Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC884finalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alternative binoclu 20X


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Beebsta
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2017
Mesaje: 5

Motto: Mobilis in mobili

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2018 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Alternative binoclu 20X
Raspunde cu citat (quote)

Salutare
Detin de ceva timp un Nikon Prostaff 7S 10X42 precum si un Pentax 20X60 PCF WP II (discontinued). Ce ma frapeaza este diferenta de claritate dintre cele doua, Nikonul avind o imagine cu un sharpness superb precum si o reproducere buna a culorilor. Pentaxul este intradevar un 20X bun dar ceva nu imi place la el. Nu pot sa spun ca pare o problema tehnica cu el, pur si simplu parca optica nu poate mai mult.
Marea diferenta dintre cele doua binocluri mentionate este ca Nikonul este un roof iar Pentaxul este cu porro prisme (Bak-4).
Intrebarile ar cam fi urmatoarele:
- se poate ca diferentele optice observare de catre mine sa fie datorate metodei tehnice folosite? Roof vs Porro mai exact. Sau opticii care la Nikon cel putin teoretic ar trebui sa fie mai buna datorita diferentei de pret dintre cele doua.
- are rost sa caut un Nikon Monarch 5 20X56 si sa scap de Pentax? Ar fi o jucarie destul de scumpa si nu stiu daca are rost sa arunc banii. Il voi cauta in zona 2000lei, mai scump iese din zona mea de confort financiar.
- alte alternative mai bune decit Pentaxul mai sus mentionat dar mai ieftine decit Nikonul Monarch 5 20X56?

Mentionez ca in general folosesc binoclurile la urmarit pasari, animale, vecinele si astrele doar pe locul 4.

_________________
Nikon Prostaff 7S 10x42
Pentax PCF WP II 20x60
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Feb 2018 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa inteleg problema ta dar ma impiedica ce e aia ''sharpness'' ... mai ales ''s'' ala dublu de la sfarsit e foarte impresionant.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Beebsta
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2017
Mesaje: 5

Motto: Mobilis in mobili

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2018 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am crezut ca aici ne aflam pe un forum de adulti asa imi e greu sa inteleg ironia. Sharpness se scrie cu doi de S, cel putin in engleza pe care eu o cunosc. Probabil termenul corect este acutance desi acesta este folosit mai mult in tipar. Sharpness este un termen folosit in prelucrarea de imagine si se refera la constrastul marginilor obiectelor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Acutance
Daca exista o traducere corecta in limba romana imi cer scuze si promit sa o folosesc pe viitor.

_________________
Nikon Prostaff 7S 10x42
Pentax PCF WP II 20x60
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Feb 2018 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intotdeauna, cand maresti grosismentul, scade ceea ce in fotografie se numeste microcontrast, cel care da senzatia de claritate. Chiar la un telescop, folosind oculare din aceeasi familie a aceluiasi fabricant, marind grosismentul va scadea microcontrastul, si imaginea nu va avea acelasi calitate aparenta.

Evident, acesta este primul lucru cand compari doua binocluri atat de diferite.

Cat priveste binoclurile pe care le ai, cat si Nikonul pe care vrei sa-l iei, nu le-am probat pe niciunul, asa incat nu ma pot pronunta.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2018 08:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ai evaluat sharpnessul, observatii terestre, hand held sau pe trepied, subiecte apropiate sau departate?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2018 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista teoretic posibilitatea ca un Porro sa fie mai bun decât un Roof..in niste condiții de perfecta de egalitate a parametrilori , a opiticii și a depunerilor. Dar nu este cazul la tine. Nikonul este un super binoclu foarte bine echilibrat raport putere maritoare , deschidere, în timp ce Pentaxul e în primul rând defavorizat de acest raport și.... Banuiala mea ... Este un binoclu chinezesc mai slăbut... Cu o sigla de Pentax.
Pentru a avea șanse la contrast similar cu Nikon, în primul rând te gândești la un raport minim 20x80 Și apoi... Cauti cel mai scump binoclu pe care fondurile tale si-l permit. Dar la acesta va trebui tripod.
Dar dacă îl folosești doar la ce ai zis... Cred ca deja Nikonul este perfect, pentru tinut în mână. Eventual poti încerca un Nikon 12x42....dar nu mai mult de 12x. Nikon 20x56 va fi mai putin luminos decât 10x42, și necesita trepied. Din mana cea mai mare putere care o recomand este 12x.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Feb 2018 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca am presupune ca au aceeasi calitate optica, un binoclul 10x42 este mai versatil decat 20x60, fiind mai util la o gama mai larga de observatii: terestre, animale, pasari si chiar astronomie. Si asta pentru ca il poti folosi fara trepied, e mai compact, are un camp vizual mai mare, si are o luminozitate mai buna in crepuscul. Faptul ca ti se pare mai clar 10x42 este datorat si diferentei de raport dintre putere si diametru, dupa cum au spus si colegii mai sus. Astfel la observatii terestre binoclul 10x42 poate avea un fel de "stralucire" a imaginii aparte (contrast+luminozitate), iar prin comparatie 20x60 poate parea ca are o imagine mai putin luminosa lipsindu-i "scanteierea". Poate la asta te-ai referit cand ziceai despre Pentax ca "parca optica nu poate mai mult". In schimb la stele, tot datorita aceleasi diferente de putere, situatia cred ca se inverseaza, binoclul 20x60 va arata stele de magnitudine mai mare. Deci Pentax 20x60 foloseste-l cu trepied la astronomie (nu este recomandat pentru pasari si animale) iar Nikonul 10x42 la observarea naturii (dar il poti folosi si la astro). Iar in legatura cu achizitionarea unui binoclu nou, fiind vorba de o suma mare (2000ron), trebuie musai sa-l incerci inainte sa-l cumperi. La multe intrebari vei primi raspunsul doar in magazin, cand vei compara noul binoclu cu cel pe care-l ai deja.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Feb 2018 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate cuvantul claritate iti este uelcnoun.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 23 Feb 2018 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi/a placut si 20x60 bun la astro si terestru.Pe un stativ e minunat!
Sus
Beebsta
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2017
Mesaje: 5

Motto: Mobilis in mobili

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2018 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ dragos.n Raspunsul dvs. este unul la care trebuie sa rumeg pina inteleg conceptele. Notele mele la geometrie au fost la limita trecerii clasei din pacate. Citesc, incerc sa inteleg si revin.

@ valy Observatiile au fost diverse dar mereu fara tripod deoarece nu detin unul. Comparatiile au fost facute pe tinte terestre aflate intre 30-300m atit pe timp de zi cit si pe timp de seara. La observatii astronomice orice comparatie este influentata de factorul de magnificare net superior al Pentaxului asa ca nu vorbesc despre ele.
Tintele in general erau semne de circulatie, diverse relee si constructii si incercam sa constat cit de clar sint delimitate vizual fata de de mediul ambiant. Releu vs. cer si asa mai departe.

@Dbird Intradevar 20X56 este un cosmar de folosit din mina din doua motive, masa relativ mare la 1200 gr precum si faptul ca orice tremurat de mina este amplificat. Ma gindesc sa cumpar un tripod pentru el dar nu stiu ce adaptor se potriveste, distanta dintre cele doua obiective fiind destul de mica. Referitor la luminozitate, aceasta era si banuiala mea, pur si simplu 60mm pentru un 20x60 nu este suficient de mult si incepe sa fie penalizat la capitolul acesta.
Pentaxul a fost cumparat dupa lecturi indelugante pe diverse forumuri unde lumea il considera un binoclu excelent pentru pretul retail. Este foarte posibil chiar sa fie asa si nemultumirile mele sa apara din prisma comparatiei cu Nikonul 12x42 care teoretic este superior datorita luminozitatii. Din pacate oferta de 20x80 este relativ limitata, nimeni dintre japonezi nu fabrica asa ceva (Nikon, Pentax, Canon, Olympus. O sa verific ce ofera europenii dar imi e frica ca ajung la preturi abismale.

@ Tudor Exact, aceasta este si impresia mea, 20x60 este usor inutil la observatii terestre unde doresc detalii, contrast si altele. Pentru astronomie mi se pare o jucarie foarte ok si nu regret achizita. Plus ca datorita cimpului vizual ingust devine un cosmar cind caut ceva stinga/dreapta. Referitor la probat in magazin, din pacate nu pot face asta. O regula autoimpusa este ca nu ma duc in magazin sa probez ceva si apoi sa cumpar online. Preturile in Romania sint undeva in zona 3500-4500 lei iar importat din Japonia este usor peste 2000 lei.

@ Mircea Pteancu Desi ati fost rautacios in mod gratuit eu va raspuns oricum. Faptul ca anumite cuvinte sint considerate sinonime in limbajul vulgar nu inseamna ca ele sint sinonime si dpdv tehnic.
Acesta este unul dintre motivele pentru care dictionarele tehnice sau specializate vor exista intotdeauna si explicatiile din ele vor prima in fata celor din dictionarele explicative. Se adreseaza altui tip de public.
O explicatie foarte buna a diferentei dintre claritate si sharpness.
https://www.youtube.com/watch?v=vE_h_jOH6hg

_________________
Nikon Prostaff 7S 10x42
Pentax PCF WP II 20x60
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Feb 2018 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare a fi vorba de contrastul la detalii fine.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Feb 2018 02:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu grosismentul e simplu. Este raportul dintre unghiul format de un obiect cand il privim cu un instrument optic, fata de unghiul format cand il privim cu ochiul liber. Spre exemplu, privita cu ochiul liber, luna are un diametru mediu aparent de circa 31 de minute de arc. Privita cu un binoclu 20x60 ar avea cam 31x20= aproximativ 10,2 grade.

Foarte multi oameni spun ca un binoclu ''apropie'', tocmai pentru ca vad obiectul respectiv sub un unghi mai mare, ca si cum s-ar afla mai aproape. Noi, in astronomie folosim mai uzual ''mareste'', referindu-ne la unghiul aparent creat de obiectul privit. Dar pentru un nou venit, asta ar putea creea confuzie, deoarece s-ar putea gandi ca ne referim la o marire liniara, nu unghiulara. De asta, corect e grosisment, dar e mai lung, si mai putin utilizat decat ''marire'' sau ''putere de marire''. Plus ca grosisment suna cam ciudat. Dupa cum ai observat de la adolescentul de varsta a treia de pe forum, ne place limbajul simplu, romanesc.

Cat priveste dilema ta, poti face un experiment daca ai o camera foto mai capabila, nu un telefon. Trage cu un creion o linie simpla pe o hartie, fotografiaza, si apoi pune-o pe monitor, cu un program care iti permite sa maresti. Cam toate au asa ceva. Vei observa ca atunci cand maresti suficient, linia incepe sa aiba contururi din ce in ce mai graduale, nu nete, asa cum o vezi la marire mica, sau cu ochiul liber.

Asa incat, cumpara mai inainte un trepied mai solid, nu unul de 100 de lei, pentru ca iti va folosi la orice binoclu mai puternic. Si un cuplaj de binoclu -preferabil de metal- de la un magazin de astronomie. Suruburile de cuplaj sunt aceleasi, 1/4''.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact