Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupi+sateliti.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Parere telescop ptr contrail avioane ...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 06 Mar 2018 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu Newton 76/700 am vazut un bec la 3km , din clopotnita catedralei si era printr-un geam , altfel vedeam probabil si filamentul . Cu Newton 200mm vezi si parul din nas al secundului . Newton BKP 150/1200 fara EQ3 ar putea fi mult mai bun , in caz ca vei vrea si astrovizual si un set de oculare mai bun .
Sus
GabryP
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2018
Mesaje: 3



Localitate: Peciu Nou,Jud Timis

MesajTrimis: 07 Mar 2018 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la fiecare dintre voi cei care mi-ati postat mesaje incerc sa retin din informatii.Multumesc inca o data.Intrebarile la mine tot apar.Ce rezolutii iese la poze?Stiind ca fac poza cu telescop care nu cred ca este Fx sau Dx,nu stiu nimic de chestia asta.Eu unul cred ca o sa fiu in stare sa pot poza avioanele cu un telescop pentru ca am suficienta experienta la pozat chiar daca nu am pozat cu un telescop.O sa fie o experienta noua si cred ca atractiva ptr mine.Daca o sa fie nevoie si vad ca pozele ies miscate voi lua si o telecomanda prin fir chiar daca acum am telecomanda fara fir.Tot ma gandesc la ce a spus Dragos adica la faza cu mm.Daca am multi milimetri astia sa zicem 1200 avionul este aproape de nu incape in cadru cand pozez vad jumate de avion cu tot cu murdarie Smile nu mai pot sa dau inapoi zoomul mai putin sa imi fie tot avionul in poza?Acei 1200 mm este cel mai putin?Daca nu ar fi suparare ati putea sa imi aratati o poza 2 din propriile voastre experiente pe avioanele astea?Salutari din Jud Timis.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2018 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am postat link si am spus si eu si dragos ca un avion aflat deasupra ta, pe ruta, deci cam 12km departare, focala 1500 si senzor crop 26Ś17mm, un avion gen A380, B747 sau A340 ocupa aprox tot cadrul. Daca ai focala mai mica iti incape si mai si ramane loc. Daca cresti risti sa nu incapa, daca e mai aproape risti sa nu incapa.
Evident cu o focala fixa nu poti face zoom dar poti face crop. Daca nu incape treci pe FF, daca e prea mic adaugi un barlow sau crop.
Pozele nu ies miscate decat daca vrei neaparat, pe timp de zi probabil o sa ai timpi de expunere foarte scurti gen 1/2000.
Ia un dobson si vezi tu dupa aceea Smile.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 07 Mar 2018 22:55, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Mar 2018 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am spus in primul mesaj, un avion care zboara la 10-12km altitudine apare ca avand o dimensiune unghiulara de circa o jumatate de grad, sau mai putin in functie de tipul avionului. Conform unei formule de calcul a unghiurilor ''vazute'' de un teleobiectiv, se imparte 2400 la distanta focala a obiectivului, la un aparat FX. La DX se imparte cu raportul respectiv, adica 1,5, si un telescop de 1200 va acoperii circa 1,3 grade. Problema nu e ca nu va intra tot avionul in cadru, ci ca miscand telescopul exista posibilitatea sa iasa din cadru foarte usor. Si in plus, pe marginile imaginii apare vignetarea.

Rezolutia depinde doar de aparatul foto, nu de telescop.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2018 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți considera telescopul un obiectiv de focală fixă dar mult mai lung decât cele foto obișnuite. Vei avea de furcă și cu turbulența atmosferică care îți va șterge detaliile. E bine să faci o filmare scurtă sau serii rapide ca pentru activități sportive. Din multe cadre alegi 30-40% sau câte ai bune iar restul le arunci. Pe urmă poți face stacking ca să scoți detalii.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2018 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea merge stackingul.
Sus
aeroemerich
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2013
Mesaje: 12



Localitate: Lugoj

MesajTrimis: 09 Mar 2018 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai mare problema e sa focalizezi, cel putin la mine asa este, totul pare ok, dar pe un monitor se vede imediat. Eu am facut ceva probe cu un catadioptric Meade de 200 mm si o focala de 2000 cat are telescopul, ideal e sa le prinzi la zenit, dar acolo "alearga" cel mai repede. Pe site-urile cu spotting de aviatie am vazut ca cel mai mult se foloseste dobson. Eu as fi curios cum arata pozate printr-un refractor, ceva la 150 mm cu focala de 1200. Poate completat cu un barlow. Genul acesta de poze necesita contrast bun, cred eu. Si daca se vede murdaria de pe avion cu atat mai bine, dar mai e si turbulenta, si soarele in ochi, mare atentie, nici nu-ti dai seama cum ajungi aproape de el!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mar 2018 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aeroemerich a scris:
Cea mai mare problema e sa focalizezi, cel putin la mine asa este, totul pare ok, dar pe un monitor se vede imediat. Eu am facut ceva probe cu un catadioptric Meade de 200 mm si o focala de 2000 cat are telescopul, ideal e sa le prinzi la zenit, dar acolo "alearga" cel mai repede. Pe site-urile cu spotting de aviatie am vazut ca cel mai mult se foloseste dobson. Eu as fi curios cum arata pozate printr-un refractor, ceva la 150 mm cu focala de 1200. Poate completat cu un barlow. Genul acesta de poze necesita contrast bun, cred eu. Si daca se vede murdaria de pe avion cu atat mai bine, dar mai e si turbulenta, si soarele in ochi, mare atentie, nici nu-ti dai seama cum ajungi aproape de el!


Foarte bine ca s-a adus in discutie acest aspect, al soarelui care poate sa apara in cadru pe neasteptate atunci cand urmaresti un avion. Cel mai bine este sa imparti cerul in doua zone. Una in care este soarele, si alta in care bate soarele. In prima este pericol sa dai de soare, si sa orbesti definitiv daca te uiti prin telescop sau cautator iar contrastul in fotografie va fi mai mic. In a doua, in care bate soarele nu e pericol, si in plus, contrastul pe fotografie va fi mai mare. Evident, ti cont si de traiectoria avionului.

In plus, se poate imparti si ziua, in perioade. Foarte bune, la rasarit si 2-3 ore dupa. Pe locul doi, 2-3 ore inainte de apus. Evident ca se pot face poze si in restul zilei, dar in jurul pranzului turbulenta creste mult, luminozitatea cerului e foarte mare, si contrastul mai scazut.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2018 06:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu Soarele este o glumă (neagră):
De câte ori te poți uita cu luneta la Soare?
De două ori, că ai 2 ochi.
Twisted Evil

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2018 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
..Pe urmă poți face stacking ca să scoți detalii.
Am incercat eu aici, nu prea mi-a placut, insa trebuie tinut cont ca am folosit focala de 600mm, avionul era departe, camera cu pixelsize mare si 640x480 px, fps mare si tot a iesit miscat la extremitati. Dar daca folosesti dslr, fps mic, avion aproate si focala mare...ma gandesc ca nu prea merge.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=195#93824


Vezi aici niste realizari, de obicei cele mai bune sunt cu dobson, asa iti faci o idee cam la ce te poti astepta de la domeniul asta Smile
http://romanian-spotters.forumer.ro/t3792p600-spotting-extrem
http://romanian-spotters.forumer.ro/t2718-poland-contrails

Asa ceva ar fi numa' bun:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...scope.html
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2018 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu încercam să fac o paralelă cu observațiile planetare, avioanele însă se mișcă prea repede...
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact