Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224747
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie telescop - Dobson 203/1200 Skywatcher Flex


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Vlaicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iun 2017
Mesaje: 23

Motto: -

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2018 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, tuturor!

Va multumesc pentru timpul pe care mi-l acordati, dar si pentru sfaturile super utile!
Sunt atat de mult informatii noi incat ma simt putin coplesit, trebuie sa stau sa le diger pe toate.

Stiu, o data ce detin toate informatiile necesare, n-o sa mi se para greu sa aleg o montura, un ocular sau un tub, dar momentan mi se par atat de multe variante incat ma simt putin descurajat.
Atat de multe monturi, atat de multe firme care produc oculare, tipuri de oculare, etc Smile)).

Cum am mai spus anterior, nu vreau sa-mi cumpar ceva si sa nu-l pot folosi sau sa-l sterg de praf, dar nici sa ma gandesc atat de mult incat sa nu mai cumpar nimic pana la urma.

Nu ma dau batut!

Va multumesc,
Alex
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2018 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Vlaicu a scris:
..dar momentan mi se par atat de multe variante incat ma simt putin descurajat...
Nu-s chiar atat de multe, defapt Skywatcher mak 127 nu e decat unul singur Smile
Ce nu inteleg este ca tubul costa 2100 lei iar cu montura cu goto e 2500 lei, stiam ca montura si mai ales goto-ul e destul de scump.

De ex.pt. la tara poti construi un trepied din lemn solid sau un pilon, iar in bucuresti sa iei un trepied oarecare si un cap de montura pe care o pui in rucsac alaturi de tub si pleci la tara fara prea mare deranj.

Ca sa iesi mai ieftin poti merge si pe mak 102, e la jumate de pret nou.
Sus
Alexandru Vlaicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iun 2017
Mesaje: 23

Motto: -

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2018 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

N-as merge totusi mai jos de 127 (stiu, s-ar putea sa am un fix pe apertura).
Capul de montura inteleg ca se cumpara separat, iar trepiedul separat. Impreuna formeaza montura propriu-zisa.

Diferenta mica de pret dintre tub stand alone si tub cu montura GoTo m-a cam dat si pe mine peste cap. Din cauza asta m-am si uitat (si link-uit) doar telescoape cu montura GoTo. Ma gandeam ca pt o diferenta mica primesc si acel GoTo. Daca mi-e folositor bine, daca nu, oricum nu a costat prea mult. Dar, intelegand acum ca s-ar putea sa ma deranjeze (doresc sa fac observatii doar vizual, cel putin momentan) ma gandesc sa ma orientez catre altceva.
Din ce-mi transmiteti voi, as putea merge catre un tub separat, cap montura separat si trepied separat. Dar problema e ca nu stiu care e cea mai buna montura. Eh, ne mai documentam si reusim pana la urma.

EDIT:
Din link-urile pe care colegul nobody le-a lasat, am gasit Mak-ul asta http://skywatcher.ro/Cel/nexstar127slt.htm care ma incanta destul de tare. Ocularele vad ca-s Plossl. Oare trepiedul e destul de stabil?

Si pana la urma, daca ma deranjeaza sau nu mai vreau acel sistem GoTo, nu se poate da jos si manevra montura manual?

Cer senin,
Alex
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2018 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Din ce-mi transmiteti voi, as putea merge catre un tub separat, cap montura separat si trepied separat..
Nu neaparat, eu expuneam o varianta. Orium mai rar gasesti sa iei trepiedul sau capul monturii separat.

Citat:
Ocularele vad ca-s Plossl
Aici nu prea ai ce sa faci, cam toate vin cu ocularele "standard" 25+10 sau pe acolo. Mai rar poti lua tubul singur.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 22 Mar 2018 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa prospect ocularele ar fi de tip Plossl si nu obisnuitele Kellnere. O montura Go-To nu o poti face manuala. Trepiedul respectiv nu se va comporta foarte bine la magnificatii mari (telescopul va tremura la orice miscare).
_________________
0770403936
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mar 2018 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest tip de montura este pentru vizual si numai pentru vizual.
Trepiedul nu este cel mai grozav, dar nu e nici cel mai prost. Se mai poate imbunatati.
La manevrele din motoare nu vibreaza.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Mar 2018 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis a scris:
.... O montura Go-To nu o poti face manuala.....


Atata timp cat e alimentata (baterii sau de la priza) o montura GoTo o poti misca FOARTE FIN din butoanele de pe controler. De departe cu montura GoTo pot misca mai fin si mai precis decat cu suruburile de miscarea fina de la montura manuala (Vixen Porta 2).

Eu as formula exact invers " cu o montura manuala nu poti face (usor/precis sau confortabil) tracking la mariri mari. De asemenea nu poti avea GoTo".
In schimb cu o montura cu GoTo, poti avea GoTo daca vrei, daca nu vrei poti sa faci si cautare manuala miscand montura din butoanele controlerului.

La o montura goto vad doar urmatoarele inconveniente : pretul , dependenta de o sursa de curent electric si faptul ca (la inceput) e mai complicat de facut setarile initiale.... am zis "pretul" ? Smile
In rest.... tracking( bun si ptr poze/filmulete daca vrei), gasesti direct/mai usor si mai rapid obiecte exotice sau mai slabe atunci cand n-ai timp sau chef sa "surfezi" din stea in stea, desi poti sa faci si "star hopping" cand vrei.

Am avut ocazia sa ma joc cu un SkyWatcher Mak127 pus pe o montura AZ GoTo, si din punctul meu de vedere e o placere. E drept ca am avut maxim 150x marire (nu permitea cerul mai mult) dar nu a tremurat deloc montura. Mak127 si capul monturii incap intr-un ghiozdan (plus oculare si alte accesorii) iar trepiedul strans e destul de compact si usor de transportat.

Bafta in alegere! Nu te grabi, si pe cat posibili iesi cu alti omuleti la stele de cateva ori inainte sa faci achizitia. In cursul iesirilor vei putea vedea pe viu si gratis cum se comporta in realitate diferite instrumente si accesorii, conditii reale nu vrajeli de marketing.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 22 Mar 2018 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca orice montura o poti manevra de la butoane, dar asta inseamna ca ai nevoie de o sursa de alimentare.
_________________
0770403936
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Mar 2018 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura consuma foarte putin. Un set de acumulatori AA ce incape in buzunar te tine o noapte intreaga. N-ai nevoie de baterii de camion decat in cazul noptilor polare.

La 300x am rezolvat duble intre 0.9-1". Uneori, la anumite pozitii pe cer, se poate observa o usoara miscare periodica, lenta (urmarirea nu este chiar continua si nici ultraprecisa, de asta nu e buna pentru foto), dar nu vibreaza.

Cu o montura manuala, eu as merge pe ceva Vixen Porta sau clona de genul AZ-4, VesaGo. Si cu picioare de lemn. Ca nici alea nu-s imune la vibratiile induse manual, iar cel mai bun metal pentru atenuarea vibratiilor este lemnul. Wink
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2018 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
La o montura goto vad doar urmatoarele inconveniente :.. pretul ,...... am zis "pretul" ? Smile..
500 de lei?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Mar 2018 03:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta cu Mini AZ GT (AZ-GTi) permite si miscarea manuala:
http://skywatcher.ro/SK/SKMak127MiniAZGT.htm

Poate trepiedul mai lasa de dorit, dar nu le poti avea pe toate, dintr-o singura miscare, si ieftin.
Sus
Alexandru Vlaicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iun 2017
Mesaje: 23

Motto: -

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2018 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Revin cu update asupra deciziei pe care am luat-o in legatura cu achizitionarea primului telescop.
M-am tot documentat, m-am gandit si m-am razgandit si mi-am dat seama intr-un final ca daca o sa o tin tot asa, n-am sa achizitionez nimic si am sa raman doar cu gandul la telescop, asa ca...m-am pus pe "fapte mari".

Vreau sa va spun ca aseara mi-a venit noua jucarie, vorbim de un Mak 127/1500 (cel de aici http://skywatcher.ro/Cel/nexstar127slt.htm). Nu am apucat sa-l testez foarte mult dupa munca, dar am reusit sa-l asamblez, sa-l aclimatizez si sa-i fac o aliniere a monturii GoTo, dar si sa observ cate ceva pe cer (nimic semnificativ).
Momentul culminant a fost cand a rasarit Luna, putin in dreapta sus se afla si spectaculoasa Jupiter. Am inceput cu ocularul de 25mm la Luna si am ramas efectiv cu gura cascata. Tot cu ocularul de 25mm am privit Jupiter si mare mi-a fost mirarea cand pentru prima data in viata mea am vazut (cu ochii mei) 4 dintre sataletii naturali ai gigantului (nu am verificat in Stelliarum sa vad ce si cum, dar urmeaza). Ma asteptam sa-i vad, dar efectiv m-au trecut fiori. La 25 de mm se distingeau finut benzile de pe Jupiter, dar si craterele de pe Luna.
Pot spune ca ocularul de 9mm nu m-a dat peste cap.. Stiu, ambele oculare, chiar daca au design Plossl nu sunt de o calitate extraordinara. Ma obisnuiesc cu astea si urmeaza sa-mi cumpar ceva mai calitativ.

Despre instrument - pot spune ca sunt multumit de el, e cam pe acolo pe unde erau si asteptarile mele. La fel pot spune si despre montura, stiam (de la voi si pentru asta va multumesc din nou) ca va tremura destul de mult. Problema cea mai mare e la focus; pentru cateva secunde tremura destul de puternic. La manevrarea monturii, nu tremura si asta ma bucura foarte tare.

Maine seara ma duc la parinti si evident voi lua si telescopul cu mine. Poluarea luminoasa nu e chiar asa puternica, iar sesiunile de observatii vor fi o reala placere. Sper doar la cer senin.

"Microbul" m-a prins! Ne revedem in curand la rubrica "Observatii astronomice - Incepatori|" sa impartasesc cu voi ceea ce ma pasioneaza.

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat, pentru sfaturile oferite si pentru informatiile impartasite. Au fost si sunt pretioase pentru mine!

Cu stima,
Alexandru Vlaicu
Sus
TheLycan
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2015
Mesaje: 66



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2018 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie! Este un telescop portabil si fara nevoie de mentenanta, ca sa il tii in arsenal mult timp.
Intr-o nota vesela. Sa te uiti la Andromeda (cea mai vizibila galaxie), si o sa vrei mai mare apoi Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Mai 2018 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru

Felicitari pentru achizitie , astept cu interes rapoartele tale de observatii la sectiunea de ''Observatii''.
Nu te pripi cu ocularul de 9mm care,daca este Plossl ,este la fel de bun ca cel de 25mm.
Fa observatii cat de des permite cerul si timpul liber , nu te lua dupa plangaciosii care nu fac observatii deoarece a fost furtuna pe Canalul Panama.
Daca azi cuiva-i cade in brate o vioara , nu inseamna ca de maine acela devine violonist.
Si telescopul este un instrument deci , pentru a oferi rezultate , pretinde exercitii care in Astronomie se numesc observatii.
Vei face observatii frecvente , vei deveni un virtuoz.
Nu vei vei face observatii frecvente ... e bine si asa , s-a mai dezvoltat rezerva de acumulatoare de praf a patriei...

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact