Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_9902_-_Copy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

dark sky in Ro


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Nicu Balica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2017
Mesaje: 58

Motto: "Perseverance is stubbornness with a purpose"

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mar 2018 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului: dark sky in Ro
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,
Poate nu este categoria cea mai potrivita pt intrebarea si rugamintea mea insa aici ma regasesc.
Doresc sa imi planific vacanta de vara la o pensiune, pentru astrofoto. Imi puteti sugera un asemenea loc? fara multi turisti, cer bun, gazda buna, stiti si voi ce avem nevoie. Sanse sa existe si alti doritori poate facem echipa, ar fi frumos.
Multumesc mult
Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 23 Iul 2018 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari
"vara" ca asta nu am mai avut.
Vad ca e tarziu mesajul meu dar poate ajuta pentru viitor.
Eu ma orientez dupa: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7...BTFFFFFFFT

Ca si recomandari de locatii nu cunosc zona apropiata Aradului, pina acum mi-a satisfacut conditia de lipsa poluare luminoasa si lipsa turisti doar Casa Agapia din Delta Dunarii. Plus ca iti gasesti de lucru si ziua cu un bat in balta.
In rest cu fiecare tentativa de a sta la pensiuni sau campinguri, m-au bantuit petrecaretii sa ma exprim frumos.

Eu as fi deschis la astfel de grupari organizate in zona Brasov+1 judet apropiat, sau ceva cu adevarat deosebit sa merg mai departe.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Iul 2018 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu ca in delta Dunarii cred ca este cel mai spectaculos cer din Romania. Explicatia este simpla: nu sunt multe localitati + inspre est pret de 1100km nu avem nici o localitate Smile Am auzit multi oameni uimiti de cerul Deltei, printre care ma numar si eu. Am vazut ceruri bune si la munte, dar ca in Delta cel putin eu, nu am vazut inca. Daca ne luam dupa harta postata de rebeir chiar pana si orasul Sulina nu este cu mult in spate de Comana, locul unde bucurestenii se chinuie sa caute prin imprejurimi un cer mai bun pentru astronomie. S-ar putea totusi ca in Delta sa fie o problema: umiditatea. Dar daca apuci sa vezi cerul acela, chiar si asa cu umiditatea lui crescuta, ramai mut. Cand am fost pe malul lacului Razim, cerul se albise de stele, aveai impresia ca raportul dintre fundalul negru al cerului si stele se inversase decat in mod normal...A fost magnific! Am scris aici, la vremea respectiva, doua rapoarte de observatii!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 23 Iul 2018 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la ce spune rabeir, cel putin in zona Brasovului e teroare meteo. Orice harta a poluarii luminoasa exclude din start zonele urbane si cele industrializate (baraje, exploatari miniere, etc) din acest punct de vedere.
Oricum in general vorbind probabilitatea de a obtine un cer cat mai curat creste odata cu zonele rurale, teoretic cat mai departe de zonele urbane, cat si odata cu altitudinea (un concediu sau weekend la peste 1000 m). Aici nu ma refer neaparat la intervale mai lungi de acalmie ci la calitatea cerului atunci cand acestea au loc. Desigur, aici am in vedere observatiile astronomice in general, nu numai astrofotografia.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iul 2018 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

hartile vazute din satelit de fapt nu arata cum e de negru cerul . arata cum se vede de iluminata suprafata solului . nu e chiar ce avem nevoie dar e un mic reper.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 23 Iul 2018 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar indicatorul privind iluminarea solului poate fi relativ sau partial concludent daca ne situam la o inaltime sau altitudine mai mare decat cea a surselor de iluminare si a zonei de lumina reflectata sau difuza.
Eu am consultat hartile respective destul de rar deoarece modificarea lor in timp e destul de lenta. Una din ele arata distributia stralucirii cerului la zenit (a se vedea overlay map legend in dreapta jos):

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4...0FFFFTFFFF

Desigur ca pot fi si alte criterii (sau filtre) care arata diversi alti indicatori sau parametrii de reprezentare. Pentru mine stralucirea cerului mi se pare un indicator destul de relevant privind zonele respective si o pot aplica ca regula generala.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iul 2018 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu si eu la ce a spus rabeir mai sus: cel mai frumos cer vazut de mine vreodata a fost in Delta, in septembrie 2015, pe bratul Sfantul Gheorghe. Am ramas mut de uimire, nu reuseam sa disting nici o constelatie din cauza ca erau prea multe stele. Era ceva incredibil. Insa pe cat de incredibil a fost in acea seara, pe atat de imposibiul era dimineata, cand ne-am trezit intr-o ceata de nu vedeam la 5 metri de noi.
Dar exista si optiuni mai apropiate de Arad - una din ele fiind in Muntii Cindrel, unde merg (sau au mers) astromaniacii de la Astromania sau Vali Grigore cu cei din SARM. Exista o cabana acolo foarte retrasa, foarte buna d.p.d.v al poluarii luminoase si mult mai aproape decat Delta oricum. Daca initiatorul topicului vrea mai multe detalii, ma pot interesa.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact