Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
cassiopeia.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Parere telescop ptr contrail avioane ...


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GabryP
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2018
Mesaje: 3



Localitate: Peciu Nou,Jud Timis

MesajTrimis: 04 Mar 2018 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Parere telescop ptr contrail avioane ...
Raspunde cu citat (quote)

Buna.Sunt pasionat de avioane si contrail si sunt interesat sa cumpar un telescop astronomic.As vrea parerile pasionatilor astronomici care sigur au incercat sa pozeze si avioane cu asemenea telescoape.Am citit pe acest forum ca au incercat cativa pasionati astronomi asa ceva.As dispune de un buget de 2000-2500 lei poate de inceput depinde cum vor evolua lucrurile in viitor.Stau intr-o comuna in jud. Timis la 20 km de Timisoara spre sarbi deci nimic munti dealuri.Avioanele care le vad sunt destul de departe,unele trec chiar si peste comuna mea acolo,as vrea sa imi dati niste indicatii despre niste telescoape.Acest Dobson 200/1200 F5.9 sau Newton BKP 150/1200 EQ3 F/8 sau altele ar fi indicate sa pot poza avioanele la distanta suficienta.Cat despre calitatea pozelor nu pot cere mari pretentii deocamdata.Ca aparat foto as avea Nikon D610 pe Fx,D90 pe DX sau Sony HX 10V ca ''sapuniera''.De plecat in lume cu telescopul nici nu ma gandesc portabilitatea nu ma intereseaza ca pozez doar de acasa... Neutral
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newton! Cel mai mare pe care il gasesti. Insa ce pot sa zic e ca daca nu sunt la zenit sau pe langa, adica daca sunt mai departe, o sa ai o groaza de turbulente, deci lipsa de detalii.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 02:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La fotografierea avioanelor sunt cateva probleme de care te vei lovi, si e bine sa ti cont.

Prima este mentinerea avionului in campul vizual. Pentru asta, o montura care sa permita miscari cat mai libere, usoare si rapide e indicata. E recomand de asta un telescop dobson.

A doua este campul vizual oferit de telescop. Dobsonul de 200/1200 o sa dea un camp de 2 grade diagonal pe D610, si de 1,3 grade pe D90. Poate sa para suficient avand in vedere ca avioanele se inscriu de obicei cam la jumatate de grad sau sub. Eu te asigur ca nu e, datorita vitezei mari si dificultatii de urmarire. De aceea, un dobson cu focala mai scurta, cu camp mai larg, cum ar fi 200/1000, sau chiar un 150/750 cred ca ar fi mai bun. Trebuie sa stii ca intotdeauna e usor sa lungesti focala telescopului, cu o lentila barlow, sau un teleconvertor, dar e nu e deloc usor sa o scurtezi.

Un instrument care iti va fi strict necesar va fi o luneta cautator 9x50, sau mai mare, cu imagine corectata, (adica cu prisma Amici), si vizare la 90 de grade, adica NU cea cu care vin de obicei telescoapele din fabrica. Te va ajuta foarte mult la urmarire, daca este foarte bine aliniata cu telescopul. Ceva ca asta:

http://magazin.telescop-expert.ro/luneta-c...grade.html

La inceput, e mai usor sa faci filmare, pana iti faci mana la urmarirea tintelor. Si analiza cadru cu cadru te va ajuta la alegerea unei focalizari potrivite de la caz la caz, in functie de traiectoria avionului. E chiar posibil, dar nu stiu sigur, sa ai nevoie sa pui o diafragma (un disc de carton negru cu o gaura) pe tubul focalizatorului, ca sa mai extinzi adincimea campului.

Si ultima chestie, de care era sa uit, dar e foarte importanta. Multe telescoapele vin cu oglinda primara ceva mai departe de focalizator, (ca pentru observatii vizuale) si va trebui sa intervii sa o ridici cu vreo 60-70 mm in sus pe tub. Si, evident dupa aceea, sa faci colimarea, care oricum trebuie sa o faci din cand in cand. Oricum, cand iti vine telescopul, o sa vezi repede daca ajungi in focala cu aparatul foto sau nu.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat avioane la altitudinea de croazieră (8-10.000m) cu newtonianul de 158mm/1240 pe montură dobson de construcție proprie. A fost dificil de menținut avionul în câmp, am reușit doar în 2 persoane, unul ținea avionul în căutător iar celălalt observa la ocular. Subscriu la ce spune Dragoș. Camera foto trebuie conectată direct la focuser în locul ocularului, fără obiectiv.

Există un forum al pasionaților de contrails unde vei găsi mult mai multe informații. Discută și cu Andrei Juravle dela Astrovest care a vândut deja mai multe dobsonuri pentru pasionați dacă vrei un instrument nou. Dacă vrei ceva second vei găsi din când în când în bazarul nostru. Poți face o economie substanțială, optica nu se uzează.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La focala de ~1500mm intra avionul daca e fix deasupra si umple aproximativ un cadru de senzor crop, e putin cam dificil sa il tii centrat dar nu imposibil. Un senzor FF cu vizor mai mare si mai luminos reprezinta un avantaj, doar optica sa nu vigneteze si mai e si coma pe acolo (ma refer la newton).
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 05 Mar 2018 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi interesantă poate fotografia prin proiecție prin ocular, dar cu ocular zoom. Găsești prima dată obiectul cu grosisment mic, apoi, fără să-l pierzi din câmp, îi dai grosisment mai mare.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gasitul nu este neaparat o problema, ar putea fi defapt cea mai mica problema, il pandesti de la departare cand miscarea e relativ lenta, ai timp sa il incadrezi. Iar daca are contrails e si mai simplu.

Ocular+zoom+dslr mare si greu+focalizare posibil sa fie complicat.

Desigur in timp ce cauti avionul, il urmaresti, declansezi, setezi expunerea, mai trebui sa faci si focus manual Smile

Eu am fost multumit de un vizor unghiular 2.5x ca cel din link, ajuta la focus si la pozitionarea mai buna in functie de miscarea tubului, dar posibil vizorul de FF sa fie mai bun decat cel de crop:
https://www.f64.ro/vizor-angular-angle-fin...arf01.html
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Mar 2018 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as merge la "vinat" de avioane , cu o luneta de max 70mm . Este mult mai usor de tinut avionul in cimpul vizual pe o montura alt/az , si nu trebuiesc mariri foarte mari . Am incercat pe nori si cum putin maresti grosismentul , nu mai intelegi nimic . 2000-2500 lei pentru avioane e cam mult , dar daca folosesti Dob 200mm noaptea in observatii astronomice , e OK . Bafta
Sus
GabryP
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2018
Mesaje: 3



Localitate: Peciu Nou,Jud Timis

MesajTrimis: 05 Mar 2018 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru informatiile puse.Deocamdata mi se pare cam complicat neavand cunostinte in ale telescoapelor astro.Din cele spuse de fiecare este clar ca acei multi mm cum credeam nu face poza si mai ales cu un telescop mare.E bine de retinut asta.Iau in considerare sfatul lui Dragos.Ma nelinisteste la Dobson este sa nu pot urmari in diagonala avionul.Acea Luneta cu prisma Amici este acea componenta care imi aliniaza avionul cu ''burta in jos'' intoarce imaginea?Daca spun prostii corectati-ma :oops:Am inteles ca imi mai trebuie niste accesori ca ''T2'' ptr aparatul foto iar telescopul cat mai luminos cu F cat mai mic ca la obiectivele foto sa pot poza cu viteza mai mare avionul ca sa fie cat mai clar nu miscat avionul.Nu prea am inteles focalizarea avionului cum apare in poza daca nu mai am obiectivul pe aparat deci telescopul ''devine obiectivul''si fac focusul cu telescopul chiar daca e Dobson sau alt model?Oricum o sa fac si o consultatie pe''viu''in Timisoara la Astrovest ca sa inteleg mai bine si bineinteles recomadarile. Wink
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY, montura Dobson este tot alt/az.

Gabry, la f/17 inca e bine, deci sigur nu o sa ai probleme la f/5-8. Intr-adevar iti mai trebuie un T2 pt. Nikon si cam atat. Focus manual faci la toate, dar poti sa faci focus manual si cu obiectivele foto, aici nu e nimic nefiresc. Cu putin exercitiu poti urmari chiar daca avionul nu se vede drept, oricum e cu burta in jos Smile.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Mar 2018 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acea luneta cu prisma Amici iti trebuie pentru ca tu prin telescop vei vedea avionul cu botul intr-o directie, intuitiv vei considera ca ala este sensul de mers, si vei misca telescopul in acea directie, dar imaginea fiind inversata, vei misca in sens opus, si vei pierde avionul. Prisma Amici corecteaza imaginea, si directia in care vezi botul avionului prin ea, va fi aceeasi cu directia reala.

Cu focalizarea va fi un pic mai complicat, pentru ca va trebui sa focalizezi, si in acelasi timp sa si urmaresti avionul. Dar in timp o sa afli cam unde trebuie sa fie focalizatorul pentru ca sa ai imaginea cea mai buna, in functie de pozitia avionului, si potrivesti focalizatorul in acea pozitie dinainte, si apoi incepi sa faci urmarirea.

Iti mai trebuie un declansator cu fir. Nu cunosc daca la Nikon exista astfel de accesoriu, dar e mai usor sa declansezi prin fir in timp ce esti cu ochii in luneta. Daca nu, poti sa incerci si un declansator cu infrarosu, sau unul cu radio, dar stiu ca sunt destul de scumpe ultimele.

Evident, ai nevoie de timpi cat mai scurti de expunere, si de o miscare cat mai lina a telescopului. De asta ar fi bine sa mergi la magazin, sa ii faci proba.

Ca sa pui aparatul pe telescop iti trebuie un racord de la focalizator, probabil barel de 2'', adica tub de 2 toli, la filet T2 (adica m42x0,75). Pe acest filet T2 prinzi un racord T2 la Nikon.

Oricum, dupa cateva (sute) de cadre ratate, vei incepe sa prinzi miscarea. Nu ma intreba cate cadre am ratat eu, uneori chiar si folosind tele-obiective cu autofocus.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2018 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mișcarea dobsonului pe orice traiectorie este ușoară. Este prevăzut cu niște patine din teflon atât la altitudine cât și la azimut. E bine să ai un mâner prins pe tub de care să tragi, tubul va urma traiectoria pe care o dorești, foarte natural pe ambele axe. Ce e important e ca tubul să fie echilibrat pe montură. Dacă camera trage prea greu poți pune un magnet mare de difuzor în spate, într-o poziție convenabilă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2018 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista si cabluri de declansare ieftine, ~50 lei.
Eu foloseam bodyul ca maner, cu o mana pe el si cu degetul pe declansator, cu cealalta pe focuser, de body trageam si deplasam tubul ca sa urmaresc, cu cealalta mana focusam in timp ce priveam prin vizor. Expunerea de obicei o setam pe M sau evaluativ cu compensare.
Dobson este bun ca poti privi nerestrictionat la verticala, cu luneta aveam problema cand avionul era fix deasupra. Cand e lumina buna luneta merge ok la f/18, dar seara lucreaza mai greu, ridicam iso ca sa compensez, e usoara si portabila, insa iti trebuie un trepied solid. Dobson in schimb e mare si greu, mai putin transportabil, dar odata luat are si tub si montura, aduna multa lumina. Te mai streseaza din cand in cand cu colimarea, dar daca nu il bruschezi este posibil sa te tina mult timp odata colimat.
In cazul tau, daca stai la curte si nu trebuie sa te deplasezi pe coclauri atunci un dobson pare alegerea cea mai eficienta pret/performanta. Sunt multi care il folosesc cu succes la astfel de treburi deci nu ar trebui sa iti faci prea multe probleme. O focala 1200-1500 pare alegerea buna, si gasesti in bugetul tau asa ceva.
Acum depinde si ce vrei, poti poza avioane si cu un obiectiv gen 70-300, ieftin si bun, are AF, e usor, se incadreaza in buget, cred ca are si stabilizare, il poti folosi si la foto general.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 06 Mar 2018 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind observatii pe ziua nu e nevoie de apertura mare,crescand gabaritul.La astro e alta poveste pe timp de noapte..
Nu ar fi nevoie de mariri mari,ci de privire bino avand o apertura de 90-120mm fara obstructie la focala medie pt a avea calitate la mariri mici 40/50x ,ca altfel ajunge avionu la destinatie pana'l prinzi Smile

Un bino pe 100mm aperura de focala medie de ex 100/1000 cred ca ar fi suficient la pretentiile tale ca si gabarit si bani..succes!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2018 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate inteleg, colegul vrea sa fotografieze avioanele. Vizual e mai simplu, un binoclu rezolva problema.

Apertura mai mare inseamna rezolutie mai buna, iar daca vrei sa pozezi avioane la apus/rasarit unde ai lumina putina, te cam ajuta o apertura mare, poti obtine imagini interesante in acele momente ale zilei: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=225

Citat:
ca altfel ajunge avionu la destinatie pana'l prinzi
Le-am prins si cu focala de 5m Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact