bugetul ca intotdeauna este mic spre foarte mic si incerc sa scot maxim din el. 200 LEI
La banii asta gasesc in general ceva vintage cu adaptoare ( un bonus pentru mine daca lucrul asta se vede in imaginea finala,sunt mai nostalgic de fel Smile )
Bun ,deci ceva wide caut eu. Sunt oferte bunisoare pentru obiective de 35mm si de 50mm.
Banuiesc ca oricare dintre ele ar da rezultate mai bune pentru landscape deci imi ramane sa aleg doar pentru astro. La 35mm apertura maxima gasesc 2.8 iar la 50mm 1.7-1.8. Deci ce as putea alege pentru rezultate mai satifacatoare? Un timp de expunere mai lung la 35mm sau o apertura mai mare la 50mm?

Va las linkurile cu anunturile salvate de mine. Daca e prea "spam" va rog sa editati.
https://www.olx.ro/oferta/olympus-zuiko-50...a3YK5.html
https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-pentaco...aLgCz.html
https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-foto-vivitarcanon-ID7PeUP.html
https://www.olx.ro/oferta/meyer-optik-50mm...aGBl3.html
https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-foto-au...9bxC7.html
https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-weltbli...8j4QH.html
https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-50mm-1-...aD2e1.html

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Apr 2018 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: expunere vs apertura
Raspunde cu citat (quote)

hardstyle a scris:
Salut! Revin in cautarea altui sfat.
Sunt destul de limitat cu obiectivul din dotare cu focala minima de 80mm cu care nu prea pot fotografia ce-mi place mai mult: landscape-peisaj
Deci caut ceva cu focala mai scurta,totodata avand posibilitatea de a fotografia si cerul noptii asa ca inceput cum ar fi constelatii chiar si calea lactee probabil.
Deci bugetul ca intotdeauna este mic spre foarte mic si incerc sa scot maxim din el. 200 LEI
La banii asta gasesc in general ceva vintage cu adaptoare ( un bonus pentru mine daca lucrul asta se vede in imaginea finala,sunt mai nostalgic de fel Smile )
Bun ,deci ceva wide caut eu. Sunt oferte bunisoare pentru obiective de 35mm si de 50mm.
(...)



In suma respectiva stiu ca mi-am gasit un Takumar 55/1.8, mai demult. Bine, la fel si un 35/3.5, dar e inca o distractie Smile
Imaginea e destul de buna in astea doua, sunt pe M42 ambele si merg bine pe EOS cu adaptor - la 55 a trebuit sa-i reglez un pic capatul de cursa ca sa focalizeze la infinit, dar 35-ul a luat-o din prima.

Trebuie sa te uiti putin pe net la specificatii si review-uri (mai ales) sa vezi exact ce model iei, ca e pe variante, pe ani de fabricatie, pe numar de lamele, numar de elemente/grupuri, ala corecteaza mai bine, dar ala e mai luminos, alalalt vireaza-n galben, dar ala nu e destul de sharp... si tot asa Very Happy Deci, evalueaza cu atentie optiunile ca sa nu regreti ca ai aruncat banii aiurea. A, da - si de preferat, daca poti, fa proba inainte! Merge si varianta online, "pe incredere", dar numai daca vanzatorul are rating bun, a.k.a. nu e tzepar Wink

Si ca-n totdeauna - incearca as mergi pe "prime"-uri la astro, nu vari-focale (a.k.a. "zoom"), ca sa ai calitate mai buna a imaginii. Cu cat mai simple, mai putine elemente in ele, mai ne-stabilizate si ne-motorizate, cu atat mai buna imaginea - in limita de pret impusa, sau chiar si un pic mai sus, bineinteles. Ca asa, sunt lentile moderne vari-focale excelente dpdv optic (cu AF, IS si USM in dotarea standard, eventual chiar L, sticle ED, EDX, EDXXXXX , cat mai multi de X, fara numar, ca sa ia ochii clientilor), care ofera imagini de zeci de ori mai bune decat orice prime vintage, dar poate mai vrei sa mananci si tu ceva luna respectiva, eventual si urmatoarea.. Laughing

Pt Galaxie pe tot cadrul, poate ar fi mai utila o focala chiar mai mica. Calculeaza cate grade iti intra pe senzor campul pe care vrei sa-l fotografiezi si vezi ce-ti trebuie. 450-ul stiu ca are 22.2 x 14.8, deci alegi o latura (sau diagonala), imparti la focala, scoti arctangenta si ala-i campul. Bine, mai catolic ar fi sa iei jumate din latura, o imparti la focala, si arctangenta din raportul asta o dublezi, dar se pot aproxima cele doua rezultate. Daca focala aia intra si-n bani, te-ai scos; altfel, nu-i nimic, mai sunt solutii - panoramezi spre exemplu, si tot iese ceva dragut; stii cum - sa se suprapuna 1/3 cadrele, sau pe-acolo, ca mai ai si curbura si-ti fug stelele..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2018 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apertura, insa ... Smile
Esti limitat in expunere de "fuga" stelelor. Eu folosesc regula 500/(crop*mm), adica pentru canon-ul tau cu obiectivul de 50 timpul de expunere este 500/(1.5*50)=6.66s iar cu cel de 35 este de 9.5s
insa de la o diafragma de 2.8 la 2.0 ca sa ai aceeasi expunere timpul cadrului ar trebui sa fie dublu (iar la tine nu se poate asta pentru ca daca poti trage 6 secunde la f2 cu obiectivul de 50 fara sa ti se alungeasca stelele ar trebui sa poti trage 12 secunde la f2.8 cu 35 ca sa ai aceelasi cadru dpdv luminozitate.
Mai este si aspectul sharfului/sharpness-ului, obiectivele astea nu sunt tocmai plane la diafragme deschise si se corecteaza de pe la f4 in sus.

https://www.cambridgeincolour.com/tutorials/camera-exposure.htm
https://www.imaging-resource.com/lenses/ol...mpus-ep-1/
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 11 Apr 2018 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cele de mai sus cel mai mult mi-au placut
Auto Chinon 50mm f1.7
Vivitar 35-70mm f2.8-3.8
Sunt foarte indecis..totusi inclin spre Vivitar care chiar daca e cu un f stop mai slab sa zic asa,are review-uri overall putin mai bune si e mai wide...problema e ca proprietarul celui din anunt nu e in domeniu si doar ca i-a zis cineva ca e pentru canon.....poate e penru canon ,dar FD nu EF...isi poate da cineva seama din poze? https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-foto-vivitarcanon-ID7PeUP.html

Momentan,la nivelul meu si la banii disponibili nu prea are rost sa ma pierd in atatea detalii..

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 12 Apr 2018 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca un zoom 35-70 chiar si la 2.8 nu va concura cu un 50 1.7. Si sint prea apropiate ca focale. Un 17-50 2.8 poate e mai versatil? Ca ordine de triere a optiunilor as merge pe : Apertura, calitate, pret.

Spor!
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 12 Apr 2018 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mihai! Dar Cateva secunde acolo in plus ar conta la expunere deoarece cu ISO nu prea pot compensa,800 maxim ca la 1600 imi fac inima rea. 17-50 abia am gasit la 300 cu zoom defect..

Mai astept sfaturi,pareri!

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 22 Apr 2018 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci am luat pana la urma Chinon-ul de 50 f1.7 ,e WOW la close mid range dar are o problema..nu atinge infinitul...
am gasit pe net aceeasi problema la cineva si a venit si cu solutia chiar
https://www.pentaxforums.com/forums/58-tro...issue.html

Am incercat sa desfac acolo sa scot capacelul ala lipit ,dar mai mult ciobesc..poate nu fac ceva bine sau nu e ala,cel cu scrisul..
poate cineva sa-mi explice mai bine poate ce a vrut sa explice respectivul acolo?
Citat:
I finally fixed it and now have a perfect infinity focus !

It was not so easy though, for those who have the Auto MC 50mm 1.7 with the orange and green front plastic ring :

- this ring is not screwed but glued with neopren, you need a tiny flat screwdriver to remove it and you'll easily scratch a little the filters holder
- once removed, you have to remove another metal protecting part that has 3 philips screws
- once this done, you can access 3 not headed locking screws, you must unscrew them enough to let the focus ring move alone
- what I did is I went further than infinity in a first step (when ring is on infinity stop), and then turned the ring while pressing on it towards me until I got the sharpness background I could get (with camera LCD zooming). Once found, I turned gently the ring avoiding it to change focus (free rotation) until reaching the infinity stop. Then screwed back the 3 lockers and mounted all covers, done

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact