Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol-sp1_0_a590is.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare tuturor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
DeuxEx
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2018
Mesaje: 34



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 15 Mar 2018 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutare tuturor
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Numele meu este Cristi, sunt din Targu-Jiu si as vrea sa aprofundez un domeniu ce m-a fascinat dintotdeauna: astronomia.
Cu aceasta ocazie incerc sa-i canalizez si fiului meu de 6 ani energia catre un domeniu de care este interesat inca de la aceasta varsta. Cu aceasta ocazie as vrea sa invat odata cu el anumite principii de baza ale astronomiei. Prin urmare, un cont pe acest forum imi da posibilitatea sa discut cu oameni ce au mult mai multa experienta decat mine in acest domeniu.
De asemenea, doresc sa achizitionez un telescop si as avea nevoie de sfatul unor profesionisti. Ulterior, ma tenteaza sa construiesc unul de la 0, dar prima data trebuie sa invat principiile de baza pe un telescop deja construit.
Cum acest forum (astronomy.ro) mi-a fost recomandat pe un alt forum generalist (softpedia), cred ca este cea mai buna alegere pentru proiectele mele in acest domeniu.

Va salut si astept sfaturile voastre pentru achizitia unui telescop la nivel de amatori, care sa se incadreze intr-un buget mic (400-500 de lei).
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 15 Mar 2018 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, si bine ai venit!

Inainte de achizitionarea telescopului, ar putea sa fie o idee buna sa te gandesti la achizitionarea unui binoclu, daca nu ai deja unul. Din multe puncte de vedere, sunt instrumentul ideal pentru un incepator - usor de folosit (campul vizual larg inseamna ca gasesti ce cauti pe cer mult mai usor decat la un telescop, care iti arata o portiune mai mica din cer odata), nu necesita cine stie ce pregatiri inainte de observatii (cand am mai fost la star party-uri, eram cu ochii-n-stele inainte sa reuseasca prietenii macar sa deschida cutiile de transport Cool*) ceea ce o sa iti foloseasca, tinand seama de capacitatea de concentrare a unui copil de 6 ani. De asemenea, spre deosebire de un telescop de 400-500 de lei, un binoclu de 400-500 de lei poate fi un instrument de foarte buna calitate, pe care vei continua sa-l folosesti si dupa ce faci rost de telescoape mai mari. Eu il am pe al meu de vreo 9 luni, si, uitandu-ma pe liste de roiuri stelare, nebuloase, galaxii vad ca o sa mai am ani buni treaba cu el, chiar daca ma limitez doar la asta Laughing


*Bine, ca mai tarziu in seara aia, ma uitam cu mare bucurie si recunostinta prin telescoapele lor e partea a doua Laughing
Sus
DeuxEx
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2018
Mesaje: 34



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 15 Mar 2018 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de recomandari... Deja detin un binoclu Celestron G2 (10x50). Nu stiu cat de performant este din punct de vedere tehnic, dar sunt convins ca ma puteti ajuta cu o parere in acest sens.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Mar 2018 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bineai venit , DeuxEx toate telescoapele comerciale sint de amatori . Acestea se impart in jucarii si instrumente . Voua va trebuie un instrument care sa fie mai greu de descoperit , altfel aflind repede limita acestuia , ar fi frustrant . In banii ~astia poti lua http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=175980#175980 sau http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=176309#176309 si ii faci tu o montura . ( Vezi ca e o perioada buna cind se vind multe , ca altfel trebuie sa astepti toamna tirzie pentru alte oferte bune) . Eu as mai pune la pusculita si as lua acel Dobson .
Sus
DeuxEx
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2018
Mesaje: 34



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 28 Mar 2018 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sugestie foarte buna. Sa vad daca pot sa suplimentez bugetul. Multumesc!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2018 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!
La Tg. Jiu există un astroclub afiliat SARM. Ia legătura cu domnul Marcel Jinca sau cu Marian Achim. Te pot ajuta să participi la acțiunile lor și astfel ai avea ocazia să privești prin mai multe instrumente și să îți dai seama "cu ce se mănâncă" pasiunea asta.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
DeuxEx
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2018
Mesaje: 34



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 09 Mar 2019 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Celestron Telescope AC 90/1000 Astromaster AZ - am ocazia sa-l achizitionez la 500 de lei. Ce parere aveti?

Modelul asta: https://www.astroshop.eu/telescopes/celest...-az/p,7890
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact